Lai laukā silta gulēšana! 0

Nav universālu guļammaisu, tāpat kā nav automašīnas riepu, kas labi derētu gan vasarā, gan ziemā. Pirms iegādes tāpat rūpīgi jāapsver, kādos apstākļos lietosiet, jo ir būtiskas atšķirības starp komfortablu atpūtu guļammaisā, kad ārā ir +10…+15 °C, un labu miegu svaigā gaisā, kad temperatūras stabiņš noslīdējis zem nulles.

Reklāma
Reklāma

 

Temperatūras režīmi

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Uz guļammaisa ir norādes par temperatūras režīmu, lai patērētājs varētu izvēlēties sev piemērotu preci. Kā neapjukt šajās piktogrammās, grafikos un atzīmēs? Tieši no temperatūras atkarīgs, vai maisā izdosies komfortabli pārlaist nakti, vai arī šīs stundas pārvērtīsies par murgu, drebinoties aukstumā.

Maksimālā temperatūra max uzrāda gaisa temperatūru, kādā standarta cilvēks naktī var gulēt ar attaisītu rāvējslēdzēju, neuzliekot kapuci, bez svīšanas. Šis rādītājs nav redzams uz visiem guļammaisiem, jo nav obligāts, pārējie trīs gan.

CITI ŠOBRĪD LASA

Komforta temperatūra comfort ataino, kādā standarta sieviete var gulēt visu nakti atslābinātā pozā. Starp citu, guļammaisu ražotāju izpratnē standarta vīrietis ir 25 gadus vecs, augums 173 cm, svars 70 kg, sieviete – 25 gadi, 160 cm, 60 kg. Interesanti, ka atšķirības temperatūras uztverē vīriešiem un sievietēm ir aptuveni 5 grādi, proti, sievietēm vajadzīgi siltāki apstākļi.

Robežtemperatūra limit parāda, kādā standarta vīrietis var gulēt vismaz astoņas stundas pozā, kas maksimāli nodrošina siltuma saglabāšanu – sarāvies čokurā, pievelkot pie ķermeņa rokas un kājas. Šis rādītājs ir vissvarīgākais, jo informē par guļammaisa ērtas lietošanas zemāko temperatūru.

Ekstremālie apstākļi extreme ir temperatūra, kādā standarta sieviete pasargāta no nosalšanas, negarantējot aizsardzību pret organisma atdzišanu. Proti, var gulēt 6 stundas čokurā, bet miegs nav komfortabls, naktī nākas mosties no aukstuma. Apstākļi jau robežojas ar dzīvībai bīstamu situāciju.

Starp limit un extreme cilvēkam guļot ir auksti, un ilgstošā laika periodā tas jau ir kaitīgi veselībai un bīstami dzīvībai. Savukārt temperatūra starp comfort un limit it kā ataino, uz ko guļammaiss ir spējīgs vidēji statistiski. Ražotājiem, kuri patiešām testē savu produkciju, starpība starp pēdējiem diviem lielumiem ir 3 – 8 grādu robežās, lielāka var liecināt par datu falsifikāciju.

Ja dodieties ceļojumā vasarā, kad gaisa temperatūra nenokrīt zemāk par 10 grādiem, nav nepieciešams dārgs guļammaiss, kas iztur lielus mīnusus, pietiek ar ko vienkāršāku.

 

Kokons, sega vai kombinezons?

Cilvēka fantāzijai komforta radīšanā robežu nav, tirgū ir dažādu formu un veidu guļammaisi, kas piedāvā arī visai ekstrēmus un interesantus gulēšanas variantus.

Tradicionālākais piedāvājums ir sega: labs variants pastāvīgiem, mierīgiem laika apstākļiem, var izmantot gan kā guļammaisu, gan kā segu, iespējams savienot divus kopā, ja ražotājs, domājot par cilvēkiem, kuri nav viens otram vēl apnikuši, ir paredzējis šādu ekstru. Par to liecina norādes ar burtiem “R” (labā puse) un “L” (kreisā puse). Protams, var uzreiz iegādāties divvietīgu guļammaisu. Ir vēl segas paveids, kādu cilvēki bieži vien darina paši, tas saucas quilt (vatētā sega). Atšķirībā no segas, kurai ir rāvējslēdzējs, šim ir savelkamas siksnas, ar kurām gulētājs to savelk sev cieši apkārt un iekārtojas kā kokonā. Tā ir priekšrocība salīdzinājuma ar parastu guļammaisu, jo palielinās temperatūras diapazons, kurā quilt var lietot.

Reklāma
Reklāma

Ir ražotāji, kas piedāvā guļammaisus – šūpuļtīklus, kurus uzkarina starp diviem kokiem, ir arī speciāls pārklājums, kurš kalpo kā jumts. Veidojas tāda kā ligzda. Latvijā nav nopērkami, ārvalstu interneta veikalos gan.

