Brīvības piemineklis.
Brīvības piemineklis.
Foto: LETA/Zane Bitere

Kā pašizolācijas laikā dažādās pilsētās svinēs 4. maiju? 0

Brīvība ir vislielākā vērtība, jo par to esam spējuši un bijuši gatavi maksāt visaugstāko cenu, preses notikumā par Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienai veltītajiem notikumiem sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK).

MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 53
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 28
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēc ministra teiktā, patlaban, pēc 30 gadiem, kopš Latvija baudījusi brīvību, 4.maija svinēšanas iespējas atšķiras no citiem gadiem.

“Es joprojām aicinātu katru no jums savās mājās radīt šo īpašo svētku noskaņu –

varbūt ielikt logā plakātu ar sveicienu 4.maijā, lai iepriecinātu kaimiņus, izmantot šo laiku, lai izzinātu Atmodas laika notikumus,
CITI ŠOBRĪD LASA

atcerētos notikumus pirms 30 gadiem un apzinātos, svinētu milzīgo vērtību – brīvību, kas mums visiem pieder,” teica Puntulis.

Kā aģentūru LETA Kultūras ministrijas (KM) Latvijas valsts simtgades biroja vadītāja Linda Pastare, Saeima 4.maijā plkst.12 pulcēsies uz svinīgo sēdi, kurai ikviens interesents varēs sekot līdzi tiešraidē Saeimas mājaslapā, kā arī Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio. Latvijas neatkarības atjaunošanas 30.gadadienā svētku uzrunu teiks Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Ievērojot nepieciešamību ievērot fizisko distanci, Saeimas sēde notiks, deputātiem atrodoties nevis visiem vienkopus Sēžu zālē, bet vairākās atsevišķās parlamenta telpās. Tāpat šajā dienā plkst.9 attālināti notiks ekumeniskais dievkalpojums, tam tiešraidē no Rīgas Doma varēs sekot līdzi Latvijas Televīzijā.

Rīgu pie Brīvības pieminekļa rotās kompozīcija “Ziedu Latvija”, vides mākslas objekts “Goda vārti” virtuāli vēstīs par Latvijas valsts karogu un himnu “Dievs, svētī Latviju!”.

Stāsta videoversiju būs iespējams redzēt ikvienam interesentam tīmekļa vietnē “kultura.riga.lv”.

Svētku programmu virtuālā vidē sagatavojuši arī Rīgas pašvaldības kultūras centri, muzeji, orķestris “Rīga” un Rīgas Centrālā bibliotēka.

Iepazīstinot ar Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienai veltītajiem notikumiem, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Imants Cīrulis uzsvēra, ka universālās vērtības kā brīvība, pilsoniskās tiesības un politiskā brīvības ir tieši tas, ko arī muzejs vēlētos uzsvērt ne tikai 4.maija jubilejas kontekstā, bet arī 1.maijā gaidāmās Satversmes sapulces sasaukšanas simtgades kontekstā.

Šogad muzeja pieeja ir tāda, ka divas lietas apskatītas kā vienots kopums – demokrātijas dzimšana pirms 100 gadiem un demokrātijas atdzimšana pirms 30 gadiem. Mērķis ir ne tikai svinēt jubilejas, bet ļaut izprast demokrātijas elementu pēctecību un pārmaiņas 100 gadu garumā, proti, no 1918. līdz 1934.gadam un no 1990. līdz 2020.gadam, vēsturiski salīdzinošā perspektīvā, sacīja Cīrulis.

Muzejs iespēju robežās ir izveidojis plašu aktivitāšu programmu demokrātijas vērtību stiprināšanai digitālajā vidē.

Viens no tiem ir digitāls ekskursijas maršruts “1990.gada 4.maijam pa pēdām”, kura aplikācija ir pieejama platformā “Google Maps”.

Cilvēki aicināti virtuāli vai individuāli doties izzinošā pastaigas maršrutā Vecrīgā un Rīgas centrā, iepazīstot vietas, kur tika apspriesta, rakstīta un pieņemta neatkarības atjaunošanas deklarācija. Maršrutu sagatavojusi Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Tautas frontes muzeja nodaļa.

Tāpat ir izveidota izzinoša spēle, digitālā darba lapa gan skolēniem, gan ikvienam interesentam – “1990.gada 4.maijs”. Spēlei ir trīs dažādas grūtības pakāpes.

Vēl viena no muzeja digitālajām aktivitātēm pavisam drīz noslēgsies, un tā ir vizuālo darbu un dzejas konkursa “Brīvība, mana un mūsu” virtuālās galerijas. Muzejs aicināja skolēnus iesūtīt savu versiju par brīvības tēmu, un kopumā tika saņemti 240 darbi no 24 skolām.

