Foto: Vivanta Volkova

Daudzi jau sākuši dārza sakopšanu. Varbūt laiks sakopt arī radu kapavietas? 4

Andris Tiļļa, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Saule silda aizvien biežāk un spilgtāk – aicināt aicina pabūt dabā, svaigā gaisā stiprināt organismu, lai neuzmāktos nekādi vīrusi. Daudzi uzsāk pavasarim raksturīgos apkārtnes, dārza sakopšanas darbus.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 119
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Laiks arī apsvērt, vai nevajadzētu sakopt savu tuvinieku, radu kapuvietas. To izdarot, apvienojam lietderīgo ar emocionāli nepieciešamo un gūstam gandarījumu par paveikto – tas ir gan mūsu pienākums, gan dvēseliska vajadzība saglabāt tuvinieku, mīļo cilvēku piemiņu.

Ar kritisku skatu

Pienākot pie kapuvietas, vispirms jāuzmet skatiens tuvējiem kokiem, vai nekarājas kāds vēja aizlauzts zars, kas var būt bīstams. Ja nu pašam to novākt nav pa spēkam, tad jāvēršas pie kapsētas saimnieka, kas ieteiks vajadzīgo speciālistu.

CITI ŠOBRĪD LASA

No kapuvietas dzīvžoga, košumkrūmiem jāizlasa vēja sadzītās pērnās lapas, jānogriež sakaltušie un aizlūzušie zari, arī kopiņa jāattīra no pērnajām lapām, zariem un citiem ziemas sanesumiem.

No augiem jānoņem egles vai priedes zari, kas bija uzlikti, lai nosegtu augus no sala. Dzimtas kapsētas mēdz būt plašākas ar iestādītiem kokiem, košumkrūmiem, jau martā ir nepieciešams balināt to stumbrus ar kaļķu javu.

Tas vajadzīgs, lai aizsargātu augu no kaitēkļiem un saules spilgtajiem stariem, lai neplaisātu stumbrs. Pavasarī labi redzami arī gruntsūdeņu nedarbi, kur iegrimušas smiltis, grants vai mulča. Tad nu jāķeras pie darba un tās jāpapildina un jānolīdzina.

Jāapkopj arī piemineklis

Kad pēc apbedījuma zeme nosēdusies, pie kopiņas var uzlikt piemiņas zīmi vai pieminekli. Tam jāizraugās piemērotākā vieta, lai mākslas darbs būtu saskaņā ar ieceri, ainavu, lai iegravēto tekstu vai portreta vaibstus pareizi atklātu krītošā gaisma.

Tuvējā apkārtne jāpārlūko ar kritisku skatu. Ja tur aug biezi krūmi, tie jāizrauj ar visām saknēm, jāapzāģē koku zari, lai augsnei piekļūtu gaiss un saule. Pretējā gadījumā viss darbs būs veltīgs, jo ēnainā vietā kapa pieminekļus var pārklāt gan sūnas, gan rūsa.

Plaukstot kokiem, izdalās sula. Ja tā nokļūst uz pieminekļa, pie tās pielīp putekļi un sāk augt sūna, īpaši uz neapstrādātās virsmas. Ja piemineklis jau uzlikts, jāraugās, vai ziemas iespaidā gruntsūdeņi nav to sašķiebuši.

Ja vaina nav liela, tad iztaisnot to var pašu spēkiem, atrokot pamatus, paceļot pieminekļa zemāko malu un sapildot zem tā oļus, smiltis vai kādu citu stingru materiālu.

Ja piemineklis turpina šķiebties, tad jālūdz profesionālu kapu labiekārtotāju palīdzība, lai pieminekli noņemtu un uzliktu no jauna. Ko svarīgu zināt par pieminekļa kopšanu?

