Publicitātes foto

Ekrānu laikmeta nenovēršamā slimība – sausās acs sindroms 0

Acs kairinājums, apsārtums, sāpes, ātrs nogurums un asarošana ir simptomi, kas liecina – esi iedzīvojies sausās acs sindromā. Kas tas ir?

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 16
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
Lasīt citas ziņas

Cilvēku dzīves ritms, paradumi, sēdošs darbs pie zilā ekrāna ne tikai ietekmē mūsu veselību kopumā, bet rada arī jaunas veselības problēmas un slimības. Ja pirms 20 gadiem sausās acs sindroms nebija liela problēma un nevienam neko neizteica, šodien tā ir diezgan sastopama slimība cilvēkiem, kuri ikdienu aizvada pie datora ekrāniem un citām viedierīcēm.

Sausās acs sindroms ir pasaulē biežākais redzes diskomforta un apsārtušu, kairinātu acu iemesls. Tā simptomi ir ļoti daudzveidīgi, tāpēc nereti sindroms netiek diagnosticēts, jo var atgādināt citas acu slimības, piemēram, alerģijas un iekaisumu.  Sausās acs sindroms ir modernās civilizācijas slimība, kura agrāk pārsvarā bija saistīta ar dažādām acu un vispārējām slimībām, bet mūsdienās galvenais cēlonis ir apkārtējās vides faktori un mūsdienu tehnoloģijas. Tāpēc sausās acs sindromu var saukt par mūsdienu civilizācijas slimību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc veidojas sausās acs sindroms, kā to diagnosticēt, ārstēt un novērst, skaidro Capital Clinic Riga oftalmoloģe Dr. Solveiga Zālīte.

Publicitātes foto

Lai nodrošinātu acs virsmas un priekšējo daļu veselumu, tai jābūt klātai ar vienmērīgu, gludu un ķīmiskā sastāva ziņā pilnvērtīgu asaru plēvīti. Asaru plēvīte nodrošina ikdienas acs mitrināšanu, labu pašsajūtu un skaidru redzi. Asaru plēvītei ir vairākas svarīgas funkcijas: acs mitrināšana, aizsargāšana, radzenes barošana un gaismas staru laušana. Kad mirkšķinām, pār aci pārklājas asaru plēvīte, acs virsmu padarot gludu un dzidru. Normāli cilvēks mirkšķina līdz 22 reizēm minūtē.

Sausās acs sindromu rada nepietiekama asaru produkcija vai pārāk ātra asaru plēvītes izgarošana, asaru plēvītes defekti un viens no visbiežākajiem iemesliem ir tieši retā mirkšķināšana, skatoties datora ekrānā.

Sausās acs simptomi

Visbiežāk cilvēki sūdzas nevis par to, ka acis ir sausas, bet par to, ka tās grauž, ir apsārtušas, ātri nogurst, sāp un asaro. Sausās acs sindroma gadījumā asarošana ir reflektora atbildes reakcija uz kairinājumu, bet izdalītās asaras nav pilnvērtīgas. Minētie simptomi pastiprinās apstākļos, kas veicina asaru iztvaikošanu, acu kairinājumu, retāku mirkšķināšanu.

Piemēram, atrodoties sausā gaisā, telpās vai automašīnā, kur darbojas gaisa kondicionētājs, stiprā vējā, karstās telpās, žāvējot matus ar fēnu, pavadot ilgu laiku pie monitora, darbojoties putekļainā vai piedūmotā telpā, izteiktā siltumā (sauna, centrālā apkure), izteiktā ultravioletā starojuma ietekmē, lietojot hlorētu ūdeni, kosmētiskos līdzekļus, ķimikālijas, arī tad, ja ir nesabalansēts miega režīms u.c. Sūdzības ir arī par pārejošām redzes asuma izmaiņām. Visas šīs sajūtas pastiprinās vakaros un pēc pamošanās.

Sausās acs riska faktori

Sausās acs sindroma risks pieaug, cilvēkam novecojot, jo pēc 40 gadu vecuma mazinās asaru daudzums un mainās to sastāvs. 65 gadu vecumā asaru produkcija veido aptuveni 60% no tā apjoma, kāds bija 18 gadu vecumā.