Pašlaik vispopulārākie, šķiet, ir guļammaisi kokona formā, saukti arī par mūmijām Tie sašaurinās kāju daļā, ir kapuce, kas apņem galvu. Rāvējslēdzējs nav visā garumā, jo caur to aizplūst siltums. Labs variants pārgājieniem, jo aizņem salīdzinoši maz vietas un labi notur siltumu. Arī iespējams sapārot, tikai jāiegādājas ar labās un kreisās puses rāvējslēdzēju.

Guļammaiss – kombinezons ļauj pārvietoties, neizlienot no tā, bet tāds rūpīgi jāizvēlas pēc izmēra un temperatūras rādītājiem. Ir arī guļammaiss “kāja” – puse no kokona, jo nosedz tikai ķermeņa apakšējo daļu. Piemērots ceļotājiem, kuriem svarīgi samazināt ekipējuma svaru.

Jāņem vērā, ka situācijās, kad guļammaiss nav piemērots augumam, tas nenodrošina aizsardzību zemā temperatūrā, jo paliek pāri daudz brīvas vietas, kuru ķermenis nespēj piesildīt.

 

Kas maisam vēderā?

Guļammaisu pildījumos parādās aizvien jauni sintētiskie materiāli, bet vienlaikus nav pazuduši arī dabīgie. Kam dot priekšroku? Vispirms

… sintētika.

Vecās paaudzes guļammaisos parasti ir sintapons, kam ir vairāki plusi – tas mazāk uzsūc mitrumu, viegli žāvēt pat ziemas apstākļos un atjaunot formu, sarullēts aizņem mazāk vietas nekā dūnu maiss. Tie sver no 1100 līdz 2300 gramiem, un šie ir lētākie un izplatītākie guļammaisi. Pēc 2 – 3 gadu aktīvas lietošanas tie jau ir izgulēti un nonēsāti, zaudē spēju noturēt siltumu, kas ir galvenais to trūkums, taču tas liek atkal doties uz veikalu sildīt ekonomiku, jo cilvēkiem patīk jaunas lietas. Komforta zonas temperatūra lielākoties nav zemāka par -10 grādiem.

Jaunās paaudzes sintētiskais pildījums pēc īpašībām jau tuvojas dūnām, tāpēc komforta temperatūra šādam guļammaisam var būt pat līdz -25 grādiem. Labi žūst, ērti mazgāt, nebaidās no sēnītēm, nepelē, neizraisa alerģiskas reakcijas. Izcilas kompresijas īpašības, labi saspiežas un pēc tam izplešas, nelaiž mitrumu guļammaisā, bet vienlaikus arī elpo, sviedri izdalās, nezaudējot ķermeņa siltumu. Šie guļammaisi ir lētāki par dūnām, tiem nav ne vainas arī pēc 5 – 6 gadu intensīvas lietošanas.

Ja ir vajadzīgs guļammaiss vasaras ceļojumiem nakšņošanai teltīs, pietiek ar visparastāko sintapona variantu. Lielveikalos akciju laikā tādus var iegādāties visdažādākajās krāsās, lētākie maksā, sākot no 10 latiem. Parasts lietotājs, kuram guļammaiss vajadzīgs vienu, divas reizes sezonā, patiesībā pat nespēj novērtēt atšķirības kvalitātē, par kuru jāmaksā krietni augstāka cena.

Jaunajiem guļammaisu pildījumiem ir raibi nosaukumi: lite-loft, primaloft, polarguard, hollofil, microloft … Tie ir ļoti labi mitriem laika apstākļiem – viegli tīrāmi, noturīgi pret pelēšanu. Lētāki par dūnām. Lielākajā daļā pašu jaunāko ir polarguard 3D, kas ir vieglāks, bet tikpat uzticams kā iepriekšējais polar­guard. Labāk saspiežams salīdzinājumā ar pārējiem sintētiskajiem materiāliem, līdz ar to šāds guļammaiss aizņem mazāk vietas.

Kaut arī daudzi ziemas ap­stākļiem izvēlas sintētiskos guļammaisus, jo tie labi izvada mitrumu, tomēr dūnu pildījumam ir kāds liels pluss – tas notur ķermeņa mitrumu iekšpusē, vienlaikus labi sargājot saimnieku no ārpuses. Tātad

 

… kokvilna un dūnas.

Kokvilnas vate labi uzsūc mitrumu, taču šādu guļammaisu prātīgāk izmantot kā parastu segu. Nav piemērota aukstam laikam, tā ir smaga pārgājienā.

Lai nopirktu labu dūnu guļammaisu, lieki nešķērdējot līdzekļus, ir mazliet jāorientējas šī pildījuma specifikā. Izpētot piedāvājumu, kļūst skaidrs – jo vairāk dūnu, jo tas siltāks un smagāks, bet – jo labākas dūnas, jo mazāk to vajag, līdz ar to maiss ir vieglāks, bet ievērojami dārgāks.

Par dūnām droši var teikt, ka nekas tik labi nesaglabā siltumu, bet tās diemžēl lieliski uzsūc mitrumu, tāpēc zaudē savas labās īpašības, kā arī slikti žūst. Dūnas zaudē ap 50 % siltum­spējas, samirkstot par 25 %, un tas ir ļoti būtisks trūkums Tāpēc šie guļammaisi vairāk noder ceļojumiem sausās un aukstās vietās.

