Valdība rīt varētu lemt, vai pagarināt termiņu ārkārtējai situācijai, kas izsludināta no 13. marta līdz 14. aprīlim. Atkarībā no tā, kāds šis lēmums būs, tiks arī lemts par eksāmenu sesiju.
Valdība rīt varētu lemt, vai pagarināt termiņu ārkārtējai situācijai, kas izsludināta no 13. marta līdz 14. aprīlim. Atkarībā no tā, kāds šis lēmums būs, tiks arī lemts par eksāmenu sesiju.
Foto: Karīna Miezāja

Skolēni eksāmenus nevar kārtot stikla būrī… Vai notiks centralizētie eksāmeni? 2

Ceturtdien, 9. aprīlī, varētu tikt pieņemts lēmums par to, vai šāgada pamatskolu un vidusskolu absolventiem būs jākārto centralizētie eksāmeni (CE) un vai tie varētu notikt ierastajā laikā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 4
11 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
Lasīt citas ziņas

Kā zināms, koronavīrusa pandēmijas dēļ skolās jau divas nedēļas izpalikušas klātienes mācības un par attālināto mācību kvalitāti vismaz pagaidām nav iespējams spriest. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska atzinusi, ka attālināto mācību periodu nāksies pagarināt un, iespējams, skolēni šajā mācību gadā skolās neatgriezīsies.

Taču maija beigās un jūnija sākumā paredzēti valsts pārbaudījumi skolu absolventiem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Skolu direktoru un skolotāju pārstāvji sāk uzstāt, ka tie jāatceļ un jāļauj šā gada absolventiem skolu pabeigt tikai ar liecībām, bet augstskolās jāuzņem, ņemot vērā vidējo atzīmi vai tām pašām rīkojot savus eksāmenus.

Ministre Ilga Šuplin­ska “Latvijas Avīzei” sacīja, ka šonedēļ valdība varētu lemt par ārkārtējās situācijas pagarināšanu. Atkarībā no tā, kāds šis lēmums būs, tiks arī lemts par eksāmenu sesiju.

Pagājušo trešdien jau notikusi videokonference, kurā piedalījās Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA), Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas (LIVA), kā arī pašvaldību pārstāvji un spriests par iespējamiem scenārijiem.

Taču ministre vēlas turpināt konsultācijas.

Turklāt šonedēļ būs arī Eiropas izglītības ministru videokonference, kurā varētu noskaidroties tas, vai citu Eiropas valstu augstskolas būs gatavas uzņemt studentus no Latvijas, ja viņiem nebūs sertifikāta par nokārtotiem centralizētajiem eksāmeniem. Tas ir būtisks aspekts, lai pieņemtu lēmumu par eksāmenu atcelšanu.

Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas 12. klases skolnieks Kristers Saulītis, kurš ir arī Rīgas skolēnu domes ārējo sakaru daļas vadītājs, “Latvijas Avīzei” stāsta, ka daļa skolēnu ir gana lielā stresā par to, kas tad notiks ar eksāmeniem. “Esmu pieteicies studijām ārvalstīs un ceru, ka augstskola būs pretimnākoša, ja man nebūs centralizēto eksāmenu sertifikāta,” saka Kristers..

 

Jāpažēlojot skolotāji

LIVA prezidents, Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rihards Kalvāns uzskata, ka eksāmeni jāatceļ. Tāds ir ne tikai viņa personiskais viedoklis, tā domājot arī lielākā daļa LIVA biedru, kas ir skolu direktori. Viņš min vairākus iemeslus, kāpēc eksāmeni būtu atceļami.

Tā kā pats savulaik strādājis iestādē, kas rīko centralizētos eksāmenus, R. Kalvāns spriež, ka pašreizējos apstākļos eksāmenus nebūtu iespējams kvalitatīvi sarīkot ne tehniski, ne arī administratīvi. Arī skolai nebūtu iespējams tos kvalitatīvi noorganizēt pat tad, ja eksāmeni tiktu pārcelti uz vēlāku laiku, kad ārkārtas situācijas vairs nebūtu.