Sievietēm sausās acs sindroms sastopams biežāk nekā vīriešiem. Daudzām sievietēm saistībā ar hormonālām pārmaiņām grūtniecības, bērna zīdīšanas, menstruāciju periodā un menopauzē vērojamas sausās acs sindroma pazīmes. Arī pubertātes laikā notiekošās hormonālās pārmaiņas var veicināt sausās acs sindroma parādīšanos. Sausās acs sindromu var veicināt uzturēšanās netīros, putekļainos apstākļos, dūmos, sausā gaisā. Sūdzību cēlonis var būt liela redzes piepūle, kad acis tiek retāk mirkšķinātas un tāpēc nepietiekami mitrinātas, piemēram, strādājot ar datoru, skatoties TV, daudz lasot, rakstot vai vadot automašīnu.

Nereti sausās acs sindroms sastopams, cilvēkam slimojot ar dažādām iekšķīgām slimībām: locītavu slimībām (piemēram, reimatoīdo artrītu), arī endokrinoloģiskām patoloģijām (diabētu, vairogdziedzera slimībām), kardioloģiskām, autoimūnām slimībām (tādām, kas ietekmē imūnsistēmu), zarnu, kuņģa slimībām, kā arī onkoloģiskām, hematoloģiskām (saistītām ar asinsradi, asins sastāva izmaiņām), psihiskām slimībām un infekcijām. Sausās acs sindroms var būt pazīme arī tā sauktajam Šēgrēna sindromam, kad cilvēkam novērojams arī citu gļotādu sausums.

Sausās acs sindroms var rasties pēc pārslimotām acu slimībām, pēc plakstu dziedzeru iekaisuma, pēc apdegumiem, acu operācijām, pēc ilgstošas kontaktlēcu lietošanas, kā arī gadījumā, ja kontaktlēcas nav bijušas pietiekami gaisa caurlaidīgas vai pārkāpts to lietošanas režīms. Sastopamas arī iedzimtas acu slimības, kuru gadījumā ir sausā acs.

Sausās acs sindroms var attīstīties, arī lietojot medikamentus – pretiesnu, pretklepus, pretsāpju, nomierinošos, hormonālos preparātus, antihistamīnus, kontraceptīvos, diurētiskos līdzekļus, kā arī acu pilienus.

Ko darīt, ja jūti diskomfortu

Ja cilvēks jūt sausās acs sindroma pazīmes, proti, diskomfortu, graušanu, asarošanu, niezēšanu, pamana acu apsārtumu, jāapmeklē acu ārsts. Šiem simptomiem var būt visdažādākie iemesli, un speciālists, veicot izmeklēšanu, palīdzēs noskaidrot īstos. Nelaime ir tā, ka daudzas acu slimības sākas ar līdzīgiem simptomiem. Cilvēks pats nevarēs noteikt, vai viņam ir sausās acs sindroms vai arī alerģija, konjunktivīts, radzenes iekaisums…!

Ja sausās acs sindroma pazīmes atstāj novārtā un sindromu neārstē, var veidoties radzenes bojājumi. Turklāt nepilnvērtīga asaru plēvīte nespēj cīnīties pret mikroorganismiem, tāpēc uz radzenes bojājumiem var sākt iedarboties dažādas baktērijas, var sākties keratīts (radzenes iekaisums), radzenes čūla, kā sekas pēc tam var izveidoties rupja rēta, kurai cauri redzēt var ļoti pavājināti.

Publicitātes foto

Sausās acs diagnostika

Sausās acs sindroma diagnostika balstās uz pacienta sūdzībām, acs ārējo daļu izskatu un asaru plēvītes diagnostiskajiem testiem. Pilnvērtīga acu izmeklēšana ļauj acu ārstam vieglāk atrast cēloni un individuāli piemeklēt optimālo ārstēšanu. Pavisam nesen – pasaulē kopš 2018. gada un Latvijā gadu vēlāk, “Capital Clinic Riga”, kompleksu sausās acs diagnostiku veic ar iekārtu “LacryDiag”. Ar tās palīdzību var detalizēti, ātri un neinvazīvi (bez kontakta ar acs virsmu) izmeklēt asaru plēvītes slāņus, kuros sausās acs gadījumā notiek izmaiņas. Sausās acs diagnostikas iekārta nodrošina četru veidu izmeklējumus:

 • asaru lipīdu slāņa diagnostiku jeb interferometriju;
 • mucīna jeb asaru plēvītes iekšējā slāņa diagnostiku, nosakot asaru plēvītes stabilitāti – neinvazīvo asaru plēvītes plīšanas laiku (angļu valodā N.I.B.U.T. jeb non-invasive break up time”);
 • asaru ūdeņainā slāņa jeb asaru meniska diagnostiku;
 • meibogrāfiju jeb Meiboma dziedzeru diagnostiku, kuras laikā var noteikt, kāda daļa no Meiboma dziedzeriem ir nosprostojušies un nestrādā pilnvērtīgi.

