Foto: Lightpoet/Shutterstock

Kā izvēlēties gaismas diožu (LED) spuldzes 0

Elektropreču tirdzniecības vietās savulaik tik ierastās kvēlspuldzes un dienasgaismas spuldzes nomainījušas gaismas diožu spuldzes. Uz to iesaiņojuma ir ļoti daudz informācijas – skaitļi un apzīmējumi, kas bieži vien nezinātājam neko daudz neizsaka. Kā neapjukt un izvēlēties spuldzi, kas būs piemērota konkrētajai situācijai?

Reklāma
Reklāma

Ar vatiem nepietiek

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Atšķirībā no kvēlspuldzēm diožu spuldzes gaismas spēju nevar izteikt ar mums tik pierastajiem vatiem – jo to vairāk, jo kvēlspuldze dos vairāk gaismas. Atminamies taču, ka griestu lampā tika skrūvētas 60, 75, virtuves griestu apgaismojumā –100 vatu spuldzītes, bet galda lampā vien 40 vatu. LED spuldzei šis skaitlis raksturos vien elektroenerģijas daudzumu, ko tā patērē, nekādā veidā neraksturojot tās spožumu.

Viens no būtiskākajiem diožu spuldzes raksturlielumiem ir gaismas plūsma, ko tā izdala. Šo daudzumu mēra lūmenos (lm). Tieši šis ir viens no skaitļiem, kam jāpievērš uzmanība, veikala plauktā izvēloties konkrētu izstrādājumu vai plānojot mājokļa apgaismojumu kopumā. Jo lūmenu daudzums lielāks, jo spuldzes radītā gaisma būs spilgtāka.

Gaismai ir temperatūra

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Suriya KK/Shutterstock

Taču gaismas plūsmas daudzums neizskaidro to, cik dzeltena vai zilganbalta būs diožu spuldzes izstarotā gaisma. Jāzina vēl trešais raksturlielums – gaismas temperatūra, ko mēra Kelvina grādos.

Mūsu redze ir pieradusi pie gaismas, kura pamatā ir dzeltena – tai ir lielāka spektra sarkanā un dzeltenā daļa. Parastās kvēlspuldzes gaismas temperatūra ir 2700–3500 K. Dabīgās dienasgaismas temperatūra ir aptuveni 4200 K, bet aukstas baltās gaismas (kurā vairāk zilganās spektra daļas) temperatūra ir 5500–6500 kelvinu.

Jāsaprot, ka gaismas diodes, kuras dotu baltu gaismu, neeksistē. Balto gaismu iegūst no diodes ar zilu kristālu, ko pārklāj ar luminoforu – gaiši dzeltenu vielu, kas spēj pārvērst zilo gaismu baltajā.

Ja diodē ir trīs kristāli: sarkanais, zaļais un zilais, marķējumā bieži pievieno trīs burtus RGB. Ja visi trīs kristāli mirdz vienlīdz spoži, diode dos baltu gaismu. Mainot kristālu mirdzēšanas intensitāti, iegūst LED spuldzes ar siltākiem toņiem (RGB–LED). Tomēr arī šādā spuldzē ir visai liels zilās gaismas daudzums, tāpēc tās labāk neizvēlēties telpām, kurās pavadāt diennakts tumšo laiku, piemēram, guļamistabā. Palielināts gaismas daudzums spektra zilajā daļā palielina uzmanību, reakcijas ātrumu, maina garastāvokli, jo organismā nomāc melatonīna – miega hormona – izdalīšanos. Tas viss noder dienā, nevis laikā, kad jāatpūšas vai jāiemieg. Tāpēc gaismas diožu spuldzes vislabāk iederēsies darba telpās, kur jāsaglabā možums un labas darbspējas.

Reklāma
Reklāma

Mājās vislabāko rezultātu dos 2700–3200 K dzeltenīga gaisma, kamēr birojiem labāk atstāt baltāku gaismu.

Energoefektivitāte – kā saprast?

Izvēloties kādu no spuldžu veidiem, jāņem vērā arī energoefektivitātes marķējums. Labākās pieejamās ir A+ un A++ energoefektivitātes klases spuldzes. Pēc tam jāskatās uz elektrības patēriņu gadā, kas visā Eiropas Savienībā tiek rēķināts, pieņemot, ka spuldze diennaktī degs 3,7 stundas. 12 kWh patēriņš gadā ir labs rādītājs, taču iespējams iegādāties vēl ekonomiskākas spuldzes, kas patērēs 10 vai pat 9 kWh (A++) gadā. Ja spuldze tiks lietota mazāk par 3,7 stundām diennaktī, arī elektroenerģijas patēriņš būs zemāks.

