Lielbritānijas karaliene Elizabete II.
Lielbritānijas karaliene Elizabete II.
Foto: AP/ PA/ ZUMAPRESS/ REUTERS/ EPA/ SCANPIX/ LETA

FOTO. Jūrnieku humors, gleznošana un ass prāts! Prinča Filipa dzīvesstāsts un noslēpumi 6

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

17.aprīlī Vindzoras pils Sv. Jura kapelā notiks 99 gadu vecumā mūžībā aizgājušā Edinburgas hercoga, Britānijas karalienes Elizabetes II vīra prinča Filipa bēres, kas Covid-19 pandēmijas dēļ norisināsies šaurā ģimenes lokā.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirms bēru ceremonijas princis Filips visā Apvienotajā Karalistē tiks pieminēts ar klusuma brīdi. Saskaņā ar viņa pausto vēlēšanos nerīkot valstisku bēru ceremoniju princis Filips tiks apbedīts Vindzoras pils Frogmoras dārzā, nevis Vestminsteras abatejā, kur atdusas karaļi un to dzīvesbiedri.

Kā atzīmē britu mediji, tā kā karalienes Elizabetes II vecāki un māsa ir apglabāti Vindzoras pils Sv. Jura kapelā, karaliene varētu lauzt tradīciju un paust vēlmi tikt apglabāta blakus saviem tuviniekiem un dzīvesbiedram princim Filipam, ar kuru viņi bija nešķirami 73 laulības gadus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz bērēm ieradīsies prinča Filipa četri bērni, astoņi mazbērni, desmit mazmazbērni un citi tuvi ģimenes locekļi. Uz sava vectēva bērēm no ASV ieradies princis Harijs, bet viņa sievai Meganai Mārklai, kas gaida ģimenes pieaugumu, ārsti ieteikuši nedoties tālajā ceļā.

Princis Harijs un Megana Mārkla

Britu troņmantnieks princis Čārlzs karaļnama vārdā izteicis dziļu pateicību cilvēkiem visā pasaulē par viņa tēva piemiņai apliecināto cieņu un karaliskajai ģimenei izrādīto atbalstu un līdzjūtību.

Karalienes Elizabetes II spēks un atbalsts

Princis Filips 73 gadus bija karalienes Elizabetes II spēks un atbalsts, britu karaļnama patriarhs un labi zināma persona Apvienotās Karalistes un Sadraudzības valstu sabiedrībā vairāk nekā pusgadsimtu līdz pat 2017. gadam, kad viņš pārstāja pildīt karaļnama pienākumus.

Karaļnama biogrāfu ieskatā, sākotnēji viņš iesaistījās šajā maratonā negribīgi, uzskatot, ka dzīve, ejot dažus soļus aiz savas sievas, nepaužot savu viedokli – lai gan ne vienmēr turot muti – un esot institūcijas pielikums, pat nespējot dot savu uzvārdu bērniem, pārvērtīs viņu par “neko citu kā sasodītu amēbu”. Izrādījās, ka tik traki nav.

Princis Filips ienesa britu karaļnamā patīkamu atslābinājumu, možumu un dažreiz skarbumu, kā pietrūka monarhijai, kas bez viņa būtu bijusi aprobežotāka, introvertāka, garlaicīgāka un neinteresantāka.

Viņš ienesa karaliskajā ģimenē ļoti vajadzīgo svaigumu un ilgajā mūžā kļuva par ģimenes firmas, kā dēvē britu karaļnamu, neatņemamu daļu, taču neaizmir­stot savu sākotnējo trūcīgo ārzemnieka un ārpusnieka statusu šajā institūcijā.

Būdams apņēmīgs, princis Filips nereti parādījās sabiedrībā līdz pat gadsimtu mijai, kad sirdskaites dēļ nokļuva slimnīcā. Viņš nekad nezaudēja humora izjūtu, savus izteikumus nereti papildinot jūrnieku skarbajā stilā, ko britu prese mēdza interpretēt pa savam.

