Monika Zīle
Monika Zīle
Foto: Anda Krauze

Monika Zīle: “Karalis” ir puspliks vai pilnīgi kails?… 25

Monika Zīle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Lasīt citas ziņas

 

“Skolā mums stāstīja par rasismu un seksismu, bet pārāk maz laika tika veltīts, lai visi bērni mācētu lasīt un rakstīt.” Liza Trasa, britu premjerministre

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Pedagogu streika nebūs. Tā pieteikuma uzkultajās debašu putās sociālajos tīklos bija papilnam pretrunīgu viedokļu par to, vai izvēlēts īstais brīdis skolotāju atalgojuma celšanas prasībai. Tikai nedaudzi tīmekļa komentētāji atļāvās mūsdienu izglītības kvalitātes apšaubījumu, lejupslīdi un bažas, ka jomas patiesais miglājs slēpj daudz jau ilgi krājušos satraucošu parādību, kuras joprojām strādājošie pedagogi dažādu iemeslu pēc noklusē, bet darbu pametušie emocionālā līdzsvara saglabāšanas labad vēlas aizmirst.

Ka izglītošanas druvā bagāti zeļ lāč­auzas, nesen apstiprināja valdošās koalīcijas līdere “Jaunā Vienotība”, 14. Saeimas pirmsvēlēšanu kampaņas avīzē piesakot savu “kompeNtento komandu”. Ja no valsts budžeta bagātīgi mielots politiskais spēks tik atbildīga izdevuma veidošanai nespēj atrast dažus dzimtās valodas pareizrakstības pratējus, tad jau acīmredzot esam tuvu situācijai, kad vidējās izglītības atestāts būs vienīgi skolas telpās pavadīto gadu apstiprinājums.

Jau n-tos rudeņus augstskolas skandina trauksmes zvanus, ka vismaz pusei jaun­uzņemto studentu trūkst elementāru zināšanu izvēlētās profesijas apgūšanai. Taču atbildīgās ministrijas milzīgā štata sazarojuma dienestos nav atradies neviens, kuram būtu pamodusies vēlme uzzināt, vai izglītības haotiski ilggadējās reformēšanas procesi nav atņēmuši skolai tās galveno misiju – bērniem kaut ko iemācīt.

Bez šaubām, Dullā Daukas skola ir folklorā ieskaitāma pagātne, un gluži kā svaiga brāzma likās 2016. gada oktobrī Valsts izglītības satura centra pieteiktā kompetencēs balstītās izglītības projekta starts. Tā izvirzītos mērķus, jāteic, pedagogi gan uzlūkoja piesardzīgi un bez aplausiem, klusībā šauboties, vai pēc ieviešanai paredzētajiem sešdesmit mēnešiem un visu iepriekšējo izglītošanas metožu svītrošanas būs izveidots tāds ideālais skolēns, kurš “pilnvērtīgi piedalās sociālajā, politiskajā un ekonomiskajā dzīvē, ir zinātkārs, mērķtiecīgs, neatlaidīgs”.

Skeptiski noskaņotos mulsināja projekta vadības centra uzsvērtais: nekas vairs nebūs kā agrāk – vai tiešām izglītības ēka taps pilnīgi tukšā vietā? Taču mierināja ziņa par gandrīz simt jauniem mācību un metodiskajiem līdzekļiem. Latviešu valodas un literatūras skolotāji projekta vadlīnijās gan saskatīja apdraudējumu savam priekšmetam, bet projekta eksperti to veikli sajūdza ar svešu mēļu apmācības metodiku, un “kompeNtences” ripoja tālāk.

Jaunā izglītības satura ieviešanas peripetiju izklāstu aiztaupot, vienkārši pavilksim svītru, lai aplūkotu rezultātu: projekta noslēguma termiņam klāt divi papildu gadi – tagad 2023.31.12., apgūšanai paredzētais budžets no 13,9 miljoniem eiro saresnējis līdz 31,7 miljoniem, bet solītie mācību un metodiskie līdzekļi galvenokārt iecerēs. Jaunā mācību satura ieviešanas vadītājas amatu pametusī Zane Oliņa aizvadītajā vasarā intervijā “Latvijas Avīzes” žurnālistei sacīja, ka solīt jebkāda veida mācību līdzekļus bija stratēģiska kļūda.

