Foto – Shutterstock

Kā destruktīvi cilvēki meistarīgi noveļ atbildību uz jums, radot jūsu smadzenēs “sastrēgumu” 0

Veikli manevri

Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 23
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Lasīt citas ziņas

Destruktīvi cilvēki – ļaundabīga narcisma, psihopātijas un antisociālu īpašību nesēji – attiecībās bieži uzvedas neadekvāti, tādēļ viņi ekspluatē un pazemo savus partnerus, tuviniekus un draugus.

Viņi izmanto daudz uzmanību novērsošu manevru, lai dezinformētu savu upuri un noveltu atbildību par notiekošo uz viņiem. Šos paņēmienus izmanto narcisi – psihopāti un sociopāti, lai izvairītos no atbildības par savām darbībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzskaitīsim tos ne pārāk tīros paņēmienus, ar kuru palīdzību neadekvāti cilvēki pazemo citus un liek tiem apklust.

Noliegšana

Noliegšana ir manipulācijas paņēmiens, kuru visvieglāk raksturo tādas tipiskas frāzes, kā: “Nekā tāda nav bijis”, “Tev izlikās” un “Tu esi jukusi?”.

Noliegšana, šķiet, ir viens no savtīgākajiem manipulācijas paņēmieniem, jo ir virzīts uz to, lai sakropļotu un pārrautu jūsu realitātes sajūtu; tas saēd jūsu spēju sev uzticēties, tādēļ jūs sākat šaubīties par to, vai jūsu sūdzības par apvainojumiem un slikto izturēšanos ir patiesas.
Kad narciss, sociopāts vai psihopāts izmanto šo taktiku pret jums, jūs automātiski nostājaties viņa pusē, lai novērstu radušos kognitīvo disonansi. Jūsu dvēselē notiek divu nesamierināmu reakciju cīņa – vai nu kļūdās viņš, vai kļūdās manas sajūtas. Manipulators centīsies jūs pārliecināt, ka pirmais variants ir pilnīgi izslēgts, un otrais – tīrākā taisnība, kas liecina par jūsu neadekvātumu.

Lai veiksmīgi stātos pretī šim manipulācijas veidam, ļoti svarīgi ir rast atbalstu savā realitātē – dažreiz pietiek ar to, ka notiekošo pierakstāt dienasgrāmatā, pastāstāt draugiem vai dalāties tajā ar tiem, kas jūs atbalsta. Atbalsts ir vērtīgs tāpēc, ka tas jums var palīdzēt izrauties no manipulatora izkropļotās realitātes un paskatīties uz visu paša acīm.

Projekcija

Viena no nekļūdīgām destrukcijas pazīmēm – cilvēks nevēlas redzēt savus trūkumus un izmanto visu, kas ir viņa spēkos, lai izvairītos no atbildības par tiem.

Projekcija ir aizsardzības mehānisms, kuru izmanto, lai izvairītos no atbildības par savām sliktajām rakstura īpašībām un to piedēvēšanu kādam citam. Tādējādi manipulators izvairās atzīt savu vainu, kā arī izvairās no atbildības par sekām.

Lai arī mēs visi kaut kādā mērā izmantojam projekciju, narcistisko traucējumu klīniskais speciālists dr. Martines-Levi atzīmē, ka narcisiem projekcija kļūst par psiholoģiskās vardarbības formu.

Tā vietā, lai atzītu savus trūkumus, nepilnības un kļūdas, narcisi un sociopāti tos noveļ uz saviem neko nenojaušošiem upuriem, pie kam, visnepatīkamākajā un cietsirdīgākajā veidā.

Tā vietā, lai atzītu, ka viņiem nepieciešams nodarboties ar sevi, narcisi iedveš kauna sajūtu savos upuros, pārliekot atbildību par savu uzvedību uz viņiem. Tādā veidā narciss liek citiem izjust kaunu, kuru viņš jūt pats attiecībā uz sevi.

Piemēram, patoloģisks melis var apmelot savu partneri melos; atkarīga sieva var nosaukt savu vīru par “pielipušu”, cenšoties pataisīt par atkarīgu viņu; slikts strādnieks savu priekšnieku var nosaukt par neefektīvu, lai izvairītos no godīgas sarunas par paša lietderīgumu.
Patmīlīgie sadisti dievina spēlēties ar “vainas pārlikšanu”. Spēles mērķi: viņi uzvar, jūs zaudējat. Rezultātā jūs vai visa pasaule ir vainīga it visā, kas noticis ar viņiem. Tādā veidā jūs esat spiesti auklēties ar viņa trauslo ego, bet atbildes vietā jūs tiekat stumts arvien dziļāk pārliecības trūkuma un paškritikas jūrā. Kolosāli izdomāts, vai ne?

Risinājums? “Neprojicējiet” savu līdzjūtību uz destruktīvo cilvēku un nepieņemiet viņa indīgās projekcijas uz sevi. Kā raksta speciālists manipulāciju jautājumos dr. Džordžs Saimons savā grāmatā “Aitas ādā” (George Simon “In Sheep’s Clothing”), – nedrīkst veicināt tālāku jūsu ekspluatāciju.

Narcisi, kā likums, nav ieinteresēti pašanalīzē un pārmaiņās. Ir svarīgi pārtraukt jebkādas attiecības un saites ar destruktīviem cilvēkiem, cik vien ātri iespējams, lai spētu balstīties uz savu realitāti un sākt sevi cienīt. Jums nav pienākums dzīvot citu cilvēku disfunkciju kloākā.

Ellīgi bezjēdzīgas sarunas

Ja jūs cerat uz iejūtīgu saskarsmi ar destruktīvu personību, jūs sagaida vilšanās: uzmanīga sarunu biedra vietā jūs iegūsit varenu “smadzeņu sastrēgumu”.

