Foto – Shutterstock

Kā destruktīvi cilvēki meistarīgi noveļ atbildību uz jums, radot jūsu smadzenēs “sastrēgumu” 0

Veikli manevri

Destruktīvi cilvēki – ļaundabīga narcisma, psihopātijas un antisociālu īpašību nesēji – attiecībās bieži uzvedas neadekvāti, tādēļ viņi ekspluatē un pazemo savus partnerus, tuviniekus un draugus.

LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
Lasīt citas ziņas

Viņi izmanto daudz uzmanību novērsošu manevru, lai dezinformētu savu upuri un noveltu atbildību par notiekošo uz viņiem. Šos paņēmienus izmanto narcisi – psihopāti un sociopāti, lai izvairītos no atbildības par savām darbībām.

Uzskaitīsim tos ne pārāk tīros paņēmienus, ar kuru palīdzību neadekvāti cilvēki pazemo citus un liek tiem apklust.

Noliegšana

CITI ŠOBRĪD LASA

Noliegšana ir manipulācijas paņēmiens, kuru visvieglāk raksturo tādas tipiskas frāzes, kā: “Nekā tāda nav bijis”, “Tev izlikās” un “Tu esi jukusi?”.

Noliegšana, šķiet, ir viens no savtīgākajiem manipulācijas paņēmieniem, jo ir virzīts uz to, lai sakropļotu un pārrautu jūsu realitātes sajūtu; tas saēd jūsu spēju sev uzticēties, tādēļ jūs sākat šaubīties par to, vai jūsu sūdzības par apvainojumiem un slikto izturēšanos ir patiesas.
Kad narciss, sociopāts vai psihopāts izmanto šo taktiku pret jums, jūs automātiski nostājaties viņa pusē, lai novērstu radušos kognitīvo disonansi. Jūsu dvēselē notiek divu nesamierināmu reakciju cīņa – vai nu kļūdās viņš, vai kļūdās manas sajūtas. Manipulators centīsies jūs pārliecināt, ka pirmais variants ir pilnīgi izslēgts, un otrais – tīrākā taisnība, kas liecina par jūsu neadekvātumu.

Lai veiksmīgi stātos pretī šim manipulācijas veidam, ļoti svarīgi ir rast atbalstu savā realitātē – dažreiz pietiek ar to, ka notiekošo pierakstāt dienasgrāmatā, pastāstāt draugiem vai dalāties tajā ar tiem, kas jūs atbalsta. Atbalsts ir vērtīgs tāpēc, ka tas jums var palīdzēt izrauties no manipulatora izkropļotās realitātes un paskatīties uz visu paša acīm.

Projekcija

Viena no nekļūdīgām destrukcijas pazīmēm – cilvēks nevēlas redzēt savus trūkumus un izmanto visu, kas ir viņa spēkos, lai izvairītos no atbildības par tiem.

Projekcija ir aizsardzības mehānisms, kuru izmanto, lai izvairītos no atbildības par savām sliktajām rakstura īpašībām un to piedēvēšanu kādam citam. Tādējādi manipulators izvairās atzīt savu vainu, kā arī izvairās no atbildības par sekām.

Lai arī mēs visi kaut kādā mērā izmantojam projekciju, narcistisko traucējumu klīniskais speciālists dr. Martines-Levi atzīmē, ka narcisiem projekcija kļūst par psiholoģiskās vardarbības formu.

Tā vietā, lai atzītu savus trūkumus, nepilnības un kļūdas, narcisi un sociopāti tos noveļ uz saviem neko nenojaušošiem upuriem, pie kam, visnepatīkamākajā un cietsirdīgākajā veidā.

Tā vietā, lai atzītu, ka viņiem nepieciešams nodarboties ar sevi, narcisi iedveš kauna sajūtu savos upuros, pārliekot atbildību par savu uzvedību uz viņiem. Tādā veidā narciss liek citiem izjust kaunu, kuru viņš jūt pats attiecībā uz sevi.

Piemēram, patoloģisks melis var apmelot savu partneri melos; atkarīga sieva var nosaukt savu vīru par “pielipušu”, cenšoties pataisīt par atkarīgu viņu; slikts strādnieks savu priekšnieku var nosaukt par neefektīvu, lai izvairītos no godīgas sarunas par paša lietderīgumu.
Patmīlīgie sadisti dievina spēlēties ar “vainas pārlikšanu”. Spēles mērķi: viņi uzvar, jūs zaudējat. Rezultātā jūs vai visa pasaule ir vainīga it visā, kas noticis ar viņiem. Tādā veidā jūs esat spiesti auklēties ar viņa trauslo ego, bet atbildes vietā jūs tiekat stumts arvien dziļāk pārliecības trūkuma un paškritikas jūrā. Kolosāli izdomāts, vai ne?

Risinājums? “Neprojicējiet” savu līdzjūtību uz destruktīvo cilvēku un nepieņemiet viņa indīgās projekcijas uz sevi. Kā raksta speciālists manipulāciju jautājumos dr. Džordžs Saimons savā grāmatā “Aitas ādā” (George Simon “In Sheep’s Clothing”), – nedrīkst veicināt tālāku jūsu ekspluatāciju.

Narcisi, kā likums, nav ieinteresēti pašanalīzē un pārmaiņās. Ir svarīgi pārtraukt jebkādas attiecības un saites ar destruktīviem cilvēkiem, cik vien ātri iespējams, lai spētu balstīties uz savu realitāti un sākt sevi cienīt. Jums nav pienākums dzīvot citu cilvēku disfunkciju kloākā.