Pirms “LacryDiag” izmeklējuma nav nepieciešams acīs pilināt pilienus vai krāsvielas, acīs netiek ievietotas filtrpapīra strēmelītes, un izmeklējums aizņem vien 4-5 minūtes. Rezultātus pacients saņem izdrukas veidā uzreiz vizītes laikā. Pamatojoties uz izmeklējuma rezultātiem, acu ārsts piemeklē optimālu sausās acs terapiju katram pacientam individuāli.

Kā izvairīties

Cilvēki, kas ikdienā ilgstoši strādā ar datoru, var mēģināt izvairīties no sausās acs sindroma, ja katras 20 minūtes uz 20 sekundēm paskatās ārā pa logu vai 5 metru attālumā. Ideālā variantā – ar pastaigu svaigā gaisā, kas būs veselīgi ne tikai acīm, bet organismam kopumā.

Ārstēšana

Pirmās izvēles medikamenti  sausās acs sindroma ārstēšanā ir mākslīgās asaras, kas aptiekā nopērkamas bez receptes. Ja simptomu iemesls patiešām ir sausā acs, tad, lietojot mākslīgās asaras, stāvoklim vajadzētu uzlaboties. Ja sausās acs sindroma pacientam ir izveidojies acu iekaisums, īpaši, ja ir arī radzenes bojājums, ar mākslīgajām asarām vien nebūs līdzēts. Šajā gadījumā ir vajadzīga pretiekaisuma terapija.

Dažreiz acu ārsts var nozīmēt noteiktas antibiotikas vai nu acu pilienos, vai iekšķīgi. Tas parasti ir gadījumā, ja ir iekaisušas plakstiņu malas, kas apgrūtina eļļainā asaru plēvītes slāņa izdalīšanos.

Publicitātes foto

Mūsdienīgākā sausās acs sindroma ārstēšanas terapija, kura parādījās Latvijā pavisam nesen, ir ārstēšana ar “IPL LacryStim” iekārtu. “IPL LacryStim” ir inovatīva, intensīvi pulsējošās gaismas terapija jeb fototerapija, ar kuras palīdzību var veiksmīgi un droši ārstēt sausās acs sindromu ilgtermiņā. Pēc gaismas terapijas procedūrām ieguvums ir asaru plēvītes kvalitātes uzlabošanās un atviegloti sausās acs simptomi: graušana, svešķermeņa sajūta, nieze, dedzināšana, diskomforts, pastiprināta gaismas jutība, miglošanās un acu nogurums. Terapija ir nesāpīga, ātra (līdz 5 min. abām acīm) un saudzīga.

Ieteikumi sausās acs sindroma novēršanai un profilaksei

Vissvarīgākais ir izvairīties no ārējās vides faktoriem, kas veicina sausās acs sindroma veidošanos:

 • žāvējot matus ar fēnu, nepūtiet silto gaisu acīs, noregulējiet automašīnas sildītājus un kondicionierus tā, lai tie nepūstu gaisu tieši acīs;
 • telpās ar sausu gaisu lietojiet gaisa mitrinātāju;
 • ilgstoši uzturoties vējā vai sausā gaisā, lietojiet tādas aizsargbrilles, kas pilnībā pasargā acis no vēja un sausā gaisa;
 • ilgstoši strādājot ar datoru, lasot vai veicot citus darbus, kas prasa redzes piepūli, ik pa brīdim centieties acis atpūtināt. Aizveriet acis uz dažām minūtēm vai intensīvi mirkšķiniet. Tas palīdzēs asaru plēvītei ātrāk atjaunoties;
 • lidmašīnā, lielā augstumā un tuksnesī gaiss parasti ir īpaši sauss. Atrodoties šādā vidē, centieties acis aizvērt uz dažām minūtēm vai ik pa brīdim intensīvāk mirkšķināt;
 • datora ekrānu novietojiet zem acu līmeņa. Ja tas atrodas virs acu līmeņa, acis tiek atvērtas daudz plašāk, kas veicina asaru plēvītes izgarošanu;
 • nesmēķējiet un izvairieties no piesmēķētām telpām. Smēķēšana var pastiprināt sausās acs sindroma simptomus;
 • ja jums bieži ir sausas acis, tad regulāri piliniet mitrinošus acu pilienus profilaktiski – pat tad, ja nav nekādu sūdzību;
 • dzeriet pietiekami daudz ūdens, vismaz 8-10 glāzes dienā;
 • lietojiet uzturā produktus, kas satur omega-3 taukskābes (zivis, valrieksti u.c.);
 • izvairieties lietot acu pilienus, kuru sastāvā ir asinsvadus sašaurinošas vielas, jo tas var veicināt  sausās acs sindroma simptomu pastiprināšanos.

