Ilustratīvs foto

Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9

Lai pasargātos no sezonas iesnām, klepus un sliktas pašsajūtas saaukstēšanās dēļ, viens no priekšnoteikumiem ir ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Protams, cilvēki ar labāku imunitāti saaukstēsies retāk. Taču cepure, šalle un cimdi lieti noderēs un pašlaik var palīdzēt izvairīties arī no lieka satraukuma.

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Lasīt citas ziņas

Kādēļ tiem jābūt siltiem un piemērotiem katra ikdienas paradumiem – stāsta „Mēness aptiekas” pieaicinātais eksperts – otolaringologs Veselības centru apvienībā Rihards Urtāns. 

Ir cilvēki, kuri visu ziemu var staigāt bez cepures, šalles un cimdiem, un viņi nesaaukstēsies. Bet citiem pietiek mazliet pabūt caurvējā vai no siltas telpas nedaudz sasvīdušam iziet ārā, kā iesnas, klepus un jutīgums/sāpes ausīs būs klāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lai sevi pasargātu no augšējo elpceļu saslimšanas, no aukstuma ir jāsargā sevi pašam,” iesaka Rihards Urtāns. Laukā ejot, nevajadzētu būt ne pārāk auksti un ne pārāk karsti, jo arī sasvīšana un pēc tam strauja atdzišana var veicināt saaukstēšanos.

Kā tad būtu pareizāk rīkoties, dodoties mājup pēc fiziskām aktivitātēm fitnesa zālē vai baseinā? “Aktīviem cilvēkiem, kuri daudz kustas un nevar staigāt apkārt satuntulējušies, iesaku izvēlēties funkcionālo apģērbu, tā saucamās – outdoor drēbes. Ir pieejami arī šāda veida cimdi, cepures un šalles. Šis apģērbs ir labs, jo ir elpojošs – tas saglabā siltumu, bet kustību laikā ātrāk izvada mitrumu.

Ja izvēlas cita veida rudens/ziemas siltos aksesuārus, tad iesaku pasargāties no sasvīšanas, kā tas var gadīties, ja ar āra drēbēm nepieciešams ieiet siltās telpās, piemēram, veikalā, sabiedriskajā transportā vai citviet. Ieejot siltumā, vajadzētu novilkt cimdus un cepuri, un atraisīt šalli.

Galvenais – vadīties pēc iekšējām sajūtām. Ja paliek silti, jāskatās, kuru apģērba gabalu novilkt,” iesaka otolaringologs Rihards Urtāns.

Saaukstēšanās slimībām ir pašlimitējošs raksturs

Tas nozīmē – organisms pats cīnās ar vīrusiem, un aptuveni nedēļas laikā saaukstēšanās simptomiem būtu būtiski jāsamazinās vai jāizzūd. Standarta saaukstēšanās – augšējo elpceļu vīrusa saslimšanas pazīmes ir iesnas, kakla sāpes, klepus, jutīgas/aizliktas ausis, kā arī uz brīdi var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra. Šāds stāvoklis kā pats sākas, tā arī pats var beigties neatkarīgi no tā, vai cilvēks lieto kādu ārstniecības līdzekli, vai ne.

“Saaukstēšanās gadījumos pamatā tiek lietoti medikamenti, kas mazina simptomus jeb nepatīkamās sajūtas, kamēr organisms tiek ar vīrusu galā, tādēļ iesaku neciest un izvēlēties gan pretsāpju, pretiekaisuma, temperatūru samazinošus līdzekļus, deguna aizlikumu mazinošus līdzekļus, gan līdzekļus, kas mazina sausu klepu vai šķidrina krēpas, kā arī tādus, kas mazina spiedošu sajūtu galvā,” ieteic „Mēness aptiekas” pieaicinātais speciālists.

Pie ārsta vajadzētu doties, kad nedēļas laikā saaukstēšanās simptomi nav mazinājušies vai kļuvuši vēl izteiktāki, un pie sākotnējiem saaukstēšanās simptomiem nākusi klāt ilgstoši augsta temperatūra, sāpes krūtīs, sejas apvidū, ausīs, elpas trūkums un smags klepus.

