Publicitātes foto

Lai problēmas ar zobiem nebūtu iemesls slēpt smaidu 0

Dažu vai pat visu zobu zaudējums nav neatrisināma problēma – trūkstošo zobu aizvietošanai tiek izmantotas gan neizņemamas, gan izņemamas protēzes.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Taču arī mākslīgos zobus, tāpat kā smaganas un visu mutes dobuma gļotādu, vajag kopt regulāri un pareizi. Tas ne tikai pagarinās protēzes mūžu, bet ļaus dzīvot pilnvērtīgi, neslēpt smaidu un izbaudīt katru maltīti.

Viens pierod ātrāk, cits lēnāk

“Izņemamās protēzes var būt gan nepilnās, gan pilnās, atkarībā no tā, vai cilvēkam ir vai nav arī savi zobi. Protēzes tiek gatavotas katram individuāli no cietas plastmasas vai, kombinējot plastmasu ar metālu.

Pirms tam noņem mutes dobuma nospiedumu, nosaka sakodienu un, izmantojot krāsu skalas palīdzību, piemeklē zobu krāsu,” stāsta VCA Dent zobārste – protēziste Aija Pētersone-Štekeļa.

Pirms protēzes izgatavošanas notiek pielaikošana, lai izvērtētu tās novietojumu mutes dobumā, jauno zobu krāsu, formu un citas nianses.

Reizēm pēc jaunas zobu protēzes ievietošanas tā var kādā vietā berzt vai nospiest smaganas, tādēļ visbiežāk zobārsts jāapmeklē vēl divas trīs reizes, lai veiktu korekcijas un protēze derētu kā uzlieta.

Smaganas ir elastīgas, tās padodas. Tikko izgatavotai protēzei ir nepieciešams laiks, lai tā ieņemtu īsto vietu, iesēstos dziļāk. Kādam tas notiek dažu dienu laikā, citam – vajadzīgas vairākas nedēļas.

Pēc tam zobārstu ieteicams apmeklēt reizi gadā, jo svešķermenis – protēze – dažkārt var radīt smaganu un mutes gļotādas iekaisumu, nospiedumu, zem tās var attīstīties sēnīšu infekcija. “Ar laiku kauls zem smaganām atrofējas, nosēžas, tādēļ zobu protēze kļūst vaļīga. Ja vien mākslīgie zobi nav nodiluši, protēzi var pielāgot izmaiņām, daļu, kas saskaras ar smaganām, izveidojot no jauna,” teic zobārste.

Pacientiem, kuri pirmo reizi sākuši lietot izņemamo protēzi, visvairāk traucē tas, ka tā nekur mutes dobumā nav fiksēta, tādēļ šķiet, ka mākslīgie zobi jebkura brīdī var izslīdēt.

Nepilnās zobu protēzes pie vēl esošajiem zobiem nostiprina ar dažādiem fiksācijas elementiem, piemēram, skavām, atslēgu sistēmām.

Pierašanas periodā var izmantot aptiekās nopērkamo protēžu līmi. Ārste gan iesaka lietot tikai dažus pilienus, ne pārāk ilgu laiku un katru vakaru līmi no protēzes rūpīgi notīrīt.

Ja zobu protēzes nav izņemamas

Ja zaudēti vairāki blakus esoši zobi, tos var aizvietot ar neizņemamām zobu protēzēm – tiltiem, kuri tiek izgatavoti no plastmasas, lieta metāla, metālkompozīta, metālkeramikas vai cirkonija oksīda.

Dabīgos zobus noslīpē un uz tiem fiksējas protēze. Ja zaudēti četri vai vairāk zobi pēc kārtas, protēzi var balstīt uz žokļa kaulā ķirurģiski ievietotiem implantiem jeb mākslīgām zoba saknēm, kuras tiek izgatavotas no īpaši izturīgiem titāna sakausējumiem.

“Pie šīm protēzēm protams ir vieglāk pierast, taču adaptācijas periods katram var būt atšķirīgs. Reizēm var likties, ka jaunā zobu rinda ir pārāk augstu vai berž vaigu, it īpaši, ja pēc dabīgo zobu zaudēšanas pagājis krietns laiks,” novērojusi Aija Pētersone-Štekeļa.

