Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles 0

Vai jums ir bijusi reize, kad ārsts izrakstījis pagatavojamas zāles? Izrādās, zāļu gatavošanas aptiekā iespēja var būt noderīga ne tikai šādā situācijā. Zāļu gatavošana aptiekā ļauj ārstiem un farmaceitiem pielāgot zāļu formu un devu, padarot tās piemērotākas konkrētam pacientam, kā arī aizstāt rūpnieciski gatavotu medikamentu, kas kāda iemesla dēļ nav pieejams.

Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti? 10
Lasīt citas ziņas

“Ar nepieciešamību pēc aptiekā pagatavotām zālēm farmaceiti visbiežāk saskaras situācijās, kad klients atnāk uz aptieku ar recepti, kurā izrakstītas medikamenta sastāvdaļas, kas nav pieejamas gatavā formā, rūpnieciski veidotā medikamentā. Šādas receptes atpazīst ikviens farmaceits un aicina doties uz aptieku, kas nodarbojas ar zāļu gatavošanu. Taču šī nav vienīgā situācija, kad var izmantot iespēju zāles pagatavot aptiekā jeb ekstemporāli,” skaidro Klāvs Kazaks, farmaceits, Ekstemporalās nodaļas vadītājs “Mēness aptiekā”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vajadzīga īpaša zāļu deva

Farmaceits stāsta, ka dažkārt ārsts ir izrakstījis tādu zāļu devu, kāda konkrētajam medikamentam nav pieejama. “Lai uzņemtu receptē norādīto medikamenta koncentrāciju, zāles ir jādala sīkākās daļās, kas nereti ir pat 1/5 tabletes, taču ražotājs to nav paredzējis, turklāt, iespējams, medikaments nepavisam nav paredzēts dalīšanai – apvalkotā tablete ir bez dalījuma līnijām vai arī zāles ir kapsulas formā. Tad farmaceits var piedāvāt izmantot aptiekas ekstemporālo zāļu gatavošanas nodaļas palīdzību, kur var sadalīt medikamentu precīzi tādās devās, kādas pacientam ir nepieciešams uzņemt.”

Ja ir svarīgi pielāgot zāļu formu

Zāļu gatavošanai aptiekā ir vairākas priekšrocības un plašas iespējas, kā palīdzēt veiksmīgāk risināt ārsta noteiktās terapijas uzdevumus. “Var pielāgot arī zāļu formu, izveidojot to piemērotāku vai vieglāk uzņemamu. Piemēram, bērniem, kam ir grūtības norīt tabletes, suspensijas un supozitoriji (svecītes) būs ērtāks variants, bet pieaugušajiem, lai nebūtu jādala tabletes vai jāuzņem pulveri, piemērotākas būs kapsulas,” saka farmaceits un piebilst, ka aptiekās, kura zāles gatavo uz vietas, ir iespēja arī pagatavot medikamentu kombinācijas un formas, kādu zāļu tirgū nav. “Atkarībā no aptiekā pieejamajām tehnoloģijām aptiekas kā ekstemporālos pagatavojumus var piedāvāt jau minētās un arī tādas formas kā ziedes, krēmi, transdermāli krēmi hormonu aizstājterapijai, geli, losjoni, ārīgi šķīdumi, deguna un acu pilieni.”

Tikai sadarbojoties ar ārstu

Jāņem vērā, ka zāļu formas maiņa vai devas pielāgošana nekad nebūs farmaceita vienpusējs lēmums, nekonsultējoties ar ārstējošo ārstu. “Apzinoties zāļu gatavošanas iespējas un informējot par to pacientu un nododot informāciju ārstam, kopīgi varam nonākt līdz pacientam piemērotākajam medikamentam, tā sasniedzot veiksmīgāku terapeitisko efektu.”

Iespējas, ko vērts zināt un izmantot

Zinot par to, ko var piedāvāt ekstemporāli pagatavotu zāļu nodaļa, ārstiem ir pieejami papildu veidi, kā palīdzēt saviem pacientiem atgūt vai uzturēt veselību. Klāvs Kazaks atzīst, ka aptieku zāļu gatavošanas nodaļās strādā entuziastiski farmaceiti, kuri meklēs iespēju, lai atrisinātu ikviena pacienta vajadzību. “Šeit var lūgt palīdzību arī gadījumos, kad vietējā informācijas sistēma norāda nepieciešamo recepšu zāļu nepieejamību, jo bieži vien, ja kādu medikamentu rūpnieciski ražotu nevaram sagādāt, to ir iespējams iegūt, ekstemporāli gatavotu. Nododot šo informāciju ārstiem un nepieciešamības gadījumā informējot par to aptiekas klientus, varam nodrošināt pilnvērtīgāku farmaceitisko aprūpi un apliecinām aptiekas spēju sarežģītā veselības situācijā sniegt cilvēkam tieši to, kas ir vajadzīgs.”

Kādas zāles aptiekās gatavo biežāk?

