Foto – Shutterstock

Uzzinām vairāk par imūnsistēmu! Kas par to gādā organismā un kā varam imunitāti stiprināt 0

Ziemā vienmēr atrodas kāds, kurš piesauc vai nosoda slikto imunitāti. Taču vien retais zina, kur atrodas šī šķietami mistiskā radība, un ne velti – arī mediķi apgalvo, ka imūnsistēma ir viena no sarežģītākajām organisma sastāvdaļām.

*

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 61
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Latīņu valodas vārds immunis nozīmē – brīvs. Agrāk to piedēvēja cilvēkiem, kuri bija atbrīvoti no militārā dienesta un nodokļiem. Taču XIX gadsimta otrajā pusē ārsti to sāka izmantot, lai apzīmētu neuzņēmību pret infekcijām. Imūnsistēma ir organisma aizsargsistēma, kas, koordinējot dažādas imūnkompetentās šūnas, ar bioloģiski aktīvu savienojumu strapniecību gluži kā vairogs aizsargā organismu no antigēniem vai slimību izraisītājiem.

*

Cilvēka organismā ir trīs galvenie šķidrumi, kas cirkulē pa lielākiem vai mazākiem vadiņiem: arteriālās asinis, kas piegādā audiem barības vielas un skābekli; venozās asinis, kuras aizvada vielmaiņas galaproduktus un ogļskābo gāzi; limfa, kas no šūnām un audiem aiztransportē šūnu starpaudu šķidrumu uz venozo asinsrites sistēmu.

*

CITI ŠOBRĪD LASA

Limfa ir viela, kura plūst pa limfvadiem un satur specifiskas baltās asinsšūnas jeb limfocītus, kas ir viens no leikocītu veidiem. Dažādu veidu limfocīti darbojas atšķirīgi, bet visi aizsargā cilvēku no infekciju izraisītājiem un svešām vielām.

*

Limfocīti, vienkāršoti sakot, seko līdzi, vai tie esam vai neesam mēs. Ja parādās baktērija, kam ir citāda ģenētiskā informācija, limfocīts saņem signālu to iznīcināt.

*

Aizdegunē atrodas limfātiski audu veidojumi, ko parasti sauc par aizdegunes mandelēm. Tās imūnsistēmas darbībā piedalās tikai bērnībā, bet pēc tam zaudē savu funkciju un atmirst. Taču, ja bērns bieži slimojis ar iesnām un viņam ir novājināts organisms, mandeles nevis izzūd, bet aug lielākas, apgrūtinot elpošanu. Šādos gadījumos tās jāizoperē.

*

Rīkles galā atrodas mandeles, kas gandrīz nepārtraukta gredzena veidā aptver elpošanas un gremošanas ceļu sākuma daļas. Tās aizsargā pret ausu, kakla un deguna infekciju izraisītājiem.

*

Tieši pie krūšu kaula pamatnes atrodas aizkrūtes dziedzeris jeb tīmuss. Tas piedalās imūnsistēmas darbībā, apmācot limfocītus specifisku uzdevumu veikšanai. Visspēcīgākā tīmusa darbība novērojama bērnībā un pusaudžu gados. Vēlākajā dzīves laikā tas pakāpeniski samazinās.

*

Aiz ausīm, padusēs, cirkšņu zonā un vēdera dobumā ir nelieli apaļi veidojumi, ko sauc par limfmezgliem. Tajos tiek attīrīta un ar limfocītiem bagātināta limfa. Limfmezglos veidojas arī imūnvielas, kas nodrošina organisma imunitāti.

*

Limfmezglu funkciju veic arī aklās zarnas tārpveida piedēklis jeb apendikss.

*

Liesā tiek filtrētas un no baktērijām attīrītas asinis, kā arī iznīcinātas nepilnvērtīgās sarkanās asinsšūnas eritrocīti.

*

Kaulu smadzenēs veidojas cilmes šūnas, no kurām diferencējas limfocīti un citas imūnkompetentās šūnas.

