Kā viens no premjera kandidātiem minēts aizsardzības ministrs Artis Pabriks (no kreisās), tomēr Krišjānis Kariņš pats negatavojas paiet malā.
Kā viens no premjera kandidātiem minēts aizsardzības ministrs Artis Pabriks (no kreisās), tomēr Krišjānis Kariņš pats negatavojas paiet malā.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Gaiteņos norit neformālas sarunas. Vai sāk skaitīt Kariņa valdības dienas? 136

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Aizvadītajā nedēļā vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki, ieskaitot koalīcijā pārstāvētās Nacionālās apvienības Eiropas Parlamenta deputātu Robertu Zīli, norādīja uz nepieciešamību “sapurināt valdību”, jo premjers Krišjānis Kariņš (“JV”) varētu būt noguris.

LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 201
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena nebūs pārāk piemērota sarunām! Horoskopi 14.aprīlim
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfs: prinča Harija “atmaksas stunda” ir klāt – viņam būs jāstāv pie vectēva prinča Filipa kapa 37
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Vairāki koalīcijas pārstāvji “Latvijas Avīzei” neoficiāli apstiprināja, ka notiek neformālas sarunas, kurās tiek vērtēti iespējamie jaunas valdības modeļi. Kā viens no premjera kandidātiem minēts aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“AP”). Pagājušajā nedēļā viņš arī publiskoja savas pārdomas par to, kā vajadzētu uzlabot valdības darbu. “Ja ir neapmierinātība ar valdības darbu, tas vēl nenozīmē, ka ir jārunā par tās nomaiņu. Vienmēr var kaut ko uzlabot,” “Latvijas Avīzei” sacīja A. Pabriks.

Pēc šo publisko viedokļu parādīšanās K. Kariņš preses konferencē teica, ka valdībai bijuši dažādi posmi, bet neesot vienas formulas, kā stabilizēt piecu partiju koalīciju. “Ir skaidrs, ka tas ceļš nav viegls, bet mēs redzam gaismu tuneļa galā. Mums ir jākoncentrējas uz skaidru vakcinācijas procesu. Ministri ir tiešs atspoguļojums sabiedrībai kopumā un Saeimas sastāvam,” sacīja K. Kariņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne premjers, ne “Jaunā Vienotība” paši negatavojas paiet malā, “Latvijas Avīzei” apstiprināja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Viņš sacīja: “Valdības maiņa nav nekas ārkārtējs. Ja kāds no partneriem uzskata, ka valdība sevi ir izsmēlusi, viņš var uzteikt darbu valdībā, uzņemoties pilnu atbildību par turpmāko procesu.”

Ministrs arī atgādināja, cik sarežģīts un ilgs bija valdības veidošanas process pēc Saeimas vēlēšanām. Pārmaiņu iniciatoriem esot jānovērtē, cik ilgu laiku varētu aizņemt portfeļu (ietekmes) pārdale. Situācija Latvijā atšķiroties no tās, kāda ir Igaunijā, kur valdības maiņa notika īsā laikā.

“Brīvā valstī katrs var izteikt savas domas. Sabiedrībā ir ļoti dažādi viedokļi, kas atspoguļojas arī valdības diskusijās. Premjers un valdība dara maksimālo, ko tā var izdarīt, kļūdoties un labojot kļūdas,” teica E. Rinkēvičs.

“Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis uzsvēra: “Ja kāds domā, ka mēs ar valdības gāzējiem pēc tam strādāsim kopā, lai aizmirst.” Ja šie brīdinājumi tiktu īstenoti, jaunas koalīcijas izveide būtu apgrūtināta, jo ne tikai Jaunā konservatīvā partija (JKP), bet vēl vairāki koalīcijas deputāti nebūtu gatavi atbalstīt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) ienākšanu valdībā, kamēr tā nav gatava distancēties no Aivara Lemberga.

Pagājušajā piektdienā ir notikusi “Latvijas attīstībai” valdes locekļa Edgara Jaunupa un ZZS līdera Edgara Tavara tikšanās. E. Tavars to apstiprināja, bet sarunas saturu neatklāja, uzsverot, ka viņš tiekas ar daudziem politiķiem. Tiesa, arī E. Tavaram esot “iekšējā sajūta, ka šī valdība kritīs”.

 

Premjers izskatoties apjucis

Pagājušās nedēļas sākumā norisēm ap notiekošo koalīcijā vairākos tvitera ierakstos uzmanību pievērsa sociologs Aigars Freimanis, kurš bija novērojis, ka “Vecrīgā baumas plosās kā bērzos sula” un pie jaunas valdības izveides strādājot divas grupas.