Visticamāk var būt sākusies kāda no saaukstēšanās komplikācijām – plaušu karsonis (jeb pneimonija), vidusauss iekaisums, bakteriāls deguna dobumu iekaisums.

Ja parādās ausu sāpes, vispārējs vājums, elpas trūkums un augsta temperatūra, kura nepāriet, jāmeklē ārsta palīdzība.

Ar antibiotikām nesteigties!

“Pēc jaunākajām pasaules otolaringologu vadlīnijām tikai 2 % iesnu gadījumu cilvēkam tiešām rekomendējama antibiotiku lietošana. Pārējos gadījumos tās pāriet pašas vai  tiek izmantoti citi medikamenti.

Ir divu veidu medikamenti, kurus izmanto saaukstēšanās gadījumos – vieni, kas mazina saaukstēšanās simptomus, otri – kas ārstē saaukstēšanās komplikācijas, ja tādas ir radušās. Sākt vajadzētu ar pirmajiem – tiem, kuriem ir simptomu mazinošs efekts. Sevišķi bērniem. Bet nevajadzētu ciest un novilcināt medikamentu lietošanu ne bērniem, ne pieaugušajiem – tādēļ jau ir domāti šie medikamenti, kas mazina simptomus,” skaidro Rihards Urtāns.

Viņš novērojis, ka cilvēki diemžēl grēko ar pāragru antibiotiku lietošanu, kā rezultātā veidojas gan gremošanas sistēmas disbakterioze, gan tiek veicināta mikrobu rezistence jeb nejutība pret antibiotikām. Tas ir bīstami, jo nākotnē tad, kad, iespējams, būs gadījies saslimt ar ko smagāku un antibiotikas tiešām būs nepieciešamas, tās var neiedarboties.

Par iesnām tautā klīst joks, ka iesnas pāriet pašas septiņu dienu laikā, savukārt lietojot medikamentus – nedēļas laikā. Tā tiešām ir taisnība – apstiprina „Mēness aptiekas” eksperts. Kādam iesnas pāries sešu dienu laikā, kādam – astoņu, bērniem var būt vajadzīgas pat 10 dienas. Bet, kādēļ ar aizliktu degunu visu šo laiku mocīties, ja pašsajūtu uzlabot var simptomu mazinoši medikamenti? Protams, katrs saaukstēšanās gadījums ir individuāls, bet parastu iesnu dēļ antibiotikas dzert gan noteikti nevajadzētu.

Augšējo elpceļu slimības dažādās vecumu grupās

Ko vajadzētu ievērot, ja saaukstēšanās slimības piemetas dažādos dzīves posmos – maziem bērniem, jauniešiem, pieaugušajiem vai pensijas vecumā? Patiesībā augšējo elpceļu slimības ir vienlīdz nepatīkamas un diskomfortu nesošas visos vecumos.

Tiem cilvēkiem, kuriem ir hroniskas slimības vai kādas nopietnas saslimšanas, imunitāte nav tik sprigana, tādēļ var pietikt pat ar vienu reizi, kad mazliet bijis vēsi, kā iesnas un klepus ir klāt.

Saaukstēšanās slimību ārstēšanas gaita neatkarīgi no vecuma ir vienāda – sākt ar medikamentiem, kuri novērš simptomus. Bet, ja ir aizdomas, ka saaukstēšanās notiek ar komplikācijām, jāmeklē ārsta palīdzība.

“Ja ar iesnām, klepu un nelielu temperatūru ir saslimis bērns, vecākiem īpaši jāvēro bērna atveseļošanās gaita. Ja kādā brīdī bērns paliek vārgs, viņam pavisam zūd apetīte, bet galvenais – viņš pārstāj dzert un ķermeņa temperatūra ir grūti samazināma, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Tā kā bērniem ir straujākas dehidratācijas jeb atūdeņošanās tendence, iespējams, tā ir zīme, ka nepieciešama ārstēšanās stacionārā,” papildus skaidro „Mēness aptiekas” pieaicinātais eksperts otolaringologs Rihards Urtāns.

Jo stiprāka imunitāte, jo lielāka aizsardzība

Šī sakarība ir patiesa ikvienā vecuma grupā. Proti, cilvēki ar labāku imunitāti saaukstēsies retāk.

