Publicitātes foto

Kas jāzina, ja tavs auto iekļūst sadursmē ārpus Latvijas? 0

Ceļot ar auto ārpus Latvijas ir ērti un bieži vien ekonomiski. Taču, ko darīt, ja notiek sadursme? Stress, valodas barjera un neskaidrība par apdrošināšanu var situāciju padarīt vēl sarežģītāku. Šajā rakstā Tu uzzināsi soli pa solim, kā rīkoties, ja Tavs auto tiek iesaistīts ceļu satiksmes negadījumā ārvalstīs, kā arī kā nezaudēt laiku, naudu un nervus.

“Kas, pie velna, tas vispār bija?” Tramps nakts vidū pamodina žurnālistu, lai pateiktu, ko patiesībā domā par Putinu 79
Veselam
Ko ēst, lai nieres strādātu kā pulkstenis? 5 labākie un sliktākie pārtikas produkti nieru veselībai 3
Kokteilis
Apprecējies pāris, kas bildinājumu pirms 2 gadiem piedzīvoja Dziesmu un deju svētkos. Vai Aivis Ceriņš turēja vārdu un vadīja kāzas? 8
Lasīt citas ziņas

Kas ir jādara uzreiz pēc avārijas ārvalstīs?

Ja notikusi avārija uz ceļa, vispirms apturi savu auto drošā vietā un ieslēdz avārijas signālu, lai brīdinātu citus satiksmes dalībniekus. Pēc tam pārliecinies par savu un citu satiksmes dalībnieku drošību, kas ir viens no svarīgākajiem soļiem. Ja kāds ir cietis, nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz konkrētās valsts ārkārtas dienestu numuru. Turklāt obligāti informē vietējo policiju. Pat, ja likums to konkrētajā valstī neprasa, policijas iesaiste būs būtiska vēlāk, kad būs jārisina apdrošināšanas jautājumi. Lai saglabātu pierādījumus, uzņem fotogrāfijas ar automašīnu bojājumiem, ceļa apstākļiem, ceļa zīmēm un apkārtējo vidi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apdrošināšana ceļojumā: kā pārliecināties, ka Tev viss kārtībā?

Dodoties ceļojumā ar auto, plānošana nenozīmē tikai maršruta izvēli. Vienlīdz svarīgi ir arī pārliecināties, ka visi apdrošināšanas dokumenti ir kārtībā.

OCTA polises nozīme: vai Tavs auto ir drošībā arī ārpus Latvijas?

OCTA polise ir obligātā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, un tajā iekļauts segums zaudējumiem, ko ar savu transportlīdzekli vari nodarīt citiem ceļu satiksmē. Tā ir obligāta ikvienam transportlīdzekļa īpašniekam.

Pirms doties ceļā, ir svarīgi pārliecināties, vai Tava OCTA apdrošināšanas polise darbojas aiz Latvijas robežām un sedz riskus citās valstīs, ja plāno apmeklēt vai šķērsot vairākas valstis. Visbiežāk OCTA apdrošināšanas segums darbojas Baltijas valstīs — Latvijā, Igaunijā un Lietuvā —, taču citās valstīs var būt nepieciešama papildus ceļojuma apdrošināšana vai Zaļā karte.

Zaļā karte: tavs ceļošanas sabiedrotais ārpus Baltijas

Zaļā karte ir starptautiskais apdrošināšanas līgums, kas tiek noslēgts attiecībā uz transportlīdzekli, kurš piedalās ceļu satiksmē valstī, kura ir Zaļās kartes sistēmas dalībvalsts. Latvijas Republikā reģistrēta transportlīdzekļa īpašnieks var noslēgt šo starptautisko apdrošināšanas līgumu tikai ar apdrošinātāju, kas ir Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) biedrs. Zaļā karte apliecina, ka Tavs auto ir apdrošināts un atbilst vietējo prasību standartiem, un tā nepieciešamība jānoskaidro katrā valstī, jo bez tās var tikt piemērotas soda nauda vai ierobežota policijas palīdzība.

KASKO apdrošināšana ārzemēs — kā tā palīdz ceļu satiksmes negadījuma rezultātā

Tāpat pārbaudi, vai Tev ir KASKO apdrošināšana un vai tā sedz arī negadījumus ārvalstīs, jo ne visas polises piedāvā šādu segumu ārpus Latvijas robežām. KASKO apdrošināšanas polise visbiežāk segs tādus riskus kā sadursme ar citu transportlīdzekli, dabas stihiju izraisīti bojājumi, zādzības vai vandalisms, kā arī stikla vai lukturu bojājumi. Tomēr precīzs segums var atšķirties atkarībā no apdrošinātāja un izvēlētā polises veida. Gadījumā, ja notiek ceļu satiksmes negadījums, ir svarīgi pēc iespējas ātrāk paziņot apdrošinātājam par negadījumu un sagatavot visus nepieciešamos dokumentus. Pirms dodies ceļā, pārliecinies par savas apdrošināšanas polises pieejamību elektroniski.

Kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu svešvalodā?

Saskaņotais paziņojums ir veidlapa, ko izmanto, lai ziņotu par ceļu satiksmes negadījumu. To vari lejupielādēt vairākās valodās, piemēram, latviešu, angļu, poļu un vācu. Svarīgi ievērot norādes, kur tieši jāieraksta informācija par bojājumiem un kā precīzi jāapraksta notikuma apstākļi, lai dokumentā būtu skaidri un saprotami dati. Ja neesi pārliecināts, nekādā gadījumā neizdari pieņēmumus. Tā vietā zīmē situācijas skici, kas parāda negadījuma gaitu, un ievāc liecinieku kontaktus. Tas ir svarīgi, jo šīs detaļas var palīdzēt vēlāk. Līguma vai paziņojuma parakstīšanas brīdī uzmanīgi pārbaudi, ko Tu apstiprini, jo ar parakstu Tu apstiprini visu dokumentā norādīto informāciju.

Kā sazināties ar apdrošinātāju no ārvalstīm?

Pēc negadījuma, svarīgi pēc iespējas ātrāk sazināties ar savu apdrošinātāju. Lielākā daļa apdrošināšanas sabiedrību nodrošina klientu atbalstu 24/7 un piedāvā “karstās līnijas” ārkārtas gadījumiem. Pirms ceļojuma ieteicams saglabāt šos kontaktus savā telefonā.

Mūsdienās daudzi apdrošinātāji piedāvā mobilās lietotnes, kas ļauj ātri un ērti dokumentēt notikušo. Lietotnēs parasti iespējams uzreiz pievienot fotogrāfijas un video no notikuma vietas, ievadīt svarīgāko informāciju par negadījumu un sekot līdzi lietas izskatīšanas gaitai. Tas ievērojami paātrina apstrādes procesu un samazina nepieciešamību pēc liekiem zvaniem vai dokumentiem. Lai nosūtītu pierādījumus, piemēram, fotogrāfijas, notikuma aprakstu vai saskaņoto paziņojumu, visērtāk to darīt tieši caur aplikāciju. Tā nodrošina tiešu saziņu ar apdrošinātāju un automātiski saglabā informāciju sistēmā.

Gadījumā, ja Tavs apdrošinātājs nav uzreiz sasniedzams, uzņem visus nepieciešamos vizuālos materiālus, pieraksti detaļas, saglabā liecinieku kontaktus un vēlāk, kad būs iespējams, iesniedz visu informāciju caur lietotni vai e-pastu.

Kā nepieļaut kļūdas, kas var maksāt dārgi?

Ceļu satiksmes negadījuma situācijā stress un neziņa var novest pie neapdomātiem lēmumiem. Viena no biežākajām kļūdām ir nepilnīgi vai nepareizi aizpildīts saskaņotais paziņojums. Ja informācija nav precīza vai nav saskaņota ar otru iesaistīto pusi, apdrošinātājam būs grūti izvērtēt atbildību, un atlīdzības saņemšana var tikt atteikta.

Liela kļūda ir arī dokumentu parakstīšana svešvalodā bez pilnīgas izpratnes par to saturu. Pat, ja situācija šķiet skaidra, nevajadzētu parakstīt neko, ko pilnībā nesaproti – tas var nozīmēt apstiprinājumu tam, kas neatbilst patiesajiem notikumiem. Vēl viena nopietna problēma ir atgriešanās Latvijā bez jebkādas dokumentācijas par negadījumu. Ja nav ne fotogrāfiju, ne paziņojuma, ne liecinieku kontaktu, apdrošinātājs var atteikt atlīdzību, jo nebūs objektīvas informācijas par notikušo.

Lai izvairītos no šīm kļūdām, jau pirms ceļojuma lejupielādē saskaņotā paziņojuma tulkojumus sev saprotamā valodā, ja tas iespējams. Tāpat vienmēr sazinies ar savu apdrošinātāju, pirms sāc veikt jebkādas darbības. Tas palīdzēs saprast, kā rīkoties konkrētajā situācijā. Un visbeidzot – dokumentē visu. Saglabā katru detaļu, pat, ja tā šķiet nebūtiska.

Sagatavots vadītājs – mierīgs ceļojums

Autoavārija ārvalstīs var šķist biedējoša, taču ar pareizu sagatavotību Tu vari saglabāt kontroli un panākt taisnīgu risinājumu. Atceries – katra minūte pēc negadījuma ir svarīga. Zinot savas tiesības, apdrošināšanas nosacījumus un rīcības soļus, Tu vari aizsargāt gan sevi, gan savu auto.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.