Foto: Valdis Semjonovs

Ķiploki – viegli audzēt, ja tik zina, kā.. 0

Latvijā aizvien vairāk ienākot ārzemju ķiploku šķirnēm, palielinās arī interese par tām. Lai izpētītu to augšanas īpatnības un atlasītu labākās, Vaidavas pagasta zemnieku saimniecības “Elzes” īpašnieks Valdis Zariņš ierīkojis izmēģinājumu lauku, iestādot 14 šķirnes: ziemas un universālās, to skaitā vecās Latvijas šķirnes. Kopumā ķiplokus saimniecībā audzē 3 ha platībā.

VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Lasīt citas ziņas

Šķirne ar neparedzamu uzvedību

Universālā tipa ķiplokus var stādīt gan rudenī, gan pavasarī. Piemēram, Somijā zemnieki universālos ķiplokus pārsvarā stāda pavasarī. Latvijā atkarībā no laika apstākļiem sīpolaugi var neprognozējami mainīt savu uzvedību, tāpēc tos labāk stādīt rudenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saimniecībā “Elzes” audzē spāņu šķirni ‘Garpek’, kas pieder universālo ķiploku grupai, – tai raksturīgas smalkākas, garenākas daivas nekā ukraiņu šķirnei ‘Ļubaša’. Galviņu izmērs atkarīgs no augsnes sagatavošanas, kā arī no ataudzējuma – jo jaunāks ataudzējums, jo šķirne veido rupjākas daiviņas.

“Šogad, stādot šķirni ‘Garpek’ pavasarī, lielu daļu ķiploku norakstīju zaudējumos. Mitruma trūkuma dēļ ķiploki sadīga tikai ap Jāņiem, daļa – augustā. Savukārt jūnijā sadīgušie, kuriem līdz septembrim vēl bija jāaug, izdomāja, ka augustā pienācis jauns pavasaris, un sadīga otrreiz. Lai šķirne neizspēlētu šādus jokus, ķiploki jāstāda rudenī,” uzskata zemnieks.

Labāk stādīt rudenī

Universālā tipa ķiplokus stāda vēlu – divas dienas pirms sala iestāšanās (tos var stādīt novembrī vai janvāra sākumā, kamēr zeme nav sasalusi). Iestādot par agru, tiem nosalst asni, un jaunus asnus augi vairs nedzen. Stādīšanai nav derīgas daivas ar asniem, jo tās ziemu neizdzīvo. Pavasarī universālie ķiploki sadīgst paši pirmie.
p;

Kā palielināt ražu

Valdis Zariņš
Foto: Valdis Semjonovs

“Audzējot vairāku gadu garumā, esmu sapratis, ka ķiploki var augt tikpat labi kā nezāles, ja vien tiem rada vajadzīgos augšanas apstākļus. Viens no svarīgākajiem faktoriem ir augsnes skābums (pH 7–7,5). Būtiski arī, lai augsnē būtu 6–7% trūdvielu, kas ir galvenā sīpolaugu barības vielu rezerve, tostarp nodrošina mitruma režīmu un palīdz pārciest sausuma periodus,” skaidro Valdis Zariņš.

Ķiplokiem vislabākā ir auglīga smilšmāla augsne, taču nedrīkst izmantot svaigus kūtsmēslus. Augsnes ielabošanai der 2–3 gadus veci, satrūdējuši kūtsmēsli vai sadalījies komposts no lapām, zāles (lai pasteidzinātu sadalīšanās procesu, pievieno biokompostētāju šķidrā veidā). Ja augsnes reakcija ir zem pH 7, kaļķošanai var lietot granulēto krītu vai lapukoku pelnus (mazdārziņā stādot ķiplokus, tiem pelnus uzkaisa virsū plānā kārtiņā, pēc tam vadziņu aizrauš ar augsni).

Stādot vadziņā iekaisa kompleksos minerālmēslus (ap 50 g/m2), piemēram, NPK 8-26-26. Ķiplokus var audzēt kartupeļu vagās, divās blakusesošās rindiņās: ar grābekli nolīdzina vagas skaustu, tad stāda daiviņas 8–10 cm citu no citas 5–7 cm dziļi. Nevar daiviņas augsnē spraust ar saknīti uz leju, jo tad tās tiks bojātas. Pareizi būtu daivas likt guļus kā laiviņas – ar ārējo, ieapaļo muguriņu uz leju. Šādi iespējams iestādīt ciešāk, jo augu lapas attīstās uz sāniem – lapotie vēdekļi netraucē cits citam augt.

Stādījumu ieteicams mulčēt ar kompostu vai kādu citu materiālu 3–5 cm biezā slānī.

Pavasarī, tiklīdz zeme atkususi, ķiplokus piebaro ar karbamīdu – 20–25 g uz kvadrātmetru. Pēc pāris nedēļām dod slāpekļa un sēra papildmēslojumu N30-7S (20 g/m2).

Ziednešus var nelauzt

Par ziedkopu stublāju izlaušanu audzētājiem domas ir atšķirīgas. Valdis Zariņš universālajiem ķiplokiem ziednešus neizlauž, jo arī Spānijā audzētāji to nedara, savukārt jūlijā vācamajiem ķiplokiem ‘Ļubaša’ šoruden daļu atstājis ar ziedkopām. Rezultātā ziemas ķiploku šķirnei, kam bija atstāti ziedi, galviņas izauga lielākas nekā ziednešu izlauztajiem ķiplokiem. Secinājums – galviņu izmēru samazina tikai barības vielu trūkums.

