Foto: Unsplash

Bīstamais atliktās dzīves sindroms jeb visiem zināmā frāze “Tad, kad es …” 0

Atliktās dzīves sindroms netiek uzskatīts par psihisku vai psiholoģisku traucējumu, lai gan var tos izraisīt – pat neirozi, depresiju utt.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 4
11 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
Lasīt citas ziņas

Protams, šo sindromu ne vienmēr pavada tādas sekas, taču arī bez tām tas var nopietni sabojāt tam pakļauto cilvēku dzīvi. Ko psiholoģijā nozīmē atliktās dzīves sindroms un kā ar to cīnīties, stāsta experimental-psychic.ru speciālisti.

Noteikti daudzi dzirdējuši vecāku vai citu radinieku izteikumus: “Tikai tad, kad pabeigsi skolu, varēsi darīt, kā pats vēlies”, “Vispirms iegūsti normālu izglītību, un tad…”, “Atrodi normālu darbu un pēc tam domā par savu ģimeni” u.tml.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažiem pieaugušajiem visa viņu dzīve pārvēršas par kāda notikuma gaidīšanu, kura pienākšana ļaus viņiem nekavējoties dzīvot laimīgi, darīt to, kas patīk utt.

Tādi cilvēki mēdz teikt: “Šobrīd dzīve mani neapmierina, bet, kad es… viss būs kārtībā”, “Tagad es neesmu pārāk laimīgs, bet, kad…” “Bet, kad” vietā var būt jebkas: pārcelšos uz citu pilsētu/valsti, kļūšu par uzņēmuma direktoru, apprecēšos utt.

Atliktās dzīves sindroma nosaukums izveidojies no tā, ka cilvēks, kurš tam pakļauts, drīzāk nedzīvo tagadnē, bet sapņos par nākotni. Viņš atliek savu dzīvi līdz vēlākam laikam, kad pienāks “tad, kad” (rakstā šo parādību/notikumu turpmāk sauksim par X faktoru).

Foto: Unsplash

Dažreiz pat lietas, kuras, šķiet, nav tieši saistītas ar X faktoru, tiek atliktas uz vēlāku laiku, un nevis tāpēc, ka cilvēkam nav fizisko spēju, finanšu vai kā cita, lai pie tām ķertos tūlīt. Atliktās dzīves sindroma būtība paredz, ka tādu iespēju vai kompromisu meklēšana netiek uzskatīta par nepieciešamu – kad notiks gaidītais, tad arī viss būs.

Protams, vajadzētu nošķirt šī sindroma skarto no cilvēka, kuru patiešām ierobežo noteikti apstākļi vai kuram ir sapnis, un viņš to plāno piepildīt.

Kas slikts atliktās dzīves sindromā: teorija

Protams, katram no mums ir savs priekšstats par laimīgu un ideālu dzīvi. Tie, kurus raksturo atliktās dzīves sindroms, uzskata, ka viņu īstā dzīve sāksies vēlāk – pēc X faktora pienākšanas. Ar to arī saistītas šī sindroma galvenās problēmas – tas traucē dzīvot tagadnē un gūt no tās maksimālu baudu un labumu (tas attiecas uz visām dzīves jomām), noved pie laika zaudēšanas, garām palaistām iespējām, kā arī var izvirzīt nepatiesas prioritātes un maskēt dažas psiholoģiskas problēmas.

Dažreiz atliktās dzīves sindroms “piesedz” nepārliecinātību par sevi, bailes (gan no tagadnes, gan nākotnes), negatavību pārmaiņām utt.

Bieži aiz tā slēpjas slinkums, nevēlēšanās iziet no komforta zonas. Bieži vien cilvēks pat nenojauš, ka viņam ir kādas problēmas. Patiesi, formāli mēs neatsakāmies, bet vienkārši plānojam ko darīt vēlāk, pēc X faktora parādīšanās.

Dažkārt šis sindroms izraisa depresiju, neirozi utt. Tas saistīts ar apzināšanos, cik daudz laika velti iztērēts, ar veltām cerībām un citām problēmām, kas radušās no atliktās dzīves sindroma.

Kas slikts atliktās dzīves sindromā: prakse (vairāki tipiski scenāriji)

1. X faktors nepienāk
Kas notiks, ja X faktors tā arī nepienāks? Piemēram, cilvēks labi zīmē un vēlētos pelnīt kā ārštata ilustrators. Taču viņš nevēlas atstāt pašreizējo garlaicīgo, bet stabilo darbu. Formālais attaisnojums: ja nu nebūs pasūtījumu?

Foto: Unsplash

Tātad vispirms jāsakrāj nauda, jāiegādājas automašīna, jānodibina ģimene utt. Tikai tad, kad stingri stāvi uz savām kājām, vari domāt par darba maiņu. Rezultāts – kārtojamo jautājumu virkne ir bezgalīga. Svarīga šādu situāciju iezīme: dažreiz atlikšanas iemesli ir patiešām nozīmīgi, citkārt tie vienkārši tiek izdomāti vai to nozīme pārspīlēta. Tajā pašā laikā kompromisa meklēšana (klientu piesaistīšana paralēli galvenajam darbam) parasti netiek apsvērta.