“Es gribu arī pasargāt, pietaupīt savus skolotājus, kuri jau tagad ar šo attālināto mācību organizēšanu strādā līdz vēlam vakaram. Ja viņiem liks jūlijā organizēt eksāmenus, viņi paņems slimības lapas un tāpat to nedarīs,” tā R. Kalvāns.

Tieši par skolotājiem domā arī LIZDA, kuras priekšsēdētāja Inga Vanaga jau paudusi: ja ārkārtējā situācija turpināsies pēc 14. aprīļa, skolēniem būtu jāpabeidz skola ar gada atzīmi.

 

Baidās no sliktiem rezultātiem

R. Kalvāns gan min arī citus iemeslus par labu eksāmenu atcelšanai: pēc ārkārtas stāvokļa beigām cilvēki joprojām baidīšoties un mammas bērnus nelaidīšot uz eksāmeniem, attālinātajās mācībās tomēr nevar sasniegt to mācību vielas apguves līmeni, ko klātienes mācībās. Līdz ar to ir risks, ka CE rezultāti šā gada absolventiem būs daudz zemāki nekā parasti un pēc tam viņiem, stājoties augstskolā, būs grūti konkurēt ar citu gadu absolventiem. “Un tad visi pārmetīs skolai un skolotājiem,” prognozē R. Kalvāns.

Arī Kristers uzskata, ka nebūtu pareizi kārtot eksāmenus, ja nav bijis klātienes stundu, kurās tomēr vislabāk var sagatavoties eksāmeniem.

Vai tiešām tieši pēdējie mēneši pirms eksāmena ir izšķiroši, lai tam sagatavotos?

Jaunieši taču skolā gājuši jau 12 gadus! R. Kalvāns teic: lai sasniegtu augstu līmeni eksāmenā, svarīgi tam gatavoties, kā ierasts. Viņš arī secina, ka “nav taisnīgi ārkārtas ap­stākļos saglabāt ierasto izglītības kvalitātes mērījumu”, un piebilst: ja pārceļ pat olimpiskās spēles, kā arī Dziesmu un deju svētkus, kāpēc gan nevar atteikties no eksāmeniem?

 

Vidējā atzīme nav objektīva

Rīgas 28. vidusskolas direktors Guntars Jirgensons arī uzskata, ka eksāmeni jāatceļ, taču viņš priekšplānā izceļ drošības jautājumus. Viņaprāt, eksāmenus nevajadzētu pārcelt, piemēram, uz vasaras vidu, jo arī tad pandēmija diez vai būs beigusies. Vēl viens variants esot pilnībā mainīt eksāmenu norisi: to saīsināt, izveidot kādu stikla būri, lai var novērot, vai skolēns pilda uzdevumus patstāvīgi, un laist pa vienam tajā iekšā, pēc katra visu dezinficējot.

Taču tas viss būtu pārāk sarežģīti, tāpēc prātīgāk ļaut beigt skolu ar vidējo atzīmi.

Taču vidējā atzīme ir subjektīvāks rādītājs nekā centralizētā eksāmena rezultāti. Eksāmena darbus labo centralizēti, anonīmi, pēc vienotiem kritērijiem, kamēr skolās katrs skolotājs atzīmes liek pēc sava prāta, skolās ir arī dažādas prasības. Turklāt tagad, zinot, ka no vidējās atzīmes var būt atkarīgas jauniešu iespējas iestāties augstskolā, pedagogi tās varētu vilkt uz augšu.

K. Saulītis spriež: uzņemt augstskolā pēc ates­tāta atzīmes nebūtu godīgi vai arī skolas būtu jādala līmeņos. “Mūsu skolā ir sešas matemātikas stundas nedēļā, citviet četras, profesionālajās skolās divas. Centralizētais eksāmens parāda līmeņu atšķirību, bet atzīmes diez vai,” atzīst Kristers.

