Glābēji katastrofas vietā strādā dienu un nakti, taču cerības atrast izdzīvojušos ir niecīgas.
Glābēji katastrofas vietā strādā dienu un nakti, taču cerības atrast izdzīvojušos ir niecīgas.
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Kā novēlots ēkas remonts noveda pie katastrofas. Nedēļu pēc ēkas sabrukšanas vēl meklē upurus 4

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Turpinoties upuru meklēšanai un gruvešu novākšanai Maiami piepilsētā Sērfsaidā, kur pirms nedēļas sabruka daļa no kāda dzīvokļu kooperatīva 12 stāvu ēkas un bojā gāja 12 cilvēki, bet 150 skaitās pazuduši bez vēsts, daudzās pilsētās biezi apdzīvotajā Floridas piekrastē amerikāņi uzdod sev jautājumu: “Vai tas varētu notikt šeit?”

Šodien traģēdijas vietā Sērfsaidā paredzējis ierasties ASV prezidents Džo Baidens, lai izteiktu līdzjūtību bojāgājušo radiniekiem un pārliecinātos, vai vietējām amatpersonām ir viss vajadzīgais glābšanas darbu veikšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Baltais nams paziņojis, ka prezidenta administrācija saskaņo federālo palīdzību ar pašvaldību un ir gatava sniegt jebkuru nepieciešamo atbalstu. “Prezidents ar dzīvesbiedri grib pateikties varonīgajiem glābējiem, kas strādāja, neskaitot stundas, un tikties ar ģimenēm, kas bija spiestas pārdzīvot šo briesmīgo traģēdiju, gaidot kādu ziņu par saviem mīļajiem,” teica Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki.

Cerības atrast ­izdzīvojušos ir niecīgas

Iedzīvotāji torņu ēkas neskartajā daļā atceras, ka pagājušās ceturtdienas naktī dzirdējuši pērkona dārdiem līdzīgus trokšņus, kas satricināja viņu mitekļus, rak­sta vietējais laikraksts “South Florida Sun-Sentinel”. Glābēji, kas ieradās tūlīt pēc ēkas daļas sabrukšanas, palīdzēja izglābties desmitiem cilvēku un izvilka kādu padsmitnieku dzīvu no gruvešiem.

“Tas bija kā zemestrīcē,” aģentūrai AFP teica Džaneta Agero, kura ar savu ģimeni paguva izglābties no dzīvokļa ēkas 11. stāvā. Milzīgajā gruvešu kaudzē ēkas pagrabstāvā, kur atradās auto stāvvietas, viņiem izdevās atrast izeju un izkļūt netālu esošajā pludmalē.

Septiņās dienās, kas pagājušas kopš katastrofas, vietējām amatpersonām nācies uzklausīt arvien dusmīgākus iedzīvotājus, kuri nav saņēmuši nekādas ziņas par saviem tuviniekiem, kas varētu būt aprakti joprojām dūmojošo gruvešu kaudzē.

Vietējiem glābējiem palīgā ieradušies inženieri ar dažādām tehniskām ierīcēm un glābšanas darbu speciālisti ar apmācītiem suņiem no Izraēlas, Meksikas un citām valstīm. “Šobrīd glābšanas darbos piedalās aptuveni 210 speciālisti, kuri strādā dienu un nakti, tiek izmantota arī smagā celtniecības tehnika, taču cerības atrast izdzīvojušos ir niecīgas,” teica pašvaldības vadītāja Levine Kava.

Reklāma
Reklāma

Nelaime notika pirms plānotā remonta

Sākot izvērtēt katastrofas cēloņus, eksperti atzīmē nopietnas kļūmes torņu ēkas struktūrā. Tikai tagad atklājies, ka jau 2018. gada oktobrī pilsētas amatpersonu rīcībā bija ziņojums, kurā paustas bažas par “nopietniem strukturāliem bojājumiem” ēkas kompleksā, no betona plātnēm zem peldbaseina līdz kolonnām un balstiem garāžā.

Dzīvokļu kooperatīva valdes priekšsēdētāja Džīna Vodnicki šī gada aprīlī vēstulē dzīvokļu īpašniekiem brīdināja, ka “strukturālie bojājumi ēkā paātrinās un nodara arvien lielāku kaitējumu”. Garāžā ieplūda ūdens, balkonos veidojās plaisas. Pirms 40 gadiem uzceltajā ēkā drīz tika plānots sākt remontu, jau bija izveidota remonta tāme par 15 miljoniem dolāru, taču nelaime notika ātrāk, atzīmē raidsabiedrība CNN.

“2018. gadā veiktais ēkas apsekojums un strukturālo bojājumu uzskaite bija nopietns brīdinājuma signāls,” uzskata advokāts Adams Švarcbaums, kura vecvecāki agrāk dzīvoja sabrukušajā ēkā un bija sūdzējušies par ūdens ieplūšanu garāžā jau pirms desmit gadiem, kad viņi sameklēja citu mitekli. “Ar šo ēku notika kas ļoti, ļoti slikts,” atzinis Sērfsaidas mērs ­Čārlzs Bērkets.

“Ēkas Amerikā tā vienkārši nesabrūk. Tā mēdz notikt trešajā pasaulē. Manuprāt, dzīvokļu kooperatīvs, kas ir tikai dzīvokļu īpašnieku apvienība, iespējams, neaptvēra situācijas nopietnību un uzskatīja remontu par formālu operāciju, kas mums jāpaveic. Acīmredzami tā bija liktenīga kļūda,” teica mērs.

Celtniecības firmas “Morabito Consultants” inženieru veiktajā ēkas apsekojumā cementa plātnēs tika atklātas lielas plaisas, ko radījusi metāla stiegru korozija. Eksperti uzskata, ka koroziju veicinājis arī mitrais piejūras klimats.

Aprīlī iesniegtajā ziņojumā nav teikts, ka ēkas konstrukcijām draudētu sabrukums, taču ir piebilde ar ieteikumu dzīvokļu kooperatīva valdei “veikt plašu un nepieciešamu remontu”. Ziņojumā teikts, ka remonts varētu izmaksāt vairāk par deviņiem miljoniem dolāru, nekā tika lēsts pirms trim gadiem, jo jānostiprina arī jumta konstrukcijas.

Inženieri no dažādām iestādēm, kas bija uzaicināti veikt ēkas apsekojumu, uzskata, ka gadījumā, ja ēkā bija steidzami jāveic remonts, par to noteikti bija jāpaziņo pašvaldības amatpersonai, kas atbild par celtniecību. Šai amatpersonai būtu jāuzdod neatkarīgam ekspertam izvērtēt problēmu.

Tad visiem speciālistiem kopīgā apspriedē vajadzētu salīdzināt savas piezīmes, lai varētu paust secinājumu par notikušo. Taču nelaime negaidīja, kamēr dzīvokļu kooperatīva valde beigs saraksti ar amatpersonām un ekspertiem un sāks tik nepieciešamo remontu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.