Publicitātes foto

Klimatneitralitāte un zaļais kurss – Zemgales atslēgas uz ilgtspējīgu nākotni 0

Zemgales plānošanas reģions (ZPR) zaļo ceļu ir uzsācis tā darbības sākumā ar klimata pārmaiņu tēmas iekļaušanu attīstības plānošanas dokumentos. Tas ir ilgtermiņa process, kas ar katru nākamo periodu kļūst svarīgāks un izaicinošāks – atbilstoši globālajām, ES un nacionālajām politikas tendencēm.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Jau 2012. gadā, kad sagatavoja un apstiprināja pirmo ZPR Enerģētikas Rīcības plānu, tajā iekļāva atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes jomas. Uzsāktais virziens tika turpināts arī 2018. gadā, kad plānu papildināja ar videi draudzīga transporta sadaļu. Zaļais transports kā tēma ZPR ir aktuāla – šajā jomā tiek realizēti vairāki projekti.

Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projektā “Sohjoa Baltic” Zemgale ieguva līdera lomu autonomā transporta ieviešanā Latvijā, 2020. gadā veicot divu mēnešu ilgus demonstrējumu braucienus Jelgavā un Aizkrauklē. Tāpat, īstenojot Interreg Europe programmas projektu e-MOPOLI, šogad izstrādāts e-mobilitātes plāns Zemgalei.
Publicitātes foto
CITI ŠOBRĪD LASA

Zaļā transporta tēma ir iestrādāta arī jaunajā ZPR Attīstības programmā 2021-2027 (ZPR AP2027), paredzot ne tikai e-mobilitātes, bet arī citu bezizmešu transporta veidu attīstību. Zemgales pašvaldībās šajā jomā jau redzama izaugsme. Piemēram, Jēkabpils autobusu parks sabiedriskā transporta pakalpojuma sniegšanai izmanto ar saspiesto dabasgāzi darbināmus spēkratus, Jelgavā tuvākajā laikā pilsētā kursēs četri bezizmešu autobusi, taču nākotnē plānoti 30 šādi transportlīdzekļi.

Klimatneitralitāte un zaļais kurss jaunajā ZPR AP2027 ir horizontāla prioritāte, un dažādās formās tā caurvij visu attīstības programmu. Plānošanas darbā aktīvi piedalās visas reģiona pašvaldības, kopumā aptverot vairāk nekā 500 attīstības projektu, no kuriem vairums ir tieši saistīti ar zaļo kursu. Šeit var minēt Dobeli, kas lepojas ar valsts saulainākās pilsētas statusu un kas jau veic konkrētas darbības Latvijā lielākā saules enerģijas parka izveidei.

Aivars Okmanis, ZPR attīstības padomes priekšsēdētājs, uzsver: “Mēs klimatneitralitāti un zaļo kursu uzskatām par ļoti svarīgu, tāpēc visas reģiona pašvaldības plāno būtisku attīstību šajās jomās”.

Svarīgi, ka reģionā ir rosīgi un progresīvi uzņēmēji. Jelgavas novada SIA “Laflora”, kas nodarbojas ar augstākās kvalitātes kūdras substrātu ražošanu, sper soļus ceļā uz klimatneitralitāti, apgūstot jaunus darbības veidus un investējot atjaunojamās elektroenerģijas industriālās zonas izveidē, būvējot vēja un saules parku, kā arī ražojot atjaunīgo ūdeņradi.

Uldis Ameriks, SIA “Laflora” valdes priekšsēdētājs.
Publicitātes foto

Uldis Ameriks, SIA “Laflora” valdes priekšsēdētājs: “Topošā zaļā industriālā zona Kaigu purvā pēc savas būtības atbilst Eiropas Savienības izaugsmes stratēģijai – Eiropas zaļajam kursam, un tas atzīts arī par Zemgales reģiona nozīmes projektu.”

ZPR izpilddirektors, Valdis Veips, ir pārliecināts par zaļu reģiona nākotni, norādot, ka, vadoties pēc gūtās pieredzes, arī turpmāk tiks strādāts pie tādas Zemgales veidošanas, kam attīstības pamatā būs klimatneitrāla politika un kustība Eiropas zaļā kursa prasību sasniegšanas virzienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.