FILE PHOTO: A chinstrap penguin jumps into the water at Snow Island, Antarctica, January 30, 2020. REUTERS/Ueslei Marcelino/File Photo

Esi jaunais vecāks? Guli kā pingvīns! Lai pasargātu savus mazuļus, tie guļ vien dažas sekundes 5

Portāls “ApNews” informē, ka pingvīni ir ļoti gadīgi vecāki. Pētījumi liecina, ka pingvīnu vecāki vienlaikus guļ tikai dažas sekundes, lai apsargātu savus mazuļus.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 531
Lasīt citas ziņas

Tas ir izaicinājums visiem vecākiem- pilnvērtīgi izgulēties, tajā pašā laikā parūpējoties arī par jaundzimušo. Pingvīniem tas nozīmē tūkstošiem mikromiegu dienā.

Pētījumā atklāts, ka Antarktīdas pingvīniem visu diennakti ir jāsargā savas olas un pingvīnu cāļi. Tāpēc viņi katru dienu tūkstošiem reižu aizmieg uz īsu brīdi. Šis mirklis ilgst aptuveni četras sekundes. Ar to ir pietiekami, lai pingvīns saglabātu modrību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īsie mikromiegi, kur kopējais ilgums ir aptuveni 11 stundas diennaktī, ir pilnīgi pietiekami, lai pingvīnu vecāki spētu pilnvērtīgi funkcionēt nedēļām ilgi.

“Šie pingvīni izskatās kā miegaini autovadītāji, kas mirkšķina acis vaļā un ciet. Viņi to dara 24 stundas diennaktī vairākas nedēļas pēc kārtas,” skaidro miega pētnieks Nīls Ratenborgs.

“Tas ir pārsteidzoši kā pingvīni spēj funkcionēt un audzināt mazuļus,” savu apbrīnu pauž pētnieks.

Pingvīni parasti dēj olas oļu ligzdās novembrī. Tad viens no pingvīnu vecākiem paliek sargāt un rūpēties par olām, bet otrs dodas gādāt ģimenei barību.

Vecākiem vienmēr jābūt modriem un piesardzīgiem, jo jāspēj nosargāt olas no plēsējiem un zagļiem.

Pirmo reizi zinātnieki pingvīnu miega uzvedību pētīja pievienojot tiem sensorus, kas mēra smadzeņu viļņus. Viņi vāca datus par 14 pieaugušiem pingvīniem 11 dienas pēc kārtas Karaļa Džordža salā pie Antarktīdas krastiem.

Pētījuma ideja radās, kad Korejas Polāro pētījumu institūta biologs Vons Jangs Lī pamanīja, ka pingvīni viņa novērojumu dienās bieži mirkšķina acis un acīmredzami pamāj. Tomēr zinātnieku komandai bija jāveic smadzeņu viļņu reģistrācija, lai apstiprinātu, ka pingvīni tiešām guļ.

Pingvīnu mikromiegiem ir lieliskas atjaunojošas funkcijas, citādāk tie nespētu izdzīvot.

Pētnieki neievāca miega datus ārpus vairošanās sezonas, taču viņi izvirza hipotēzi, ka citos gada laikos pingvīni varētu gulēt garākos laika intervālos.

Reklāma
Reklāma

Pētnieki skaidro, ka pagaidām nav zināms vai šādiem mikromiegiem ir līdzvērtīgas īpašības un vērtība kā ilgstošam miegam. Līdz šim ir fiksēti dažu citu dzīvnieku īpašie miega paradumi.

Piemēram, fregaputni var vienlaikus gulēt pusi smadzeņu. Savukārt ziemeļu ziloņi var nosnausties 10 vai 15 minūtes dziļās niršanas laikā. Tomēr pingvīnu mikromiegs ir jauns fenomens.

Pingvīni

“Pingvīni dzīvo augsta stresa vidē. Viņi vairojas pārpildītās kolonijās, un tajā pašā laikā tu atrodas plēsēji,” sacīja Daniels Paranhos Ziterbarts, Vudsholas okeanogrāfijas institūta pētnieks. Viņš uzsver, ka tāpēc “Mikromiegs ir “brīnišķīga adaptācija”, kas nodrošina gandrīz pastāvīgu modrību.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.