Kādēļ roku āda ziemā kļūst sausa un 6 pieejami paņēmieni to aizsardzībai 2

Nevajadzētu vieglprātīgi izturēties pret iespējamiem roku ādas sausuma iemesliem – dažkārt tā var liecināt par nopietnām veselības problēmām. Taču, ja roku āda kļūst sausa un raupja tieši ziemas sezonā, visticamāk, pie vainas ir  laikapstākļi vai citi vides faktori. Svarīgi novērst ādas izžūšanas riskus un zināt, kā roku ādu pareizi kopt.

“To mēs gribējām dzirdēt!” NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā” 53
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Lasīt citas ziņas

Sausas ādas simptomi var atšķirties atkarībā no vecuma, veselības stāvokļa, ādas tipa un apkārtējās vides iedarbības. Lūk, pazīmes, kas liecina par to, ka ādai nepieciešama īpaša aprūpe!

 • Velkoša sajūta, nieze.
 • Raupjums, plaisas.
 • Zvīņošanās, neveselīgi bāls ādas tonis.
CITI ŠOBRĪD LASA

Sausas roku ādas iespējamie cēloņi

“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Turonoka skaidro, ka sausa āda ir saistīta ūdens zudumu ādas virsējā slānī. To var izraisīt:

 • sauss gaiss, ko veicina centrālā apkure, telpu sildītāji;
 • vide – auksti, vējaini apstākļi, zems mitruma līmenis gaisā;
 • pārāk bieža mazgāšanās, ādas beršana. Ilgas, dušošanās vai vannošanās karstā ūdenī, kā arī pārmērīga ādas skrubēšana var sausināt ādu;
 • nepiemēroti mazgāšanas līdzekļi. Daudzas populāras ziepes, roku mazgāšanas līdzekļi ir izstrādāti tā, lai attīrītu ādu no taukiem, to sausinot;
 • ādas slimības. Tiem, kam ir kāda ādas slimības, piemēram, atopiskais dermatīts (ekzēma) vai psoriāze, biežāk ir sausa roku āda;
 • citu slimību ārstēšana. Nereti pēc vēža ārstēšanas, dialīzes vai noteiktu medikamentu lietošanas veidojas sausa, sabiezējusi āda;
 • novecošanās. Āda pakāpeniski kļūst plānāka un izstrādā mazāk tauku, kas nepieciešami, lai āda saglabātu mitrumu.

Riska faktori

“Piemēram, medmāsām vai ārstiem, kuri daudz mazgā rokas vai vairākas reizes dienā lieto roku dezinfekcijas līdzekli, biežāk nākas saskarties ar sausas roku ādas problēmu. Arī citu profesiju pārstāvju, piemēram, trauku mazgātāju vai frizieru roku ādai var būt lielāka nosliece uz sausumu, ko izraisa atkārtota ķīmisko vielu un ziepju iedarbība. Sausa roku āda kāda dzīves posmā vai situācijā var rasties ikvienam, taču lielāks risks iedzīvoties sausas ādas problēmās ir:

 • vecumā virs 40 gadiem (ādas spēja saglabāt mitrumu sāk samazināties);
 • strādājot dabā aukstos, vējainos apstākļos;
 • ja darbs vai ikdiena prasa biežu roku mazgāšanu, piemēram, veicot zīdaiņa aprūpi vai strādājot jau pieminētajās un citās profesijās;
 • ja ir noteiktas slimības vai stāvokļi, piemēram, hipotireoze, diabēts vai nepietiekams uzturs.

Sausa āda pati par sevi parasti nav bīstama veselībai, tomēr, tā var sākt plaisāt, radot sāpes, lielākus plīsumus līdz pat asiņošanai un, sliktākajā gadījumā, ja āda netiek kopta, var rasties ādas veselības problēmas, piemēram, atopiskais dermatīts. Turklāt plaisas ādā ir kā vaļēji vārti infekcijas iekļūšanai organismā,” skaidro farmaceite.