Tas jāmazgā regulāri: agri pavasarī un vasaras sākumā pēc koku noziedēšanas. Lai pieminekli nomazgātu, vajadzīgs tīrs ūdens, suka un lupata. Cementa pieminekļiem derēs asa suka ar plastmasas sariem, granīta pieminekļiem – metāla suka. Sākumā piemineklis jānoberž ar suku vai jānotīra ar sūkli, bet gravējums jāiztīra ar sodu, kas neitralizēs skābo vidi, neļaus augt sūnām.

Mainīgie laika apstākļi gadu gaitā var atstāt uz pieminekļu virsmas apsūbējumu. Lai to novērstu, ir svarīgi  periodiski veikt akmens ķīmisko tīrīšanu, mazgāšanu un gravējuma apstrādi.

Tas palīdzēs saglabāt akmens īpašības un nodrošinās skaistu ārējo izskatu. Ja padzisis gravējums, to var uzlabot pašu spēkiem, piemeklējot attiecīgā toņa krāsu un piekrāsojot izbalējušās vietas ar smalku otiņu.

Ja nu tas ir izdzisis, jālūdz meistara palīdzība – rokas gravējums ir viens no labākajiem gravējuma veidiem, kas uz akmens saglabājas visilgāk.

Pirms tam, lai piegravētu nepieciešamo tekstu, gadu skaitļus vai zīmējumus, gravieris zīmē skici, kā labāk izvietot kompozīciju, lai tā organiski iekļautos uz akmens jau esošajā kompozīcijā.

Kopiņa kā akcents

Kapu laukumiņa akcents ir kopiņa, kas kopjama īpaši. No sūnām un citiem ziemā uzkrātajiem netīrumiem jāattīra arī kapa apmalītes, kas pēc ziemas vai nu izļodzījušās, vai daļēji iegrimušas zemē.

Te princips līdzīgs kā ar kapa pieminekli, apmalīte zemākajā malā ir jāpaceļ un zem tās jāsapilda cietāks materiāls, līdz sasniegts vienāds līmenis. Ja kapa apmales ir vecas, būtu jāapsver iespēja tās nomainīt pret jaunām, jo, noslīdot vienreiz, tām ir tendence atkārtoties.

Ierasti kapa kopiņas apzaļumo ar staipekņaugiem, rāzītēm… Pēdējā laikā iecienīti arī netradicionālāki risinājumi, piemēram, vienmēr nevainojami izskatās pilnīgi vai daļēji ar akmens plāksni klāta kopiņa. Tā ir atgriešanās pie senām tradīcijām.

Parūpējies par soliņu

Piemiņas vieta paredzēta arī pārdomām, īpaši gados vecākiem gribas pasērst uz soliņa un atcerēties aizgājēju. Tāpēc ir svarīgi pārliecināties, vai soliņš ziemā nav cietis – vai joprojām ir izturīgs un estētiski pievilcīgs.

Ja nu koka soliņš ir iepuvis, tas jāsalabo, jāpārkrāso ar alkīda krāsu, glazūrām un ūdens bāzes krāsām āra darbiem. To var veikt pašu spēkiem – svarīgi pirms krāsošanas tam noņemt veco krāsu.

Savukārt metāla soliņiem, kā arī sētiņām jānokasa gan vecā krāsa, gan rūsa. Tiklīdz tas izdarīts, metāls tūlīt jānokrāso, jo mitrumā rūsa veidojas īpaši ātri. Ja kavēsies, var nākties visas metāla detaļas pārslīpēt vēlreiz.

Metāla soliņa pārkrāsošanai arī derēs alkīda krāsa. Krāsošanai jāizvēlas diena, kad nesola lietu. Ja nenožuvusi krāsa samirks, tajā veidosies ūdens izskaloti plankumi. Jākrāso tikai uz tīras, sausas virsmas.

Nesaudzīgajā laika ritējumā cieš arī kapa zīme – koka krusts. Tradīciju zinātāji iesaka: ja savu laiku tas ir nokalpojis, to noteikti nevajadzētu izmest atkritumu kaudzē, bet ierakt turpat kapu laukumiņā. Līdzīgi dara ar novecojušām kapa piemiņas plāksnēm.

