Foto-Fotolia

Kā atbrīvoties no kodīgās kaķa urīna smakas? Kāpēc mincis izmanto paklāju, nevis kastīti? 1

Mūsdienu straujajā ikdienas ritmā grūti iedomāties savu dzīvi bez uzticamajiem, dzīvespriecīgajiem un beznosacījuma mīlestību sniedzošajiem mājdzīvniekiem. Taču jāatzīst, ka kaķi vai suņi sniedz ne tikai milzum daudz patīkamu brīžu, bet rada arī dažas problēmas, īpaši būdami vēl mazuļi. Nereti kaķēni nokārtojas uz paklāja, un šī iemesla dēļ grīdas segumi pēc tam ļoti slikti smako, dažkārt no tiem pēc tam ir jāšķiras, jo nepatīkamo smaku nav iepsējams likvidēt pilnībā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Kādēļ kaķu urīnam piemīt tik spēcīga smaka?
Daudzi kaķu saimnieki uzskata, ka pilnībā atbrīvoties no kaķu smakas ir neiespējami, izņemot kaķu apskādētā paklāja izmešanu. Taču tā nav patiesība!
Daži, nespējot tikt galā ar kaķa uzvedību, atdod to paziņām, lai gan sabojāts paklājs noteikti nav iemesls, kura dēļ šķirties no uzticama dzīvnieka. Taču, pirms mēs noskaidrojam, kā atbrīvoties no kaķa urīna smakas, mēģināsim uzzināt, kādēļ tik grūti to izdarīt un kas palīdz atbrīvoties no netīkamās smakas, un kādēļ tā ir tik noturīga. Viens no iemesliem ir urīna sastāvs, tajā ir vairāki noturīgi komponenti, kurus ir visai problemātiski iznīcināt. Urīna sastāvā ir šādi elementi:
* urohroms. Šis pigments atbild par urīna krāsu, tas ir diezgan viegli iztīrāms ar ziepēm;
* urīnviela. Labi šķīst ūdenī, līdz ar to no tās atbrīvoties ir diezgan vienkārši;
* urīnskābe – mikroskopiski kristāli, kurus grūti saskatīt. Urīnskābe nešķīst ūdenī, sadalīšanās laikā izdala asu “kaķu” smaku. Jāatceras, ka izkaltusi urīnskābe draudus neradīs, bet, tiklīdz notiek saskare ar mitrumu, smaka kļūst ļoti spēcīga, līdz ar to vislielākā cīņa jāvelta tieši urīnskābes iznīcināšanai, izmantojot dažādus mazgāšanas līdzekļus, kas nomāc smaku.

Kā atbrīvoties no kaķa urīna smakas ar tautas līdzekļu palīdzību?
Kaķi un cilvēki no laika gala dala dzīvojamo telpu, tādēļ sabojātu paklāju, apavu, mēbeļu pa šo laiku ir sakrājies ne mazums. Saimniecēm, lai cīnītos ar nepatīkamo smaku, laika gaitā ir iekrājies dažādu pārbaudītu paņēmienu kopums. Pateicoties tam, mēs varam atslābināties un izmantot tās metodes, kas gadu gaitā ir aprobētas un pilnveidotas.
Ja kaķis ir nokārtojies uz paklāja un urīna traips ir vēl svaigs, tad jāliek lietā mīksta salvete, tualetes papīrs vai mīkstas lupatiņas gabaliņš, cenšoties piesūcināt to ar urīnu un pēc tam izmest.
Centieties uzreiz savākt iespējami vairāk šķidruma, tādējādi atbrīvoties no smakas būs daudz vieglāk nekā tad, ja šķidrums būs sakaltis. Ja jums pa rokai ir kaķa kastītei domāts absorbējošs materiāls (piemēram, silikona granulas), tad varat izmantot to, lai absorbētu urīna darbību. Uzberiet mazliet materiāla uz pleķa, pagaidiet, kamēr materiāls būs uzsūcis šķidrumu, un tad izsūciet paklāju ar putekļusūcēju. Absorbents ir lielisks palīgs cīņā ar smaku.
Pēc tam urīna pleķim jāuzlej etiķa un ūdens maisījums (proporcijas 1:3) un jāpārklāj ar avīzi. Tā jāatstāj, līdz etiķis ir pilnībā izkaltis, tas palīdzēs tikt galā ar urīnvielas un urohroma atliekām. Grūtākais – tikt galā ar urīnskābi. Lai to paveiktu, pleķis jāapber ar dzeramo sodu. Taču jāatceras, ka noteikti vajag nogaidīt, kamēr etiķis ir pilnībā izkaltis, lai tas nenomāktu sodas darbību, citādi pūles būs veltīgas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc tam gatavojam vēl vienu līdzekli, kas palīdzēs uz visiem laikiem aizmirst par kaķa urīna smaku. No sākuma samaisa 100 ml ūdeņraža peroksīda, 100 ml ūdens un pustējkaroti parasta mazgājamā līdzekļa. Iegūtais maisījums jāielej smidzināmajā pudelē, labi jāsakrata un rūpīgi jāapsmidzina ar urīnu skartā paklāja vai mēbeles vieta. Jāatceras, ka šis līdzeklis jāuzsmidzina uz sodas tā, lai tā pārklātos ar putām, tad apstrādātā vieta jāatstāj uz pāris stundām. Pateicoties šim vienkāršajam, bet efektīvajam līdzeklim, iespējams atbrīvoties no urīnskābes, kas vainojama nepatīkamās smakas noturīgumā. Pēc tam apstrādātais laukumiņš jāizmazgā ar veļas ziepēm vai kādu citu līdzekli, kura sastāvā ir glicerīns. Tas ļaus pilnībā atbrīvoties no urīna smakas.