Uzmanība jāpievērš arī krāsas atdeves indeksam (AR vai CRI). Ja tas norādīts zemāks par 65 (vislabāk, ja virs 80!) vai nav minēts vispār, apgaismojums būs nekvalitatīvs, jo kropļos īstenās krāsas, piemēram, oranžā izskatīsies dzeltena, zaļā – zila.

Izvēloties LED spuldzi, jāpievērš uzmanība tās cokolam. Tam jābūt labi piestiprinātam pie korpusa un jāatbilst jūsu gaismekļa tehniskajām prasībām. Populārākie cokolu veidi ir E14 un E27, taču ražotāji piedāvā cokolus visām gaismekļu sistēmām.

Foto: Gualtiero Boffi/Shutterstock

Cipari un solījumi

Ražotāji norāda, ka LED spuldzes kalpo vidēji 30 000 stundu. Pieņemot, ka spuldze tiek darbināta astoņas stundas diennaktī, tas nozīmē, ka tā kalpos 3750 dienas jeb nedaudz ilgāk par 10 gadiem. Jautājums tikai – kāpēc garantija ir vien divi gadi… Vai šis skaitlis ir ticams? Visticamāk, nē. Varbūt ražotājs ar šo milzīgo skaitli domājis pašu diožu izturības laiku, bet varbūt tas ir tikai reklāmas triks?

Tomēr spuldzes kalpošanas laiks vairāk atkarīgs no mājokļa elektrosistēmas īpatnībām. Ja tīklā strāva nebūs stabila, ierīces, ne tikai spuldzes, sabojāsies daudz agrāk, nekā beigsies to garantijas laiks.

Daudz labāku priekšstatu par spuldzes kalpošanas laiku dod informācija par ieslēgšanas reižu skaitu. Ja spuldzes resurss ir 20 000 ieslēgšanās reižu, tad situācijā, ja lampu ieslēdz 10 reizes dienā, tā kalpos aptuveni piecus gadus.

Kas spuldzītei vēderā?

Kalpošanas laiku nosaka arī spuldzes uzbūve: vai tajā izmantoti kvalitatīvi komponenti vai lētāki, taču ne tik kvalitatīvi. Labākajos modeļos iebūvēts arī kvalitatīvs strāvas stabilizators, kas palielina spuldzes kalpošanas laiku, tiesa, tas būtiski palielina spuldzes cenu. Lētākajos modeļos šāda stabilizatora nav vai tā vietā ir dažas diodes, konden­sators un citi maznozīmīgi elementi, kas ilgtermiņā nav pietiekama aizsardzība. Pārbaudot veikalā, spuldze degs spoži, bet to, kas notiks vēlāk, atliek vien minēt. Tāpat elektriskās daļas uzkarst, un tām nepieciešama laba dzesēšana. Labākajos lampu modeļos iebūvēts speciāls radiators siltuma novadīšanai no elektriskajiem shēmas komponentiem. Jaudīgākajā tas ir redzams, mazāk jaudīgajām var būt pilnībā paslēpts korpusā. LED spuldzes korpuss nedrīkst sasilt vairāk par 50–70 grādiem.

Jāizvēlas atzīts ražotājs

Par spuldzes kvalitāti liecina arī tās ražotājs. Pasaulē atzīto ražotāju izstrādājumi ir salīdzinoši dārgāki. Piemēram, Philips 7 W (806 lm) A++ enerģijas klases LED spuldze ar E27 cokolu, kas labi iederas ikdienā lietojamos gaismekļos, maksās nedaudz vairāk par četriem eiro. Taču veikalos iespējams atrast spuldzes ar līdzīgiem raksturlielumiem, kuras maksā ap trīs eiro un pat mazāk. Tomēr jāatceras, ka LED lampu gadījumā cenu nevajadzētu izvirzīt kā galveno faktoru bez spuldžu kvalitātes pārbaudes vai speciālistu konsultācijas. Ja LED spuldzei, salīdzinot ar citām, ir ievērojami zemāka cena, ļoti liela iespējamība, ka tā nebūs kvalitatīva. Atzīto ražotāju vidū ir arī Osram, Volta, Bioledex, arī Chamelion, Selecta un citas.

UZZIŅA

Interesanti fakti par gaismas temperatūru:

• sveces liesma – 1930 K,

• saullēkts un saulriets – 1850 K,

• kvēlspuldze – 2700–3500 K,

• mēnessgaisma – 4100–4150 K,

• dienas gaisma – ap 5000 K.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.