Aktieris Hjū Džekmens.
Aktieris Hjū Džekmens.
Foto – Leta/AFP

Hjū Džekmens, Ašers un Prijanka Čopra Džonass aicina glābt pasauli 1

Plastmasa, kas ir viens no modernās dzīves pamatiem, ir radījusi arī milzum daudz galvassāpju, tostarp ik gadu pasaules okeānā nonāk astoņi miljoni tonnu plastmasas atkritumu. Tā ir viena no problēmām, kuras risināšanā ir nepieciešama ikviena cilvēka iesaistīšanās.

MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ir tik riebīgi redzēt šādus rupjus cilvēkus!”: soctīklos nopeļ influenceri Elīnu Didrihsoni, kura publiski ignorē Covid-19 ierobežojumus 58
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Pasaules okeānu milzīgais piesārņojums ar plastmasu ir tikai viena no problēmām, par kurām tiks runāts jaunajā dokumentālajā seriālā “Activate: Globālā pilsoņu kustība”, kas “National Geographic” skatāms no pirmdienas, 9.septembra.

Tas stāsta austrālieša Hjū Evansa vadītās “Globālās pilsoņu kustības” (Global Citizen movement) aktivitātēm, kas jau vairāk nekā desmit gadus cīņā ar nabadzību izraisošām problēmām un jēgpilnu pārmaiņu virzīšanai izmanto sabiedriskā aktīvisma kampaņas. Evansa izveidotā kustība ir popmūzikas, sociālo mediju un labdarības apvienojums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tai ir pievienojusies arī virkne slavenību, tostarp aktieri Hjū Džekmens, Reičela Brosnana un Prijanka Čopra Džonass, mūziķi Farels Viljamss un Ašers. Pazīstamākais notikums ir koncerts “Global Citizen Festival”, kas septembrī notiek Ņujorkas Centrālparkā. Biļetes uz pasākumu nav nopērkamas, tās var iegūt, iesaistoties sabiedriskā aktīvisma kampaņās un krājot punktus.

Pirms dokumentālā seriāla pirmizrādes “National Geographic” ir apkopojis vairākas problēmas, kuru risināšanā cilvēki tiek aicināti iesaistīties.

Galējās nabadzības mazināšana

Pēc Pasaules Bankas definīcijas, galējā nabadzība nozīmē iztiku, kas ir mazāka nekā 1,90 ASV dolāri (1,71 eiro) dienā. 1990.gadā zem galējās nabadzības sliekšņa dzīvoja 36% jeb 1,9 miljardi pasaules iedzīvotāju. 2015.gadā to skaits bija samazinājies līdz 736 miljoniem, proti, zem galējās nabadzība sliekšņa dzīvoja apmēram 10% cilvēku visā pasaulē.

Foto: National Geographic

Aptuveni puse ārkārtīgi nabadzīgo cilvēku dzīvo tikai piecās valstīs: Indijā, Nigērijā, Kongo Demokrātiskajā republikā, Etiopijā un Bangladešā. Lielākā daļa – lauku apvidos, ir slikti izglītoti, strādā lauksaimniecībā un ir jaunāki par 18 gadiem.

Cīnīties ar galējo nabadzību kļūst aizvien grūtāk, jo šie cilvēki visbiežāk mīt grūti pieejamos reģionos un nestabilās valstīs.

Piekļuve izglītībai, veselības aprūpei, elektrībai, tīram ūdenim bieži vien ir atkarīga no cilvēka sociālekonomiskā statusa, dzimuma, etniskās piederības un atrašanās vietas. Arī iespēja izkļūt no nabadzības slazda ir tieši saistīta ar ģimenes statusu. Piemēram, Subsahārā dažviet tikai 12% jauniešu ir augstāka izglītībanekā viņu vecākiem.

Lai ātri likvidētu galējo nabadzību, brīnumlīdzekļu nav, taču rezultāti rāda, ka, pacietīgi darbojoties, var sasniegt zināmas pozitīvas izmaiņas. Piemēram, atbalstot jaunu darba vietu izveidi, palīdzot nodrošināt labākus sadzīves apstākļus, pieeju tīram ūdenim, veicinot izglītības pieejamību un izstrādājot efektīvas atbalsta tīkla programmas. Piemēram, mūziķe BekijaDžī Meksikā iesaistītās kampaņā, kuras mērķis ir piespiest lielās kompānijas atbalstīt vietējām sievietēm piederošus biznesus.