Ja kaķis ir apskādējis linoleju vai parketu, tad atbrīvoties no smakas būs daudz vienkāršāk. Lai to izdarītu, urīna skartā vieta rūpīgi jānomazgā ar ziepjūdeni un tad jāsusina, līdz tas pilnībā izkaltis. Dažas saimnieces smakas neitralizēšanai izmanto jodu (uz vienu litru ūdens 15 pilieni), zilo graudiņu šķīdumu vai vienkārši citrona sulu.
Jebkura no izvēlētajām metodēm būs gana efektīva.

Atbrīvojamies no smakas ar profesionālo līdzekļu palīdzību
Protams, arī profesionālo mazgāšanas līdzekļu razošanas kompānijas šai problēmai ir pievērsušas uzmanību un mēģinājušas rast risinājumu, kā atbrīvoties no kaķu radītās smakas. Katrā zooveikalā ir atrodams speciāls līdzeklis smakas novēršanai, turklāt ne viens vien. Taču diemžēl ne katrs no šiem līdzekļiem būs pietiekami efektīvs spēcīgās smakas izņemšanai. Daži no līdzekļiem uz pāris stundām rada maldīgu iespaidu, ka smaka ir izņemta, bet, kad līdzeklis būs izgarojis, smaka atkal būs jūtama. Lai nekļūdīgi izvēlētos labāko līdzekli, iesakām ņemt vērā dažus padomus.

Kvalitatīva smakas noņēmēja sastāvā noteikti jābūt enzīmiem, kas šķīdinās urīnskābes kristālus. Ja esat iegādājušies tādu līdzekli, uzmanīgi iepazīstieties ar lietošanas instrukciju, lai zinātu, kā pareizi lietot līdzekli. Jāpiebilst, ka ir vielas, kuru iedarbība sākas krietnu laiku pēc apstrādes, tādēļ smaka var izzust tikai pēc noteikta laika.
Var izmantot kaltētas apelsīna vai citrona miziņas, kanēli. Lai precīzi noteiktu vietu, kuru jūsu mīlulis izvēlējies par tualeti, var iegādāties speciālu lampu, ar kuras palīdzību var atrast matabolisma produktu atliekas – apgaismojot apskādēto vietu ar lampu, tie sāk spīdēt. Urīns būs dzeltenā krāsā, asins – sarkanā. Tiesa gan, šāds aprīkojums ir diezgan dārgs.

Reklāma
Reklāma

Kādēļ jūsu mīlulis kastītes vietā izmanto paklāju vai grīdu?
Nepieciešams noskaidrot iemeslu, kādēļ jūsu mīlulis tā rīkojas. Iemesli var būt daudz un dažādi, turklāt ne vienmēr tā ir vēlme jums kaitēt.

1.Kastīte – jūsu mīluļa problēma
Kastīte var būt nepiemērota jūsu mīlulim izmēra vai novietojuma dēļ, tādēļ esiet uzmanīgi un pavērojiet, vai kaķim ir ērti lietot kastīti. Iespējams, ģimenē ir bērni, kas neļauj kaķim netraucēti nokārtot dabiskās vajadzības, tādēļ viņš to dara citur. Gadās, ka vienu kastīti nespēj sadalīt divi mājas mīluļi, tādēļ nopērciet katram savu, paturot prātā, ka kaķi ir ļoti prasīgi un vēlas savu vietu. Vēl jāatceras, ka kastīte bieži jāmazgā, lai nerastos nepatīkama smaka un kaķi to neignorētu.

2.Kad daba sauc
Nesterilizētu kaķu īpašniekiem būs jāsaskaras ar tādu nepatīkamu lietu kā vietas iezīmēšana. Saimniekam jārēķinās ar kaķa fizioloģiskām vajadzībām, respektējot vēlmi iezīmēt teritoriju. Kaķis ir vai nu jānodrošina ar iespēju netraucēti staigāt brīvā dabā, vai jāved pie veterinārārsta, lai veiktu sterilizāciju.

3.Greizsirdība
Gadās, ka kaķis ir greizsirdīgs pret viesiem. Šādā gadījumā parasti visvairāk cieš apavi, tādēļ, ja manāt greizsirdības pazīmes, nekādā gadījumā neatstājiet apavus bez uzraudzības priekšnamā.

4.Viens no iemesliem – stress
Dažkārt kaķi sāk nokārtoties nevietā spēcīgu pārdzīvojumu dēļ. Iemeslu šādai rīcībai var būt daudz – pārcelšanās uz jaunu dzīvesvietu, jauna mīluļa iegāde, bērna piedzimšana. Šādos pārejas periodos pret kaķi nepieciešams izturēties īpaši maigi un uzmanīgi, jo brīdī, kad pazudīs satraukums, arī kaķa uzvedība kļūs ierasta.

5.Atriebība
Kaķis var apvainoties un šī iemesla dēļ sākt nokārtoties ārpus kastītes.

6.Slimība
Ne vienmēr uzreiz nepieciešams sodīt kaķi, ja viņš nokārtojas uz paklāja, īpaši, ja mīlulis ir jau cienījamā vecumā. Iespējams, kaķa uzvedība saistīta ar saslimšanu. Šādā gadījumā nepieciešams veterinārārsta apmeklējums, kurš diagnosticēs un novērsīs problēmu.