“Jā, vidējā atzīme ne vienmēr ir objektīva, daudz kas atkarīgs no pedagoga godaprāta,” saka arī G. Jirgensons.

“Piekrītu, ka vidējā atzīme nav baigi foršā,” domā R. Kalvāns.

 

Augstskolas eksāmenus nerīkos

Lai uzņemšana augstskolās būtu godīgāka, tām būtu jārīko iestāšanās eksāmeni. “Tas būtu vistaisnīgāk, ir jāpielauž augstskolas to darīt,” tā R. Kalvāns. “Augstskolām ar to vajadzētu tikt galā,” spriež arī G. Jirgensons.

Taču augstskolas nebūt nav gatavas uzņemties papildu slodzi.

“Tad jau drīzāk uzņemsim, ņemot vērā atestāta atzīmes,” teic Latvijas Universitātes Studentu servisu departamenta direktors Jānis Saulītis. “Vai tas būs godīgi? Jāņem vērā, ka šī nav parasta situācija. Turklāt katru gadu ir skolēni, kuri ir atbrīvoti no eksāmeniem. Viņus, kā arī tos, kas vidusskolu beiguši pirms 2004. gada, kad šādu eksāmenu vēl nebija, uzņem pēc cita algoritma. To varam piemērot arī visiem šā gada absolventiem.”

Svarīgi gan esot juridiski pareizi absolventus uz visiem laikiem atbrīvot no centralizētajiem eksāmeniem. Lai nav tā, ka šogad uzņems augstskolā bez centralizēto eksāmenu sertifikātiem, bet šā gada absolventi, kuri gribēs augstskolā stāties citu gadu, būtu spiesti paši sagatavoties centralizētajiem eksāmeniem un vēl maksāt par to kārtošanu.

Pati universitāte rīkot iestājeksāmenus nevēlas, jo tas būtu pārāk sarežģīts process, turklāt universitātē taču ir pat tūkstošiem reflektantu.
SAISTĪTIE RAKSTI

Ja eksāmenus tomēr vajag, pareizāk būtu ļaut tos kārtot skolās, kaut vai vasaras vidū. Tad augstskolas rīkotu uzņemšanu tikai augustā.

Citās domās ir Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš: “Nevēlamies atteikties no sava laika grafika: ja iekavējam uzņemšanu, aizkavējas arī citi darbi. Tāpēc esam gatavi uzņemt, pamatojoties uz atzīmēm atestātā. Tā kā pie mums stājas pārsvarā Vidzemes reģiona jaunieši, domāju, ka viņu absolvēto skolu līmenis būs diezgan līdzvērtīgs, tāpēc uzņemšana varētu būt gana objektīva.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 4
11 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 169
1 diena
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 18 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 13
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 36
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 129
10 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 89
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 13
23:35
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 3
22:35
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 129
20:42
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 149
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 96
17 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Laikraksts “Bauskas dzīve” publicē sludinājumu: skolotājas meklē Covid-19 pozitīvos, lai varētu saslimt 124
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 83
19 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 140
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš bija apbēdināts un pat aizkaitināts”: princis Viljams pastāsta, ka viņa dēls princis Džordžs skolā esot vācis atkritumus 3
18 stundas
AG
Aleksejs Grigorjevs
Ziņas
Aleksejs Grigorjevs: “Latvijā vajadzētu koordinēt savu politiku attiecībā uz “Ziemeļu straumi” ar Poliju”
17 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
18 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 11
23 stundas
IK
Inga Kaļva-Miņina
Stāsti
“Esam kā sava personāža advokāti. Tajā pasaulē ir jāienirst, cik vien dziļi var!” Saruna ar aktieri Kārli Tolu 1
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Degvielas cenas Baltijā turpina paaugstināties jau ceturto nedēļu 7
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 157
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 169
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija 1
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 203
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim 1
19 stundas
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 12
2 dienas