Foto – Shutterstock

Kā izvēlēties mutes dobuma higiēnas preces bērnam 0

Zobu suka

Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 23
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Lasīt citas ziņas
Foto – Shutterstock

Veikalu un aptieku plauktos pieejamais bērnu mutes dobuma higiēnas preču piedāvājums ir plašs, tāpēc nav šaubu, ka tas vecākiem var radīt apmulsumu. Kāda zobu suka, zobu pasta un zobu diegs ir piemērotākie un labākie bērna mutes dobuma un zobu kopšanai? Par to padomus vecākiem Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra kampaņas „Man ir tīri zobi” ietvaros sniedz zobārste Baiba Krauze – viņa uzskaita vairākus faktorus, kas vecākiem ir jāņem vērā, izvēloties mutes dobuma higiēnas preces bērnam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenais nosacījums ir izvēlēties bērna vecumam atbilstošu zobu suku (skatīt uz iepakojuma). Nekādā gadījumā nevajadzētu ļaut, piemēram, trīs gadus vecam bērnam tīrīt zobus ar pusaudzim piemērotu zobu suku. Atšķirībā no pieaugušo zobu sukām bērniem tās vienmēr ir ar mīkstiem sariņiem, to galviņa ir mazāka nekā pieaugušo zobu sukām, arī rokturis ir veidots tā, lai to ērti var satvert bērna roka.

• Ļaujiet bērnam izvēlēties zobu sukas krāsu – ikvienam patīk darboties ar lietām, kas mums ir tīkamas.
• Nepērciet elektrisko zobu suku, kamēr bērns nav attīstījis pareizu zobu tīrīšanas tehniku ar parasto zobu suku. Informāciju par pareizu zobu tīrīšanas tehniku un secību var atrast www.tīrizobi.lv.
• Līdz 8 gadu vecumam vecākiem ir jāpalīdz bērniem tīrīt zobus vai arī šis process ir jāuzrauga. Lai vecāki varētu ērti tīrīt sava bērna zobus, ir jānovērtē zobu sukas kāta garums – zobu suku ar garāku kātu vecāki varēs ne tikai vieglāk noturēt, bet arī ērtāk iztīrīt bērna zobus.
• Zobu suka noteikti ir jāmaina 1 reizi 3 mēnešos vai ātrāk, ja tās sariņi ir izspūruši. Vecākiem ir jāpievērš uzmanība, ja sariņi kļūst izspūruši ļoti ātri, un jāpārbauda, vai bērns zobus tīra pareizi un nav pārāk liels spiediens uz zobu suku.
• Apmēram no 8 gadu vecuma, kad bērni zobus jau tīra paši, var izmantot soniskās zobu sukas – tām negriežas galviņa, bet vibrē sariņi. Šādas zobu sukas ļoti labi attīra zobus, taču ir piemērotas bērniem, kas jau ir attīstījuši roku veiklību un zobus tīra paši.

Zobu pasta

Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Tiklīdz bērnam ir izšķīlies pirmais zobs, ir jāsāk lietot zobu pasta, kas ir paredzēta bērniem un satur fluorīdus. Noteikti ir jāizvēlas bērna vecumam atbilstoša zobu pasta. Ļaujiet bērnam izvēlēties zobu pastas garšu – ir pieejamas zobu pastas ar košļājamās gumijas, kokakolas, piparmētru, ābolu u. c. garšu. Dažādām vecuma grupām fluorīdu koncentrācija zobu pastās ir atšķirīga. Fluorīdu daudzumu nosaka mērvienībā – ppm.

• Veikalos un aptiekās pieejamās zobu pastas no 6 mēnešu līdz 2 gadu vecumam satur vidēji 500 vienību (ppm) fluorīdu, taču ir pieļaujams tīrīt zobus arī ar zobu pastām, kur fluorīdu saturs ir 1000 ppm. Noteikti ir jāseko līdzi zobu pastas dau-dzumam uz zobu sukas. Līdz 3 gadu vecumam bērns pēc zobu tīrīšanas vēl nemāk izspļaut zobu pastu, tāpēc līdz šim vecumam zobu pastu lieto ļoti maz – literatūrā šo daudzumu apzīmē kā “rīsa grauda lieluma zobu pastas daudzums” vai “plānā slāņa tehnika” (zobu pasta uz zobu sukas tiek likta ļoti plānā slānī un mazā dau-dzumā). Pēc 3 gadu vecuma zobu pasta jau jāliek maza zirnīša lielumā, kura izmē-ru var salīdzināt ar bērna mazā pirkstiņa naga lielumu.
• 2–6 gadu vecumā ieteicamais vidējais fluorīdu saturs ir 1000 ppm.
• No 6 gadu vecuma, kad jau šķiļas pastāvīgie zobi un ir agrīns maiņas sakodiens, ir ieteicamas zobu pastas ar fluorīdu saturu 1500 ppm.

Ievērojiet! Pēdējos gados patērētāju uzmanība tiek pievērsta nātrija lauritilsulfāta (SLS) klātbūtnei zobu pastu un citu ķermeņa kopšanas līdzekļu sastāvā. SLS ir putojošs aģents. Pētījumi pierāda, ka ļoti putojošas zobu pastas samazina fluorīda un zoba saskares virsmu. Tāpat pētījumos par SLS ir secināts, ka tas var veicināt mutes sausumu, radīt alerģiskas gļotādas un ādas reakcijas.
Uz daudzu zobu pastu iepakojuma varam lasīt SLS free – tātad tās nesatur SLS vai satur kādu citu putojošo aģentu. Tāpat varam pieminēt parabēnus, kas darbojas kā konservanti. Daudzviet tiek runāts to kaitīgumu, kas īpaši ietekmē endokrīno sistēmu. Parabēnus satur ne tikai zobu pastas, bet arī citi ikdienas ķermeņa kopšanas līdzekļi. Ja vēlamies no tiem pasargāt bērnus, ir ieteicams pārskatīt visu ķermeņa kopšanas līdzekļu arsenālu savās mājās.

