LED diožu lente, kas dod iespēju telpai piešķirt gan dekoratīvu, gan funkcionālu apgaismojumu.
LED diožu lente, kas dod iespēju telpai piešķirt gan dekoratīvu, gan funkcionālu apgaismojumu.
Foto: Volodymyr Krasyuk/Shutterstock

Kādas iespējas un ieguvumus dod LED lampas 0

Attīstoties elektrisko lampiņu ražošanas tehnoloģijām, izgaismojums vai “gaismas dizains” mainās līdzi laikam. Šobrīd ierasto kvēlspuldžu un tā saucamo energoekonomisko spuldžu vietā arvien straujāk mājās ienāk gaismas diožu – LED apgaismojums. Vairāki LED lampu raksturlielumi tās izdevīgi izceļ no apkārtējo spuldžu klāsta un padara mājokļa apgaismojuma tirgū īpaši konkurētspējīgas.

Reklāma
Reklāma

Aizvietojot kvēlspuldzes

Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Lasīt citas ziņas

Pērkot spuldzes, vispirms jāskatās pēc to cokola izmēra un veida. LED lampām ir tie paši tipveida cokoli, kas ierastajām spuldzēm.

Spuldzes var izmantot kā pamatapgaismojumu vai kā papildapgaismojumu, izgaismojot iebūvētās mēbeles un nišas. Svarīgs LED lampu raksturlielums ir to nelielā uzkaršana. Gaismas diode vada uz vienu pusi gaismu un uz otru pusi siltumu. Mazjaudīgākām LED spuldzēm dzesējošais radiators ir iebūvēts lampas korpusā. Jaudīgākām LED prožektori ir aprīkoti ar ribotu alumīnija radiatoru. Jo LED lampa ir jaudīgāka, jo vairāk uzkarst tās korpuss un masīvāks radiators nepieciešams. Tieši zemā uzkaršanas temperatūra padara LED spuldzes piemērotas daudz plašākai izmantošanai jauna tipa interjera dizaina veidošanā.

Cik daudz un cik siltu

CITI ŠOBRĪD LASA

LED spuldzēm svarīga ir jauda, ko no elektrotīkla patērē diode un cik tā dod gaismas. Lai raksturotu gaismas plūsmu telpā, mēra apgaismojuma intensitāti uz priekšmeta virsmas un iegūto lielumu apzīmē ar lūmenu (lm). Lai salīdzinātu dažāda tipa spuldžu efektivitāti, izmanto rādītāju lūmens no vata (lm/W). Tas apzīmē, cik lielu gaismas daudzumu izstaro spuldze, tērējot vienu vatu elektroenerģijas. Salīdzinot spuldžu rādītājus, var noteikt to energoefektivitāti.

Kvēlspuldzes energoefektivitāte ir ap 12–15 lm/W, LED lampām 80–90 lm/W, tātad katrs vats, ko tērē LED spuldze, dod sešas līdz desmit reizes vairāk gaismas. Pamatoti uzskata, ka tieši energoefektivitāte no resursu taupības viedokļa ir galvenā LED spuldžu priekšrocība. Lai pircējs zinātu, cik gaismas viņš saņems, jaudas salīdzināšanai uz LED spuldzes iepakojuma norāda tās kvēlspuldzes jaudas ekvivalentu.

Cits svarīgs parametrs ir gaismas temperatūra, kas raksturo gaismas avota krāsas spektru. Gaismas temperatūru mēra pēc Kelvina skalas. Silto toņu temperatūra sastāda no 2700 līdz 3200 K, vēsiem toņiem 6500 K un vairāk. No gaismas temperatūras atkarīgs ir to pielietojums, kas tiek norādīts uz iepakojuma.

