Publicitātes foto

Izvēlēties mājai koka vai plastmasas logu ir gaumes un arī finansiāls jautājums, taču skaidrs, ka labs koka logs ceļ mājokļa vērtību 2

Uģis Krūms, žurnāls “Baltijas Koks” 

Šogad 14. martā paiet 30 gadu, kopš dibināta SIA Flora – pašlaik viens no lielākajiem ģimenes uzņēmumiem Latvijā, kas ražo koka logus un durvis, piešķirot Latvijas priedei augstu pievienoto vērtību. Jau vairākus gadus uzņēmuma apgrozījums ir 3–3,5 miljoni eiro gadā, un sezonas laikā te ir darbs vairāk nekā 100 cilvēkiem. Jau 12 gadu Floru vada tās līdzīpašnieks Juris Bušs.

Izvēle ražot koka logus un durvis 

LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 169
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 61
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 47
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Uzņēmuma Flora vēsture gan ir nedaudz garāka. Astoņdesmito gadu beigās jelgavnieks Māris Bušs nodarbojās ar tulpju un rožu audzēšanu, no tā arī radās uzņēmuma nosaukums. Taču līdztekus šim biznesam tika iegādāts angārs, kurā agrāk saimniekoja Jelgavas SCO, un izveidota plaša spektra galdniecība. Zināmā mērā lūzuma brīdis bija 1993. gads, kad tika pielikts punkts puķu audzēšanai un iegādātas vācu iekārtas koka logu brusu līmēšanai.

Juris Bušs atceras, ka tad sākās kredītu atmaksāšanas laiks. Nauda, ko likt savā kabatā, parādījās tikai pēc diviem gadiem. Tad arī varēja sākt domāt, ko darīt tālāk. Izvēle nosliecās  par labu sākt ražot lietas ar augstāku pievienoto vērtību, vienlaikus arī atrodot nišu, kur ar saviem ražojumiem veiksmīgāk darboties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tika izlemts ražot koka logus un durvis, taču nekonkurējot ar masveida produkciju. Jau 1995. gadā uzņēmums iegādājās vēl vienu angāru tieši koka logu ražošanai. Iesāktais – logu un durvju ražošana no Latvijas priedes, izejot ceļu no baļķu iepirkšanas līdz gatavo logu un durvju uzstādīšanai pasūtītāja objektā, – turpinās nu jau trīsdesmit gadu.

Publicitātes foto

Tradicionāli apmēram 40% Floras ražojumu paliek Latvijā, 60% tiek eksportēti uz Vāciju, Somiju, Viduseiropas un Skandināvijas valstīm. Ja nepieciešams, uzņēmuma meistari strādā arī ar Sibīrijas lapegli, Kanādas ozolu, eksotisko zemju kokiem.

Adrese pilsētā nenozīmē darbaspēka pārpalikumu

Juris Bušs teic, ka SIA Flora dod darbu 100 darbiniekiem, bet sezonas laikā strādnieku skaits vēl nedaudz palielinās. Taču uzņēmuma atrašanās Jelgavas pilsētā vēl nenozīmē, ka nebūtu kadru problēmu.

Pirmkārt, Jelgavai apkārt ir zemkopības rajons. Sākoties lauku darbu sezonai, cilvēki iet pie lielajiem lauksaimniekiem. Vēl jāņem vērā, ka Latvijā nav nevienas arodskolas, kur sagatavotu galdniekus koka logu ražotājus. Tāpēc darbā tiek aicināti mēbeļu galdnieki, kuri uz vietas apgūst logu un durvju ražošanā nepieciešamās iemaņas.

Šajā ziņā izveidojusies sadarbība ar Jelgavas tehnikumu. Katru gadu uz Floru praksē atnāk četri pieci šīs skolas audzēkņi. Ja redzams, ka starp praktikantiem ir kāds lietaskoks, viņš tiek aicināts palikt.

«Taču laikam ir jāsamierinās, ka labu galdnieku Latvijā trūkst ne tikai Jelgavā, bet arī Latgalē un citur. Tāpēc amatniekam, kuram rokas ir pareizajā vietā, darba netrūks. Katrā ziņā biroja darbinieku atrast ir vieglāk nekā cilvēku ar galdnieka prasmēm,» secina Floras vadītājs.

