Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs: “Publiskajos iepirkumos uzvar uzņēmumi ar stundas likmi 8, 10 vai 13 eiro apmērā, bet reālā stundas likme ir apmēram 25 eiro stundā. Iepirkumu rīkotājam nav instrumentu, lai atteiktos no šādiem piedāvājumiem, tādējādi rezultātā godīgi strādājoši uzņēmumi vairs nepiedalās publiskos iepirkumos, jo nespēj konkurēt ar cenu.”
Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs: “Publiskajos iepirkumos uzvar uzņēmumi ar stundas likmi 8, 10 vai 13 eiro apmērā, bet reālā stundas likme ir apmēram 25 eiro stundā. Iepirkumu rīkotājam nav instrumentu, lai atteiktos no šādiem piedāvājumiem, tādējādi rezultātā godīgi strādājoši uzņēmumi vairs nepiedalās publiskos iepirkumos, jo nespēj konkurēt ar cenu.”
Foto: Dainis Bušmanis

Kā tas iespējams, ka visus nodokļus Latvijā maksā vien katrs desmitais? 1

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

No Latvijā 4557 oficiāli reģistrētajiem automašīnu remonta un apkopes uzņēmumiem valstij samaksā visus nodokļus vien aptuveni desmitā daļa. Aptuveni divas trešdaļas nozarē strādājošo slēpj patiesos ienākumus, samaksājot mazākas nodokļu summas vai nemaksājot neko. Autoservisu nozarē ilgstoši plaukstošās ēnu ekonomikas dēļ ik gadu valsts budžets neieņem vairāk nekā 60 miljonus eiro.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 96
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 121
14 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
20 stundas
Lasīt citas ziņas
Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs atzīst, ka izvairīšanās no nodokļu maksāšanas, maksājot darbiniekiem algas aploksnēs, nav ne jaunums, ne pārsteidzošs atklājums, par ko aizvadītajos desmit gados nebūtu atklāti runāts, aicinot par nozari atbildīgo Ekonomikas ministriju un citas valsts pārvaldes iestādes rīkoties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Diemžēl nekādu būtisku uzlabojumu nav izdevies panākt. Neko nav devušas arī kopš 2014. gada Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izlases veidā uzsāktās pārbaudes nozares uzņēmumos, lai izskaustu peļņas slēpšanu un algu maksāšanu aploksnēs.

 

Satriecoši fakti

No nozarē strādājošo uzņēmumu kopskaita tikai 21 uzņēmums (Auto asociācijas biedri) samaksā nodokļos 40% no kopsummas, kādu ik gadu no nozares iekasē valsts budžets.

Vienlaikus šī 21 uzņēmuma apgrozījums veido 46% no visu nozares ieņēmumu gada apgrozījuma.

Jautāts, kāpēc nav uzlabojumu, ja par bēdīgo stāvokli nozarē ir sen zināms, Andris Kulbergs atbild, ka tam ir vairāki iemesli. Viens no tiem – Latvijā remonta un apkopes uzņēmumu ir aptuveni trīs reižu vairāk, nekā patiesībā būtu nepieciešams. Ievērojot automašīnu skaitu, Latvijā pilnīgi pietiktu ar aptuveni 1500 uzņēmumiem, lai tie visi varētu strādāt ar peļņu.

VID dati liecina, ka 2019. gadā nozarē strādājošo mēneša atalgojums pirms nodokļu nomaksas bijis vidēji 469 eiro – tikai mazliet lielāks par tolaik valstī noteikto minimālās algas apmēru. Taču esot jāšaubās, vai autoremonta un apkopes uzņēmumos pašlaik kāds strādā, saņemdams minimālo atalgojumu.

Pēc Andra Kulberga teiktā, auto atslēdznieka alga varētu būt vismaz trīs reizes lielāka, tādējādi pārējo ienākumu daļu, visticamāk, viņš saņem aplok­snē. Visērtāk to var izdarīt, nemaksājot pievienotās vērtības nodokli un darbaspēka nodokļus, kas darba devējiem ļauj ietaupīt ap 50% izdevumu.

