Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.
Foto: LETA

Komercdārzu īpašniekiem būs stingrāki noteikumi bakteriālās iedegas apkarošanā 0

Komercdārzā vai ražojošā dārzā atkārtoti konstatējot bakteriālo iedegu, dārza īpašniekam vai valdītājam divu nedēļu laikā būs jāizstrādā rīcības plāns augu karantīnas organisma apkarošanai, paredz valdības šodien apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Zemkopības ministrija norāda, ka bakteriālā iedega trīs gadus pēc kārtas tika konstatēta Jelgavas novada Vilces pagasta zemnieku saimniecības “Akmentiņi” komercdārzā. Vairākus gadus pēc kārtas atkārtota bakteriālās iedegas konstatēšana perēklī var apdraudēt aizsargājamās zonas statusa saglabāšanu Latvijas teritorijā. MK noteikumos plānots veikt grozījumus, lai nodrošinātu piemērotus fitosanitāros pasākumus bakteriālās iedegas izskaušanai un saglabātu aizsargājamās zonas statusu Latvijas teritorijā.

Ja komercdārzā vai ražojošā dārzā kādā no nākamajiem diviem gadiem pēc sākotnējā bakteriālās iedegas uzliesmojuma konstatēšanas tā tiks konstatēta atkārtoti, komercdārza īpašniekam vai tā valdītājam divu nedēļu laikā būs jāizstrādā un jāiesniedz apstiprināšanai Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) rīcības plāns ar informāciju par regulārām vizuālajām pārbaudēm bakteriālās iedegas saimniekaugiem perēkļa teritorijā, paredzētajiem stādījumu kopšanas darbiem un darbarīku dezinfekciju, kā ari plānoto bakteriālās iedegas saimniekaugu stādu iegādi un stādīšanas shēmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Personai arī jāiekārto žurnāls, kurā jānorāda detalizēta informācija par veiktajiem vizuālajiem apsekojumiem, īstenotajiem stādījumu kopšanas darbiem un darbarīku dezinfekciju.

Papildu drošībai vienu reizi laikā no jūlija līdz augustam būs jāņem paraugus no bakteriālās iedegas saimniekaugiem laboratoriskām analīzēm bakteriālās iedegas latentās formas noteikšanai. Ja paraugā konstatēts attiecīgais augu karantīnas organisms, visi augi attiecīgajā komercdārzā vai ražojošajā dārzā būs jāiznīcina, tos sadedzinot.

Grozījumi MK noteikumos stāsies spēkā pēc to publiskošanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Kā ziņots, bakteriālā iedega (“Erwinia amylovora”) ir bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā, kad , kad tika atklāti 26 šīs slimības perēkļi Zemgales, Rīgas, Latgales un Dienvidkurzemes reģionā, bet ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem tā tika veiksmīgi ierobežota. Lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādaudzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.