Kādai sievietei ar suni pavadoni viņš esot teicis: “Vai jūs zināt, ka anoreksijas ārstēšanai tagad dod ēst suņus?”, bet britu studentu grupu brīdinājis pārāk ilgi neuzturēties Ķīnā, jo “tad jūs dabūsiet šķības acis”. Dienasgrāmatas liecina, ka tas bija skarbais princis Filips, kurš mierināja princesi Diānu pret bulvāru preses uzbrukumiem un iedrošināja viņas dēlus princi Viljamu un Hariju kopā piedalīties viņu mātes izvadīšanā pēdējā gaitā.

Aiz skarbās ārienes slēpās intelektuālis

Lai gan viņam nepatika mediju uzbāzība, karaļnama biogrāfi kā prinča Filipa nopelnu atzīmē viņa aktīvo piedalīšanos monarhijas ievešanā jaunā laikmetā 1969. gada televīzijas dokumentālajā filmā “Karaliskā ģimene”, kur bija atainotas sadzīves ainas.

Viņš bija enerģisks, apveltīts ar asu prātu un bieži izteicās ironiski, taču publiski neizpauda savas intelektuālās intereses, slēpjot tās aiz skarbas ārienes. Viņam bija izsmalcināta privāta mākslas darbu kolekcija, daudz lasīta personiskā bibliotēka ar vairāk nekā 11 000 sējumiem, viņš arī pats nedaudz gleznoja.

Lielbritānijas karalienes Elizabetes II vīrs, princis Filips

Lai gan sākotnēji vīlies par karaļnama dzīves ierobežojumiem, ar laiku princis Filips aktīvi iesaistījās labdarības kustībā un kļuva par patronu daudzām organizācijām. Viņš bija Pasaules dabas fonda Apvienotās Karalistes nodaļas pirmais prezidents no 1961. līdz 1982. gadam un fonda globālais prezidents no 1981. līdz 1996. gadam. Pusmūžā atteicies no polo spēles, viņš aizrāvās ar kariešu vadīšanu un veicināja šīs izklaides veidošanu par sporta veidu.

Pusi mūža dienējis britu flotē, princis Filips 1967. gadā izveidoja Jūrniecības fondu vēsturisku kuģu konservācijai un palīdzēja glābt no iznīcības slaveno buru kuģi “Cutty Sark”. Viņa 1956. gadā iedibinātajā jaunatnes izglītības programmā piedalījušies vairāk nekā četri miljoni jauniešu no 140 valstīm.

“Grieķis Fils” bez grieķu asinīm

Viens no prinča Filipa pavārdiem bija Grieķis Fils, jo viņš dzimis Korfu salā grieķu karaliskajā ģimenē, taču viņam nebija grieķu asiņu. Viņš bija atvase no Šlēzvigu-Holšteinu-Zondenburgu-Gliksburgu dzimtai piederīgas ceļojošas un bieži trimdā dzīvojošas dāņu karaliskās ģimenes, kas atradās Grieķijā pēc tam, kad grieķi ieguva neatkarību no Turcijas 1820. gadā.

Viņa senči nākuši no 19. gadsimta Eiropas karalisko ģimeņu savstarpēji saistītajiem radu rakstiem. Viņa vectēvs no tēva puses bija dānis, viņa vecmāmiņa bija krieviete. Pāra septiņi bērni viens ar otru sarunājās grieķiski, bet ar vecākiem runāja angliski. Vecāki viens ar otru sarunājās vāciski.

Karaliene Elizabete II Lieldienās nosvin savu 93 gadu jubileju

Filipam bija angļu augšslāņa akcents, un viņš veikli runāja arī vāciski un franciski, kā arī prata grieķiski. Viņa vectēvu dāņu princi Viljamu, kura māsa Aleksandra apprecēja britu karali Edvardu VII, Grieķijas valdība uzaicināja kļūt par Grieķijas karali 1863. gadā, kad viņam bija 17 gadu. Viņš apprecēja lielhercogieni Olgu, Krievijas cara Nikolaja I mazmeitu. Viena no viņa meitām atcerējās: “Viņš vienmēr uzstāja, ka mēs esam grieķi un nekādi citi.” Viņa jaunākais dēls Endrū kļuva par prinča Filipa tēvu.

