Foto: SHUTTERSTOCK

Lai dārzs plaukst un smaržo! Noderīgi ieteikumi stādu pircējiem un šīs sezonas modes tendences 0

Arta Ciša, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Maijā dārzs iegūst tās aprises, kuras esam gaidījuši visu ziemu. Iepriecina smaržas, krāsas un, jā, arī pirmās garšas no skābeņu, rabarberu, lakšu, ziemcietīgo garšaugu dārza.

Sēj zaļumus, redīsus, burkānus, bietes, kāļus, pupiņas, puravus, lapu selerijas, pētersīļus, ķirbjus, gurķus. Mēneša beigās var stādīt kāpostus, izstādīt kabaču, gurķu un ķirbju dēstus, pa naktīm piesedzot tos ar agrotīklu. Pirms likšanas zemē tos pāris dienas ir jāpieradina pie āra apstākļiem, pa dienu turot noēnotā vietā dārzā, bet uz nakti ienesot telpās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dobēs sēj vasaras puķes: kreses, kliņģerītes, saulespuķes, vasaras dālijas, kosmejas, samtenes un citas. Tās ļoti labi sadīgst un nav nepieciešams audzēt stādus.

Pamata augšanas vietā stāda rudens sākumā ziedošās sīpolpuķes – gladiolas, frēzijas un citas. Maija vidū paliekošā vietā stāda arī kannas un dālijas.

Stāda sīksīpoliņus!

Var stādīt vīnogas, dzērvenes, brūklenes, krūmmellenes, zemenes. Pavasarī stādītām zemenēm nevajadzētu ļaut ļoti ražot, ja nu vienīgi izaudzēt kādu ogu pagaršošanai!

Siltumnīcā stāda gurķu, tomātu, paprikas, asās paprikas, bazilika, baklažānu un citus siltummīļu stādus!

Siltumnīcā var ienest iekarināmos podos sastādītās puķes, lai tās sakuplo līdz laikam, kad ieņems savu pastāvīgo vietu dārzā.

Maija beigās, jūnija sākumā pakāpeniski pieradina pie āra apstākļiem puķu, garšaugu dēstus, kas izaudzēti siltumnīcā. Tam noderētu siltāka, no vējiem pasargāta vieta.

Kamēr vēl zied zilsniedzītes un citas pavasarī ziedošās sīpolpuķes, augi jāmēslo ar slāpekli un kalciju saturošu mēslojumu. Mauriņu līdz Jāņiem jāmēslo ar pavasara mēslojumu. Starp citu, to būtu jāsāk pļaut!

Noderīgi ieteikumi stādu pircējiem

Foto: SHUTTERSTOCK

Iesaka agronome, dārzeņkopības speciāliste Mārīte Gailīte.

Nereti gadās vilšanās, kad mājās pārnestais augs neuzvedas gluži tā, kā tika cerēts.

• Pērciet dēstus drošā vietā, kur kopā ar augu var saņemt arī konsultāciju.

• Nepērciet vājākos, slikti attīstītākos augus, pat ja tie ir lētāki. Spēcīgs augs labāk ieaugs un ātrāk ziedēs.

Reklāma
Reklāma

• Augam jābūt pareizi veidotam, ar veselu stublāju un bez slimību un kaitēkļu pazīmēm. Tam blakus var būt kāda sīka nezāle, kura pirms stādīšanas, protams, jāizravē.

• Dēsti podiņos ir labāki nekā stādi ar vaļējām saknēm, tomēr jāpārliecinās, ka sub­strāts cieši piekļaujas podiņa sienām: sprauga starp sakņu kamolu un podiņu liecina par pārkaltušu substrātu, kas nepatīk saknēm.

• Nepērciet augus lielos podos, jo parasti tie ir nule pārstādīti lielākā konteinerā. Mazākos podiņos, kuri tikpat kā neredzami zem paša auga, noteikti ir labāki, un mājās pārstādīt nāksies šā vai tā.

• Pērkot košumkrūmus, jāizvēlas kompakti ieapaļas formas augi.

• Kociņu stublājam jābūt taisnam, ar labu, stingru vadzaru.

• Nepērciet intensīvi ziedošus augus. Jāskatās uz dzinumiem un pumpuriem, kas iepriecinās ar ziediem vēlāk.

• Jāpārbauda, vai augam ir laba sakņu sistēma. Ja stādiem ir vaļējas saknes, jāpārliecinās, ka tās nav pārkaltušas.

• Gan pērkot, gan pārstādot augus, saglabājiet etiķetes (labāk pie auga, nevis kādā atvilktnē) ar sugas vai šķirnes nosaukumu, varbūt nākamgad atkal gribēsiet audzēt to pašu šķirni.

• Ja augi ir braukuši tālāku ceļu, pārvedot mājās, tie jāaplaista un pēc iespējas ātrāk jāiestāda. Ja tas nav iespējams, jāuzglabā pavēnī vēsā vietā.

Dārza modes tendences

Stāsta dārzniece, ainavu arhitekte, vides speciāliste Dace Laiva (“Skaisto Dārzu Darbnīca” sdd.lv).

Novērtēt iniciatīvu – iesaistīt ģimeni

Foto: SHUTTERSTOCK

Ikviens jūtas noderīgs, ja viņam tiek ļauta rīcības brīvība. Kopā ar bērniem var sēt dārzeņus un puķes, lielākiem bērniem var atļaut pašiem saimniekot, atvēlot dārzā dažas dobes pilnīgi viņu atbildībā. Svarīgi padomāt par bērnu augumam un spēkam piemērotiem dārza darbarīkiem. Tā būs lieliska iespēja atrauties no viedierīcēm, pavadīt laiku svaigā gaisā, izzinošā procesā, nosmērēt rokas un rušināties pa zemi. Dārza darbos var mācīties lasīt un rakstīt, veidojot augu etiķetes, var mācīties skaitīt, saskaitot stādus vai dārzeņus rindās, var mācīties dabaszinības, vērojot, kā ūdens iesūcas augsnē vai saulespuķes zieds griežas līdzi saulei. Bērni var veidot pierakstus un veikt novērojumus, salīdzināt ražu dažādos gados, pētīt augus un kukaiņus.

Ģimenē katrs var atrast ko sev piemērotu dārza darbos. Vecāka gadagājuma cilvēki parasti ir rūpīgāki un pacietīgāki, bet jauniešiem vienmēr pilna galva ar radošām idejām. Gadās arī ravētāji, viņus gan vajag mīlēt!

SAISTĪTIE RAKSTI