Kad meklēt ārsta palīdzību

Lielākoties sausas ādas problēmas labi reaģē uz dzīvesveida izmaiņām un mājās lietotiem ādas kopšanas krēmiem vai losjoniem. Lietderīgi būs prasīt padomu farmaceitam, jo aptiekās ir pieejami droši līdzekļi gan ikdienas roku ādas kopšanai, gan situācijām, kad jau nepieciešams līdzeklis ar ārstnieciskām īpašībām. Tiesa, dažkārt patiešām var būt nepieciešama ģimenes ārsta vai dermatologa konsultācija, piemēram, ja:

 • izmēģinājāt sev zināmos līdzekļus, taču problēma joprojām saglabājas;
 • āda ir iekaisusi, sāpīga;
 • diskomforts, ko rada sausa āda, izraisa miega traucējumus un traucē ikdienas gaitās;
 • sausās roku ādas plaisās parādījušās infekcijas pazīmes – uztūkums, ādas krāsas izmaiņas.

6 pieejami paņēmieni pret sausu roku ādu

Mitrinoši līdzekļi

Pēc katras roku mazgāšanas ieteicams lietot mitrinošu krēmu, lai palīdzētu atjaunot ādas dabisko mitrumu. Ir arī vairākas eļļas, piemēram, kokosriekstu eļļa, kas var dot labu rezultātu.

Ādas atveseļošana naktī

Īpaši sausu roku ādu var mēģināt ārstēt, dodoties gulēt. Vispirms rokā bagātīgi jāiemasē mitrinošu krēmu un tad jāuzvelk plāni cimdiņi – šāda metode palīdz mitrinošajam līdzeklim iedarboties visas nakts garumā.

Alveja

Alveja ir izplatīta daudzu ādas kopšanas produktu sastāvdaļa, jo tai piemīt pretiekaisuma īpašības. Alveju var uzklāt uz ādas kā dabisku, drošu mitrinātāju.

Parastām ziepēm – nē!

Ķīmiskās vielas, kas bieži sastopamas ziepēs, arī var veicināt roku ādas izžūšanu, tādēļ roku mazgāšanai labāk izvelēties saudzīgus, mitrinošus šķidros roku mazgāšanas līdzekļus. Īpaši ieteicama ziemas periodā ir dušas eļļa, kas der gan roku, gan ķermeņa mazgāšanai.

Gaisa mitrināšana telpās

Gaisa mitrināšana var labvēlīgi ietekmēt ādas aizsardzību pret izžūšanu, ja ir ilgstoši jāuzturas telpās, kur ir sauss gaiss. Parasti vislabākā vieta gaisa mitrinātājam ir pie gultas, taču to var novietot arī jebkurā citā vietā.

Auzas roku ādas atjaunošanai

Pievienojot vannai neapstrādātas vai vārītas auzas, tās var palīdzēt atjaunot ādu. Auzas var piebērt vai nu nelielā bļodā, kur pievienota eļļa, piemēram, olīveļļa, vai arī tieši vannas ūdenī.

Vitamīni ādas līdzsvara uzlabošanai

Farmaceite uzsver: “Primāri jāatceras par D3 vitamīna lietošanu. Tā trūkums var ietekmēt imunitāti, līdz ar to – arī ādas aizsargspēju.

Lieliski produkti sausas ādas kopšanai hialuronskābe un naktssveces eļļa. Hialuronskābe palīdz uzturēt ādu mitrinātu, savukārt naktssveces eļļa ar omega-6 taukskābēm veicina dabīgu mitrināšanu un dziļāku ādas barošanu, uzlabojot elastīnu un ādas stāvokli kopumā. Šie produkti var būt sevišķi noderīgi ziemā, lai uzturētu veselīgu un mīkstu ādu.

A vitamīna lietošana var pasargāt ādu no izžūšanas un padarīt to elastīgāku. Papildus ieteicams uzņemt cinku, E vitamīnu, selēnu, C vitamīns palīdzēs labāk uzsūkties un veicinās audu atjaunošanos, B grupas vitamīni regulēs ādas tauku un mitruma līmeni.”

Profilakse ir vajadzīga arī roku ādas veselībai

Profilakse nenoliedzami būs lielā mērā atkarīga no konkrētas situācijas. “Piemēram, vai roku ādu var ietekmēt darba apstākļi ārā vai telpās. Tādēļ pirmais profilakse ieteikums ir atrast veidu, kā rokas pasargāt no neizbēgamās saskarsmes ar vides faktoriem.

Ne mazāk nozīmīgs ir arī dzīvesveids un stress, ko piedzīvojam ikdienā. Kā zināms, stress var nelabvēlīgi ietekmēt veselību, izraisīt virkni simptomu, tostarp mazināt ādas aizsargspēju.

