Foto: Shutterstock

FM: Iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi pašvaldību budžetos nākamgad augs par 11,7% 13

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi pašvaldību budžetos nākamgad augs par 11,7%, aģentūrai LETA pēc tikšanās ar Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāvjiem pavēstīja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti? 10
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves 163
Lasīt citas ziņas

Trešdien, 4.oktobrī, FM notika tikšanās ar LPS pārstāvjiem. Sanāksmē pārrunāja FM kompetences jautājumus Ministru kabineta un LPS vienošanās un domstarpību protokolā par 2024.gada valsts budžetu un budžeta ietvaru 2024.-2026.gadam.

Kā katru gadu, plašākās diskusijas sarunās bija par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) sadalījumu starp valsts un pašvaldību budžetiem. LPS prasa palielināt pašvaldībās ieskaitāmo IIN daļu. Vienlaikus FM vērsa pašvaldību uzmanību, ka Latvijā pašvaldību budžetos ieskaitāmā IIN daļa ir viena no lielākajām Eiropā un, piemēram, Igaunijas pašvaldību budžetos tiek ieskaitīts tikai nepilni 12% no iekasētā IIN.

CITI ŠOBRĪD LASA

FM skatījumā pašvaldībām tiek paredzēta pastāvīga, stabila un prognozējama ieņēmumu bāze 2024.gadā un vidējā termiņā, kas nodrošina pašvaldībām nepieciešamos finanšu resursus pašvaldību funkciju veikšanai un saistību izpildei.

Lai nodrošinātu pašvaldību autonomo funkciju izpildi, pašvaldībām tiek garantēti nodrošināti finanšu resursi likumos noteikto funkciju īstenošanai, pie IIN sadalījuma starp pašvaldību budžetiem un valsts budžetu attiecīgi 75% un 25% un prognozētajiem ieņēmumiem pašvaldību budžetos no IIN 2024.gadā 1,976 miljardu eiro apmērā. Salīdzinot ar 2023.gada plānu, IIN pieaug par 11,7%. Pašvaldībām tiek garantēti IIN ieņēmumi 100% apmērā no plānotās prognozes.

Pašvaldības aktualizēja jautājumu par augošajām aizdevumu procentu likmēm, kas palielina pašvaldību budžetu izdevumus. Puses vienojās, ka nepieciešams izstrādāt priekšlikumus, par kuriem tiks turpināta diskusija nākošajās sarunās.

Plānots noteikt pašvaldību ikgadējo pieļaujamo aizņēmuma palielinājumu 2024.gadā 141,7 miljonu eiro apmērā, tajā skaitā 23,6 miljoni eiro Rīgas valstspilsētas pašvaldībai projekta “Satiksmes pārvads no Tvaika ielas uz Kundziņsalu” mērķu sasniegšanai, 2025.gadā, tā pat kā 2026.gadā, 118 miljonu eiro apmērā.

Tāpat tika sākta diskusija par aizņemšanās nosacījumiem. FM uzklausīja pašvaldību nepieciešamības un puses vienojās turpināt diskusijas, lai panāktu abām pusēm atbalstāmu kompromisa variantu.

FM piedāvā par galvenajām pašvaldību aizņēmumu prioritātēm 2024.-2026.gadam noteikt aizņēmumus Eiropas Savienības (ES) un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansētiem projektiem ar aizņēmuma apmēru, kas nepārsniedz projekta attiecināmo izmaksu kopējo apmēru.

Tāpat par galvenajām pašvaldību aizņēmumu prioritātēm piedāvāts noteikt aizņēmumus Atveseļošanas fonda (AF) finansētiem projektiem ar aizņēmuma apmēru, kas ne vairāk kā par 10% pārsniedz projekta AF finansējuma apmēru un PVN izmaksas, emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansētus projektus ar aizņēmuma apmēru, kas nepārsniedz projekta attiecināmo izmaksu kopējo apmēru, kā arī būvniecības vai esošas pirmsskolas izglītības iestādes paplašināšanas investīciju projektus, lai mazinātu pašvaldībā reģistrēto bērnu rindu uz vietām pirmsskolas izglītības iestādēs.

Puses vienojās, ka pašvaldību finanšu izlīdzināšanas (PFI) aprēķins 2024.gadam veikts atbilstoši spēkā esošajam likumam. Atbilstoši PFI aprēķinam 2024.gadam, tiek nodrošināts, ka visām pašvaldībām ir izlīdzināto ieņēmumu pieaugums. Vidējais pieaugums ir 8,1% pret 2023.gadam apstiprināto PFI aprēķinu.

LPS vadītājs Gints Kaminskis sarunās uzsvēris, ja vēlamies pašpietiekamas pašvaldības, tad ilgtermiņā ir jābūt stabilam un prognozējamam finansējumam visās pašvaldībās un visos reģionos.