Dūnu kvalitāti nosaka ar pufīguma rādītāju Fill Power (FP apjoms kubikcollās, līdz kuram izplešas iepriekš saspiesta viena unce jeb aptuveni 30 grami dūnu). Starp citu, ASV un Eiropā šie rādītāji nedaudz atšķiras dažādu svara un mēra sistēmu dēļ. Amerikā skaitļi 400 – 450 ir vidēja kvalitāte, 500 – 550 laba kvalitāte, 550 – 750 ļoti laba kvalitāte, 750+ augstākā kvalitāte. Eiropā turpretim 600 – 700 jau uzskata par augstāko kvalitāti, bet rādītāju apzīmē ar EU, piemērām 860+EU, kamēr ASV ar US, piemēram, 610+US. Kāda ir atšķirība starp 400 un 700? Var teikt, ka pirmās dūnas iegūst rūpnieciski no 4 mēnešu vecām zosīm, kuras izmanto pārtikā, bet 700+ dūnas pašas izkrīt spalvu mešanas laikā un tās vāc ar rokām. Atšķirība ir arī svarā, piemēram, guļammaiss ar 750+ dūnām, kur tās ir 1100 gramu, iztur mīnus 40 grādus, bet ar 900 gramiem – mīnus 30.

Lai dūnas nesaplaktu, tās sajauc ar citiem materiāliem, parasti spalvām. Lielākoties pievienotais daudzums ir no 10 – 20 %, ko ražotājs un arī tirgotājs uzrāda preces tehniskajā specifikācijā, piemēram, minot skaitļus 90/10 vai 70/30, kuros redzams dūnu/spalvu (cita materiāla) sadalījums. Dūnu guļammaisiem ir ļoti ieteicams izmantot speciālos mazgāšanas līdzekļus, lai tie ilgāk kalpotu. Pareizi kopti, tie ir 3 – 5 reizes ilgmūžīgāki par sintētiskā pildījuma, īpaši sintapona brāļiem. Latvijas apstākļos labs dūnu guļammaiss ziemā faktiski visiem būtu vajadzīgs, ja nu pēkšņi atslēdz centrālo apkuri vai arī nav vēlēšanās kurināt māju…

 

Ārējais pārklājums

Lielākoties guļammaisu pārklājumos vairs neizmanto dabīgos materiālus – kokvilnu un vilnu, kas viegli samirkst un ātri nolietojas. Ir radīti sintētiskie – ar augstu mitruma un vēja necaurlaidību, kas drēgnos laika apstākļos ir būtisks ieguvums. Visbiežāk sastopamie – poliesters, neilons, mikrošķiedra un dažādi dryloft materiāli. Parasti gan ražotāji izmanto dažādas neilona modifikācijas, audumu vēl pārklājot ar ūdensizturīgu kārtu, kas labi aizsargā arī pret vēju.

Mikrošķiedra arī ir noturīga pret ūdeni un vēju, labi elpo, turklāt ir vieglāka par dryloft, kas šajā segmentā ir visnoturīgākais materiāls, arī ļoti labi elpo, bet pagaidām pats dārgākais. Mitrākiem laika apstākļiem neilona pārklājums neder, tad paliek izvēle starp mikrošķiedru un dryloft. Pēdējais pārklājums ir domāts gulēšanai āra apstākļos visās četrās sezonās, mikrošķiedra noder trim vai četrām, ja vien ziemā nav jāapmetas, piemēram, sniega alā. Veikalos tātad nopērkami vienas sezonas, divu, trīs un četru sezonu guļammaisi, kam ir attiecīgi atšķirīgs pārklājums un pildījums. Vienas sezonas piemēroti siltām vasaras naktīm un domāti izklaides braucieniem, četru sezonu – nakšņošanai diezgan ekstremālos apstākļos.

UZZIŅA

• Lētākais 600D dūnu guļammaiss ar 150 gramu dūnu pildījumu maksā 40 – 55 latus (extreme t° -5 °C), ar 500 gramu pildījumu 900+ FP – 336 latus (extreme t° -25 °C). Var iegādāties speciāli sievietēm un bērniem paredzētos, to cenas no 70 līdz 300 latiem. Bērnu guļammaisi parasti ir krāsaini un mazāk piemēroti gulēšanai sarežģītos klimata apstākļos.

• Guļammaisus no sintētiskajiem materiāliem var iegādāties, sakot no desmit līdz pat vairākiem simtiem latu.

SVARĪGI

Kvalitatīvam guļammaisam:

• pildījums ir vienmērīgs, bez gabaliem, kunkuļiem,

• nav auksto šuvju, kas iet cauri visam izstrādājumam,

• pie rāvējslēdža iekšpusē piešūta speciāla lente, kas novērš auduma ieraušanu,

• ir speciāla poga, kniede vai āķītis pie kapuces, kas nepieļauj patvaļīgu rāvējslēdža atvēršanos,

• nav redzamas šķības šuves un citas neprecizitātes.

 

{gallery id=”1941″}

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.