Neizņemamās zobu protēzes tāpat, kā dabīgie zobi, jāsargā no bruksisma jeb zobu griešanas miegā, piemēram, iegādājoties īpašu kapi.

Rūpīgi notīrīti, nevis berzt

Protēzes ir regulāri jākopj un jātīra. Aptiekās var iegādāties, piemēram, zobu (superfloss) diegus, kas sastāv no trim daļām – cietas, biezas un mīkstas mikrošķiedras, kā arī parasta zobu diega un ir paredzēti tiltu, brekešu un izņemamo zobu protēžu kopšanai.

Tāpat noder speciāla birstīte, gēls un šķīdināmas tabletes to balināšanai un attīrīšanai.

Der atcerēties, ka mākslīgie zobi ir uzņēmīgi pret ārējās vides iedarbību, tādēļ ar laiku to krāsu var ietekmēt ēdienu un dzērienu pigmenti, piemēram, tēja, kafija, sarkanvīns, smēķētājam – cigarešu dūmi.

Zobārste uzsver, ka izņemamās protēzes vismaz divas reizes dienā no ārpuses un iekšpuses rūpīgi jātīra, izmantojot birsti ar mīkstiem sariņiem un zobu pastu, kura nesatur abrazīvas vielas. Agresīvas beršanas dēļ plastmasā var rasties skrāpējumi, kuros uzkrājas ēdiena pigments.

Ja pašu spēkiem neizdodas protēzi notīrīt, jāvēršas pēc palīdzības pie zobu higiēnista vai zobārsta. Reizēm protēzi nepieciešams nosūtīt uz tehnisko laboratoriju, kur to notīra un nopulē.

Var kalpot gadiem

Ja ievietota neizņemamā protēze vai nepilna izņemamā protēze, vietās, kur tā saskaras ar dabīgajiem zobiem, var pastiprināti veidoties aplikums, kā dēļ var rasties bojājumi.  Lai to novērstu, regulāri jāapmeklē zobu higiēnists, kurš ieteiks piemērotus kopšanas līdzekļus.

“Pilnā vai nepilnā protēze nospiež smaganu sīkos asinsvadus, traucējot mutes dobuma apgādi ar asinīm. Tādēļ vajag stiprināt smaganas, regulāri masējot tās ar mīkstu zobu birstīti vai pirkstu. Lai mēle varētu masēt smaganas, bet siekalas labāk apskalotu mutes dobuma gļotādu, protēzi pirms gulētiešanas jāizņem.

Plastmasa ir porains materiāls, kurš uzsūc ēdiena smaržu un tam var piesaistīties mikrobi un sīkas ēdiena daļiņas, tādēļ protēzes uzglabāšanai ieteicams lietot ne tikai tīru ūdeni, bet periodiski to ievietot arī speciālā dezinficējošā šķīdumā,” iesaka Aija Pētersone-Štekeļa. Tabletes, no kurām to pagatavot, var iegādāties aptiekā.

Izņemamās protēzes, ja tās pareizi kopj un uzglabā, kalpo vidēji piecus gadus vai pat ilgāk.

Biežākā kļūda ir neuzmanīga izņemamās protēzes tīrīšana, piemēram, turot to virs izlietnes. Izslīdot no rokām un atsitoties pret cieto virsmu, tā var salūzt, tādēļ pirms tam izlietnē jāieklāj mīksts frotē dvielis vai jāielaiž ūdens.

Protēze jāsargā arī no mājas mīluļiem – tā kā plastmasa uzsūc ēdiena smaržu, suns to var sagrauzt vai pārkost.

Ko jautāt farmaceitam?

Mēness aptiekas farmaceite Daiva Āboliņa:

“Kā teica zobārste – lai pierastu pie protēzes vajadzīgs laiks. Ja pierašanas posmā ir pastiprināta siekalošanās, var palīdzēt piparmētru konfektes – tās padarīs siekalu norīšanu dabiskāku. Sākumā varētu būt nedroša sajūta ēdot. Tad svarīgi sākt mīkstākiem ēdieniem vai ēdienu sagriezt mazākos gabaliņos.