“Turklāt prasmīgi auto atslēdznieki nozarē ir liels deficīts, tāpēc neviens nestrādās par algu, kas “uz papīra” būtu mazāka par 1000 eiro mēnesī,” piebilst Andris, “2018. gadā nozarē oficiāli bija nodarbināti 11 258 darbinieki. Aptuveni tikpat liels nodarbināto skaits varētu būt arī pašlaik.” Pārlieku lielais uzņēmumu skaits un to mazais apgrozījums savukārt ir iemesls tam, kāpēc bijuši nesekmīgi līdzšinējie VID mēģinājumi mazināt peļņas slēpšanu un algu maksāšanu aploksnēs.

VID gan ziņo, ka pārbaudot autoservisus. 2018. gadā pārbaudīti 29, 2019. gadā – 31, 2020. gadā – seši nodokļu maksātāji. Visbiežāk pārbaudēs atklājas, ka netiek pareizi aprēķināti nodokļi no darba algām, nav kārtības grāmatvedības reģistros, deklarāciju un pārskatu iesniegšanā un aizpildīšanā.

Salīdzinot ik gadu veiktās pārbaudes un autoservisu skaitu, nav nekādu šaubu, ka kārtības ieviešanai nozarē ar pārbaudēm vien nepietiks. “Viena nodokļu nemaksātāja “izķeršana” VID darbiniekiem prasa lielas pūles,” piebilst Auto asociācijas vadītājs, “bet viens atklātais pārkāpums naudas izteiksmē nav tik liels, lai mazinātu izvairīšanos no nodokļu nemaksāšanas un jūtami palielinātu nodokļu ieņēmumus.”

Daži manis uzrunātie autoservisu īpašnieki, kuri nevēlējās atklāt vārdus, man atzīst, ka esot vēl citi iemesli, kāpēc nozarē nekādu uzlabojumu nav un diezin vai būs arī turpmāk. Viņuprāt, kamēr nodokļu nemaksātājus tvarstīs tikai viens pats VID, kuram šim pasākumam jau tā nepietiek spēku, nekas nemainīsies. Kāds manis uzrunātais autoservisa darbinieks pat atklāj, ka par gaidāmo VID pārbaudi viņiem paziņojis… VID darbinieks. Gaidāmās pārbaudes dienā servisu aizslēguši un devušies mājās. Bet nākamajā dienā turpinājuši strādāt pa vecam.

 

Nozarē licences nevajag

Cits iemesls – licences jeb atļaujas nozarē strādājošajiem uzņēmumiem, lai izskaustu nelegāli strādājošo ielaušanos tirgū un konkurences izkropļošanu. Citās nozarēs strādājošajiem uzņēmumiem tās vajadzīgas, savukārt grāmatvežiem vai apsardzes darbiniekiem nepieciešami sertifikāti.

Autoservisiem atļaujas nav vajadzīgas, tādējādi remontēt automašīnas var teju jebkurš, kaut arī Auto asociācija un nozarē oficiāli strādājošie uzņēmumi jau krietnu laiku iestājušies pret to. Pēdējie nesekmīgie mēģinājumi ieviest atļaujas nozarē strādājošajiem uzņēmumiem bija 2019. gadā. Kulbergs spriež, ka viens no šķēršļiem licenču ieviešanai ir Ekonomikas ministrijas ierēdņu bažas par iespējamu konkurences ierobežošanu. Kārtības ieviešanai nozarē, viņaprāt, būtu nepieciešama pat vairāku ministriju un to iestāžu saskaņota rīcība, kas savukārt bez politiska lēmuma nemaz nav iespējama.

 

Atļaujas izsniedz tikai VVD

Valsts vides dienestā (VVD) atzīst, ka liels skaits autoservisu savā darbībā neievēro vides prasības. 2019. gadā Latvijā pārbaudot 222 autoservisus paaugstināta riska teritorijās, pārkāpumi atklāti ap 40% uzņēmumu. 2020. gada oktobrī Latvijā pārbaudot 35 paaugstināta riska industriālajās zonās un degradētajās teritorijās 172 uzņēmumu, trešdaļa strādāja bez nepieciešamās atļaujas piesārņojošai darbībai. Lielākā daļa no tiem bija autotransportlīdzekļu remontdarbnīcas, kā arī nelieli metālapstrādes un kok­apstrādes uzņēmumi.