 

Kā pavairot ar gaisa sīpoliņiem

Saimniecībā ziedošo ķiploku šķirnes pavairo arī ar gaisa sīpoliņiem, respektīvi – ķiplokus, kuriem neizlauž ziedkopas stublāju, novāc augustā, sasien saišķīšos, pakarina nojumē un vienu dienu briedina (kaltējot ilgāk, sāks izbirt gaisa sīpoliņi). Tad nogriež ziedkopas, saber kastītēs un glabā telpā 20 °C temperatūrā ar 70% relatīvo gaisa mitrumu. Rudenī sīpoliņus attīra no čužām un sēj vadziņā 3 cm dziļi. Līdz nākamajam rudenim no mazajiem gaisa sīpoliņiem izaug viendaivas ķiplociņi. Rudenī šos ķiplokus iestādot, nākamajā gadā no tiem izaug lielas galviņas.

 

Klupšanas akmens – žāvēšana

Mazdārziņu īpašniekiem nereti lielākais klupšanas akmens ir ķiploku, īpaši lielgalvaino žāvēšana, jo pēc novākšanas tiem vajadzīga aktīva ventilēšana. Valdis Zariņš iesaka ražas vākšanai izvēlēties saulainu nedēļu – ķiplokus ar visiem lakstiem noguldīt zemē un žāvēt turpat uz lauka saulē, vējā (šādā veidā ķiploki labāk nobriest, turklāt ultravioletais starojums likvidē baktērijas). Žāvēt siltumnīcā būs sarežģīti, jo ķiplokiem ir jāvējojas – ja nebūs gaisa kustības, tie sāks pelēt.

Ķiploki ir gatavi glabāšanai, kad ārējās mizas kļuvušas sausas un laksti pilnībā sakaltuši – tad tiem nogriež saknes, bet stublājus atstāj 3–5 cm garus. Galviņas labi glabājas siltā, sausā vietā, ja vien tās nav bojājušas ķiploku lielākais kaitnieks – sakņu ērce (siltumā kaitēkļi strauji vairojas, tāpēc invadētie ķiploki sažūst, izčākst).

Lai sagatavotu skaistu tirgus preci, pēc novākšanas ķiplokiem nogriež saknes, saīsina stublāju, tad žāvē līdz 34 °C (šādā temperatūrā tiek iznīcinātas baktērijas, bet ķiploki nezaudē dīgšanas sparu), vienlaikus nodrošinot aktīvu ventilāciju.

Jo augstāks ēteriskās eļļas saturs ķiplokos, jo tie labāk glabājas. Šajā ziņā līderes ir franču šķirnes ‘Germidour’, ‘Messidor’.

 

Valda Zariņa ieteiktās ziemas ķiploku šķirnes

‘Allažu’ – izdalīts klons, izturīgs pret slimībām un dabas untumiem. Galviņā ir tikai četras, toties lielas daivas.°

‘Vaidavas Baltais’ – sena vietējā šķirne, izturīga pret slimībām, veido lielas daivas.

Foto: Valdis Semjonovs

‘Messidor’ – nedaudz vēlāks par šķirni ‘Germidour’. Galviņas tikpat lielas kā ‘Garpek’ – 50–80 mm diametrā. Labi uzglabājas ziemā, jo ķiploki satur daudz eļļas (daiviņas ir spīdīgas; paberžot ar pirkstiem, tie kļūst lipīgi).

Foto: Valdis Semjonovs

‘Sarkanais Ukrainis’ – šķirnes ‘Ļubaša’ konkurente. Ziem­cietīga, izturīga pret slimībām. Daivas diezgan smalkas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Nākotne – viedajā lauksaimniecībā. Sensori uzmanīs augsnes sausumu, mērīs dzīvnieku temperatūru un troksni kūtī 8
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 130
“Ežiņu” lauksaimniecības zeme – strīdu krustugunīs arī ar finanšu institūciju “Altum” 19
Bezpilota gaisa kuģis, jeb sarunvalodā drons, kļuvis par neaizstājamu mežsaimnieku palīgu
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos 24
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lasīt citas ziņas
Malkai un šķeldai – nē? Jaunas prasības direktīvā satrauc meža īpašniekus 140
Latvijas pārtika tirgotājus neinteresējot 26
Skatītāja jautā: Kā krīzes situācijās tiek evakuēti mājdzīvnieki un lopi? 10
“Čipsu kartupeļi – cimperlīgi, bet ienesīgi!” Saruna ar uzņēmēju Ilgvaru Krūmiņu
Vai piens kļūs dārgāks? Lauksaimnieki uzstāj uz iepirkumu cenu palielināšanu 63
Pasaules ekonomikas foruma ziņojums: Dzīves dārdzības krīze aizēno klimata izmaiņas 15
Putina kritiķis Andrejs Piontkovskis: Ukraina izglāba Baltijas valstis
VIDEO. Līdz šim neredzēti kadri! Ārzemju brīvprātīgie karavīri darbībā Harkivas ofensīva laikā
Kreituse: Man šobrīd ir šausmīga vilšanās izglītības ministrē un arodbiedrībā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija savervējusi 50 ieslodzītās no Doneckas sieviešu cietuma, lai sūtītu karot
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā
Izraudzīti dziesmu konkursa “Supernova 2023” finālisti. Vai Markuss Riva ir viņu vidū?
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Angļu valodas lietojums jauniešu ikdienā – modes lieta vai norobežošanās no pieaugušo pasaules?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kreituse: Man šobrīd ir šausmīga vilšanās izglītības ministrē un arodbiedrībā
09:12
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā
09:08
VIDEO. Līdz šim neredzēti kadri! Ārzemju brīvprātīgie karavīri darbībā Harkivas ofensīva laikā
08:59