Dārza smaržīgās karalienes - peonijas

FOTO. Lai vasarā atkal priecētu, kokveida peonijām laiks doties ziemas guļā: kā tās “iepakot” 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 30
Lasīt citas ziņas

“Manām kokveida peonijām pumpuri kļūst lielāki, zaļgani. Varbūt jāieziemo siltāk? Nezinu, kā būtu pareizi to darīt. Skujas neder, jo krūmi lieli.” – jautā Zane no Siguldas.

“Tāpat kā citi augi kokveida peonijas vēl nav devušās dziļā mierā, kā tas parasti notiek aukstākos rudeņos un ziemās,” skaidro puķkopis un selekcionārs Raimonds Petrovskis. Pat pērn novembrī bija saliņš, taču šogad rudens beigās uz augsnes virskārtas sasalšanu maz cerību. Gaisa temperatūra vēl tik augsta, ka veģetācija turpinās. Ir mitrs un pietiekami silts, tāpēc pumpuri briest. Turklāt kokveida peonijām nav kā lakstveida (tās ir ziemcietes), kam virszemes daļas atmirst. Tās aug kā krūmi, un pumpuri veidojas jau iepriekšējā gadā (nākamgad ziedēs šovasar ieriesušies pumpuri).

CITI ŠOBRĪD LASA

Kokveida peonijas ir pielāgojušās zemām temperatūrām, taču Latvijas mainīgie laika apstākļi var izstrādāt nelāgus jokus. Visbīstamākais periods ir pavasarī, kad augi jau mostas un pēkšņi uznāk pat –9 grādus liels sals. Tad piesegšana ir svarīgāka nekā ziemā. Taču augu reakciju nevar prognozēt (to nosaka dažādu apstākļu kopums), jo puķkopis ir pieredzējis tādus pavasarus, kad pēkšņi uznāk salna ar 5–6 grādus lielu aukstumu un peonijas lapas no rīta guļ kā lupatiņas. Par laimi, tās vēlāk atdzīvojas, un augam nekāds liels ļaunums nav nodarīts.

Puķkopis praksē pārliecinājies, ka augi ir pietiekami gudri un tomēr prot paredzēt laiku un tam sagatavoties. Ja kokveida peonijas briedina pumpurus, tas varētu nozīmēt, ka nekādu bargo, auga dzīvībai bīstamo ziemu tie negaida. Turklāt pumpuros slēpjas arī ziedi, kas briedēs sēklas, taču ar pēcnācējiem nedrīkst riskēt.

Pārbaudīts praksē!

Ziemas mode

Kamēr gaisa temperatūra ir mazos mīnusos, par kokveida peonijas labsajūtu nebūtu jāuztraucas. Ja pumpuri sabrieduši lieli, taču sola bargāku salu, drošības labad labāk peonijas piesegt. Puķkopis piesegšanai gatavojas savlaikus – jau tagad.

Foto: Inita Šteinberga

1. Zarus apņem ar mīkstu auklu, lai vieglāk piesegt. Smalkākajā variantā var iegādāties mīkstās stieples, vienkāršākajā – derēs pat sieviešu zeķes.

Foto: Inita Šteinberga

2. Kamēr zeme vēl vaļā, ap krūmu var apspraudīt kokus, klūgas. Tos vēlams izvietot tā, lai segums, ko liks uz karkasa, nepieskartos dzinumiem.

Foto: Inita Šteinberga

3. Kad sola zemas temperatūras, puķkopis krūmam uzmauc lielo džutas maisu. Tas ir elpojošs materiāls, taču labi pasargās augus. Ja sola sniegu un lietu, auduma maisam uzmauc atbilstīga lieluma atkritumu maisu. Starp zemi un maisu atstāj brīvu joslu, lai augs varētu elpot. Kad sals garām, plēves maisu noņem.

Foto: Inita Šteinberga

Ja ziema atkal būs silta, tad nekādu piesegšanu nevajag. Taču iepriekš to nevar paredzēt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.