“VVD izniegtās atļaujas neskar ne nodokļu maksājumus, ne uzņēmuma profesionālo kvalifikāciju,” saka Andris Kulbergs, “to saņemšanai noteiktās prasības skar tikai vides aizsardzību. Turklāt parastam servisam izpildīt tās nav īpaši sarežģīti, ja vien tas nenodarbojas, piemēram, ar auto utilizēšanu vai krāsošanu.”

 

25 eiro stundā!

Andris Kulbergs stāsta, ka kopā ar ekspertiem esot aprēķinājuši, kādai jābūt minimālajai darba stundas likmei, lai autoserviss varētu darboties, nomaksājot visus nodokļus un augstā profesionālā līmenī. Tā ir ap 25 eiro stundā.

“Pašlaik publiskajos iepirkumos uzvar uzņēmumi ar stundas likmi 8, 10 vai 13 eiro apmērā,” turpina viņš, “bet iepirkumu rīkotājam nav nekādu instrumentu, lai atteiktos no šādiem piedāvājumiem. Iznākumā godīgi strādājoši uzņēmumi vairs nepiedalās publiskos iepirkumos, jo nespēj konkurēt ar cenu, uzrādot zemāku stundas likmi, kaut arī vēlāk spiesti izrakstīt rēķinus jau par lielāku stundu skaitu.

Savukārt pasūtītājs nevar pārbaudīt, kāds patiesībā būtu katram remontam nepieciešamo stundu skaits, jo nevienā normatīvajā aktā nav noteikts, ko vienas darba stundas laikā var izdarīt. Autoservisam nav nekādu šķēršļu klientam apgalvot, ka, piemēram, vienas parastas spuldzītes nomaiņa aizņēma divas stundas, un par to arī piesūtīt klientam rēķinu.”

Uz jautājumu, ko darīt, lai nozarē beidzot ieviestu kārtību, Andris Kulbergs atbild, ka to nebūs iespējams izdarīt bez radikāliem pasākumiem. Pirmais – jāievieš pieminētā uzņēmējdarbības licencēšana, kurā tiek vērtēta gan licences pieprasītāja profesionālā kvalifikācija, gan nodokļu režīma ievērošana. Otrais – precīza darba stundu piemērošanas definēšana, kas ir svarīga godīgi strādājošam uzņēmējam, lai publiskajos iepirkumos nepieļautu iespējas manipulācijām ar cenām. Un vienlīdz svarīga klientam, lai saņemtu remonta tehnoloģijām atbilstošu pakalpojumu.

 

UZZIŅA

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēc VID datiem, 2021. gada 1. aprīlī automašīnu remonta un apkopes uzņēmumu kopējais nokavēto nodokļu maksājumu apmērs sasniedza 5,850 milj. eiro, to skaitā:

aktuālie parādi 4,457 milj. eiro;

apturētie parādi 196,98 tūkst. eiro;

termiņa pagarinājumi 1,195 milj. eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 96
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 121
14 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
20 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 21
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 82
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 27
11 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 4
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 26
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 121
14 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu 2
22:54
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem 6
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 26
21:46
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu 2
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 96
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 84
13 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Tas ir milzīgs pagodinājums!” Harijs Vītoliņš atvaļinājumā laikā tika pie piedāvājuma, no kura nevar atteikties 9
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Septembrī būs jārēķinās ar nopietnu saslimstības pieaugumu 142
17 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 42
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nevakcinētajiem pašizolācija būs jāievēro atgriežoties arī no Lietuvas un Igaunijas 17
10 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu 2
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 27
11 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ilmārs Stūriška: Olimpisko čempionu pelnrušķītes stāsts 2
13 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 21
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
izaudzēt izcilu ražu dārzā nepārpūloties: dārzniece atklāj savu pieredzi
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 17
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 31
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie salāti ar kvinoju, dārzeņiem, zaļumiem un sieru: sātīgi un veselīgi! 2
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 104
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 181
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 82
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 75
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 288
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
1 diena