Endrū mācījās karaskolā, un viņa pirmā valoda bija grieķu. Viņš apprecēja Batenbergas princesi Alisi, lorda Lūisa Mauntbetena māsu. Filipa vectēvs valdīja Grieķijā kā karalis Georgs I, līdz viņu nogalināja 1913. gadā. Viņa pēctecis, Filipa tēvocis Konstantīns tika gāzts pēc četriem gadiem, jo nebija atbalstījis Britāniju un Franciju Pirmajā pasaules karā. Pēc viņa dēla Aleksandra trīs gadus ilgās valdīšanas Konstantīns atguva karaļa troni pēc 1920. gada referenduma. Divus gadus vēlāk viņš tika gāzts militārā apvērsumā.

Britānijas karalis Džordžs V, princeses Aleksandras mazmazdēls, atsūtīja karakuģi, lai glābtu Endrū, kuru apsūdzēja valsts nodevībā, un viņa jauno ģimeni, ar kuru kopā trimdā devās gadu vecais Filips. Viņš uzauga Senklū, Parīzes tuvumā.

Ģimene iztika no radinieku labdarības, nēsāja apvalkātas drēbes. Tēvs bija zaudējis darbu un pameta ģimeni, dodoties uz spēļu elli Montekarlo. Māte princese Alise, kura bija kurla, cieta no šizofrēnijas un uzturējās patversmē.

Viņa izveseļojās un vēlāk dzīvoja Bakingemas pilī, kur mira 84 gadu vecumā 1969. gadā.

Filips mētājās pa internātskolām Francijā, Vācijā, Britānijā, kur ciemojās pie vecvecmāmiņas marķīzes Milfordas Heivenas, kuras vīrs Batenbergas princis Lūiss 1917. gadā bija saņēmis marķīza titulu pēc tam, kad bija angliskojis savu uzvārdu uz Mauntbetens. Filipu dziļi ietekmēja mācības un paražas Gordonstaunas privātskolā, kur cienīja apņēmību, gribasspēku un sportiskumu. Viņš iestājās britu karaliskajā flotē 17 gadu vecumā.

Princese un jūrnieks

Filips pirmo reizi iepazinās ar 13 gadus veco princesi Elizabeti, kad viņa apmeklēja Dārtmutas jūrnieku skolu. Princesei palika atmiņā slaidais jūrnieks, kas bija piecus gadus vecāks par viņu. Filipam bija kaujas kristības, piedaloties sabiedroto operācijās Lībijas piekrastē un Sicīlijā 1943. gadā, kā arī Ziemeļjūrā. 1942. gadā Filips un Elizabete nejauši satikās deju vakarā Kentas hercoga namā, bet Filipa kurpes bija cauras.

Karaliene Elizabete II bērnībā un jaunībā

Tomēr 1946. gadā viņš tika uzaicināts uz Balmoralas pili, karaļnama rezidenci Skotijā, kur notika Filipa un Elizabetes saderināšanās. Kad šī ziņa nokļuva presē, 40% aptaujāto britu neatbalstīja šo savienību, jo Filipam esot ārzemju izcelsme un vācu radinieki. Tad Filips pieņēma britu pilsonību un Mauntbetena uzvārdu. Pāris apprecējās 1947. gada novembrī.

SAISTĪTIE RAKSTI

Karalis Džordžs rakstīja Elizabetei: “Es redzu, ka tu esi ārkārtīgi laimīga ar Filipu; tas ir labi, taču neaizmirsti mūs.” Karalis Džordžs VI nomira 1952. gadā, un kopš tā laika Elizabete II ir Britānijas karaliene, kuras spēks un atbalsts 73 gadus bijis princis Filips, viņas dzīvesbiedrs, uz kuru viņa vienmēr varēja paļauties.

Lielbritānijā godina mūžībā aizgājušo princi Filipu
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 29
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 35
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
13 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 51
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 63
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 51
13 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
11 stundas