Protesti pret mashu Amini nogalināšanu pēc policijas aiztuŗēšanas.
Protesti pret mashu Amini nogalināšanu pēc policijas aiztuŗēšanas.
Foto. AP Photo/Andre Penner

ES vienojas par sankcijām pret Irānu par sieviešu apspiešanu 7

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis ir vienojušās par sankcijām pret Irānu saistībā ar tās varasiestāžu vardarbīgo vēršanos pret protestiem, ko izraisīja kādas sievietes nāve pēc aizturēšanas par islāma normām neatbilstošu apģērbu, trešdien atklāja diplomāti.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Četri ES diplomāti ziņu aģentūrai AFP apliecināja, ka trešdien panākta politiska vienošanās par sankcijām un oficiāli tās tiks pieņemtas pirmdien Luksemburgā gaidāmajā ES ārlietu ministru sanāksmē.

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena trešdien norādīja, ka

CITI ŠOBRĪD LASA
“pienācis laiks sankcijas vērst pret tiem”, kas Irānā ir “atbildīgi par sieviešu apspiešanu”.

“Tik šokējoša vardarbība nevar palikt bez atbildes,” viņa uzsvēra.

Detalizētāka informācija par plānotajām sankcijām nav pieejama, bet ASV, Lielbritānija un Kanāda jau ir noteikušas atsevišķas sankcijas pret Irānas režīma drošības iestādēm.

ASV un Lielbritānija noteikusi sankcijas pret tā dēvēto tikumības policiju, kas pagājušajā mēnesī aizturēja 22 gadus veco Mahsu Amini.

Tikumības policija Amini aizturēja “neislamiskā” apģērba dēļ un nogādāja policijas iecirknī. Kā skaidroja policija, tur Amini radušās sirds problēmas, un viņa nomirusi trīs dienas pēc aizturēšanas. Amini ģimenes locekļi un aktīvisti apšauba policijas sniegto notikumu versiju un tur aizdomās policistus par Amini piekaušanu.

Irānas tiesu mediķi paziņojuši, ka Amini nāve ir saistāma ar “smadzeņu audzēja operāciju astoņu gadu vecumā”.

Kanāda pagājušajā nedēļā paziņoja, ka pastāvīgi iebraukšanu valstī aizliedz vairāk nekā 10 000 Irānas režīma pārstāvju, kuru vidū ir arī Islāma Revolucionārās gvardes pārstāvji, kas piedalījušies protestu apspiešanā.

Eiropas Parlamenta deputāti ir aicinājuši bloku sankcijām pakļauto personu sarakstā, kas paredz iebraukšanas aizliegumu ES un bloka jurisdikcijā esošo aktīvu iesaldēšanu, iekļaut Irānas amatpersonas, ieskaitot tās, kas saistītas ar tikumības policiju.

Reklāma
Reklāma

2011.gada aprīlī ES noteica sankcijas pret Irānai saistībā ar cilvēktiesību pārkāpumiem. 2012.gada martā sankcijas tika papildinātas, apturot tāda aprīkojuma piegādi Irānai, ko režīms varētu izmantot iedzīvotāju apspiešanai vai elektroniskai izspiegošanai.

Sankcijas ES plāno ieviest laikā, kad bloks koordinē sarunas, lai atjaunotu 2015.gada starptautisko vienošanos par Irānas kodolprogrammas ierobežošanu.

ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels paziņojis, ka sarunas nonākušas strupceļā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.