Lai sienas nepelētu, miteklis ir jāvēdina 0

“Dzīvojam 150 gadus vecā ķieģeļu ēkā. Kopš dzīvoklī ielikām plastmasas logus, tas kļuvis mitrāks, pat koka grīdas sāk bojāties. Vai tikai vēdināšanas vaina? Ko darīt?” 
Aija Jelgavas novadā

Reklāma
Reklāma

 

“Karu ir sākušas abas divas valstis.” Stepaņenko un Švecovas atbildes par karu Ukrainā saniknojušas Latvijas sabiedrību 21
TESTS. Izpildi testu un pārliecinies, vai zini latviešu valodas gramatiku tikpat labi, cik devītklasnieks
Kokteilis
Šo 5 vārdu īpašnieki liek sievietēm justies kā septītajās debesīs 10
Lasīt citas ziņas

Siltumenerģijas taupīšanas ziņā stikla pakešu logi ir izdevīgāki, jo ir daudz hermētiskāki nekā vecā tipa koka logi. Taču vecie pa rāmja spraudziņām veica arī gaisa apmaiņas funkciju, papildus ierastajai vēdināšanai nodrošinot daudzmaz komfortablu klimatu telpās. Ieteicamais relatīvais gaisa mitrums mājās ir 40 – 60 %. Atkāpes no šā komforta koridora negatīvi atsaucas gan uz iemītnieku veselību, gan telpu uzturēšanu. Piemēram, četru cilvēku ģimene diennaktī izdala aptuveni 10 litrus ūdens. Ja vēdināšanas sistēma labi nestrādā, telpās strauji pieaug gaisa mitrums. Iespējams, tieši ventilācijas trūkums pēc plastmasas logu ielikšanas ir bijis par iemeslu grīdu trupēšanai. Mitras telpas ir arī vēsākas (mitrs gaiss vada siltumu labāk nekā sauss!), būtībā tādas nevar piekurināt, jo nelietderīgi zūd siltumenerģija. Arī mūra ārsienu siltuma izolācija darbojas, pateicoties daudzām ar gaisu pildītām ķieģeļu porām. Mitrā telpā šīs poras pakāpeniski piepildās ar ūdeni un sāk vadīt siltumu 20 – 30 reižu ātrāk. Visiem pakešu logiem, arī plastmasas, nav ne vainas, ja vien tie kvalitatīvi izgatavoti. Vērtnes parasti ir aprīkotas ar mikrovēdināšanas režīmu, kas ļauj pat ziemas laikā atstāt 3 mm vēdināšanas spraugas. Gaisa apmaiņu nodrošina arī logos iebūvētas pašvēdināšanas sistēmas. To kanāliem var uzlikt filtrus, kas neļauj telpā iekļūt putekļiem.

Un tomēr – arī pašiem telpas centīgāk jāvēdina.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Visdrošāk ir trīs četras reizes dienā plaši atvērt logus uz 15 – 20 minūtēm, īpašu uzmanību pievēršot guļamistabām. Vismaz pirms gulētiešanas noteikti būtu ātri jāizvēdina šīs telpas, atjaunojot svaigā gaisa rezerves. Ja iespējams, šajā laikā enerģijas taupīšanas nolūkos apkuri vajadzētu izslēgt, kas gan malkas krāsnij neder. Vēdinot jāraugās, lai istabas temperatūra nenoslīd zem 15 °C, citādi mitruma piesātinātais gaiss sāk kondensēties.

 

– Ja mājās ir vairākas malkas krāsnis, īslaicīga logu atvēršana var nebūt pietiekami laba metode pastāvīgai svaigā gaisa nodrošināšanai. Labāk izmantot regulējamas vēdināšanas atveres, ko logā montē kopā ar stikla paketi. Tās aizņem ap 7 % laukuma, lūkas atvērumu regulē ar roku. Ja vēdināšanas atvere logā nav iestrādāta uzreiz, to var ierīkot arī vēlāk, tiesa, tad nāksies nomainīt stikla paketi, – stāsta SIA “Montāžnieks D” tirdzniecības vadītājs Modris Dolbāns.

– Jau ieliktos plastmasas logos var iestrādāt automātiskos gaisa padeves vārstus Aeireco, kas reaģē uz gaisa mitrumu. Kopā ar uzstādīšanu viena ierīce izmaksā apmēram 60 latu, – citu risinājumu piedāvā firmas “LoguRemonts.lv” projektu vadītājs Eduards Kuzmenko.

– Katrā dzīvojamā telpā virs loga ieteicams iebūvēt svaigā gaisa pieplūdes sistēmu Fresh. Tā ir vienkārša teleskopiska caurule mājas ārsienā – ar restīti, vārstuli un filtru. Atvērumu vislabāk regulēt ar rokas aizbīdni. Tas ir lētākais variants, citas sistēmas ir kaprīzākas. Viens šāds ventilācijas kanāls nodrošina gaisa apmaiņu 25 m2 platībai un izmaksā aptuveni 25 latus. Lai svaigais gaiss tiktu tālāk, telpās jāierīko nosūces ventilatori. Tos parasti liek pie ventilācijas gaisa vadiem – virtuvē, vannas istabā vai tualetē, – ierosina SIA “SP Baltic” pārdošanas vadītāja Linda Kreicberga.

 

 

Svarīgi

Piesārņots gaiss (skābekļa trūkums) izraisa visu cilvēka orgānu sistēmu nepilnīgu funkcionēšanu. Par to liecina bālums, miegainība, biežas galvassāpes, garastāvokļa izmaiņas, sliktas koncentrēšanās spējas.

Reklāma
Reklāma

 

Padoms

Par gaisa mitruma pakāpi mājās var spriest, atstumjot no sienas drēbju skapi. Ja aiz tā uz sienas ir pelējums, mitrums telpā ir pārāk liels. Vasarā sienas izžāvēt ir vieglāk, taču to var darīt arī ziemā. Vispirms atbīda mēbeles 20 cm no sienām un plaši atver logus. Pēc 10 minūtēm tos aizver un ļauj gaisam sasilt. Pēc četrām stundām vēdināšanas procedūru atkārto. Ja to regulāri veic divas nedēļas no vietas, sienas kļūst sausas. Pelējuma sēnīti var noberzt ar suku.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.