Tāpat interesentiem ir pieejamas muzeja ekspozīcijās un izstādē “Latvijas gadsimts” lietojamās digitālās aplikācijas brīvpieejas platformā “emuzejs.lnvm.lv”, kā arī 68 muzeju izstādes “Latvijas gadsimts” un interaktīvā galerija “Gadsimta albums”, kur cilvēki ir aicināti pievienot savas ģimenes fotogrāfijas par Trešās atmodas notikumiem.

Svinot 4.maiju, Latvijas Institūts īsteno jaunu multimediālu projektu “The Latvian ABC”, kas angļu valodā būs pieejams dažādos formātos – kā e-kartītes, kā klausāmgrāmata un kā iespiesta brošūra. Tāpat Latvijas Institūts sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju Pils ielā realizējis pilsētvides projektu “Svini savu brīvību. Radi un dari”, kas rāda Latvijas jaunās paaudzes talantu skatījumu uz Latvijas brīvības un neatkarības ceļu, pavēstīja Latvijas Institūta direktore Vita Timermane-Moora pavēstīja

Pastare pavēstīja, ka Rēzeknes grupa “Kingi” plkst.18 sniegs svētku koncertu tiešsaistē, bet Talsu Tautas nams organizēs neierastu pasākumu – 4.maijā plkst.13 norisināsies tiešsaistes sarunas un mūzika “Pie balti klāta galda”. Galdā tiks celta Talsu pilsētas un novada uzņēmēju un mājražotāju produkcija, savukārt kā viesi gaidāmi dažādu profesiju pārstāvji no Talsiem.

Savukārt Cēsu un Ogres pašvaldības aicina iedzīvotājus dalīties ar atmiņu stāstiem par 1990.gada 4.maiju.

Savukārt Liepājā, lai radītu kopīgu svētku sajūtu, īpaši liepājniekiem tiks atklāta elektroniskā vietne, kurā aicinās rakstīt kopīgus novēlējumus Latvijai.

Latvijas Nacionālā Kino centra (NKC) pārstāve Kristīne Matīsa pastāstīja, ka tradicionālais NKC 4.maija Latvijas filmu maratons šogad notiks tiešsaistē portālā “filmas.lv”. Programmā iekļautās kinolentes būs skatāmas ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē. Jāņem vērā, ka laika zonu dēļ vietām filmu demonstrēšanas laiki atšķirsies.

Kultūras centra “Siguldas devons” direktore Jolanta Borīte aicināja iedzīvotājus iesaistīties akcijā “ie[log]ojies”. Tās laikā 4.maijā pēc iepriekš izziņota grafika daudzdzīvokļu namu iekšpagalmos un privātmāju rajonos ielidos bezpilota lidaparāts, veicot novadnieku sveicienu iemūžināšanu fotomirkļos pie atvērtiem logiem.

Borīte pavēstīja, ka akcijas “ie[log]ojies” fotogrāfs Alvis Rozenbergs sociālajā tīklā “Instagram” jau aizsācis fotogrāfiju kolāžu veidošanu no sveicieniem logos. Kultūras centra “Siguldas devons” direktore aicināja novadniekus, sekojot šim piemēram, pienākt pie loga un sveikt Latviju neatkarības atjaunošanas 30.gadadienā, sapošoties svētkiem, izcepot kūku sarkanbaltsarkanā krāsā, uzklājot baltu galdautu uz mazā galdiņa balkona stūrī vai uzspēlējot mūzikas instrumentu.

Fotogrāfiju kolāža ar sveicieniem tiks apkopta 5.maijā un publicēta visos pašvaldības un kultūras jomas informatīvajos kanālos, parādot novadnieku radošumu un aizrautību Latvijas neatkarības atjaunošanas 30.gadadienā, sacīja Borīte.

KM valsts sekretāres vietniece Latvijas valsts simtgades jautājumos Selga Laizāne pastāstīja, ka sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu un “Latvijas Pasta” pakalpojumu “pastabalodis.lv” iedzīvotāji var Latvijas neatkarības atjaunošanas svētkos iepriecināt tuviniekus, draugus un paziņas, nosūtot īpašu Atmodas laika pastkarti.

Godinot deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” pieņemšanu 1990.gada 4.maijā un vienlaikus esot klātesoši šī gada svētkos, kad aprit 30 gadi, kopš deklarācijas pieņemšanas,

Latvijas Nacionālais arhīvs piedāvā skaistākās fotogrāfijas no vēsturiskās dienas notikumiem.