Ellīgi bezjēdzīgas sarunas

Ja jūs cerat uz iejūtīgu saskarsmi ar destruktīvu personību, jūs sagaida vilšanās: uzmanīga sarunu biedra vietā jūs iegūsit varenu “smadzeņu sastrēgumu”.

Narcisi un sociopāti izmanto apziņas plūsmu, sarunas uz riņķi, pāreju uz personībām, projekciju un aizmiglošanu, lai izsistu jūs no līdzsvara un sapītu – atliek jums tikai viņus apstrīdēt vai nepiekrist viņiem kaut kādā jautājumā.

Tas tiek darīts, lai jūs diskreditētu, novērstu uzmanību un apbēdinātu, aizvilinātu no galvenās tēmas un liktu justies vainīgam par to, ka jūs esat dzīvs cilvēks ar reālām domām un jūtām, kuras drīkst atšķirties no viņējām. Viņu acīs visa problēma ir tajā, ka jūs eksistējat.

Pietiek ar desmit minūšu ilgu strīdu ar narcisu un jūs jau uzdodat sev jautājumu, kā jūs vispār tajā esat iekļuvuši. Jūs vienkārši nepiekritāt viņa nejēdzīgajam apgalvojumam, ka debesis ir sarkanas, bet tagad jau visa jūsu bērnība, ģimene, draugi, karjera un dzīvesveids ir iemaisīti mēslos. Tas tāpēc, ka jūsu nepiekrišana ir pretrunā ar viņa viltus pārliecību, ka viņš ir visvarens un visu zinošs, kas noved pie tā saucamās narcistiskās traumas.

Atcerieties: destruktīvi cilvēki nestrīdas ar jums, – viņi faktiski strīdas paši ar sevi, jūs esat tikai ilga un mokoša monologa dalībnieks. Viņi dievina dramatismu un tā dēļ dzīvo. Cenšoties piemeklēt argumentu, kas varētu apgāzt viņa nejēdzīgos apgalvojumus, jūs tikai piemetīsit ugunij malku.

Nebarojiet narcisus – labāk pabarojiet sapratni sevī par to, ka problēma nav jūsos, bet viņu aizskarošajā uzvedībā. Pārtrauciet saskarsmi, līdzko sajūtat pirmās narcisma pazīmes, un izmantojiet šo laiku kaut kam patīkamam.

Vispārinājumi un pieņēmumi

Narcisi ne vienmēr var palielīties ar izcilu intelektu – daudzi no viņiem vispār nav raduši domāt. Tā vietā, lai tērētu laiku un tiktu skaidrībā par dažādiem viedokļiem, viņi veido vispārinājumus, par pamatu ņemot jebkuru jūsu vārdu, ignorējot jūsu argumentācijas nianses un jūsu pūles ņemt vērā dažādos viedokļus.

Taču vēl vienkāršāk ir uzlikt jums kaut kādu zīmogu – tas automātiski pārvelk svītru jebkura jūsu izteikuma vērtībai.

Lielākā mērogā vispārinājumi un pieņēmumi tiek izmantoti, lai padarītu nevērtīgas tādas parādības, kas neiederas nepamatotos aizspriedumos, shēmās un stereotipos; tāpat tos izmanto, lai uzturētu savu status quo.

Tādējādi kāds problēmas aspekts tiek uzpūsts tiktāl, ka nopietna saruna kļūst neiespējama. Piemēram, kad slavenas personības apsūdz izvarošanā, daudzi sāk klaigāt par to, ka bieži vien tās izrādās viltus apsūdzības.

Pat ja patiešām mēdz būt arī viltus apsūdzības, taču tās ir samērā retas, bet konkrētajā gadījumā kāda konkrēta cilvēka rīcība tiek piedēvēta vairumam, kamēr konkrēta apsūdzība tiek ignorēta.

Tādas ikdienišķas mikroagresijas izpausmes ir tipiskas destruktīvām attiecībām. Piemēram, jūs narcisam sakāt, ka viņa uzvedība nav pieņemama, taču atbildes vietā viņš izmanto vispārinātu apgalvojumu par jūsu pārlieko jūtīgumu vai, piemēram, “Tu mūžīgi ar visu esi neapmierināta” vai “Tevi vispār nekas neapmierina”, tā vietā, lai pievērstos patiesajai problēmai.

Jā, – iespējams, jūs reizēm esat pārjūtīgs, taču ne mazāk iespējams ir tas, ka jūsu pāridarītājs ir nejūtīgs un cietsirdīgs lielāko daļu laika.
Neatkāpieties no patiesības un centieties stāties pretī nepamatotiem vispārinājumiem, jo tā ir tikai pilnīgi neloģiskas melnbaltas domāšanas izpausmes forma. Aiz destruktīviem cilvēkiem, kas mētājas ar vispārinātiem pieņēmumiem, nestāv visa cilvēces pieredzes bagātība, bet gan viņu pašu ierobežotā pieredze kopā ar uzpūstu pašvērtības sajūtu.

 

Avots: econet.ru

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 23
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 33
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 170
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 29
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente 11
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 170
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 34
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 33
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Latvija ir pirmajā vietā pasaulē pēc saslimstības ar Covid-19 tempa 94
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 7
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 34
23:26
LE
LETA
Ziņas
Valdība pagaidām nav spriedusi par iespēju “lokdaunu” atcelt pirms 15.novembra 3
23:16
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Pagaidām nav gaidāmi kādi būtiski ceļošanas ierobežojumi 12
23:13