Foto: Shutterstock

Fiziskās aktivitātes onkoloģijas pacientiem 1

No ārstniecības viedokļa, diagnoze ļaundabīgs audzējs ir īsts pārbaudījums pacientam, un arī psiholoģiski vēža slimniekiem bieži vien ir ļoti smagi. Tāpēc varētu šķist, ka šādā kontekstā pat īsti nepiedien runāt par fiziskajām aktivitātēm. Ārsti tomēr uzsver – kustības ir svarīgas ikvienam. To efekts organismā ir tikpat būtisks kā medikamentiem vai staru terapijai, jo fiziskās aktivitātes ļauj saglabāt vai uzlabot veselību.

“Beidzas mans aktīvais posms vadošos amatos Latvijas politikā,” Pabriks atvadās
“Kāds varētu pasmaidīt, ka Lembergs ir notiesāts, bet šoreiz te ir cita nianse,” politologs skaidro, kāpēc Lembergs nevarētu “sēdēt pie valdības galda” 2
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
Lasīt citas ziņas

Fizisko aktivitāšu loma onkoloģisko slimību profilaksē ir milzīga. Mazkustīgums apvienojumā ar neveselīgu ēšanu, ko vēl papildina smēķēšana un alkohols, veicina aptaukošanos un daudzu slimību potenciālu attīstību, kas savukārt novājina organisma spējas pretoties faktoriem, kuri veicina vēža šūnu attīstību, to vidū – toksiskām un kancerogēnām vielām, kas var būt uzturā, kā arī vides piesārņojumam. Valsts sporta medicīnas ārsti akcentē: ir valstis, kurās šā iemesla dēļ bērniem līdz noteiktam vecumam iesaka lietot uzturā vienīgi bioloģisku pārtiku – tādu, kas ražota bez intensīvās lauksaimniecības un lopkopības metodēm, proti, neizmantojot ķīmiskus augu aizsarglīdzekļus un augšanas veicinātājus.

Tiesa, no ļaundabīgiem audzējiem nav pasargāti arī cilvēki ar veselīgu dzīvesveidu, taču viņu fiziskais stāvoklis ir daudz labāks, un tas ir pamats, lai sekmīgāk atveseļotos. Piemēram, ASV zinātnieki novērojuši, ka prostatas vēža pacientiem, kuri ikdienā, kā ierasts, ātri soļojuši, audzējā bijis vairāk veselu, normālu asinsvadu nekā tiem, kas savā mūžā devuši priekšroku lēnām pastaigām (interesanti un pārsteidzoši, ka šajā pētījumā zinātnieki novēroja – jaudīgākas fiziskās aktivitātes, piemēram, skriešana vai riteņbraukšana, gan neatstāja īpašu pozitīvu iespaidu tieši uz audzēja asinsvadiem, tomēr taā bija labvēlīga ietekme uz organismu kopumā un samazinājās mirstības risks).

CITI ŠOBRĪD LASA

Jākustina kaut vai pirkstiņš!

Agrāk ļaundabīgo audzēju pacientiem vingrošanu vai citāda veida izkustēšanos neieteica – ārsti galvenokārt rekomendēja atpūsties un no liekas slodzes izvairīties. Patlaban zinātniskie atklājumi uzskatus par fiziskajām aktivitātēm ir mainījuši, tiek uzsvērta to nozīme ne vien atveseļošanās, bet arī ārstēšanās periodā. Papildu slodze nav iedomājama tikai akūtā stāvoklī, piemēram, ja ir stenokardija, akūts miokardīts vai līdzīgas situācijas, jo tā var apdraudēt dzīvību. Arī medicīnas attieksme pret vēzi kopumā nav tāda kā senāk: pašlaik to uzlūko kā hronisku slimību, tāpēc slimniekiem nepieciešama ne vien piemērota un pamatota ārstēšana, bet arī rehabilitācija.

Tieša, šajā posmā Latvijā pagaidām trūkst valstiska nodrošinājuma un fizisko aktivitāšu pieejamība atkarīga no individuālas apņēmības, neatlaidības un diemžēl arī finansiālajām iespējām. Taču onkoloģiska diagnoze var izrādīties ļoti motivējoša – daudzi pēkšņi gatavi darīt visu iespējamo un neiespējamo, lai atveseļotos un pagarinātu dzīves ilgumu.

Jākustas, bet ar apdomu

Iespējams, kāds, uzzinot nepatīkamos jaunumus par savu slimību, izdomā kļūt ļoti veselīgs un nolemj intensīvi sportot. Ārsti iesaka nepārspīlēt – nesākt tēlot veselo, neskriet maratonu, pat ja pašsajūta ir samērā laba.

“Var būt arī otrādi. Onkoloģijas pacientiem mēdz būt spēku izsīkums un var būt fiziski ļoti slikti, bet ik brīdi, kad tas iespējams, jācenšas kustēties – kaut vai pavisam nedaudz. Ja var pakustināt tikai vienu pirkstu, tas noteikti jādara; ja var pakustināt pēdu, tā jākustina, bet, ja nevar, jāveic vismaz elpošanas vingrojumi,” saka fizioterapeite Līga Kalniņa. Apstiprinājums rodams daudzās starptautiskās medicīniskās publikācijās, kurās uzsvērts: onkoloģiskajiem pacientiem dažādi vingrojumi nepieciešami pēc iespējas ātrāk, jo tie uzlabo fizioloģiskās funkcijas, dzīves kvalitāti, samazina ar audzējiem saistīto nogurumu, slimības nevēlamās blakusparādības, pagarina dzīvildzi. Piemēram, iepriekš minētie ASV zinātnieki, pētot fizisko aktivitāšu ietekmi uz prostatas vēža slimnieku veselību pēc operācijas, secināja: vīriešiem, kuri nedēļā ātrā vai normālā solī staigāja 90 minūtes, mirstības risks bija par 51% zemāks nekā tiem, kuri pastaigājās lēnām vai īsāku laiku. Pierādīta arī fizisko aktivitāšu labvēlīgā ietekme citu onkoloģisko slimību, piemēram, krūts, resnās zarnas un citu vēža veidu, gadījumā.

