Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

“Enefit”: Elektrības patēriņš mājsaimniecībās audzis par 17% 0

Vidējais elektrības patēriņš Latvijas iedzīvotāju mājokļos ārkārtējās situācijas laikā ir palielinājies par 17%, bet elektroenerģijas cena ir zemākā pēdējo septiņu gadu laikā, liecina energouzņēmuma “Enefit” apkopotie dati.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Kompānijā norādīja, ka daudziem uzņēmumiem pārtraucot darbību vai samazinot aktivitāti, valsts kopējais enerģijas patēriņš ir samazinājies, tomēr, kopš ārkārtējā stāvokļa ieviešanas, vidējais elektrības patēriņš mājsaimniecībās ir audzis par 17%.

Pēc kompānijas datiem, ierastajā darba laika periodā no plkst.9 līdz 18 elektrības patēriņš pēdējo pāris nedēļu laikā ir būtiski audzis, tostarp dažās stundās pat par 59%. Lielākais patēriņa pieaugums ir laika posmā no plkst.9 līdz 14.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus uzņēmumā norādīja, ka elektroenerģijas cena pēdējo mēnešu laikā samazinās un patlaban ir sasniegusi zemāko punktu kopš “Nord Pool” “spot” biržas ieviešanas Latvijā 2013.gadā. Salīdzinot šā gada martu ar pagājušā gada martu, kritums sasniedz 40%.

“Enefit” pārstāvji uzsvēra, ka šīs izmaiņas atspoguļosies arī iedzīvotāju elektrības rēķinos, bet visstraujāk šo kritumu izjutīs tie, kuri iegādājas elektrību par dinamisko jeb biržas svārstībām piesaistīto cenu. Savukārt lietotāji, kuri elektrību iegādājas par ilgākā termiņā fiksētu cenu, šo kritumu varēs novērtēt brīdī, kad pārslēgs līgumu jaunam periodam, jo tad elektrības tirgotājs pārrēķina piedāvājumu pēc aktuālās situācijas tirgū.

“Cenu kritumam sekojot patēriņa izaugsmei iedzīvotāju mājokļos, iegūstam iespēju sabremzēt rēķinu pieaugumu vai to pat samazināt. Te gan izšķiroša nozīme ir aktīvai iedzīvotāju iesaistei – jāseko līdzi cenu svārstībām un jāizdara izvēle.

Piemēram, pasīvākā lietotāju grupa, kas izmanto Universālo pakalpojumu, šobrīd pārmaksā vismaz 15% salīdzinājumā ar tirgū pieejamo vienkāršāko fiksētas cenas piedāvājumu. Pie ikmēneša patēriņa 300 kilovatstundu apmērā tas nozīmē vismaz septiņu eiro starpību ikmēneša elektrības rēķinā,” skaidroja “Enefit” valdes loceklis Krists Mertens.

Elektroenerģijas cenu kritumu galvenokārt nosaka ūdens krājumu pieaugums Ziemeļvalstu hidroelektrostacijās, siltie laika apstākļi, kā arī oglekļa emisiju kvotu cenu kritums. Vienlaikus būtiska ietekme ir arī vispārējam enerģijas patēriņa kritumam saistībā ar Covid-19 pandēmijas ietekmi uz daudzu nozaru darbību.

Kompānijā prognozēja, ka arī turpmākajos mēnešos elektrības cenas turpinās samazināties, jo turpinās globālās ekonomikas atdzišana, cīnoties ar Covid-19 izraisītām sekām.

Reklāma
Reklāma

Jau vēstīts, ka “Enefit” apgrozījums 2018.gadā bija 59,559 miljoni eiro, kas ir par 28,6% vairāk nekā gadu iepriekš, taču uzņēmums cieta zaudējumus 2,433 miljonu eiro apmērā. Kompānijas 2019.gada finanšu rezultāti pagaidām nav publiskoti.

Kompānija “Enefit reģistrēta 2006.gada maijā, un tās pamatkapitāls ir 7,484 miljoni eiro. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Igaunijas uzņēmums “Eesti Energia”.