Izglītības pieejamības nodrošināšana konfliktu zonās un bēgļu kopienās

Dabas kataklizmu, ekonomisko katastrofu un militāro konfliktu dēļ katru gadu savas mājas ir spiesti pamest miljoniem bērnu, uz nenoteiktu laiku pārtraucot apmeklēt skolu. Piemēram, Venecuēlas ekonomiskais sabrukums kopš 2015.gada ir licis vairāk nekā trīs miljoniem cilvēku pamest valsti meklējot drošību, pārtiku, ūdeni un veselības aprūpi.

Tāpat aptuveni trijiem miljoniem bērnu ir liegta iespēja apmeklēt izglītības iestādes, jo skolas tiek slēgtas, bet pedagogi – dodas bēgļu gaitās.

Aktrise Reičela Brosnana Peru pierobežā tikās ar pārvietoto ģimenēm un pēc atgriešanās ASV mudināja Īrijas, Lielbritānijas un ASV valdības ziedot līdzekļus fondam “Izglītība nevar gaidīt”. Fonds pavisam nesen piešķīris arī sešus miljonus ASV dolāru palīdzības programmām Āfrikas “karstajos” reģionos.

Foto: National Geographic

Jaunākā UNICEF publiskotā informācija liecina, ka pieaugošā vardarbība Centrālajā un Rietumāfrikā liek strauji slēgt izglītības iestādes. Vardarbīgu uzbrukumu dēļ slēgto skolu skaits pēdējo divu gadu laikā ir trīskāršojies, astoņās reģiona valstīs – Brukinafaso, Kamerūnā, Kongo, Centrālāfrikas republikā, Mali, Nigērā, Nigērijā, Čada – pēdējā mēneša laikā ir slēgtas 9000 skolas. Ietekmēti ir 1,9 miljoni skolēnu un 44 000 skolotāju.

“Menstruālā cikla nabadzību” un izglītības trūkuma mazināšana

Visā pasaulē skolu neapmeklē 130 miljoni jaunu meiteņu. Piemēram, Dienvidāfrikā meitenes bieži vien pārtrauc apmeklēt skolu brīdī, kad tām sākas menstruācijas. Tas pastiprina jau tā lielo dzimumu nevienlīdzību, kuru izraisa nabadzība, seksuālā vardarbība, piespiedu laulības, tīra ūdens trūkums, u.t.t. Menustrālais cikls ir stigmatizēts daudzviet pasaulē, taču pusaudžu higiēnas vajadzību apmierināšana ir vispārējs cilvēktiesību, cieņas un sabiedrības veselības jautājums. Ja meitenēm ir pieejami higiēnas līdzekļi, viņas var būt sabiedriski aktīvas.

Par “menstruālā cikla” nabadzību stāsta arī dokumentālais seriāls “Activate: Globālā pilsoņu kustība”. Geila Kinga un Bonanga Mateba Dienvidāfrikā pulcē desmitiem tūkstošu cilvēku, lai aicinātu valdību piešķirt 58 miljonus dolāru un izglītotu meitenes par fizioloģiju, kā arī atrastu resursus, kas ļautu viņām palikt skolā.

Starp citu, naudas trūkums, kas traucē iegādāties nepieciešamos higiēnas līdzekļus, ietekmē meiteņu dzīvi arī attīstītajā pasaulē.

Tā, nesen veikts pētījums Lielbritānijā atklāja, ka vairāk nekā ceturtā daļa (27%) meiteņu reizi mēnesī paliek mājās, jo ģimenei nav iespēju iegādāties higiēnas līdzekļus.

Aicinājums ASV tiesu sistēmā atteikties no drošības naudām

ASV aptuveni 465 000 cilvēku katru dienu atrodas pirmstiesas apcietinājumā tikai tādēļ, ka tie vienkārši nespēj samaksāt pieprasīto drošības naudu. To vidū ir nesamērīgi daudz nabadzīgu cilvēku, afroamerikāņu, spāņu, u.c.

Bieži vien viņi zaudē darbu, mājas un iekļūst dziļi parādos.

Federālo Rezervju 2016.gadā veikts pētījums atklāj, ka daudziem amerikāņiem būtu grūti ārkārtas situācijā atrast vairāk par 400 ASV dolāriem, neaizņemoties vai kaut ko nepārdodot. Bet tipiskam aizturētājam vajadzētu tērēt astoņu mēnešu ienākumus, lai samaksātu vidējo piespriesto drošības naudu – 10000 ASV dolāru.