*

Imūnsistēmas galvenais uzdevums ir nodrošināt organisma neuzņēmību pret baktērijām, vīrusiem, vienšūņiem, parazītiem, sēnēm un kontrolēt pārmaiņas organisma šūnu līmenī. Šo darbību kopumu sauc par imunitāti, un to iedala divās grupās – iedzimtā un iegūtā.

*

Nespecifisko jeb iedzimto imunitāti nodrošina organisma iedzimtās īpatnības. Piemēram, tās dēļ cilvēki neslimo ar daudzām dzīvnieku slimībām, un otrādi.

Viens no svarīgiem iedzimtās imunitātes posmiem ir aizsargbarjeras. Organisma aizsargbarjeras ir āda un gļotāda, kas izklāj elpošanas un gremošanas traktu, dzimumorgānu un urīnizvades sistēmu. Ādas virsējā kārtā ir nedzīvas šūnas, epitēlijs, kas veido mehānisku barjeru. Ādā atrodas sviedru, tauku dziedzeri, kuru sekrēti izdala vielas, kas spēj iznīcināt daļu mikroorganismu, kavējot to attīstību. Iedzimto imunitāti nodrošina arī kuņģa sālsskābe un siekalu fermenti, kam piemīt baktericīdas īpašības.

*

Specifiskā jeb iegūtā imunitāte veidojas tikai pēc saskares ar konkrētu antigēnu vai slimības ierosinātāju. Tā rodas dzīves laikā un neiedzimst pēcnācējiem. Kad organismā nokļūst antigēns, tas nonāk kontaktā ar leikocītiem.

Imūnsistēmas atbildē uz slimības ierosinātāju veidojas antivielas, un tās, iesaistot citus imūnatbildes komponentus, iznīcina nevēlamo ciemiņu. Procesā izveidojas imūnatmiņa – kad šāds atntigēns uzbrūk atkārtoti, organisms reaģē daudz ātrāk, neļaujot saslimt otrreiz.

*

Dabiskā aktīvā iegūtā imunitāte veidojas, ja cilvēks pārslimo kādu slimību, piemēram, vējbakas. Pret daudzām infekcijas slimībām veidojas imunitāte uz visu mūžu, bet pret citām, piemēram, pret gripu, – īslaicīgāk. Pret dažām slimībām imunitāte neveidojas vispār.

*

Dabiskā pasīvā iegūtā imunitāte piemīt zīdaiņiem. To nodrošina gatavu antivielu saņemšana no mātes caur placentu un zīžot pienu. Zīdainis ir imūns pret visām infekcijas slimībām, pret kurām ir imūna māte. Kad māte pārtrauc mazuli zīdīt, viņam šī imunitāte pamazām zūd un sāk veidoties pašam sava.

*

Mākslīgā aktīvā iegūtā imunitāte rodas, kad slimību profilakses nolūkos organismā ievada novājinātus vai nonāvētus slimību izraisītājus – veic vakcināciju. Ja cilvēks pēc tam saskaras ar šiem mikrobiem, viņš nesaslimst vai slimo ļoti viegli.

*

Mākslīgā pasīvā iegūtā imunitāte tiek iegūta, organismā ievadot ārstniecisku serumu, ko iegūst no izslimojušu dzīvnieku vai cilvēku asinīm. Šādi iegūta imunitāte nav ilgstoša un tiek izmantota tikai gadījumos, kad nepieciešama steidzama palīdzība.

*

Imūnsistēma ir ikvienam dzīvam organismam, taču dažos gadījumos tā var nedarboties vai darīt to ļoti pasīvi. Šādu stāvokli sauc par imūndeficītu. Tas var būt gan iedzimts, gan iegūts vecuma vai smagu slimību dēļ. Piemēram, AIDS ir īpašs iegūtais imūndeficīts, kas atšķiras no citiem un ir saistīts ar viena vīrusa aktivitāti.

*

Par imunitātes traucējumiem var liecināt bieža saaukstēšanās, plaušu karsoņi, herpes, grūti dzīstošas brūces un citas kaites. Arī veseliem cilvēkiem mēdz būt pazemināta organisma aizsargspēja, kas parasti novērojama aukstajā sezonā un ir saistīta ar dažādiem ģeofizikālajiem faktoriem – nelielu saules aktivitāti, laika apstākļu svārstībām un citiem procesiem dabā.