Orientācija uz privātmājas būvētāju

«Skaidrs, ka prasmīgu darbaroku skaits Latvijā tik drīz nepalielināsies, bet, ražojot produkciju nišā, kurā atrodas Flora, cilvēku aizstāt ar robotiem īsti nevar. Ir ražošanas posmi, kuros nepieciešams meistara roku pieskāriens,» uzsver Juris Bušs.

Viņš arī paskaidro, ka šo nosacījumu apstiprina uzņēmuma filozofija: Flora cenšas strādāt ar sarežģītiem pasūtījumiem, kurus neuzņemas konveijera ražotāji. Drīzāk uzņēmums ir hibrīds starp logu ražošanas uzņēmumu un galdniecību. Ražošanu veido tādi cikli kā kokmateriālu zāģēšana, defektu labošana, šķirošana un līmēšana. Tad nāk galdniecības funkcijas – logu un durvju izgatavošana.

«Vienmēr esam centušies ražot kvalitatīvu, bet ne vienveidīgu preci, nebaidoties no izaicinājumiem. Patiesībā ar masveida ražotājiem, piemēram, poļiem, konkurēt mums nav pa spēkam,» atzīst uzņēmējs. Reāli tas nozīmē, ka pasūtītājam netiks atteikts pat tad, ja viņam vajadzēs tikai vienu logu. Te jāpaskaidro, ka Floras vidējais klients ir privātmājas būvētājs.

Publicitātes foto

«Mērķis nav ikdienā ražot logus vienīgi slimnīcām, skolām vai kādam citam masveida projektam. Protams, katru gadu ir vismaz daži lieli projekti. Pašlaik tāds ir VAS Latvijas valsts meži Jelgavas biroja pasūtījums, arī logi un stiklotas iekšsienas SIA Dores Fabrika ražotajai ēkai.

Iespējams, tieši šāds darba stils ļauj saglabāt minimālu kadru maiņu. Ir cilvēki, kuri dažādos amatos šeit strādā jau 15, pat 20 gadu, un ir tādi, kas te ir kopš uzņēmuma dibināšanas. Tam ir divi ieguvumi – spējam nodrošināt ražojumu kvalitāti un apgūtās prasmes un zināšanas paliek uzņēmumā,» teic Juris Bušs.

Ražošana, neupurējot labu dizainu

Katram, kurš saskāries ar Floras ražojumiem, ir skaidrs, ka tie ir ērti lietošanā, gaumīgi, vienlaikus arī latviski. «Tādas pozīcijas kā dizainers mūsu ražotnes štatu sarakstā nav,» norāda Juris Bušs, piebilstot, ka dizaineru un arhitektu padomus ņem vērā klienti.

Savukārt Floras speciālistu ziņā ir izstrādājumu tehniskā puse, jo ir taču svarīgi, lai logs un durvis nevainojami pildītu savu uzdevu, būtu ērts lietošanā, silts, nebūtu tehnisku problēmu, ja telpa jāvēdina vai logu vajag nomazgāt.

Ražotāji ņem vērā, ka pasūtītāji bieži ietekmējas no žurnālos vai internetā redzētām fotogrāfijām. Taču ne jau katras internetā atrodamas ārdurvis vai logi derēs mūsu klimatam. Piemēram, Brazīlijā vai Itālijas dienvidos, kur ziemas nav, siltinātas ārdurvis nemaz nav nepieciešamas. Latvijā nav iedomājamas ārdurvis bez sliekšņa. Tas arī dažkārt klientiem jāizskaidro un plāni jāpiezemē, uzsverot funkcionalitātes nozīmi.

Covid-19 realitātes

«Pirmā pandēmijas viļņa laikā jutāmies sliktāk,» atzīst Juris Bušs. Bijis gan pārsteigums, gan neziņa un pats galvenais – apgrozījuma kritums. Maijā klientu pasūtījumi kritās par 95%. Arī tie, kas būvēja mājas, sacīja: «Pagaidīsim.» Līgumi gan netika lauzti, bet naudu arī neviens nemaksāja. Divas nedēļas bija jāizmanto dīkstāves pabalsti, un paldies valstij, kas palīdzēja. Citādi uzņēmumam ar 100 darbiniekiem tas būtu smags trieciens, ja nestrādājot visiem tomēr būtu jāmaksā algas.