Gaismas daudzumu operatīvi var samazināt ar dimmēšanas (gaismas spilgtuma regulēšanas) palīdzību. “Iespēja mainīt apgaismojuma spilgtumu ir viens no svarīgākajiem noteikumiem patīkamas atmosfēras radīšanai telpā. Turklāt, dimmējot lampu, var ievērojami ietaupīt elektroenerģiju… Pārsvarā spuldzes tiek dimmētas ar spriegumu, taču pēdējā gadā pazīstamāko ražotāju piedāvājuma klāstā ir parādījušās lampas, kas tiek dimmētas ar istabas sienas slēdža palīdzību – izslēgšanas vai ieslēgšanas skaitu, tādā veidā regulējot gaismas intensitāti uz siltāku toni vai samazinot gaismas spilgtumu,” atzīmē Sintija Langenfelde, salona “DECOlight” vadītāja.

Guļamistabā citādu gaismu nekā virtuvē

Guļamistabai mājīguma radīšanai iesaka lampas ar gaismas temperatūru līdz 3000 K.
Foto: Svet_Feo/Shutterstock

LED apgaismojuma izvēle atkarīga no telpas. Guļamistabas apgaismojumam jārada mierīga un mājīga atmosfēra. Šeit nav nepieciešama spēcīga gaisma. Nomierinošu un komfortablu atmosfēru rada izkliedēta gaisma, kas rodas it kā ne no kurienes. Šādu harmonisku apgaismojumu var sasniegt ar gaismām, kas nemet tumšus laukumus un nerada ēnas. Guļamistabai rekomendē izmantot lampas ar gaismas temperatūru līdz 3000 K, kas telpā radis mājīguma atmosfēru.

Reklāma
Reklāma

Toties virtuvi ar piemērota apgaismojuma palīdzību var sadalīt vairākās zonās. Ar LED lampām var piegaismot virtuves galda darba virsmu, virtuves mēbeles vai pusdienu galdu. Pusdienu galda izgaismošanai var izmantot lampas ar maigu baltu gaismu, kas radīs relaksējošu noskaņu. Darba virsmu piegaismošanai labāk izmantot spuldzes ar vēsu gaismu, kuru temperatūra ir līdz 4000 K. Šādas spuldzes uzmundrina.

Viesistaba ir visas mājas vizītkarte. Šeit var veidot visinteresantākos gaismas dizaina risinājumus. Siltās gaismas palīdz radīt mājīguma un viesmīlības noskaņu, vēsās gaismas rada greznuma un reprezentativitātes noskaņu. Akcentu telpā var likt uz augstvērtīgu dizaina lustru un tai piekombinēt LED spuldzes – sveces (cokols E14) un līdzīgus gaismekļus.

Lampu formas pēc saimnieka gaumes var būt dažādas, izstieptas vai bumbierveida. LED apgaismojumu var izmantot grūti pieejamās vietās, pie kājlīstēm, griestu un sienu nišās vai iebūvētos skapjos. Šim nolūkam tiek piedāvātas speciālas dekoratīvās sienu, griestu vai grīdu līstes, kurās paredzēta vieta LED apgaismojumam. Visbiežāk tiek izmantotas LED lentes, kas dod iespēju telpai piešķirt gan dekoratīvu, gan funkcionālu apgaismojumu. Telpas oriģinālais apgaismojums radīs īpaši komfortablu noskaņu. Piedevām gaismas dizains izskatās stilīgi un tā izmaksas ir salīdzinoši zemas.

Arī darba kabinetā, izmantojot LED spuldzes ar dažādu apgaismojuma intensitāti, var veidot ideālo darba zonu. Kabinetam nepieciešamas lampas, kuras staro spektrā tuvu dienasgaismai, krāsu temperatūrā no 3500 līdz 4200 K. Šādā temperatūrā tiekot nodrošinātas cilvēka maksimālas darbaspējas. Kabinetos izvietotām spuldzēm jābūt ar labu barošanas bloku. Mazāk kvalitatīvs barošanas bloks var likt spuldzēm mirgot, kas ietekmēs redzi. Arī garāžā LED lampas var veidot gan pamata, gan palīgapgaismojumu. Noderēs lampas ar vēsu gaismas spektru, kas noskaņos uz darbu.