“Cilvēka imunitāte ir sarežģīta un kompleksa sistēma. Tās stiprināšana nav tik vienkārša un pašsaprotama, kā kādam varētu likties. Kādu brīnumlīdzekļu – uztura bagātinātāju lietošana kādam var šķist viegls ceļš imūnās sistēmas darbības uzlabošanai, bet tikai tas efektīvs nebūs.

Tas, ko var darīt ikviens – ikdienā uzņemt veselīgu uzturu, ievērot veselīgu miega režīmu, būt sportisks, katru dienu vismaz divas stundas būt svaigā gaisā un adekvāti norūdīties,” iesaka Rihards Urtāns.

Viņš atgādina, ka imunitāte iet roku rokā ar to, kāds ir cilvēka psihoemocionālais stāvoklis. Jo sliktāk cilvēks jūtas, jo lielāka iespēja, ka viņš biežāk un ilgāk slimos. Tādēļ, domājot par imunitātes stiprināšanu, pirmkārt ir jādomā par iekšējo līdzsvaru un laimes sajūtu.

Šī brīža situācija ir pietiekami  sarežģīta, un katram ir jādomā par savu ikdienu, kurā ir vieta gan pastaigām, gan pārdomām, kā arī iespējai sagatavot veselīgu maltīti.

Ingvera tēju ar medu un citronu?

Pēdējos gados esam ļoti iecienījuši pie pirmajām saaukstēšanās pazīmēm iedzert stipru ingvera tēju ar medu un citronu, domājot, ka tā palīdz apstādināt saaukstēšanās progresēšanu.

“Šeit drīzāk nostrādā placebo jeb pašsuģestijas efekts. Ja cilvēks tic, ka tēja palīdz, tad tā arī ir. Dažreiz placebo efekts nemaz nav zemē metams.

Ja runājam par šāda veida līdzekļiem, tad jāatgādina, ka līdz brīdim, kad 19. gadsimta pirmajā pusē izgudroja kodeīnu – līdzekli, kas nomāc sausa klepus refleksu – visas pretklepus metodes pat no Senās Ēģiptes laikiem, balstījās uz placebo efektu.

Ingvera tējās nav nekā slikta. Ja konkrētajā brīdī, kad to dzer, cilvēka pašsajūta uzlabojas, tas ir labi un vajadzīgi  – to farmakoloģijā sauc par īslaicīgo klīnisko efektu,” norāda otolaringologs  Rihards Urtāns.

Arī Covid-19

Jātur prātā, ka minētie saaukstēšanās simptomi var būt saistīti arī ar Covid-19, kura gadījumā saslimšanas pazīmes cilvēkiem izpaužas dažādi, taču pie biežāk sastopamiem simptomiem pieskaita paaugstinātu temperatūru (drudzi), iekaisušu rīkli, sāpes kaklā, sausu klepu, stipras galvassāpes, nogurumu, kā arī var būt elpas trūkums (iespējama spiedoša sajūta uz krūtīm); sāpes muskuļos; caureja, slikta dūša un iesnas (https://covid19.gov.lv/covid-19/par-covid-19/simptomi).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Konjunktivīta iemesls var būt arī Covid-19 1
Atklātā vēstule: Par ārstu tiesībām būt brīviem savā profesionālajā darbībā
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 183
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas komitejās turpmāk būs pārstāvēta arī Latvija – ievēlēts VCA gastroenterologs asociētais profesors Aleksejs Derovs
Ražo enerģiju un sargā šūnas – koenzīms Q10 2
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt 3
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Viss sākās ar padsmitgadnieku, suni un liellopu aizkuņģa dziedzera ekstraktu! Apinis par izgudrojumiem, kas pagarināja mūsu mūžu
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 69
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 57
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 3
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 3584,4. Cik jauni kovida slimnieki atklāti trešdien?
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
Kremlis: Krievijas apsvērumi ASV atbildē par “drošības garantijām” nav ņemti vērā
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits slimnīcās sarucis
14:07
pareizi iestādīt koku: izrādās, vairums to nezina!
13:56
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis?
13:47