Jau maijā situācija pamazām sāka uzlaboties, tomēr bija laiks, kad pasūtījumu praktiski nebija un tie nodrošināja darbu divām trim dienām. Bijuši arī brīži, kad logus vajadzējis pārdot par pašizmaksu. «Galvenais bija panākt, lai ražošana neapstātos, jo tad zaudējumi būtu vēl lielāki. Apkopojot pandēmijas pirmā viļņa pieredzi, var sacīt, ka tas bija laiks, kad uzņēmums mācījās samazināt zaudējumus.

Tagad – Covid-19 otrā viļņa laikā – tiek darīts maksimāli iespējamais, lai sērgu neievazātu ražošanā. Pasūtītāju piesardzība vairs nav jūtama. Svarīgāk, lai ražošana neapstātos iekšējo iemeslu dēļ. Protams, ik pa laikam kāds darbinieks saslimst ar Covid-19. Tā kā ražošanā ir operācijas, ko veic divatā vai trijatā, līdz ar infekcijas pārnēsātāju pašizolācija jāievēro arī kontaktpersonām. Gada sākumā uzņēmumā bija kolektīva Covid-19 testēšana un viss bija labi. Visticamāk, testēšanu varētu atkārtot.

Ko nozīmē turpināt tēva sākto darbu

Runāt par ģimenes uzņēmumu, allaž ir interesanti, kā notikusi paaudžu maiņa. Floras gadījumā līdz 2006. gadam uzņēmumu vadīja tā dibinātājs Māris Bušs, un tad stafeti pārņēma Jura māsa Ilze. Viņa studējusi ekonomiku un uzņēmumu vadību, bet pašlaik audzina jau četrus bērnus.

«Tad pienāca mana kārta,» saka Juris Bušs. «Jau 2007. gadā iesaistījos tēva dibinātajā uzņēmumā kā eksporta projektu vadītājs, bet 2009. gadā – pašā finanšu krīzes pīķī – pārņēmu uzņēmuma vadību no māsas. Tolaik biju 24 gadus vecs. Metos iekšā nezināmajā un tā jau 12 gadus stūrēju ģimenes biznesu.»

Publicitātes foto

Kā logi no Jelgavas aiziet pasaulē

 «Reiz tēvam vaicāju, kāpēc tad, kad sākās logu ražošana, nosaukums Flora un logo netika nomainīts, piemēram, pret Superlogi vai kaut ko tamlīdzīgu,» saka Juris Bušs. Tēvs atbildējis, ka nosaukums nav tik svarīgs, patiesībā tas ir pat sekundārs. Svarīgāk, cik kvalitatīvs ir mūsu piedāvājums tirgū.

Pašlaik izstādēs piedalāmies reti, nekādas īpašas mārketinga kampaņas arī nav bijušas. Arhitekti, dizaineri un pasūtītāji, kas pazīst Floras logus un durvis, iesaka tos amata brāļiem. Arī internets pasauli padara tuvāku. Gadās, ka klients no Vācijas vēlas izdarīt pasūtījumu, jo redzējis Floraslogus un durvis kaut kur Spānijā pie paziņām.

«Tā 30 gadu laikā mūsu nosaukums ir ceļojis pa Eiropu, Krieviju, kuras tirgus gan tagad ir aizvēries, arī Ukrainu. Protams, nozīme ir uzņēmuma vēlmei noturēties unikālu projektu nišā, ražojot sarežģītas konstrukcijas, kuru īstenošanai vajadzīgs arī roku darbs.

Piemēram, vairāki māju ražotāji no Somijas atzīst, ka pašu valstī tādi uzņēmumi kā Flora, kur salīdzinoši lielos apjomos var pasūtīt arī individuālus klasiskos galdnieka darbus un ar tādu fleksibilitāti, vairs nav atrodami, jo visi ir pārgājuši uz konveijera tipa standartizētu ražošanu.

Tas pats ir arī Rietumeiropā. Protams, līdz ar to Floras ražojumi nav atrodami nedz, piemēram, Depo ķēdes veikalos, nedz smalkākos salonos, kuros pat īsti neesam mēģinājuši iekļūt.

Publicitātes foto

Protams, tikai uz tīmekļvietni arī nepaļaujamies, jo logu pasaule ir pietiekami sarežģīta, lai kāds uzticētos fotoattēliem un īsiem tehniskajiem aprakstiem. Turklāt izvēle interneta veikalos parasti sākas ar zemāko cenu. Tāpēc mums tepat, Jelgavā, ir uzņēmuma izstāžu zāle, kurā ir apskatāmi paraugi. Ar iespējamajiem pasūtītājiem apmeklējam arī ražošanu. Četrās piektdaļās gadījumu, kad pasūtītājs pie mums ir atbraucis un visu savām acīm redzējis, viņš arī izdara izvēli mums par labu.