Vajadzētu paturēt prātā, ka ādu sausina arī, piemēram, karstā gaisa roku žāvētāji sabiedriskās vietās. Jā, visticamāk vairumam to lietošana nebūs ikdiena, tomēr tiem, kam jau ir sausa āda, būtu jāizvairās arī no epizodiskas šo ierīču izmantošanas.”

Vienkārši īstenojami ieteikumi profilaksei

 • Mitriniet roku ādu. Mitrinošs līdzeklis palīdz saglabāt mitrumu ādā un uzturēt veselīgu ādas aizsargbarjeru. Noteikti lietojiet mitrinošu līdzekli, kādu brīdi pirms došanās ārā.
 • Ierobežojiet ūdens peldes. Samaziniet vannā vai dušā pavadīto laiku līdz 10 minūtēm. Izmantojiet siltu, nevis karstu ūdeni.
 • Lietojiet maigu mazgāšanās līdzekli. Izmantojiet mitrinošu mazgāšanas līdzekli bez smaržvielām un alerģiju izraisošām vielām, īpaši, ja mazgājat rokas bieži. Rūpīgi tās noskalojiet un nosusiniet (neberziet!). Klājiet mitrinošu krēmu, kamēr āda vēl ir mitra – tā tas labāk uzsūksies.
 • Valkājiet cimdus. Aukstajā gadalaikā ir īpaši svarīgi sargāt roku ādu no vēja un sala, tāpēc neizturieties vieglprātīgi pret cimdiem. Dažiem tie šķiet vien traucējošs aksesuārs – kāpēc ņemt līdzi, ja cimdi tik bieži pazūd, turklāt rokas var sabāzt kabatās? Var, tomēr cimdi ir paredzēti tieši roku aizsardzībai un rūpēm par veselību.
 • Dzeriet, kad slāpst. Katru dienu lietojiet pietiekamā daudzumā ūdeni, lai visi ķermeņa audi, tostarp āda, būtu labi hidratēti.

“Sausa roku āda ir normāla parādība, ar kuru laiku pa laikam saskaras lielākā daļa cilvēku. Vairumā gadījumu pietiek ar mitrinošu krēmu vai losjonu un mājās pieejamiem līdzekļiem, kas palīdz novērst roku sausumu. Taču situācijās, kad rokas izskatās pavisam neveselīgas, steigšus jādodas uz aptieku un jālūdz padoms farmaceitam, vai arī (un, jo īpaši), pamanot citus satraucošus simptomus, jākonsultējas ar ārstu,” aicina “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Turonoka.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un kvalitatīvākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, 2023. gadā Latvijas mīlētāko zīmolu TOP, „Mēness aptieka” 11.  reizi pētījuma laikā ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2022. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

“Mēness aptieka” 2022. un 2023. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
“To mēs gribējām dzirdēt!” NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
TV24
“Krīzes gadījumā zini, kur vērsties!” Rajevs norāda: Katra novada iedzīvotājam ir jāzina divas konkrētas lietas!
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
Kā pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl, nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Krievija var mierīgi pārdzīvot smagus tanku zaudējumus vēl trīs gadus – krājumi ir teju neizsmeļami
Alvis Hermanis nāk klajā ar ideju mūsu valsts drošības stiprināšanai: “Kamēr mūsu ierēdņu “armija” izliekas par beigtām zivīm, jārīkojas sabiedrībai!”
VIDEO. Briseles ielas pārņem kūtsmēslu smaka! Lauksaimnieki turpina protesta akciju
TV24
kļūt par slepeno aģentu Latvijā? Slaidiņš: Pārģērbties par mikimausu un skriet pa pilsētu
FOTO. Iemūžināts sirreāls skats – miglas burvība Slokas ezera takā
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
TESTS. Izpildi testu un noskaidro, ko Visums vēlas tev pateikt!
Ungārijas parlaments nobalso par Zviedrijas uzņemšanu NATO
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
TV24
Kā kļūt par slepeno aģentu Latvijā? Slaidiņš: Pārģērbties par mikimausu un skriet pa pilsētu
18:25
Ungārijas parlaments nobalso par Zviedrijas uzņemšanu NATO
18:02
Raidījumu cikla “EkoRAID” 4. raidījums jau 27. februārī
17:40