  • Dermatoloģijā – gelus, krēmus, ziedes, ārīgi lietojami šķīdumus, losjonus, kā arī veido medikamentu kombinācijas, kas gatavas nav pieejamas.
  • Pediatrijā gatavo suspensijas, supozitorijus (svecītes), pulverus, kapsulas, deguna pilienus, koriģē medikamentu devas un formas.
  • Kardioloģijā parasti pielāgo zāļu devas un formas. Piemēram, bērniem pret hipertensiju, no pieejamiem medikamentiem veidojot suspensijas, kas zāļu tirgū nav pieejamas.
  • Ginekoloģijā – HAT krēmus, vaginālās lodītes, supozitorijus, ka arī pielāgo devas, veidojot kombinācijas un aizstājot pašlaik Latvijas zāļu tirgū nepieejamās formas.
  • Oftalmoloģijā gatavo acu ziedes, acu pilienus, pielāgojot devas.
  • Onkoloģijā – kapsulas, pielāgojot devas.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un kvalitatīvākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, 2023. gadā Latvijas mīlētāko zīmolu TOP, „Mēness aptieka” 11.  reizi pētījuma laikā ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.

SAISTĪTIE RAKSTI

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2022. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

“Mēness aptieka” 2022. un 2023. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu; slimnieka sociālais portrets pašlaik attiecināms uz ikvienu
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
Veselam
Kad emocijas plūst pāri malām.. Sāc praktizēt emociju regulēšanas tehnikas!
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
VIDEO. “Ko var palīdzēt viens papīrs? Tas viss ir “fufelis”!” Aivars Lembergs pauž savu nostāju pret Stambulas konvenciju
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
Veselam
“Vēža ārstēšanā pats svarīgākais ir laiks.” Onkoloģijas pacientu organizācija izteikusi prasības iekļaušanai 2024.gada valsts budžetā
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju nepietiek laika aktivitātēm ārpus darba
Veselam
Mazāk mīlestības, vairāk īgnuma. Pazīmes, ka vīrietis vēlas “pakot čemodānus”
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
Uzņēmums atklāj, cik izmaksāja “Pasažieru vilciena” zīmola maiņa un kas to veica: “Iepirkums tika veikts jau 2019.gadā”
“Restorāna darbinieku vārdā izsakām lielu nožēlu par notikumiem.”Juško, kurš iesita sievietei, atkāpies no “COD” vadības
Kokteilis
FOTO. “Svešā zemē stādu rozes…” – Latvijā norisināsies leģendārās dziedātājas Larisas Mondrusas 80 gadu jubilejas koncerti
Slovēnija atmaksās iedzīvotājiem par Covid -19 ierobežojumu pārkāpumiem samaksātos naudas sodus
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
VIDEO. “Mēs nevaram pat nomazgāties – apstākļi ir grūti…” Ukrainas kravu autopārvadātāji vairākas dienas iestrēguši milzīgās rindās pie Polijas robežas
Kokteilis
FOTO. Lieliski jaunumi! Aktieris Jānis Paukštello jauniestudējumā “Čūsku vārdi” atgriežas uz Dailes teātra skatuves
TV24
Ārsts: Mīksto audu sarkomas nesāp, turpretī kaulu audzēji sāp ļoti; tie aug ārkārtīgi ātri
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija: Aprūpes iestādes atsakās uzņemt bez vecāku gādības palikušus bērnus, pamatojot to ar brīvu vietu neesamību
TV24
Ja pagājis pusgads pēc Covid-19 vakcinācijas, vai varam paļauties, ka vakcīna vēl pasargā?
Veselam
FOTO. Bērnu slimnīcā veikta Latvijā pirmā navigētā iegurņa traumas operācija bērnam – smagā autoavārijā cietušai pusaudzei
Veselam
Inga Akmentiņa-Smildziņa: “Latvijā vecāki vēro, domā, cer, un tad viņi klusējot sakrāmē savus koferus un aizbrauc…”
Veselam
Plīsusi acs tīklene… Par ko tas liecina un ko pēc notikušā iesākt?
Kāpēc iepriekš nekad nerunāja par pēcdzemdību depresiju. Tādas nebija vai nemanījām?
Veselam
VIDEO. Anotālijs Danilāns un Hosams Abu Meri atbild uz gadiem šķetinātiem jautājumiem – cik veselīgi ir dzert kafiju un citronūdeni?
Veselam
Aija Šmidre par pacientes uzbrukumu ārstei: Latvijā mēs nedzīvojam tikai tādi mierīgie latvieši! Jādomā, kā pasargāt mediķus
Monta Kroma – izspēlētais, izrunātais, atmiņā atsauktai
20:06
Kokteilis
FOTO. “Svešā zemē stādu rozes…” – Latvijā norisināsies leģendārās dziedātājas Larisas Mondrusas 80 gadu jubilejas koncerti
20:03
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
19:54