Zobu diegs

Foto – SXC

Bērnam ir jādiego zobi no 5 gadu vecuma – katru vakaru pēc zobu tīrīšanas. Nav atsevišķu bērnu un pieaugušo zobu diegu. Vecāki un bērni izmanto vienu zobu diegu. Ir ieteicams izvēlēties vaskotu zobu diegu, jo tas labāk slīd un labāk var piekļūt starpzobu spraugām. Ja ir grūti aizsniegt mugurējo rajonu, tad ir ieteicams lietot zobu diega turētāju vai vienreizējās lietošanas zobu diega turētājus ar gatavu diegu.

Mutes dobuma skalojamie līdzekļi

Foto – Shutterstock

Mutes dobuma skalojamais līdzeklis nav neatņemama zobu tīrīšanas daļa, tomēr, ja bērns to vēlas izmantot, to var darīt. Bērniem mutes dobuma skalojamos līdzekļus ir ieteicams lietot no 6 gadu vecuma, jo līdz šim vecumam mutes skalošana vēl nenoris tik raiti un skalojamo līdzekli var norīt. Bērniem domātie mutes skalojamie līdzekļi ir saudzīgāki, tiem netiek pievienotas, piemēram, vielas, kas samazina zobakmens veidošanos, dažādi antibakteriālie aģenti utt. Mutes dobuma skalojamie līdzekļi ir jālieto kādu brīdi pēc zobu tīrīšanas un diegošanas, lai neaizskalotu prom zobu pastas labās īpašības.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Tirdzniecībā ir pieejami mutes dobuma skalojamie līdzekļi ar fluorīdiem, kurus iesaka bērniem ar augstu kariesa aktivitāti, arī bērniem, kuri vēl pilnveido zobu tīrīšanas tehniku vai nēsā kādas ortodontiskas aparatūras.
• Ja bērnam nav noteiktu indikāciju, bet viņš vēlas skalot mutes dobumu ar tādu pašu līdzekli kā mamma, tētis, māsa vai brālis, tad var izvēlēties dabiskus mutes dobuma skalojamos līdzekļus vai ksilitolu saturošus (ksilitols kavē zobu aplikuma veidošanos). Šādi mutes dobuma skalojamie līdzekļi ir elpu atsvaidzinoši un patīkami. Nekādā gadījumā bērni nedrīkst lietot pieaugušajiem domātus mutes dobuma skalojamos līdzekļus.
• Bērniem ir pieejami arī īpaši zobu aplikumu iekrāsojošie mutes dobuma skalojamie līdzekļi. Ir nopērkami gan gatavi skalojamie, gan tādi, kuri ir jāpagatavo, izšķīdinot tableti vai iepilinot ūdenī gatavu šķidrumu. Šos skalojamos līdzekļus var lietot pirms zobu tīrīšanas – tie iekrāsos visus zobu aplikumus un izveidos tā saucamo zobu tīrīšanas karti. Taču biežāk tos iesaka lietot pēc zobu tīrīšanas, lai iekrāsotos slikti notīrītie vai netīrītie rajoni. Tas ļoti palīdz pašiem bērniem un arī vecākiem sekot līdzi zobu tīrīšanas rezultātam. Jāņem vērā, ka šī tipa mutes dobuma skalojamie līdzekļi nav domāti tam, lai, piemēram, mazinātu zobu aplikumu. Šie līdzekļi zobu tīrīšanu bērniem padara daudz interesantāku – uzskatāmi tiek parādītas kļūdas, bet redzamās kļūdas novērst un pieņemt ir vieglāk. Ja bērns ir jau labi attīstījis tīrīšanas tehniku, šis skalojamais līdzeklis vairs nav jālieto. Ik pa reizei vecāki to var izmantot kontrolei.

Vairāk par bērnu mutes dobuma un zobu veselību vecāki var lasīt: www.tīrizobi.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 23
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Sadedzinājusi tiltus: primadonna Alla Pugačova uz visiem laikiem devusies prom no Krievijas
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 3
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai 1
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Šis būs izdzīvošanas gads: enerģētikas krīze var novest pie pārtikas un dzērienu ražotāju bankrotiem
“Satriecoši panākumi frontes priekšējās līnijās.” Pentagons atzīst, ka Ukraina ir ceļā uz stratēģisko mērķu sasniegšanu
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Maska skandalozie tvīti par “mieru” ar Krieviju un ierosinājums atzīt Krimu par tās daļu sanikno ukraiņus 36
Vai lietus un vējš mitēsies? Laikapstākļu prognoze otrdienai
Lembergs paziņojis, ka ZZS Kariņa valdību neatbalstīs 53
VIDEO, FOTO. Pārsteigums Parīzes modes nedēļā – skatītāju acu priekšā uz kailas supermodeles ķermeņa uzsmidzina kleitu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Modra, Francis un Dmitrijs – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
10:34
Dainis Šēnbergs: Cilvēku resursu Ukrainai pietiek, bruņojuma gan ne, un tā ir Ukrainas atbalstītājas – NATO – vaina
10:30
Situācijas mainīsies visai strauji, un tas prasīs ātru reakciju! Horoskopi no 4. līdz 9. oktobrim
10:27