
Pīkst, zvana un zviedz. Izvēlamies modinātājpulksteni, lai mostos ar prieku, 0
Modinātājpulkstenis atšķirībā no citām dzīvē nepieciešamām ierīcēm cilvēku mīlestību nebauda, jo gluži nelaikā pārtrauc saldāko miegu vai sapni. Mūsdienās daudzi iztiek bez pulksteņa, jo modināt spēj arī mobilais telefons, kurā var iestatīt dažādas melodijas, bet, neraugoties uz to, pulksteņi aizvien ir nepieciešami un pieprasīti.
Pīkst, zvana un zviedz
Kvarca modinātājiem, kas darbojas ar baterijām, zvana skaņu biežāk aizstāj pīkstieni. Taču ierīcēm, kuru dizains atgādina senākos, ar atsperi uzvelkamos, mēdz būt āmuriņš, kas sit pa diviem augšā novietotiem zvaniņiem, atdarinot modinātāju skaņu.
Modeļi ar slīdošu sekunžu rādītāju darbojas pavisam bez skaņas. Tiem salīdzinājumā ar tikšķošajiem elektrības patēriņš ir mazliet lielāks.
Ja ir paradums pa miegam nospiest zvana pogu, no aizgulēšanās glābs modinātājs ar snaudas funkciju, jo pēc vienas vai divām minūtēm zvanīs atkārtoti.
Bērniem domātie modinātājpulksteņi ir spilgtās krāsās, ar labi nolasāmiem cipariem, droši, ar izturīgu korpusu un tīkamām zvana skaņām – viens zviedz kā zirgs, cits taurē kā ugunsdzēsēju mašīna vai vītero putnu balsīs.
Lētākie modinātājpulksteņi maksā aptuveni 4 eiro, bet par 10–15 eiro jau ir plaša izvēle. Dārgākie maksā aptuveni 50 eiro.
Ar LED gaismiņām un spīdošiem rādītājiem
Lai tumsā redzētu pareizu laiku, noderēs modinātājpulkstenis ar LED gaismas diodēm. Spožie cipari var būt baltā, sarkanā vai zilā krāsā un redzami pat 30 metru attālumā, turklāt ciparu spilgtumu var regulēt. Šie pulksteņi darbojas 220 V spriegumā, taču strāvas patēriņš ir niecīgs. Ja elektrības piegāde pārtrūkst vai pulksteni atvieno no tīkla (pat vienu mēnesi), tas, pateicoties backup baterijām, ieslēdzot joprojām rādīs pareizu laiku.
Arī parastajiem kvarca modinātājpulksteņiem mēdz būt izgaismota ciparnīca, dažiem ir fluorescējoši rādītāji. Lai rādītāji naktī spīdētu, tiem kādu laiku jāatrodas gaismā.
Pulkstenis ar barometru
Par 13 eiro var nopirkt modinātājpulksteni, kas rāda arī atmosfēras spiedienu, gaisa temperatūru un mitruma līmeni telpā. Tas darbojas gluži kā maza meteoroloģiskā stacija, jo grafikā rāda temperatūras pārmaiņas pēdējo 12 stundu laikā, bet smaidoša vai bēdīga sejiņa raksturo telpas klimata komforta pakāpi. Pamatojoties uz gaisa spiediena pārmaiņām, ierīce prognozē laika apstākļus.
Par 49 eiro var iegādāties modinātājpulksteni ar temperatūras bezvadu sensoru baseinam vai citai ūdenskrātuvei. Šāda ierīce, piemēram, noder zivju audzētājiem, lai kontrolētu ūdens temperatūru. Pulkstenis rāda arī gaisa temperatūru telpā un prognozē gaidāmo laiku.
Veselīgāk − bez modinātāja
Neirologs un miega medicīnas speciālists Ainārs Vecvagars uzskata: – Veselībai vislabāk ir tad, ja cilvēks vajadzīgajā laikā pamostas pats, bez tuvinieku skubināšanas vai modinātāja zvana vai aptuveni piecas minūtes pirms zvana. Diemžēl ne visi to spēj. – Mostoties pašiem, organisms ir izgājis cauri vairākām veselīgā miega fāzēm, tās netiek pārtrauktas. Jāņem vērā, ka pilna miega cikls ilgst no 45 līdz pat 90 minūtēm. Naktī cilvēks parasti iziet cauri četriem līdz sešiem miega cikliem.
Ainārs Vecvagars atzīst, ka zvana skaļums un melodija ir gaumes lieta: vienam patīk klusāka, citam – skaļāka. Viens grib mosties lēni un pakāpeniski, cits – strauji. Te nekādu rekomendāciju nav, jāļaujas savai gaumei un izjūtai. Katrs lai mostas tā, kā pašam ērtāk un patīkamāk.
KONSULTĒJUŠI SIA “GIGA TOP” PROJEKTU VADĪTĀJS EDGARS BRĒMERS UN PULKSTEŅU VEIKALA “Stūrītis” PĀRDEVĒJA BRIGITA INOVSKA