Paļauties, ka lielveikalā labāk par mūsu ražojumiem pastāstīs svešs cilvēks, kurš vienlaicīgi tirgo gan mēbeles, gan daudz ko citu, nevar. Cilvēkiem, kas pārdod logus un durvis, ir labi jāzina, kas tas ir, ko ieteikt cilvēkam, kuram vajadzīgs logs mājas dienvidu pusē, kuram to, kāds vajadzīgs ziemeļu pusē, vai durvīm vajadzīgs slieksnis vai nē. Reizēm iznāk darīt darbu, kas būtu jādara arhitektam,» klāsta Juris Bušs.

Un tomēr – koka vai plastmasas logs

 «Paldies Dievam, ka pēdējos piecus gadus vismaz mūsu klienti jautājumus, kas ir labāks – koka vai plastmasas logs –, vairs neuzdod. Protams, izvēlēties koka vai plastmasas logu ir gan gaumes, gan finansiāls jautājums, taču skaidrs, ka labs koka logs ceļ mājokļa vērtību. Tā vismaz domā skandināvi. Latvijā mēs to līdz galam vēl neesam sapratuši,» domā uzņēmējs.

Kā ražotājs viņš tikai varot atgādināt, ka koka logs siltumu notur par 70% labāk nekā plastmasas logs, kā arī to, ka koka logu iespējams izveidot ar interesantāku dizainu nekā plastmasas, ko ierobežo jau gatavie profili un darbgaldu iespējas. Vēl viena būtiska nianse, ko ir vērts uzsvērt: pērkot koka logu, pircējs atbalsta Latvijas ražotāju, tas pārsvarā ir nacionālais kapitāls, un nauda paliek tepat mūsu valstī.

Savukārt lauvas tiesa – 80–90% – plastmasas logu tiek ievesta no Polijas, un tā tiek atbalstīta Polijas, nevis sava – Latvijas – ekonomika.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 169
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 61
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 47
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 17
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 210
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits 6
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvija saslimstības ziņā pakāpusies līdz sestajai vietai: turpinās saslimstības ar Covid-19 pieaugums 32
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase priekšpēdējā pārbaudes spēlē zaudē Šveicei 1
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 169
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklātas neatbilstības sniegtajos datos un virkne neparastu un aizdomīgu sagadīšanos… Zinātnieku grupa apšauba “Sputnik V” datus
22:13
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam
22:10
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase priekšpēdējā pārbaudes spēlē zaudē Šveicei 1
21:18
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 17
12 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 61
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dažviet gaidāms pērkona negaiss. Laika prognoze sestdienai
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sievietei piedraud ar nazi un ar spēku ievelk vārtrūmē: Rīgā noticis izvarošanas mēģinājums 4
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 29
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 47
15 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 10
4 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 75
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu un gurķu stādi izstīdzē: ko darīt, lai tas nenotiktu?
9 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai šķirtās ģimenēs viens vecāks drīkst pieprasīt lielāku uzturlīdzekļu summu par bērniem?
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir absurds!” Deputāte par to, kāpēc Covid-19 izslimojis var neievērot pašizolāciju, bet vakcinētais ne 38
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Modes māksliniece un svaigēšanas piekritēja Šeila septiņas dienas iztikusi bez pārtikas un ūdens, jo cerējusi uzveikt artrītu 47
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Latviešu Žanna D’Arka!”: par Magones Šutovienes dzīvesstāstu rakstīs grāmatu 42
11 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 210
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks, ja Latvijā aptrūksies “AstraZeneca” devas otrajām potēm? Skaidro veselības ministrs Pavļuts 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Ziņas
FOTO, VIDEO. Amerikas pludmalē izskalots plēsīgs “briesmonis”, kas mitinās tikai okeāna visdziļākajā dzelmē 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: Krišjānis, Elfa, Elvita un Aivita 1
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Infektoloģe atklāj, ko par vakcinēšanos pret Covid-19 var dzirdēt slimnīcas gaiteņos 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Strenču novadā nofilmē lāču mammu ar trim mazuļiem 13
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Baiba Indriksone atklāj līdz šim nezināmu faktu par savu dzīvi: gluži kā filmā “Limuzīns Jāņu krāsā” 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
9 stundas