Narcisi un sociopāti izmanto apziņas plūsmu, sarunas uz riņķi, pāreju uz personībām, projekciju un aizmiglošanu, lai izsistu jūs no līdzsvara un sapītu – atliek jums tikai viņus apstrīdēt vai nepiekrist viņiem kaut kādā jautājumā.

Tas tiek darīts, lai jūs diskreditētu, novērstu uzmanību un apbēdinātu, aizvilinātu no galvenās tēmas un liktu justies vainīgam par to, ka jūs esat dzīvs cilvēks ar reālām domām un jūtām, kuras drīkst atšķirties no viņējām. Viņu acīs visa problēma ir tajā, ka jūs eksistējat.

Pietiek ar desmit minūšu ilgu strīdu ar narcisu un jūs jau uzdodat sev jautājumu, kā jūs vispār tajā esat iekļuvuši. Jūs vienkārši nepiekritāt viņa nejēdzīgajam apgalvojumam, ka debesis ir sarkanas, bet tagad jau visa jūsu bērnība, ģimene, draugi, karjera un dzīvesveids ir iemaisīti mēslos. Tas tāpēc, ka jūsu nepiekrišana ir pretrunā ar viņa viltus pārliecību, ka viņš ir visvarens un visu zinošs, kas noved pie tā saucamās narcistiskās traumas.

Atcerieties: destruktīvi cilvēki nestrīdas ar jums, – viņi faktiski strīdas paši ar sevi, jūs esat tikai ilga un mokoša monologa dalībnieks. Viņi dievina dramatismu un tā dēļ dzīvo. Cenšoties piemeklēt argumentu, kas varētu apgāzt viņa nejēdzīgos apgalvojumus, jūs tikai piemetīsit ugunij malku.

Nebarojiet narcisus – labāk pabarojiet sapratni sevī par to, ka problēma nav jūsos, bet viņu aizskarošajā uzvedībā. Pārtrauciet saskarsmi, līdzko sajūtat pirmās narcisma pazīmes, un izmantojiet šo laiku kaut kam patīkamam.

Vispārinājumi un pieņēmumi

Narcisi ne vienmēr var palielīties ar izcilu intelektu – daudzi no viņiem vispār nav raduši domāt. Tā vietā, lai tērētu laiku un tiktu skaidrībā par dažādiem viedokļiem, viņi veido vispārinājumus, par pamatu ņemot jebkuru jūsu vārdu, ignorējot jūsu argumentācijas nianses un jūsu pūles ņemt vērā dažādos viedokļus.

Taču vēl vienkāršāk ir uzlikt jums kaut kādu zīmogu – tas automātiski pārvelk svītru jebkura jūsu izteikuma vērtībai.

Lielākā mērogā vispārinājumi un pieņēmumi tiek izmantoti, lai padarītu nevērtīgas tādas parādības, kas neiederas nepamatotos aizspriedumos, shēmās un stereotipos; tāpat tos izmanto, lai uzturētu savu status quo.

Tādējādi kāds problēmas aspekts tiek uzpūsts tiktāl, ka nopietna saruna kļūst neiespējama. Piemēram, kad slavenas personības apsūdz izvarošanā, daudzi sāk klaigāt par to, ka bieži vien tās izrādās viltus apsūdzības.

Pat ja patiešām mēdz būt arī viltus apsūdzības, taču tās ir samērā retas, bet konkrētajā gadījumā kāda konkrēta cilvēka rīcība tiek piedēvēta vairumam, kamēr konkrēta apsūdzība tiek ignorēta.

Tādas ikdienišķas mikroagresijas izpausmes ir tipiskas destruktīvām attiecībām. Piemēram, jūs narcisam sakāt, ka viņa uzvedība nav pieņemama, taču atbildes vietā viņš izmanto vispārinātu apgalvojumu par jūsu pārlieko jūtīgumu vai, piemēram, “Tu mūžīgi ar visu esi neapmierināta” vai “Tevi vispār nekas neapmierina”, tā vietā, lai pievērstos patiesajai problēmai.

Jā, – iespējams, jūs reizēm esat pārjūtīgs, taču ne mazāk iespējams ir tas, ka jūsu pāridarītājs ir nejūtīgs un cietsirdīgs lielāko daļu laika.
Neatkāpieties no patiesības un centieties stāties pretī nepamatotiem vispārinājumiem, jo tā ir tikai pilnīgi neloģiskas melnbaltas domāšanas izpausmes forma. Aiz destruktīviem cilvēkiem, kas mētājas ar vispārinātiem pieņēmumiem, nestāv visa cilvēces pieredzes bagātība, bet gan viņu pašu ierobežotā pieredze kopā ar uzpūstu pašvērtības sajūtu.

 

Avots: econet.ru

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 23
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Sadedzinājusi tiltus: primadonna Alla Pugačova uz visiem laikiem devusies prom no Krievijas
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 3
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai 1
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Šis būs izdzīvošanas gads: enerģētikas krīze var novest pie pārtikas un dzērienu ražotāju bankrotiem
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons
Vai lietus un vējš mitēsies? Laikapstākļu prognoze otrdienai
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Maska skandalozie tvīti par “mieru” ar Krieviju un ierosinājums atzīt Krimu par tās daļu sanikno ukraiņus 36
Putins meklē grēkāžus, uz kuriem novelt vainu par neveiksmēm Harkivas apgabalā 14
Lembergs paziņojis, ka ZZS Kariņa valdību neatbalstīs
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Dara sirdsdarbu Latvijas laukos: no milzu traktora līdz šmakovkas aparātam – viesos pie Ivara Selecka filmas “Zemnieki” varoņiem
09:44
Lembergs paziņojis, ka ZZS Kariņa valdību neatbalstīs
09:16
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
09:01