*

Mēdz gadīties, ka imūnsistēma iziet no ierindas un sāk reaģēt kļūdaini – nevis aizsargā, bet uzbrūk paša organisma veselajiem audiem. Tad veidojas dažādas autoimūnas slimības. Viena no tām, piemēram, ir multiplā skleroze: organisms uzbrūk pats sev un bojā centrālās nervu sistēmas balto vielu, nervu šķiedras galvas un muguras smadzenēs.

*

Imūnsistēmas traucējumus veicina:

* neizārstētas bakteriālās un vīrusu infekcijas,

* liekais svars;

* neveselīgs uzturs;

* nesabalansēts uzturs – badošanās, diētas;

* hroniskas saslimšanas;

* ilgstošs stress;

* pārmērīga fiziska un psihoemocionāla slodze;

* miega un atpūtas trūkums;

* vides piesārņojums;

* kaitīgie ieradumi – smēķēšana, alkoholisms, narkomānija;

* organisma novecošana;

* starojums.

***

Ar imunitātes jautājumiem strādā ārsti imunologi. Visbiežāk pacienti ir maz informēti par šiem speciālistiem un vizītē dodas vien pēc nosūtījuma. Gadījumi, kad pēc paša iniciatīvas vajadzētu doties pie imunologa:

* biežas pneimonijas jeb plaušu karsoņi, bronhīti;

* biežas ausu, kakla, deguna saslimšanas;

* ilgstošas sēņu infekcijas;

* progresējošs nespēks un nogurums, kas parādās pastiprināta stresa apstākļos;

* strutainas ādas infekcijas.

***

Rūpējoties par savu organismu un tā aizsardzību, ikvienam vajadzētu:

* ievērot ķermeņa higiēnu;

* veikt fiziskās aktivitātes, jo mazkustīgums veicina lieko svaru, bet tas savukārt palīdz attīstīties dažādām slimībām;

* nodrošināt veselīgu, pilnvērtīgu uzturu;

* veltīt laiku pilnvērtīgam naktsmieram;

* izskaust kaitīgos paradumus;

* izvairīties no stresa;

* laikus vakcinēties;

* censties uzturēties nepiesārņotā vidē;

* pastiprinātas fiziskās un emocionālās slodzes gadījumā lietot A, E un C vitamīnu.

Vai zināji?

* Imūnsistēmas orgānu un šūnu kopējais svars pieauguša cilvēka organismā nepārsniedz vienu kilogramu.

* Kad cilvēks saaukstējas, nevis slimība, bet imūnsistēmas atbildes reakcija izraisa drudzi, tādējādi signalizējot un cīnoties ar nevēlamo ciemiņu.

* Pasaulē ir atklāti vairāki gadījumi, kad cilvēkam vispār nav imunitātes.

* Pirmā vakcīna tika izgudrota vien XVIII gadsimta beigās, un tās izstrādes procesā piedalījās slaucējas.

* Autoimūnas slimības, kad imūnsistēma pati uzbrūk organismam, visbiežāk sastopamas sievietēm.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Mēdz teikt, ka smiekli ir labākās zāles, un tajā ir daļa patiesības. Kad cilvēku kaut kas uzjautrina, smadzenes izdala dopamīnu – vielu, kas liek justies labi, palielina motivāciju, uzlabo atmiņu, paaugstina modrību, palīdz vieglāk pārciest sāpes un samazina stresu, kas savukārt uztur kārtībā imunitāti.

 

36,6 °C konsultante INTA JAUNALKSNE, Klīniskās imunoloģijas centra vadītāja

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti trīs lielās pilsētās
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 61
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvija papildus saņems vairāk nekā 210 000 “Pfizer” vakcīnu devas 1
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 61
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 36
12 stundas
LE
LETA
Veselam
Slimnīcās ievietoto Covid-19 pacientu skaits pieaudzis līdz 660 2
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 60
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 643 jauni Covid-19 gadījumi un 11 sasirgušie miruši
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 61
11 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
6 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
8 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 36
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
16 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
18 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 25
17 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
13 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00