Vidzemes Augstskolas asociētais profesors Gatis Krūmiņš, kurš ir arī izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) ār­štata padomnieks, intervijā Latvijas Radio 4. martā par K. Kariņa valdību sacīja: “Sabiedrības uzticību grauj tas, ka tiek runāts viens, bet darīts kaut kas cits. (..)

Es redzu problēmas ar premjeru, ne pat tik daudz ar ministriem. Lielākā daļa tur cīnās par nozarēm, bet premjeram kā līderim būtu jāsavelk kopā tā lieta, jāspēj iedvesmot un parādīt kaut ko uz priekšu. Manuprāt, premjers ir noguris un apjucis.” G. Krūmiņš uzskata, ka Kariņš neredz kopīgo bildi, valdībai neesot skaidras vīzijas par to, kur tiek investēts Eiropas finansējums.

Tajā pašā laikā arī Eiropas Parlamenta (EP) deputāts R. Zīle intervijā laikrakstā “Diena” mudināja valdību sapurināt. Viņu uztraucot valdības nespēja sagatavoties Latvijai pieejamās Eiropas Atveseļošanas fonda naudas apgūšanai. Iespējas esot vairākas – nomainīt atsevišķus ministrus vai visu valdību. R. Zīle pieļāva, ka to varētu vadīt arī neatkarīgs premjers. Pirms Saeimas vēlēšanām pieaugot partiju konkurence.

“Ja premjers nāk no vienas partijas, pārējās negribēs, lai tas būtu veiksmes stāsts premjeram un viņa partijai,” uzskata R. Zīle. Esot arī iespēja, ka “Kariņš pats maina vadības stilu, jo tik daudz laika nedrīkstētu pavadīt šajās saskaņošanas un pozīciju maiņās”. R. Zīlem vairākkārt ir bijusi iespēja uzņemties premjera amatu, bet viņš nebija gatavs mainīt EP deputāta mandātu pret valdības vadītāja amatu. Arī tagad R. Zīles minētie varianti izslēdz iespēju, ka viņš pats varētu uzņemties šo darbu.

Pārdomas par nepieciešamajiem uzlabojumiem valdībā pagājušajā nedēļā publiskoja arī A. Pabriks. Viņaprāt, viens no iemesliem nespējai sekmīgi cīnīties ar pandēmiju ir tas, ka pietrūkst profesionālas komunikācijas par valdības lēmumiem, bet tā ir apgrūtināta, ja lēmumi ir neloģiski.

 

Neviens negrib būt gāzējs

“Latvijas Avīzes” rīcībā ir informācija, ka neformālas sarunas par iespējamajām izmaiņām valdībā sākušās jau tad, kad K. Kariņš televīzijā nāca klajā ar uzrunu: “Draugi, nav labi.” Toreiz bijuši piedāvājumi paplašināt premjera biroju un nedaudz pamainīt valdības sastāvu. Nākamie plāni jau saistījās ar toreizējo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (“AP”) kā premjeru, bet tos izjauca atklātībā nākušie fakti par to, ka ministrs izmantojis citas personas Rīgas domes autostāvvietas caurlaidi. Kā premjera kandidāts kuluāru sarunās esot minēts arī zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA), bet viņam neesot pietiekami augsts reitings sabiedrībā.

Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars “Latvijas Avīzei” apgalvoja, ka partijas biedra R. Zīles interviju nemaz neesot lasījis, bet tikai dzirdējis atstāstu. NA neplānojot valdību gāzt. “Nacionālā apvienība ir tā, kas valdībā palīdz laivai noturēties līdzsvarā un nodrošina, lai tā neapgāžas. Valdība nav ideāla, bet mēs neredzam iespēju izveidot labāku kombināciju, kas jau bija skaidrs pēc Saeimas vēlēšanām. Eksperimentus krīzes apstākļos nevar atļauties,” sacīja R. Dzintars.

Līdzīgos uzskatos bija arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”), kurš norādīja, ka politikā visu laiku ir dažādas runas un spekulācijas, bet viņš nedomā, ka šī valdība varētu tikt gāzta. “Valdība krīt, ja vietā ir interese un iespējas izveidot kaut ko citu. Valdība ilgstoši strādā intensīvā un stresa pilnā režīmā.

Ir brīži, kad tas liek uzvirmot emocijām. Šādos apstākļos valdības maiņa radītu papildu sarežģījumus, jo nebūtu laika aprast un ieskrieties,” uzskata J. Vitenbergs. Viņš arī atgādināja, ka Igaunijā valdības maiņa sakrita ar vīrusa izplatīšanās pieaugumu.