Dezinfekcijai

Aptiekā pieejamas putojošas tabletes, no kurām pagatavo šķīdumu protēžu attīrīšanai un dezinfekcijai.

Tablete jāizšķīdina siltā ūdenī un šķīdumā jāievieto protēze. Attīrīšanai pietiks ar trim minūtēm, tomēr dezinfekcijai nepieciešamas aptuveni desmit minūtes.

Dezinfekcija ir ļoti svarīga! Tā novērš sēnīšu un baktēriju vairošanos, kas vēlāk var izraisīt smaganu iekaisumu.

Ar mīkstu zobu birstīti kārtīgi jānotīra no protēzes fiksācijas krēma un ēdiena paliekas. Protēzi var atstāt šajā šķīdumā arī uz nakti. Pirms lietošanas protēzes obligāti jānoskalo zem tekoša ūdens.

Protēžu rūpīga kopšana palīdz novērst iekaisumus mutes dobumā, sliktu elpu, Ir pieejamas tabletes, kas protēzi padara baltāku, ja, lietojot krāsainos dzērienus vai smēķējot protēzēm ir  mainījusies krāsa.

Fiksēšanai

Protēžu līme jeb fiksācijas krēms ne tikai palīdz noturēt protēzi vietā, tam ir arī vairākas dzīves kvalitāti uzlabojošas funkcijas.

Fiksācijas krēms, saskaroties ar siekalām, uzbriest un darbojas kā aizsargājošs slānis starp cieto protēzi un smaganām, tā samazinās berze un smaganas nospiešana, turklāt ēdiena daļiņas nevar iekļūt  zem protēzes. Fiksācijas krēmi ir pieejami ar piparmētru garšu, bez garšas, rozā vai balti, ar platāku snīpīti vai šaurāku precīzākai uzklāšanai.

Fiksācijas krēmu var izmantot arī lietojot daļējās protēzes. Šajā gadījumā vislabāk izvēlēties tādu, kam ir smalks snīpis, kas ļauj uzklāt nelielu daudzumu krēma.

Nav nepieciešams nosmērēt visu protēzi ar krēmu! Ja fiksācijas krēms ir sajūtams pāri protēzes malām, tas uzklāt pārlieku daudz. Pietiek ar vieglu 1-2 cm garu līniju vai ar dažiem maziem punktiņiem. Ar vienu protēžu fiksācijas krēma tūbiņu vajadzētu pietiek vismaz mēnesi.

Aptiekās pieejami ir arī līmējošie spilventiņi. Tie veidoti no smalkas un mīkstas vilnas, kas satur nātrija alginātu. Tiklīdz šī viela nonāk saskarē ar mitrumu tā veic fiksācijas funkciju. Spilventiņi gan piemēroti tikai pilnīgo protēžu nēsātājiem. Ja jums līme nebija piemērota, pamēģiniet šo!

Super floss zobu diegs ir ārkārtīgi svarīgs, ja ir lielas zobu starpas, breketes vai implantu tiltiņi. To var viegli izvērt cauri, jo tam ir vaskots ciets gals, kam seko mīksts diegs, un tā iztīrīt grūti aizsniedzamās vietas starp zobu un smaganu vai implantu un smaganu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 567 Covid-19 gadījumi, bet miruši vēl 17 sasirgušie
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā izlietotas gandrīz visas vakcinācijas pirmajam aplim paredzētās vakcīnas devas 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Infekcija izplatījusies ļoti strauji: aprūpes centrā Apē Covid-19 atklāts 48% iemītnieku 8
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 5
1 diena
LE
LETA
Veselam
Piektdien pret Covid-19 vakcinēti 1780 cilvēki, kas ir līdz šim augstākais rādītājs 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
Fizioterapeite: “Kustība svaigā gaisā ir kvalitatīvāka!” Dabas “sporta zāles” iespējas tiem, kuri ilgojas pēc fitnesa kluba
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 77
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Šonedēļ noslēdzas vakcinēšanas pret Covid-19 pirmais vilnis 11
1 diena
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
55 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 2
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
6 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 1
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 66
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 77
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
14:48
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
14:24
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm…
14:08