Foto – Shutterstock

Koka grīdā parādās caurumiņi. Visticamāk, ieviesušies ķirmji 8

“Uz lakotas dēļu grīdas, kas ieklāta pirms 20 gadiem, parādījušies tādi kā caurumiņi. No sākuma domāju, ka bērni ar kaut ko asu sabakstījuši, bet nu sāku uztraukties, jo laikam tie ir kādi kukaiņi, varbūt pat ķirmji. Caurumiņi parādās arī citās vietās. Māja ir stāvbūve, apšūta ar ķieģeļiem. Kā man rīkoties, ja aizdomas apstiprināsies?” DAGMĀRA MĒRSRAGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
7 pārsteidzošas lietas, ko par jums atklāj apģērba krāsa
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā 158
Lasīt citas ziņas

Ķirmis mēdz dziļi iegrauzties koksnē, tāpēc, neizmantojot ķimikālijas, vienīgais veids, kā atbrīvoties no nelūgtā viesa, ir bojāto mājas konstrukcijas elementu nomaiņa. Turklāt jācenšas nomainīt pilnīgi visu bojāto koksni. Pretējā gadījumā ar laiku ķirmji var pārņemt arī nomainītās konstrukcijas.

Iespējams, ķirmji apmetušies uz dzīvi ne tikai grīdā, bet arī stāvbūves sienās. Tikai atsedzot būves koka elementus, varēs apjaust, cik sarežģīts un dārgs būs remonts. Par kukaiņu klātbūtni attēlā liecina nelielās aliņas un koksnes milti tajās. Diemžēl vislielākās problēmas sagādā ķirmji, kas par mājvietu izvēlējušies tieši koka stāvbūves sienu. Šādā situācijā pirms bojāto koka daļu izņemšanas nepieciešama arī pārējās sienas nostiprināšana.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Tomasz Klejdysz/SHUTTERSTOCK

Dabīgie aizsarglīdzekļi

Izvēloties kokmateriālus remontam, vislabāk iegādāties tādus, kas cirsti ziemā un ir iespējami sveķaināki. Turklāt tiem jābūt pienācīgi izžāvētiem. Sveķaina koksne nav sīko kukaiņu gaumē.

Dabīgi koksnes aizsardzības līdzekļi ir arī priežu sveķi un lineļļa. Lineļļa kokā jāiesūcina, cik vien tas spēj uzsūkt. Vispirms gan jānoņem lakas aizsargkārta, jānokasa ķirmju izgrauzumi. Lineļļa žūst lēni – vairākas dienas, taču iesūcas līdz pat centimetru dziļi. Caurumiņus var aizšpaktelēt. Tomēr jāsa­prot, ka būves konstrukcijas ir biezākas un ķirmjiem, kas apmetušies uz dzīvi dziļākos koksnes slāņos, līdzekļi nespēs kaitēt.

Ķīmiskie aizsarglīdzekļi

Veikalos nopērkami dažādi ķīmiskie sastāvi, kas koksni aizsargā arī pret ķirmjiem, tomēr lielākā daļa paredzēta koksnes apstrādei pirms tās izmantošanas.

Ķirmju bojāto konstrukciju apstrādei noder antiseptiķi Bochemit Plus (15 eiro/kg; šā koncentrāta pietiks 33 m3 apstrādei) un Hylotox Q (23 eiro/5 l). Preparātu efektivitāte palielinās, ja apstrādātās vietas pēc tam noklāj ar plēvi. Tomēr arī tie nespēs pilnībā pasargāt no ķirmjiem.

Vieglāk gan ir nevis cīnīties ar ķirmjiem, kad tie jau iemetušies, bet novērst tiem iespēju iedzīvoties, nodrošinot labu ventilāciju un neļaujot mājas koka konstrukcijas elementiem samirkt. Kokmateriāli, ko izmanto remontam, rūpīgi jāpiesūcina ar koksnes aizsardzības līdzekļiem.

Reklāma
Reklāma

KONSULTĒJIS SIA VIDZEMES KOKA MĀJAS VALDES LOCEKLIS JĀNIS BROKĀNS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.