JKP priekšsēdis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns savukārt teica: “Es neesmu starp tiem, kas mēģina pierunāt kādu kļūt par gāzēju vai iesēsties kāda krēslā, tāpēc par šo jautājumu nevarēšu sniegt komentārus.” Cita lieta, ka J. Bordāns ne vienmēr varot piekrist valdības darba stilam – piemēram, ir bijuši gadījumi, kad viņa priekšlikumi par darba organizēšanu nav tikuši uzklausīti. Taču tie esot valdības ikdienas darba jautājumi.

 

Ceļā uz vienotību?

SAISTĪTIE RAKSTI

Notiekošajam valdībā seko līdzi arī Valsts prezidents Egils Levits, kurš nesen pēc tikšanās ar K. Kariņu ieteica premjeram nepieciešamības gadījumā prasīt viena vai otra ministra demisiju. Tas nenāca par labu valdības vadītāja attiecībām ar ministriem, kuriem bija radies iespaids, ka K. Kariņš bija aizgājis pie prezidenta pasūdzēties.

Piektdien, 5. martā, intervijā LTV E. Levits sacīja: “Valdība ir ceļā uz vienotību. Beidzamajos mēnešos mēs redzējām, ka šādas vienotības trūka. (..) Valdība principā strādā. Jāuzlabo iekšējā komunikācija, jo nevar būt tā, ka ministri sazinās ar tvitera starpniecību.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 201
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena nebūs pārāk piemērota sarunām! Horoskopi 14.aprīlim
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfs: prinča Harija “atmaksas stunda” ir klāt – viņam būs jāstāv pie vectēva prinča Filipa kapa 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 39
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Slepkavība Purvciemā: Policija noskaidrojusi nošautā cilvēka personību un izvērsusi plašus uzbrucēju meklēšanas pasākumus
11 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Šajā situācijā tas izskatās pēc politiskā daltonisma.” Circene par Skolēnu dziesmu un deju svētku rīkošanu epidēmijas laikā 11
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte
9 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās
30 minūtes
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte
11:35
LE
LETA
Ziņas
Slepkavība Purvciemā: Policija noskaidrojusi nošautā cilvēka personību un izvērsusi plašus uzbrucēju meklēšanas pasākumus
11:33
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga?
11:30
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 31
4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 28
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli?
25 minūtes
LE
LETA
Ziņas
KNAB skaidro, vai izdevās pierādīt “ABLV Bank” vadības iesaisti korupcijā un Rimšēviča kaitniecību 4
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Trīs dienas pēc automehāniķa vizītes bez pēdām pazūd “BMW X5” 2
4 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
Diāna Jance: Vai gadījumā netiek plānots tā saucamo vakcinācijas biroju atkal pārtapināt par Dziesmu svētku biroju? 7
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 7
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
Ietaupījuši tūkstoš miljardus “ceļojumu” eiro, bet kļuvuši par miljons tonnām smagāki! Kad sērga būs savaldīta, vai ceļosim citādi? 1
1 stunda
DJ
Diāna Jance
Ziņas
Kā e-grāmatas kļuva par pandēmijas veiksmes stāstu kaimiņos? Ar jauno pētījumu iepazīstina lietuviešu pētnieks Arūns Gudinavičs
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Aiz produktivitātes slēpjas pārguris darbaspēks. Ko vēl atklāj pētījums par attālināto darbu? 1
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta unikāla operācija
54 minūtes
LE
LETA
Veselam
Sāks skatīt iedzīvotāju iniciatīvu par Vakcinācijas projekta biroja likvidēšanu 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šodien būs slapjš sniegs. Cik auksts laiks gaidāms trešdien?
3 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Krievija uzsākusi plašu un enerģisku savas sabiedrības zombēšanu un nogatavināšanu liela mēroga iebrukumam 33
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ja ir apdraudējums pārējiem, tad tas obligātuma princips ir sabiedrības interesēs!” Circene par vakcinēšanas pret Covid-19 brīvprātību un obligātumu 138
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Rodas sajūta, ka veselības ministrs manipulē ar premjeru!” Sociologs par necaurspīdīgo un korporatīvo sistēmu 78
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Strauja un Gudrīte 1
58 minūtes
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sīpola vietnieks – puravs: 4 gardu ēdienu receptes ar puraviem
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
VM skaidro, vai Vakcinācijas projekta biroja darbiniekiem plānots izmaksāt prēmijas 26
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 54
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Samanta Tīna negaidīti atklājusi, ka pārslimojusi vēzi 6
22 stundas