Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins (no labās) sasveicinās ar toreizējo ASV viceprezidentu Džo Baidenu 2013. gadā, kad Baidens bija ieradies vizītē Pekinā.
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins (no labās) sasveicinās ar toreizējo ASV viceprezidentu Džo Baidenu 2013. gadā, kad Baidens bija ieradies vizītē Pekinā.
Foto: Lintao Zhang/REUTERS/SCANPIX/LETA

Uldis Šmits: Daudzu izpratnē partnerība ar Pekinu ir neaizstājama 0

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Džo Baidena turneju Eiropā caurstrāvoja Ķīnas ekspansijas tēma, kurai Vašingtonas uzstājības dēļ tika atvēlēta diezgan ievērojama vieta NATO samita deklarācijā. Eiropas vadošie politiķi tam esot piekrituši bez pārliekas dedzības. Tomēr sarkanais pavediens ievijās gandrīz visos triju samitu (G7, NATO, kā arī ES un ASV) vai ar tiem saistītajos tekstos.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
Lasīt citas ziņas

Tajā skaitā Baltā nama paziņojumā par Baidena un Baltijas valstu vadītāju tikšanos Briseles kuluāru sarunā, kuras dalībnieki apņēmušies stiprināt savstarpējās partnerattiecības, “lai risinātu Krievijas un Ķīnas radītos izaicinājumus”. Kaut gan Baltijā ķīniešu mestie izaicinājumi nav pat īsti saskatāmi.

Teju jāpiekrīt Makronam – “NATO sirds ir eiroatlantiskās telpas drošība” un tagad “nav īstais brīdis pūliņu dalīšanai”. Saskaņā ar Stoltenberga aģentūrai AFP sacīto, nepastāv vis nodoms pavērst NATO Āzijas virzienā, bet “ņemt vērā, ka Ķīna tuvojas mums un ka tā mēģina kontrolēt stratēģiskās infrastruktūras”. Dažādu amatpersonu izteikumi bija diezgan pretrunīgi, gluži kā Eiropas Savienības kopējā nostāja, proti, Ķīna ir “sistēmisks pretinieks, partneris globālu problēmu risināšanā un konkurents”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ļoti ērts formulējums, jo katrā konkrētajā gadījumā atliek vien izvēlēties, kurai no trim opcijām dot priekšroku…

Gan paturot prātā, ka daudzu izpratnē partnerība ar Pekinu ir neaizstājama ne vien globālo, bet arī biznesa problēmu risināšanā.

Tiesa, Eiropas uzņēmumiem Ķīnā mēdz uztiept diskriminējošus noteikumus, kas, starp citu, ļauj drakonam piesavināties Rietumu tehnoloģijas, tomēr līdz šim tas ir ticis pieciests. Politiskā līmenī skaļāki iebildumi un pretprasības izskan tikai pēdējo gadu laikā un lielā mērā Trampa dēļ, kurš zem lozunga “Amerika vispirms” izraisīja tirdzniecības karus dažādās frontēs, nesaudzēdams arī sabiedrotos otrpus Atlantijas.

Līdz ar Baidenu “Amerika ir atgriezusies” un ievedmuitu karā ar Eiropu noslēgts pamiers, toties nekur nav palikusi Baltā nama apsēstība ar Ķīnu, kura drīz kļūs par lielāko ekonomiku. (Kaut diez vai pārskatāmā nākotnē vai vispār jelkad spēs sasniegt ASV militāro izdevumu līmeni, kas pērn, pēc “Sipri” datiem, bija 778 miljardi dolāru, savukārt Ķīnai – 252 miljardi.)

Dzirdami atšķirīgi viedokļi, kādas tam varētu būt sekas, taču, kā tika norādīts Briselē, Eiropas Savienības un ASV īpatsvars ir 42% no pasaules kopprodukta, un, ja pieskaita Japānas un pārējo demokrātisko valstu ieguldījumu, nekas neliecina par Rietumu ekonomisko pozīciju vājumu.

Turklāt pastāv iespēja šīs pozīcijas nostiprināt. ES un ASV samitā šajā sakarā tika pieņemti divi īpaši nozīmīgi lēmumi – pārtraukt ilgo un dārgi maksājušo strīdu, kas saistīts ar savstarpējām apsūdzībām par “Airbus” un “Boeing” subsidēšanu, un, otrkārt, izveidot kopīgu Tirdzniecības un tehnoloģiju padomi, kurai būs atvēlēta svarīga loma stratēģiskās sadarbības sekmēšanā. (Eiropas Savienība darbam padomē deleģējusi EK priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas izpildvietniekus Valdi Dombrovski un Margrētu Vestageri.)

Arī minētie lēmumi netieši skar Ķīnu, kura izmantoja transatlantiskās nesaskaņas sava aviobūves uzņēmuma “COMAC” interesēs, bet moderno tehnoloģiju joma nu jau krietnu laiku ir viens no ķīniešu Trojas zirgiem, kā analītiķi pasākuši dēvēt Pekinas piekoptās metodes.

Tās vēl pavisam nesen reti kuram šķita draudīgas, vismaz Eiropā, kur politiķi aizrautīgi apcerēja jaunā Zīda ceļa maršrutus.

Tagad viņi biežāk piesauc Pekinas komunistu diktatūrai raksturīgos pamattiesību pārkāpumus it sevišķi Siņdzjanas autonomajā reģionā, Tibetā un Honkongā, un tāpat agresīvās izdarības Austrumķīnas un Dienvidķīnas jūrā. Par to sacīts arī ES un ASV samita deklarācijā, kuru Ķīnas pārstāvniecība Briselē, protams, nosodīja par kārtējo iejaukšanos valsts iekšējās lietās un nosauca par novecojušu “auksta kara mentalitātes” paraugu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tomēr, lai cik asa arī būtu reakcija uz deklarācijām vai Eiropas kuslajām sankcijām, Pekina vēlas saglabāt izvērstas ekonomiskās attiecības un pieeju Rietumu tirgiem. Šim nolūkam netiek taupīti arī t. s. maigās varas līdzekļi, un katrā ziņā ne jau autokrāta Sji režīms Eiropā rīko hibrīdkara operācijas, nemaz nerunājot par īstu karadarbību vai svešu teritoriju sagrābšanu.

Nenoliedzami – “Ķīnas radītie izaicinājumi” jāuztver nopietni. Bet tas, ko “radījis” Baidena Ženēvas sarunu biedrs, būtu jāsauc pavisam citā vārdā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
19:56
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
19:18
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 32
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 59
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 324
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 143
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē? 31
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski 53
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim