Foto: Konstantin Ganin/SHUTTERSTOCK

Kā notīrīt montāžas putas no dažādām vietām, arī rokām un matiem 0

Remontējot mājokli, bieži vien nākas izmantot montāžas putas. Poliuretāna putas ir lielisks materiāls logu un durvju spraugu hermetizēšanai, tukšumu aizpildīšanai. Taču tām ir kāds niķis – tās pamanās pielipt pie rokām, sasmērēt apģērbu un arī neuzmanīgāka meistara matus. Lipīgās putas nav tik viegli notīrīt, īpaši, ja pa rokai nav piemērotu līdzekļu. Protams, vairākums zina – pirms ķeras pie putu lietošanas, sargājamās virsmas jāapsedz ar papīru, plēvi vai jāaplīmē ar krāsotāju līmlenti. Rokās jāvelk cimdi. Ja darba daudz, vēlams apģērbs, kuru nav žēl sasmērēt, galvā jāliek cepure vai vismaz jāapsien apsējs. Pa ķērienam jānoliek arī putu tīrīšanas līdzeklis. Jo ātrāk sāksiet tīrīt, jo vieglāk būs putas notīrīt.

Reklāma
Reklāma

Ūdens un ziepes nederēs

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Ja putas nokļuvušas uz kādas virsmas, jācenšas tās savākt neizsmērējot. Var izmantot nelielu špakteļlāpstiņu. Atlikumu notīra ar šķīdinātāju.

Ja kompakta putu pile nokritusi uz virmas, kas neuzsūc mitrumu un citas vielas, var pagaidīt, līdz putas sacietēs. Pili būs viegli nogriezt vai atraut no virsmas. Tomēr šis paņēmiens nederēs, ja putas uzkritušas uz linoleja vai lamināta. Salipšana šajā gadījumā ir ļoti stipra, un var tikt bojāta materiāla virsma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat nav vērts mēģināt rokas nomazgāt ar ūdeni un ziepēm. Ūdens ietekmē putas tikai ātrāk sacietēs, un būs grūtāk tās notīrīt.

Profesionāļu ražojumi

Teju ikviens putu ražotājs arī piedāvā tīrīšanas līdzekļus saviem ražojumiem. Šis līdzeklis konkrētās putas notīrīs vislabāk. Taču jāņem vērā, ka daži līdzekļi paredzēti svaigu putu tīrīšanai, citi – jau sacietējuša materiāla šķīdināšanai. Svaigām putām domātie nopērkami, sākot no nepilniem četriem eiro par 500 ml baloniņu. Savukārt sacietējušām putām domātā pasta ar šķīdinātājiem un mīkstinātājiem maksā no 7 eiro par 100 ml iesaiņojumu.

Bez speciālajiem tīrītājiem putas šķīdina arī lakbenzīns (vaitspirts), cena – 1,60 eiro/500 ml), acetons (1,60 eiro/500 ml) un to saturošie šķīdinātāji. Tomēr acetons ir ļoti agresīvs šķīdinātājs, kas var sabojāt audumu, linoleju vai lamināta pārklājumu. Tas jāizmanto ļoti uzmanīgi un vispirms kādā neuzkrītošā vietā jāpārliecinās, vai nešķīdina arī pašu virsmu, uz kuras uzkritušas putas. Putas šķīdina arī terpentīns (1,80 eiro/500 ml). Šis šķīdinātājs nav tik agresīvs un nebojā virsmas, neapdedzinās ādu. Tiesa, uz auduma tas atstās taukainu traipu, ko var izmazgāt ar mazgāšanas līdzekļiem.

Tautas līdzekļi

Literatūrā atrodami arī visai neparasti paņēmieni, kā notīrīt putas, piemēram, augu eļļa, spirts, kas sajaukts ar sāli un mazliet atšķaidīts ar ūdeni. Putas no apģērba esot vieglāk notīrīt, ja tās kopā ar apģērbu sasaldējot saldētavā… No cietām un līdzenām virsmām sacietējušas putas nogriež ar ļoti asu asmeni.

Rokas…

Ja svaigas putas nokļuvušas uz rokām, vairums rūpīgi jānoņem ar špakteļlāpstiņu, cenšoties tās neizziest pa visu roku. Tūlīt pēc tam jāuzklāj kāds no speciālajiem putu tīrīšanas līdzekļiem un jānoslauka ar sausu audumu. Pēc tam rokas jānomazgā ar ziepēm. Ja putu traips ir ļoti liels, šķīdinātājs jāuzklāj uz auduma un jācenšas putu atliekas savākt tā centrā, tad tās jāsavāc ar špakteļlāpstiņu un pārpalikums jānotīra ar to pašu šķīdinātāju. Pēc tam, protams, jāmazgājas ar ziepēm.

Ja putas uz rokām sacietējušas, iesaka rokas 10–15 minūtes paturēt koncentrētā sālsūdenī. Pēc tam rokas noberž ar pumeku, nosusina un ieziež ar mīkstinošu krēmu.

Var izmēģināt arī sodas un augu eļļas putriņu. Ņem 5 ēdamkarotes sodas un tajā maisot lej sasildītu eļļu, līdz izveidojas putriņa. Soda šajā gadījumā kalpos kā abrazīvs līdzeklis. Putriņai jāļauj iedarboties 25–30 minūtes, to vispirms ieberžot putās. Pēc tam vēlreiz berž nosmērēto vietu un mazgā ar ziepēm.

Reklāma
Reklāma

Petroleja, acetons vai vaitspirts – ar šiem šķīdinātājiem samitrina audumu un notīra putu atliekas no rokām. Tomēr jāņem vērā, ka šie līdzekļi var izraisīt alerģisku reakciju.

…un mati

Vēl sliktāk, ja putas nokļuvušas matos. Jācenšas notīrīt, kamēr nav sacietējušās. Pretējā gadījumā atliek tikai viena iespēja – matus kopā ar putām nogriezt.

Jācenšas putas no matiem izķemmēt ar pietiekami smalku ķemmi.

Šķīdinātājus lietot nevar, jo, nokļūstot uz sejas ādas un acīs, tie var izraisīt neatgriezeniskus bojājumus. Tāpēc darbošanās laikā ar montāžas putām mati jāsargā ļoti rūpīgi.

Apģērbs

Arī apģērba iztīrīšana ir visai grūts uzdevums, jo, nokļūstot uz auduma, poliuretāns ātri iesūcas tā šķiedrās.

Lielāko daļu sacietējušo putu jācenšas nogriezt, neskarot audumu. Pēc tam var izmantot līdzekļus sacietējušu putu tīrīšanai, benzīnu vai vaitspirtu. Šos šķīdinātājus uzklāj un nogaida piecas minūtes. Audumu berzē, līdz putas izzūd. Pēc tīrīšanas audumu mazgā veļas mazgājamajā mašīnā.

Ja putas vēl nav iesūkušās audumā un sacietējušas, drēbes var sasaldēt, tad putas varēs vieglāk noņemt. Atlikušo traipu tīra kā sacietējušu putu gadījumā. Var iztikt arī bez saldēšanas un mēģināt traipu izšķīdināt. Acetonu izmantot nav ieteicams, jo tas audumā atstās izbalējušu laukumu.

Citas virsmas

Foto: Sunnymeanssixteen/SHUTTERSTOCK


Lai arī uz kādas virsmas būtu nokļuvušas putas, vairumu jācenšas noņemt mehāniski. Atlikumi jānotīra ar šķīdinātāju. Tiesa, ja koka virsma ir lakota, jāizvēlas līdzeklis, kas lakojumu nesabojās.

No nelakotas koka virsmas putas notīra ar jebkuru šķīdinātāju un noslīpē ar smilšpapīru.

Metāla virsmu tīrīšanai var izmantot augu eļļu, ko uzklāj, ļauj dažas minūtes iedarboties un noslauka ar stingrāku sūkli un mazgā ar ziepjūdeni.

No plastmasas logiem nesacietējušas putas notīra ar šim mērķim domātiem profesionālajiem līdzekļiem. Starp citu, derēs arī etiķis. Savukārt sacietējušas nogriež ar asu un stingru asmeni. Līdzīgi rīkojas, kad putas jānotīra no stikla.