Aplūkotajā gadījumā var runāt par neizlēmību, nesagatavotību pārmaiņām, bailēm iziet no komforta zonas un bailēm kļūdīties. Atliktās dzīves sindroms darbojas kā ērta kūniņa, kurā paslēpties un attaisnot nevēlēšanos kaut ko mainīt gan tagadnē, gan nākotnē.

2. X faktors nevar pienākt
Ir situācijas, kad izvirzītie mērķi neizskatās pārāk reāli. Piemēram, meitene meklē ārzemnieku-miljonāru, lai aizbrauktu pie viņa uz citu valsti un dzīvotu uz viņa rēķina. Viņa neko nedara, lai pati uzlabotu savu dzīvi.

Foto: Unsplash

Protams, ir stāsti par skaistajiem prinčiem, bet kāda iespēja, ka konkrētā meitene atradīs vēlamo dzīvesbiedru ar norādītajām “īpašībām”, apprecēsies un dzīve plūdīs precīzi pēc viņas scenārija? Visticamāk, izrādīsies, ka vēlamā nākotne tā arī nepienāks. Tajā pašā laikā meitenei ir labs attaisnojums sev, kāpēc līdz šim viņas dzīve nebūt nav tik perfekta, kā viņa vēlētos – pagaidām visi prinči vēl nav “īstie”.

3. X faktors pienāca, bet fināls nav pārāk labs
Protams, ir situācijas, kad X faktors pienāk. Problēma slēpjas tajā, ka cilvēkiem ar atliktās dzīves sindromu šis scenārijs bieži vien saistīts ar vilšanos. Faktiski vairumā gadījumu X faktora parādīšanās nenozīmē, ka pēc tam dzīve pēkšņi kļūs ideāla bez jebkādām papildu pūlēm. Taču daudzi, kuri pakļauti aplūkojamajam sindromam, patiesi tic, ka laulība/savs dzīvoklis/automašīna, laba alga, pārcelšanās u.tml. radīs īstu brīnumu visās jomās vienlaikus.

Ir svarīgi saprast, ka dažreiz aiz brīnuma gaidīšanas slēpjas universāls attaisnojums, kāpēc cilvēks neattīsta sevi, nemeklē labāku darbu, partneri utt.

Piemēram: “Man nav attiecību ar meitenēm, jo ​​es dzīvoju kopā ar vecākiem, un meitenēm tas nepatīk.

Kad man būs savs dzīvoklis, es tūlīt atradīšu sievu.” Pēc X faktora parādīšanās attaisnojums pazūd, tomēr brīnums nenotiek. Dzīvoklis ir, bet attiecības joprojām neveidojas. Lieta tāda, ka potenciālās sievas atgrūž vīrieša raksturs, ne jau tas, ka viņš dzīvo kopā ar vecākiem.

Kad X faktors pienācis, bet neatrisina problēmas, cilvēks bieži iedarbina aizsargmehānismu, kas trešo scenāriju apvieno ar pirmo vai otro: pēc viena mērķa sasniegšanas cilvēks uzreiz izvirza sev citu. Piemēram, “Es pārcēlos uz citu pilsētu, bet tagad man jākļūst par uzņēmuma direktoru, un tad mana dzīve būs ideāla.” Tādējādi cilvēkam ir jauns attaisnojums bezgalīgai atlikšanai.

4. X faktors pienāca: labas beigas
Protams, ir situācijas, kad X faktora parādīšanās patiešām krasi maina dzīvi. Tā var notikt, ja X faktora pienākšana vienā vai otrā veidā noved pie iekšējo problēmu (vismaz dažu) risināšanas, kas dod stimulu pozitīvām izmaiņām.

Piemēram, meitene tic, ka, zaudējot svaru, viņa atradīs savu otro pusīti, varēs doties uz dejām, par ko vienmēr sapņojusi, atrast labāku darbu utt.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kad viņa patiešām zaudē svaru, paaugstinās viņas pašnovērtējums un, pateicoties tam, viņa pārliecinošāk izsakās darba intervijā un iegūst vēlamo darbu utt.

Jāatzīmē, ka šāds scenārijs ir reti sastopams, jo izmaiņas parasti nerodas pašas no sevis un prasa zināmas pūles. Taču tieši šī sindroma īpašniekiem pietrūkst aktīvas rīcības. Tāpēc šis scenārijs biežāk raksturo tos, kuri izvirza sev pareizo mērķi un to sasniedz.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 7
11 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 4
11 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 167
1 diena
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 18 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 34
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 67
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 13
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 36
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 129
10 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 83
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 182
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 149
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 96
17 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 157
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 167
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija 1
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 203
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim 1
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 13
23:35
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 3
22:35
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 129
20:42