Fizisko aktivitāšu risks smagāk slimiem cilvēkiem var būt diezgan augsts. Tāpēc pirms piemērotu vingrojumu uzsākšanas nepieciešams diagnosticēt katra pacienta fiziskās iespējas un vajadzības, ņemot vērā slimības izraisītās pārmaiņas. Ideāli, ja izkustēties varētu speciālista uzraudzībā un slimnieks tiktu uzraudzīts un novērtēts arī tad, kad slimnīcas durvis aiz viņa jau aizvērušās un cilvēks atgriezies mājās.

Kustēties ikdienā

Kāda veida aktivitātes būtu piemērotākās? Nav pietiekamu zinātnisku pierādījumu, kas ļautu secināt, kuras ir visefektīvākās. Ārsti uzskata, ka nepieciešami gan aerobie (iešana, skriešana, slēpošana, riteņbraukšana), gan muskuļu spēka vingrojumi. Vajadzīgi arī individuāli vingrojumi atkarībā no audzēja lokalizācijas, piemēram, pēc krūts vēža ārstēšanas jātrenē ķermeņa augšdaļa un rokas, lai saglabātu kustību amplitūdu, bet pacientiem ar muskuļu vājumu ieteicams vingrot ar smaguma aprocēm.

Ir daudz ikdienišķu fizisko aktivitāšu, kas palīdz palielināt kopējo fiziskās aktivitātes daudzumu – kāpšana pa kāpnēm, izvingrošanās kopā ar kolēģiem vai ģimenes locekļiem, izkustēšanās un izstaipīšanās pauzītes, īsas pastaigas. Ne vien onkoloģiskajiem pacientiem, bet ikvienam ieteicams nerakstīt elektroniskā pasta vēstules blakuskabinetā strādājošam kolēģim vai kaimiņam, bet aiziet un parunāties klātienē, kā arī pastaigāties dabā, izmantot velotrenažieri, skatoties iemīļoto televīzijas seriālu. Var iegādāties soļu skaitītāju un katru dienu reģistrēt savus sasniegumus vai pat iesaistīties sacensībā ar draugiem vai kolēģiem. Onkoloģiskajiem pacientiem ar fiziskajām aktivitātēm jānodarbojas vismaz trīs reizes nedēļā, to biežumu, intensitāti un ilgumu mainot atkarībā no pašsajūtas un ārstēšanas posma. Aerobo nodarbību laikā svarīgi kontrolēt sirdsdarbības ritmu. Būtiska ir atbilstīga ēdināšana, akcentē Guntars Selga. Dažādu iemeslu dēļ daudziem vēža slimniekiem notiek pārmaiņas vielmaiņā, zūd apetīte, līdz ar to sarūk svars un dilst muskuļu masa, kas savukārt izraisa nespēku.

 

36,6 °C konsultanti GUNTARS SELGA, ārsts Valsts sporta medicīnas centrā, Rīgas Stradiņa universitātes docents

SAISTĪTIE RAKSTI

LĪGA KALNIŅA, fizioterapeite Valsts sporta medicīnas centrā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt?
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs
“Beidzas mans aktīvais posms vadošos amatos Latvijas politikā,” Pabriks atvadās
“Kāds varētu pasmaidīt, ka Lembergs ir notiesāts, bet šoreiz te ir cita nianse,” politologs skaidro, kāpēc Lembergs nevarētu “sēdēt pie valdības galda” 2
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
VIDEO. Piedzēries mobilizētais uzkritis uz automašīnas stūres, izraisot nopietnu satiksmes negadījumu 32
“Līdz pēdējam neticēju, ka Mairis Briedis nebūs Saeimas deputāts,” pārsteigts Štokenbergs
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 3
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai 1
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi 4
Zināms provizoriskais 14.Saeimas sastāvs 47
Partijas kā vienīgo premjera amata kandidātu min Kariņu 9
“Beidzas mans aktīvais posms vadošos amatos Latvijas politikā,” Pabriks atvadās
“Kāds varētu pasmaidīt, ka Lembergs ir notiesāts, bet šoreiz te ir cita nianse,” politologs skaidro, kāpēc Lembergs nevarētu “sēdēt pie valdības galda” 2
“Līdz pēdējam neticēju, ka Mairis Briedis nebūs Saeimas deputāts,” pārsteigts Štokenbergs
FOTO. Danči līdz rītam, smiekli un šampanietis! Cik lustīga bijusi vēlēšanu nakts? 82
Biļetenus skenēja septiņas reizes…Rīgā divos vēlēšanu iecirkņos risina tehniskās problēmas 13
“Būs mazāk emociju, bet tas nenozīmē, ka sarunas nebūs asas,” politologs par izaicinājumiem valdības veidošanā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Zināms provizoriskais 14.Saeimas sastāvs 47
21:26
Partijas kā vienīgo premjera amata kandidātu min Kariņu 9
20:05
Biļetenus skenēja septiņas reizes…Rīgā divos vēlēšanu iecirkņos risina tehniskās problēmas 13
18:56