Taču, izrādās, teju 25% no šiem cilvēkiem varētu ļaut sagaidīt tiesu brīvībā, nepalielinot noziedzības līmeni. Tādēļ sabiedriskie aktīvisti aicina atcelt drošības naudas piemērošanu, tā vietā izvēloties nefinanšugarantijas atbrīvošanai pirms tiesas. Tiek piedāvāts ieviest, piemēram, nenodrošinātās obligācijas, kad apsūdzētajam ir jāmaksā par neierašanos tiesā, nevis pirmstiesas atbrīvošanu. Šādi mehānismi ASV darbojas Kentuki, kur drošības naudas piemērošana tika aizliegta pirms 40 gadiem, izmantojot īpašu risku novērtēšanas rīku.

Tīra ūdens un tualešu pieejamības nodrošināšana

Tīrs dzeramais ūdens ir būtisks cilvēka cienīgas dzīves priekšnoteikums, taču vairāk nekā diviem miljoniem nav regulāras pieejas tīram ūdenim. Viņiem nākas lietot ar ķimikālijām un fekālijām piesārņotu ūdeni.

Foto: National Geographic

Tikai divām piektdaļām pasaules iedzīvotāju ir pieejami droši sanitārie mezgli. Šāda situācija palielina nabadzību un pakļauj cilvēkus bīstamu slimību riskiem. Nabadzīgas ģimenes ir spiestas tērēt vairāk laika un citu resursu ūdens iegūšanai. Nigērijā septiņiem no desmit iedzīvotājiem nav piekļuves normālām tualetēm.

SAISTĪTIE RAKSTI

Katru gadu aptuveni 59 500 bērnu vecumā līdz pieciem gadiem mirst no slimībām, kas ir saistītas ar piesārņotu ūdeni. Vienlaikus Nigērijā ir reģistrēts vairāk mobilo telefonu nekā tualešu. Pēc UNICEF pārstāvju teiktā, 140 miljoniem cilvēku šajā valstī ir mobilie tālruņi, bet tikai 97 miljoniem – pieeja labiekārtotām tualetēm.

Jaunais dokumentālais seriāls “Activate: Globālā pilsoņu kustība” skatāms “National Geographic”, pirmdienās no 9. septembra plkst. 22.00.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 14
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 24
1 diena
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 7
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ir tik riebīgi redzēt šādus rupjus cilvēkus!”: soctīklos nopeļ influenceri Elīnu Didrihsoni, kura publiski ignorē Covid-19 ierobežojumus 58
15 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 19
8 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 7
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 69
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā vēsturisks antibiotiku patēriņš 9
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai mediķi izdarīja visu iespējamo, lai glābtu Latvijā labi pazīstamā slēpošanas trenera Eiduka dzīvību? Skaidro NMPD vadītāja 72
Nedēļa
LE
LETA
Veselam
Novembrī par aptuveni desmito daļu samazinājies NMPD izsaukumu skaits 10
23. novembris, 2021
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 212
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 74
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
ASV valsts sekretārs: Bažas izraisa Krievijas plāni izvērst iespējamu militāru agresiju 6
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kuros divos novados ir augstākais saslimstības līmenis? 2
8 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 19
8 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Viņš pēc piecām minūtēm jau bija aizmirsis, ko izdarīja.” Andrejs aiztur dzērājšoferi, kurš notriecis viņa meitu
3 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Par Mārtiņu Braunu ir grūti, pat neiespējami rakstīt pagātnes formā.” No dvēseles dziesminieka atvadoties 1
5 stundas
AB
Anita Bormane
Ziņas
Liepājā viesosies izcilais igauņu diriģents Risto Josts
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 6
15 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
14 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tas kaitē viņas locītavām…”: 95 gadus vecajai karalienei katru dienu vairs nav atļauta glāze sausā “Martini” 12
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ir tik riebīgi redzēt šādus rupjus cilvēkus!”: soctīklos nopeļ influenceri Elīnu Didrihsoni, kura publiski ignorē Covid-19 ierobežojumus 58
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es diezgan daudz paraudāju”: latviešu aktrise Daiga Gaismiņa-Šiliņa atzīstas, ka bērnu dēļ lējusi asaras 8
15 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Vācija vairs nav pirmajā vietā 23
16 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 69
19 stundas
AB
Anita Bormane
Ziņas
Liepājā viesosies izcilais igauņu diriģents Risto Josts
22:59
LE
LETA
Ziņas
Rīgas “Dinamo” Krikunova debijā cieš neveiksmi pēcspēles metienu sērijā 1
22:47
LE
LETA
Ziņas
ASV valsts sekretārs: Bažas izraisa Krievijas plāni izvērst iespējamu militāru agresiju 6
22:35