Nosūtīšanai pieejamas četras dažādas fotogrāfijas, kas tapušas pie Augstākās Padomes ēkas un 11.novembra krastmalā 1990.gada 4.maijā. Pieejama arī piektā kartīte, kurā apkopotas visas četras fotogrāfiju kopijas.

Arī ierastais tautastērpu gājiens šogad notiks citādāk nekā iepriekš – 4.maijā to varēs svinēt, nopublicējot uz “Facebook” sienas savu vai grupas fotogrāfiju ar tēmturi “#tautastērpugājiens”.

Kā vēstīts, 1990.gada 4.maijā 138 no 201 Augstākās Padomes deputāta pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Augstākā Padome noteica valsts varas “de facto” atjaunošanai pārejas periodu, kas beidzās ar Latvijas Republikas 5.Saeimas sasaukšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI

1990.gada 4.maijā visu dienu pie parlamenta ēkas stāvēja cilvēku tūkstoši, kas sekoja līdzi balsojumam. Deputāti, kuri pēc balsojuma par Latvijas neatkarības atjaunošanu devās uz mītiņu Daugavmalā, tika sveikti ar ziediem un skaļām gavilēm. Komunisti un interfrontieši, kas atteicās piedalīties balsošanā, parlamenta namu atstāja pa sētas durvīm.

1990.gada 4.maijā Augstākās Padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs nosūtīja vēstījumu PSRS prezidentam Mihailam Gorbačovam, kurā teikts, ka Latvijas Republika sāk pārejas periodu. Šāds vēstījums tika nosūtīts arī pasaules valstu valdībām un PSRS tautām un demokrātiskajām kustībām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 53
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 28
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 15
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 14
1 diena
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 18
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ap Ziemassvētkiem uzņēmēji saņems “dāvanas” no VID, kas liks rīkoties. Endziņš par nodokļu sistēmas brāķi 12
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Autovadītājam piemēro 360 eiro sodu par braukšanu ar ātrumu 161 km/h 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Darboties vajag ne tikai rungai, bet arī dialogam.” Kossovičs iepriecināts par vakcinācijas rādītājiem Rīgas skolās
46 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Cēloņi šādām izmaiņām pagaidām nav zināmi!” Latvijā samazinās susuru populācija
16:23
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ap 10 000 migrantu slēpjas no karstuma zem tilta uz ASV un Meksikas robežas
16:05
LA
LA.LV
Ziņas
“Darboties vajag ne tikai rungai, bet arī dialogam.” Kossovičs iepriecināts par vakcinācijas rādītājiem Rīgas skolās
16:03
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 36
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Cēloņi šādām izmaiņām pagaidām nav zināmi!” Latvijā samazinās susuru populācija
26 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ap 10 000 migrantu slēpjas no karstuma zem tilta uz ASV un Meksikas robežas
44 minūtes
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Sargājot šodien Pav­ļutu, jūs stumjat sevi uz klinti.” Pavļutu kritizē, bet atstāj amatā 39
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iekļūstot kādā privātmājā, vairākas personas maskās īpaši cietsirdīgi aplaupa sievieti 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīķe-Freiberga: Mums plosās pandēmija, slimība skar visus, tomēr daži bezatbildīgi nebaidās spēlēt krievu ruleti 141
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 53
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ko darīt Pavļutam, ja cilvēki negrib vakcinēties – vilkt aiz matiem?!” Bikše par veselības ministra atbildību 55
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nodarbojamies ar mārketingu un pārpērkam pedagogus.” Direktoru pārsteidz ierēdņu teiktais, ka ar vakancēm neesot problēmu 6
6 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Veselības ministrija kopā ar valdību mūs neatlaidīgi sagatavo psihoemocionālajam stresam 43
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pūtīs brāzmains vējš, taču būs saulains. Laika prognoze sestdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai apakšveļu izmanto spiegošanai? Sieviete pārliecināta, ka krūšturī ievietota izsekošanas ierīce 3
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Farmācijas nozare viena pati bez problēmām spētu izlietot šos līdzekļus.” Bundulis par to, ka nozarei nepietiek līdzekļu
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Vai kāds zina, kur Rīgā atrodas Latviešu iela?” Kuriozs ielu pārsaukšanā Rīgā pirms 100 gadiem 3
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 15
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Vera, Vaira un Vairis 1
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 5
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Bliezt ar lielgabalu, nevis pašaudīties. Intervija ar režisori un Nacionālā teātra aktrisi Ditu Lūriņu 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Veselības ministrs Daniels Pavļuts kļuvis par dvīņu tēti 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 51
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 169
1 diena