Virtuvē ar krietni vēsākām gaismas LED spuldzēm var piegaismot virtuves galda darba virsmu.
Foto: Zstock/Shutterstock

Ar gaismu palielina telpu

Mājā bez dekoratīvā apgaismojuma var iztikt, saglabājot tikai funkcionālo apgaismojumu. Tomēr kāpēc to neizmantot, ja pat vienkāršs dekoratīvā apgaismojuma pielietojums dažādo dzīvi un krāšņo mājvietu. Vienkāršs piemērs ir dažāda līmeņa apgaismojums. Nišu izgaismojums ļauj optiski palielināt telpu un vienmērīgāk to izgaismot. Neliela griestu izgaismošana vakarā vizuāli palielinās to augstumu un radīs atvērtas telpas sajūtu virs galvas. Tas uzlabojot intelektuālā darba apstākļus. Gaisma pie kājlīstes palīdz vizuāli paplašināt šauro koridoru un viesistabu.

Pateicīgas izgaismošanai ir kāpnes. Tās ne tikai veido efektīgu vizuālo akcentu, bet labāk izgaismoti pakāpieni ir arī drošāki. Tāpat ar atsevišķu apgaismojumu var akcentēt mājas dekorus, statujas, vāzes un fotorāmīšus. Arī logailas un mēbeļu kontūras izskatās gaisīgākas, ja tās izceļ ar LED. Lai gaismas ķermeņus varētu labāk nostiprināt, izmanto LED profilus, kurus var gan iebūvēt virsmā, gan uzstādīt uz tās. Profili funkcionē kā savienotājs starp LED gaismas avotu – lenti un konkrēto virsmu, piemēram, sienu vai plauktu, nodrošinot vienkāršu iestrādi un izskatu. Tie nodrošina ne tikai gaismas dizaina ideju realizāciju, bet arī pilnvērtīgu apgaismojumu ikdienas vajadzībām. Veikalos piedāvā arī ūdensizturīgas LED profilu sistēmas.

“Ideāls risinājums LED apgaismojuma realizēšanai ir elegantas karnīzes, stilīgas sienu un griestu multifunkcionālas līstes un grīdlīstes, kuras iespējams nokomplektēt ar LED gaismas lentēm, izvēloties gaismas krāsu un spilgtumu. Svarīgi atcerēties, ka, izmantojot LED gaismas lentes, uzmanība jāpievērš to jaudai uz metru W/m. Ja tā pārsniedz 5 W/m, uzkaršanas dēļ tiek rekomendēts izmantot LED anodētus alumīnija profilus, kas kalpos pirmām kārtām kā “dzesētājs”, otrkārt, apgaismojuma elementam piešķirs dizainu,” atgādina S. Langenfelde.

Dārgākas, bet atmaksājas

Parasti tie, kas izvēlējušies mājās ievietot LED apgaismojumu, to vairs nemaina. Izmaksu samazināšanās par apgaismojumam tērēto elektroenerģiju ir jūtama. LED gaismas momentāni ieslēdzas un nemirgo darba laikā. Tās nesatur indīgas vielas, piemēram, dzīvsudrabu (kā energoekonomiskās), un tādēļ lampas nav nepieciešams speciāli utilizēt.

Salīdzinot ar kvēlspuldzēm, LED spuldzēm ir ilgāks kalpošanas laiks, kvalitatīvas spuldzes darba mūžs var sasniegt līdz pat 50 000 stundu, kas pielīdzināms 10 gadu nepārtrauktai darbībai.

LED lampu izvēle ir liela, un to īpašības, piemēram, zemākā sasilšanas temperatūra, ļauj tās interjeros izmantot daudz plašāk. Labu produkciju varēs atšķir jau ar kvalitatīvu iepakojumu, uz kura varēs izlasīt informāciju par ražotāju, lampas jaudu, tās krāsu temperatūru un iespējām dimmēt. Kā LED mīnusu min to, ka spuldzes joprojām ir dārgas. Toties plusu ir vairāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.