Projekta uzdevums – veidot standartu un programmu paraugus, bet grāmatas, pēc kurām joprojām vēlas vadīties neradoši pedagogi, būtu izdevniecību rūpe. Arī no projekta ekspertu organizētajām skolotāju konferencēm novados izriet, ka kompetenču izglītības idejas pilnasinība ir pašu pedagogu rokās, vajag tikai cītīgāk meklēt jaunajai pieejai nepieciešamos materiālus tīmeklī. Vārdu sakot, par kompetenču izglītības rezultātu atbildīgs TIKAI skolotājs.

Kompetence ir lietpratība izmantot iegūtās zināšanas pazīstamās un negaidītās reālās dzīves situācijās. Šis jēdziens nozīmē arī profesionālu briedumu un atbilstību kāda pienākuma veikšanai. Tiem, kuri atbild par kompetenču pieejas ieviešanu mācību saturā, ir gan pieredze pedagoģijā, gan zinātniskie grādi.

Droši vien tāpēc Izglītības ministrijas augstākā līmeņa amatpersonas, bieži nomainoties kā rotaļā “pēdējais pāris – ārā!”, projekta virzību atstāja bez nopietnas uzraudzības: sak, darbojieties, un tad jau redzēs. Tiesa, katru viņu ieceres grozījumu projekta eksperti uzskata par birokrātisku iejaukšanos.

VISC jau vasarā sāktās kadru pārbīdes (arī kompetenču ekspertu galvgalā) liecina, ka tiek meklēta izeja no slazda – iepriekšējā izglītošanas sistēma skolās gandrīz nojaukta, bet projekta vadības grupas ideāli iecerētā jaunā ēka, kuras plašie apraksti ņirb no “cieņpilna, jēgpilna, drošumspējas, pratības, lietpratības un izpratības”, nebūvējas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nav noliedzams arī pandēmijas kodiens mācību procesā. Tomēr pēc vēlēšanām kādam politiskajam spēkam būs jāsaņem drosme novērtēt skološanas “drēbi – Latvijas izglītības “karalis” pagaidām vēl kaut cik piesedz plikumus vai klīst jau pilnīgi kails?

Diemžēl, no partiju listēm uz 14. Saeimu startējušos tikai pamatskolu izgājušos saskaitot, ir jāsecina – politiskajā vidē izglītībai nav nopietnas vērtības. Uz šī fona lēnām gaist arī cerība par latviešu valodas reālu, zinātnē balstītu kopšanu un nostiprināšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
Lasīt citas ziņas
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Pietrūkst profesionalitātes: FIBA Čempionu līga sākta ar zaudējumu
23:02
“Latvijas milzis” Anglijā kļuvis ļoti populārs. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:07
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
22:00
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
AS un NA sabloķējas pret “Progresīvo” ņemšanu koalīcijā 48
„Mēs visi esam kā rezervisti”. Saruna ar Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
FOTO. Tikai dažas nedēļas pēc šķiršanās, Karīnas Račko vīrs Kristaps publiski atrāda savu jauno draudzeni 15
Divu partiju pārstāvji apstrīdējuši Saeimas vēlēšanu rezultātus 9
VIDEO. “Lai viņi paši izjūt savu ieroču spēku!” Ukraiņi dod prettriecienus ar krievu karavīru steigā pamestajiem ieročiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 1
ES apstiprina astoto sankciju paketi pret Krieviju. Ko tā paredz?
Dzimtas kapos – lieli, veci koki, tāpēc apstādījumi nīkuļo. Vai tiem var līdzēt? 1
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Mūžībā devies matemātiķis un politiķis Andris Buiķis
Ilze Kuzmina: Viena no jomām, kurā ne tikai “Konservatīvie”, bet arī “Attīstībai/Par” grāva savu reitingu, bija izglītība
Amatu pamet ilggadējais “Delfi” galvenais redaktors Bērziņš 10
Dace Baltruma: Neatstāj sajūta, ka ar daļu vēlētāju mūsu valstī kaut kas nav kārtībā
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Par auto vadīšanu reibumā virs 1,5 promilēm plānota kriminālatbildība un konfiscēs auto 6
SAB direktors atklāj, ka Krievijai simpatizējoši aktīvisti Latvijas nospraustās “sarkanās līnijas” kopumā nepārkāpj 7
Intriganti kulsta mēles, kura Saeimā ievēlētā sagrūs pirmā. Egila Līcīša feļetons
Rīgā notiks militārās mācības – armija vingrināsies pilsētas teritorijā 55
VIDEO. Par nelikumīgu tabakas izstrādājumu glabāšanu aiztur piecas personas; arestē īpašumus 297 000 eiro vērtībā 2
Piektdien būs pārsvarā sauss un vējains laiks
Mobilizācija Krievijā skar vairāk nabadzīgus reģionus 5