Šodien lielākai daļai no mums ir intensīvs dzīves ritms, kas neļauj izvairīties no datora un citu modernu viedierīču lietošanas, tāpēc jāatceras iespējamie sausās acs sindroma riska faktori un jācenšas no tiem pēc iespējas izvairīties, kā arī jāveic nepieciešamie profilakses pasākumi. Tiklīdz parādās pirmie  sausās acs simptomi, ieteicams vērsties pie acu ārsta, kurš veiks sausās acs diagnostiku, nozīmēs efektīvāko ārstēšanas metodi, tai skaitā arī  progresīvāko no tām – fototerapiju, kā arī sniegs padomus sausās acs profilaksei. Tāpat kā jebkuru citu slimību, arī  sausās acs sindromu vieglāk ir izārstēt, ja tas diagnosticēts agrīni. Mūsu acis ir mūsu dvēseles spogulis un svarīgākais maņu orgāns, tāpēc saudzēsim tās!

Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzēja, dizainere Daina Gāga Ēķe lielāko daļu darba dienas pavada pie datora, it īpaši pēdējo gadu laikā, kad darbs un mācības notikušas attālināti. Ilgās stundas pie ekrāna, neapšaubāmi, ietekmēja acis, dienas beigās izraisot sausuma, graušanas un diskomforta sajūtu.

Risināt mūsdienās tik aktuālu problēmu kā sausās acs sindroms Daina devās uz “Capital Clinic Riga” pie oftalmoloģes Solveigas Zālītes. Noskaties un rīkojies arī Tu:

Capital Clinic Riga” oftalmoloģijas kabinetā vari saņemt standarta redzes diagnostiku, kā arī OCT – strukturālu izmeklējumu redzes nervam un tīklenei, lai varētu pārbaudīt, vai nav tādas acu slimības kā glaukoma, tīklenes distrofijas, kā arī veikt īpašu neiroloģisku pārbaudi dažādu centrālās nervu sistēmas slimību noteikšanai, piemēram, izkaisītās multiplās sklerozes diagnostikai, veikt acs iekšējo struktūru pārbaudi ar ultraskaņu, speciālo sausās acs diagnostiku, kā arī sausās acs sindroma ārstēšanu ar fototerapijas iekārtu “LacryStim” un lāzerprocedūras tīklenes, kataraktas un glaukomas ārstēšanai.

Citi oftalmoloģijas kabineta pakalpojumi

“Capital Clinic Riga”

Duntes iela 15A, Rīga, 4. stāvs,

Tārl.: + 371 66333333, + 36129334224

E-pasts: [email protected]

Vairāk meklē: https://ej.uz/redzeCCR

Klīnikas klientu ērtībām pieejama plaša bezmaksas autostāvvieta.

Ar bērnu ratiņiem ieeja no ēkas otras puses, kur iekārtota uzbrauktuve!

Ārstniecības iestāžu reģistra kods: 0100-01518

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bieži moka aizcietējumi. Ko šādā gadījumā iesaka uztura speciālisti? 7
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Neviens vakcinācijas apstrīdētājs tiesā nav uzvarējis 131
FOTO. Tas ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā! Iļģuciemā izveidota īpaša sporta zāle bērniem 7
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 16
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
Krievijas pilsoņi Latvijā: “Man nav līdzpārdzīvojuma par cilvēku likteņiem, kas varētu doties nogalināt ukraiņus. Es pārdzīvoju par ukraiņu pusi” 95
Ārste skaidro, kāpēc nav vērts laboratorijās pārbaudīt ērces: “Nevienam to neiesaku”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 1
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 17
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
Kāpēc Latvijā mūža ilgums viens no zemākajiem Eiropā? 203
Vai žultsakmeņi obligāti jāizoperē arī tad, ja cilvēks pats tos nejūt? 6
Pleca locītava kļuvusi sāpīga: ārsti iesaka neciest sāpes ilgāk par trim nedēļām 13
Olnīcu policistoze: kas tā ir par slimību un kā to ārstē? 8
Eksperti: smēķēšanas mazināšanas politikā izmaiņas ir nepieciešamas un tās ir neizbēgamas 28
Kā biešu sula var palīdzēt izveseļoties no angīnas? 5
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 34
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 34
13:49
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
13:00
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
12:15