Foto:Shutterstock

Kā aizsargāt ādu no saules apdegumiem. Mīti par tautas līdzekļiem 0

Līdz ar karstā laika iestāšanos iedzīvotāji aizvien vairāk vēršas pie farmaceitiem, lai mazinātu ādas kairinājumu saules apdegumu dēļ. Kā rāda aptieku tīkla “Apotheka” dati, pirmajā augusta nedēļā cilvēki pērk aerosola tipa līdzekļus ādas apdegumu novēršanai par 23% vairāk nekā pērn. Savukārt kopējie saules aizsarglīdzekļu pārdošanas apjomi šovasar, salīdzinot ar 2014.gadu, ir trīskāršojušies.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

“Tā kā saule un karstums mūs šogad nav lutinājuši, ir saprotams, ka cilvēki siltās un saulainās dienas, kas solās ilgt vismaz līdz augusta vidum, vēlas pēc iespējas vairāk pavadīt laukā. Tāpēc šobrīd ikvienam – gan pieaugušiem, gan maziem bērniem –, lai negūtu ādas apdegumus, nepieciešams lietot saules aizsargkrēmus”, uzsver aptieku tīkla “Apotheka” farmaceite Ivanda Krastiņa.

Jo gaišāka āda, jo vajadzīgs lielāks saules aizsardzības faktors SPF

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēkiem ar gaišu ādu, dabīgi blondiem vai rudiem matiem, ar vasarasraibumiem un visiem bērniem jāizvēlas saules aizsargkrēmi ar lielu SPF faktoru – vismaz 50 vai 50+. Der atcerēties – jo gaišāka āda, jo lielāks ir nepieciešams saules aizsargindekss! Tumšākas ādas īpašnieki, atkarībā no ādas brūnuma vai iedeguma pakāpes, var izvēlēties aizsarglīdzekļus ar zemāku SPF faktoru no 20 līdz 30.

Bērniem ieteicams lietot īpaši viņiem paredzētos saules aizsarglīdzekļus, jo to sastāvā ir gan lielāks SPF faktors, gan citi aizsargfiltri, kas nav alerģiski ādai, nesatur smaržvielas un konservantus. Šādi produkti vislabāk noderēs arī cilvēkiem ar jutīgu ādu un noslieci uz alerģijām.

Papildu SPF filtriem ir svarīgi, lai skaistumkopšanas līdzekļu sastāvā, kas aizsargā ādu no saules izraisītiem apdegumiem, būtu filtri, kas pasargā no UVB un no īpaši kaitīgajiem UVA ultravioletajiem stariem.

“Mūsdienīgās aptiekās ir pieejams plašs klāsts ar saules aizsarglīdzekļiem – krēmi, pieniņi, losjoni, eļļas u.c. Tāpēc katrs var izvēlēties sev vispiemērotāko veidu, atkarībā no ādas tipa – sausai, taukainai vai kombinētai. Bet gadījumā, ja vēl nezināt savu ādas tipu, to ar inovatīvu ādas pārbaudes aparātu pilnīgi bez maksas var noteikt īpašajos

“Apotheka” veselības kabinetos”, stāsta I.Krastiņa.

Regulāra atjaunošana

Saules aizsarglīdzekli vajag uzklāt apmēram 15-30 min pirms iziešanas saulē. Pēc peldes tas noteikti jāuzklāj atkārtoti – lai arī uz dažiem ir norādīts, ka tie ir ūdensizturīgi, daļu no savas iedarbības ūdenī tie jau būs zaudējuši. Atrodoties visu dienu saulē, aizsarglīdzekli vajadzētu atjaunot ik pēc 2-4 stundām, atkarībā no SPF lieluma.

Novērš ādas kairinājumu – līdzekļi ar dekspantenolu, alveju, A un E vitamīniem

Reklāma
Reklāma

Ja tomēr saule ir darījusi savu un āda ir pārsauļota, to noteikti vajag nomierināt ar līdzekli pēc sauļošanās – losjonu, putām, krēmu. To sastāvā noteikti jābūt dekspantenolam, kas palīdz atjaunot ādas šūnas. Ļoti labi iedarbojas arī alvejas ekstraktu saturoši gēli – tie sniedz atvēsinošu efektu, kā arī nomierina un mitrina. Izvēloties šādus gēlus, jāskatās, lai to sastāvā alveja būtu 90-100%. Derēs arī mitrinoši vieglas tekstūras krēmi , kas satur A un E vitamīnus, jo tie darbosies kā antioksidanti pret brīviem radikāļiem ādā, iedarbojoties pret šūnu novicošanos. Pēc apdegšanas saulē noteikti vajag dzert daudz ūdeni, uz apdeguma vietas var uzklāt vēsas kompreses vai atvēsināties aukstā dušā.

Mīti un patiesība par tautas līdzekļiem

Mīts: skābais krējums ir labākais līdzeklis pret saules izraisītajiem apdegumiem!

Patiesība: Krējumam kategorisks nē! Lai arī tam ir atvēsinošs efekts, tas pamatīgi pārklāj ādu ar tauku slāni – rezultātā āda nespēj elpot un pilnvērtīgi atjaunoties.

Mīts: ēdot daudz burkānus pirms sauļošanās, iedegums būs brūnāks!

Patiesība: Burkāni satur daudz karotīnu, kas ādai piešķir oranžo-brūngano toni, tāpēc veicina iedeguma noturību un vienmērīgumu. Kā arī no tiem organismā veidojas A vitamīns, kas ļoti labi aizsargā mūsu šūnas pret novecošanos.

Mīts: ēdot tomātus pirms sauļošanās, samazinās risks apdegt!

Patiesība: Tomāti satur ļoti vērtīgas vielas un viena no tām ir likopēns, kas ir ļoti spēcīgs antioksidants. Sauļojoties UV stari organismā rada ļoti daudz brīvos radikāļus, kas tad arī veicina mūsu šūnu novecošanos, izmaiņas un bojāeju. Tad antioksidanti, šajā gadījumā likopēns, ir tieši tas, kas cīnās ar šiem brīvajiem radikāļiem un tos neitralizē.

Tātad varam secināt ,ka, jā, ēdot tomātus ādas izturība pret saules apdegumu būs nedaudz lielāka.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.