Tas esot saistīts arī ar IIN proporciju, lai pašvaldības par saviem līdzekļiem varētu īstenot projektus un ieguldīt attīstībā, iedzīvotāju labklājībā. Tomēr šī brīža situācija aizvien radot nopietnus izaicinājumus lielai daļai pašvaldību.

Kaminskis akcentēja, ka nākamgad par 13% pieaugs izdevumi minimālās algas celšanai, par 43% – pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu atalgojuma palielināšanai, inflācijas rezultātā pieaugot cenas un pakalpojumu izmaksas, savukārt kredītprocentu likmju kāpums līdz šī gada gada beigām kopumā pašvaldībām radīšot papildus 30 miljonu eiro izdevumus procentu nomaksai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vienlaikus no nākamā gada pašvaldībām būšot jānodrošina jaunas obligātās funkcijas, kam nav noteikts valsts finansējums to īstenošanai. Tādēļ sarunas vēl tiks turpinātas par iespējamiem risinājumiem, tai skaitā valsts budžeta speciālo dotāciju, pauda Kaminskis.

Saskaņā ar aktualizēto grafiku Saeimā 2024.gada budžeta likumprojektu paketi paredzēts iesniegt šā gada 3.novembrī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Krimināls
Par bezpajumtnieka slepkavību sodīts jaunais tēvs pa logu izmet bērnu. Mazuli glābt neizdodas
Lasīt citas ziņas
Maskava aktivizējusi “guļošo” spiegu tīklu. Ko tas nozīmē Ukrainai?
Krimināls
Atkal pazudusi Samanta Zālīte. Vecāki ir noguruši un izmisuši, saprotot, ka meitas klaiņošana ir bīstama viņas dzīvībai un veselībai
Latvijā tik liels IT speciālistu trūkums? Tos meklēs un aicinās pie mums no Nigērijas, Kenijas un Armēnijas
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Bijušais ASV valsts sekretārs Kisindžers miris 100 gadu vecumā
11:42
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
11:29
Borels: Lavrovam EDSO sanāksmē būs derīgi dzirdēt kritiku un skaidrojumu par Krievijas izolāciju
11:04
Kādus vēl valsts zīmolus varētu pārdevēt? Soctīkli “jūsmo” par jauno “Vivi” un piedāvā citiem “PifPaf”, “ĻurĻur”, “PudumPudum”
TV24
Skatītājs jautā pavāram Dreibantam: “Mēs vairāk šturmējam humpalu bodes, nekā pa restorāniem staigājam! Kas vispār uz tiem iet?”
Mājas
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Apsnigušo lidlauku dēļ iespējama reisu kavēšanās; Rīgā kavējas sabiedriskais transports par stundu, spēkā “puteņa biļetes”
Ģenerālprokuratūra pārbauda lidmašīnu nomu Kariņa vajadzībām. Braukts divreiz biežāk, nekā iepriekš izskanējis
Šogad mājokļu kredītos izsniegti 500 miljoni eiro; vidējā summa – 84 000 eiro uz laiku līdz 30 gadiem
Kokteilis
VIDEO. “Sievietēm ir jāēd kā putniņiem!” Liene Kiviča dalās slaiduma noslēpumos
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā
Mājas
FOTO. Kaltētas apelsīnu un citronu ripiņas Ziemassvētku dekoros un vainagos
Receptes
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
TV24
Vaivods par sniegoto ielu uzturēšanu Rīgā: Kopumā 99% gadījumos viss ir kārtībā, bet ir atsevišķas astītes
Snigšana ceturtdien turpināsies. Naktī visvairāk sasnidzis Daugavgrīvā, Rīgas centrā, Ogresgalā un Bauskā
Rīgā šodien darbojas “puteņa biļetes” – transports kavējas, sasnidzis 21 cm sniega. Iespējams, tās būs spēkā arī piektdien
Ameriks: Vienprātība Eiropas lēmumos izmaksā aizvien dārgāk
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
TV24
Saeimā lemj par soda palielināšanu ātruma pārsniedzējiem. Vai tas atrisinās problēmu?
Borels: Lavrovam EDSO sanāksmē būs derīgi dzirdēt kritiku un skaidrojumu par Krievijas izolāciju
Izraēla un “Hamās” pagarina pamieru: Operacionālā pauze turpināsies
TV24
Slaidiņš par Izraēlas iespējām iznīcināt “Hamās”: Var jau nosist līderus, bet viņi vienalga parādīsies
Norkārklis: Pārtikai sadārdzinoties, cenu atšķirība starp bioloģiskajiem produktiem un konvencionālo pārtiku ir izlīdzinājusies
VIDEO. Polijā skolā sadurti trīs pusaudži; divi smagā stāvoklī nogādāti slimnīcā
Bijušais ASV valsts sekretārs Kisindžers miris 100 gadu vecumā
TV24
Teikmanis: Es izglītības sistēmu redzu kā tādu vecu pili, bet mēs esam tādi nedaudz dīvaini mantinieki