Augi barojas vainaga rādiusā

Foto: Wikipedia

Jāaprušina un jāsamēslo skujeņi, jāuzirdina augsne kapu virsmiņām un, ņemot vērā iestādīto augu šķirni un specifiku, augsni var papildināt ar kūdru, minerālmēsliem un citiem augsnes maisījumiem, kurus iespējams iegādāties specializētajos veikalos.

Ja esat konstatējuši, ka ziemas laikā ir cietuši apstādījumi, stādīšanas darbus vislabāk atstāt uz maija vidu.

Ja esat nolēmuši stādīt sīpolu augus, tad pirms likšanas zemē tie jāglabā trīsdesmit minūtes mangāna šķīdumā, lai netiktu pakļauti dažādiem vīrusiem un sēnītēm.

Kapu laukumiņam sīpolpuķes ir izdevīgas – aug vairākus gadus bez pārstādīšanas – piemēram, muskares, sniegpulkstenītes vai cīrulīši. Glīti izskatās arī stādījumi ar petūnijām, begonijām un pelargonijām, kas ar savu košumu priecēs jau no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim.

Lai augi kupli zeltu un ziedētu, tie jābaro. Pavasarī augus vajag mēslot ar slāpekli. Atsevišķs mēslojums nepieciešams skuju kokiem – tūjām, kadiķiem, eglītēm u. c.

Savukārt rododendriem, hortenzijām ir nepieciešams mēslojums, kas paredzēts skābu mīlošiem augiem. Iesakāms izmantot arī speciālu mēslojumu rozēm, tām var uzkaisīt un zemē iestrādāt no krāsns vai ugunskura ņemtus pelnus, kas uzlabos zemes pH līmeni un arī aizsargās no kaitēkļiem, kukaiņiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Katram no šiem augiem veikalos ir atrodams īpaši paredzēts iepakojums. Pārējiem augiem, ja nav īpašu augsnes nosacījumu, noderēs kompleksais mēslojums, kura sastāvā ir slāpeklis, kālijs, fosfors u. c., kas ir attiecīgi sabalansēti lietošanai noteiktā laika periodā.

Tūju dzīvžogam var uzlikt svaigu kūdru un pievienot bioloģisko mēslojumu. Jāatceras, ka augi barojas vainaga rādiusā, ja pieber pie paša stumbra, augs var aiziet bojā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē? 2
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 labākās mazsālīto gurķīšu receptes: arī “fiksie” gurķi – ēdami jau pēc 15 minūtēm! 2
16 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kur bij’ plūkt jāņuzāli, kur bij’ jautri palīgoti: kur svinēt un lasīt jāņuzāles, lai neiekultos nepatikšanās? 5
16 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 119
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu šodien izvirzīsi pārāk augstus mērķus! Horoskopi 23.jūnijam
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
17 stundas
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kādas nodokļu izmaiņas gaidāmas pašnodarbinātajiem? 15
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Smaržo pasakaini, garšo vēl labāk: mājās gatavota zemeņu kūka ar krēmsieru 2
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza dekorēšanai modē ir lieli puķu podi. Taču tiem vajag ļoti daudz augsnes. Kā taupīt zemi? 3
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Negaidīti novīta ķirsis. Vai labāk būtu ārstēt vai zāģēt nost? 1
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc nosarka krūmmellenes?
4 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kā vislabāk apēst dārzeņus: izcili svaigu kabaču salāti tūlītējai ēšanai 1
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 119
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 35
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 42
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
12 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi? 4
7 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 5
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
19 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 17
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 28
19 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
23 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 20
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 59
22 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Horvātijas futbolisti izšķirošajā spēlē uzvar Skotiju, nodrošinot iekļūšanu astotdaļfinālā
00:05
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā
00:02
LE
LETA
Ziņas
Irāna: ASV nobloķējušas Irānas mediju tīmekļa vietnes 1
22:52