Godmanis skaidro, kāpēc Latvijā nesamazina nodokļus: “Varbūt vairs nebūs iespējas ņemt” 100

Kāpēc Latvijā šobrīd netiek samazināti nodokļi, kamēr vairākas citas pasaules valstis to dara, lai atbalstītu uzņēmējus un iedzīvotājus? Kāpēc mēs tik stingri turamies pie noteiktajām nodokļu likmēm?

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Uz šo jautājumu, uz kuru atbildi meklē tik daudzi no mums, lielisku skaidrojumu TV24 raidījumā “Naudas cena” sniedzis Ivars Godmanis, Latvijas bijušais ministru prezidents (1990-1993; 2007-2009), iekšlietu (2006-2007) un finanšu (1998-1999) ministrs.

Viņš rosina uz šo jautājumu skatīties kompleksi, ne tikai beidzamā laika cenu kāpuma kontekstā, bet jau no Covid-19 sākuma perioda, jo arī tad tika tērēts daudz naudas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas pieeja saskaņā ar Godmaņa teikto bijusi šāda: “Mēs turam nodokļu likmes tādas, kādas tās ir. Mēs iekasējam stipri vairāk naudas cenu kāpuma dēļ – 1,2 miljardi eiro kopā 10 mēnešos, kā esmu lasījis informāciju. Un tad ar šo naudu, ko mēs iekasējam, atbalstām konkrētas iedzīvotāju un uzņēmumu grupas dažādu pabalstu un citos veidos.”

Tādējādi valdība pārvalda naudas plūsmu, cenšoties to dot tām grupām, kam tā ir visvairāk nepieciešama.

Taču nevar noliegt, ka šāda pieeja rada vienu būtisku problēmu. Ja blakus kaimiņvalstīs ir cita pieeja, ja viņi samazina nodokļu slogu uzņēmējiem, lai viņi varētu aktīvāk un vairāk ražot un lai nauda atgrieztos budžetā apjoma veidā, tad rodas problēmas mūsu uzņēmējiem, kuri zaudē savu konkurētspēju.

Pieminētajai otrai pieejai, kad nodokļi tiek samazināti, arī ir risks, jo tā var nenostrādāt un nodokļu ieņēmumi valsts kasē tad būtiski samazinās: “Tā ir cerība, bet nav garantiju.”

“Ilgtermiņā tā ir milzīga problēma. Ja blakus nodokļi ir mazāki, viņi var aktīvāk darboties un tad var iznākt, ka mūsu uzņēmēji ir konkurētnespējīgi. Tad valdībai ir grūti īstenot politiku “es paņemšu naudu un pēc tam sadalīšu”, jo nebūs varbūt iespējas ņemt vairs.”

Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.