Foto – Shutterstock

Kā dzīvs mironis… Tikai pēc 20 gadiem uzzināju diagnozi – Laimas slimība. Elīnas Prikules pieredze 4

“Neesmu no cilvēkiem, kas bieži un plaši dalās par savas dzīves gājumu, taču šoreiz jūtu to kā pienākumu – pastāstīt par savu pieredzi (diagnozi – Laimas slimību), tā, iespējams, kādam palīdzot nedzīvot ar infekciju vairāk kā 20 gadu, bet savlaicīgi sākt ārstēšanu, lai nenonāktu līdz veģetējošam stāvoklim. 22. novembrī medijos publiskotā informācija, ka ES pieaug saslimstība ar Laimas slimību, pamudināja to darīt tieši tagad,” šādi savā sociālajā kontā “Facebook” raksta Elīna Prikule. Ar viņas atļauju publicējam šo pieredzes stāstu un uzzinām, kā turpinās ārstēšanās.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim 24
Lasīt citas ziņas

Par diagnozi neko nezinot, dzīvoju 20 gadus

Augusta beigās uzzināju, ka sirgstu ar Laimas slimību. Ar infekciju, par to neko nezinot, dzīvoju vairāk nekā 20 gadus. Jau bērnībā man sāpēja rokas un kājas, lauza kaulus, taču tolaik viss tika norakstīts uz to, ka bērns aug.

CITI ŠOBRĪD LASA
Katru gadu man nāca klāt dažādi simptomi, kuriem vienmēr atrada kādu attaisnojumu.

Apmēram 20 gadu vecumā man sākās stipras nepārejošas galvassāpes. Ap to laiku arī izteiktāks kļuva nogurums, taču arī tam vienmēr atrada kādu iemeslu – eksāmeni, studijas, darbs utt. Kaut kā apradu ar nemitīgajām sāpēm, taču izteikti veselība pasliktinājās pēdējo četru piecu gadu laikā, kas vienlaikus sakrita ar ģimenes pieaugumu. Likumsakarīgi, ka šoreiz visas veselības problēmas tika skaidrotas ar to, jo pēc ārstu teiktā biju praktiski vesela, un man nekaitēja nekas tāds, kas nav katram otrajam Latvijas iedzīvotājam. Pie visa vainīgs esot stress!

Aptuveni pirms diviem gadiem tiem simptomiem, kas man jau bija, pievienojās galvas reibšana un acu miglošanās. Sākumā tikai laiku pa laikam. Tomēr par spīti tam, ka lietoju ārstu izrakstītos medikamentus un uzcītīgi pildīju visus ieteikumus – samazināt stresu, vairāk atpūsties, vairāk fizisku aktivitāšu utt. – kļuva arvien sliktāk.

Šogad augusta beigās kļuva tik nelāgi, ka nespēju paveikt elementāras ikdienišķas darbības, kur nu vēl strādāt. Pilnīgs ķermeņa bezspēks, stipras sāpes, nemitīga galvas griešanās un nefokusēta redze.

Paldies Dievam, ka tas sakrita ar laiku, kad kolēģe (vienmēr būšu pateicīga viņai par to) pastāstīja par savu paziņu, kurai bijuši līdzīgi simptomi un kurai atklāta Laimas slimība.

Nākamajā rītā devos uz laboratoriju nodot asins analīzes un tās pašas dienas beigās saņēmu rezultātus. IgM (esoša infekcija) bija normas robežās, taču IgG (bijusi saskarsme ar infekciju) bija paaugstināts.
Jutu atvieglojumu, jo beidzot kādā izmeklējumā kaut kas tomēr parādījās.

Mans atgvieglojums un doma, ka nu beidzot man norīkos atbilstošu ārstēšanu un varēšu justies labāk, bija maldīgs.

Infektoloģe, pie kuras devos uz konsultāciju, paziņoja, ka mani simptomi (sāpes muskuļos, locītavās, kaulu laušana, nogurums, nespēks, galvas reiboņi u. c.) nav Laimas slimībai raksturīgi (lai gan internetā atrodamā informācija liecina par pretējo) un ka analīzes neko nenozīmējot. Viņas vārdiem sakot, mani ir “jāapbēdina, bet man nav Laimas slimība, bet gan fibromialģija (vispārējas ķermeņa sāpes) un hroniska noguruma sindroms”.

Tā kā iepriekš, par spīti grūtībām lasīt un koncentrēties, veicu zinātnisko materiālu un jaunāko pētījumu izpēti par diagnostiku, simptomiem, ārstu attieksmi un sarežģīto ārstēšanu, turpināju meklēt izeju uz labāku pašsajūtu. To atradu specializētā Laimas slimības klīnikā Varšavā (Starptautiskās Laimas asociācijas biedrs), kur man noņēma speciālas analīzes (LTT borelia test), kuras tālāk sūtīja uz Berlīnes klīniku.

Jāpiebilst, ka šīm analīzēm ir ~90% precizitāte, savukārt tām, kuras taisa Latvijā – tikai 50%, tas nozīmē to, ka infekcija (kaut tā ir) var vispār neuzrādīties asins analīzēs!!

Pēc nepilnām trim nedēļām saņēmu rezultātus no Varšavas klīnikas, kas apliecināja, ka man ir aktīva Laimas slimība (aktīva reaktīva stadija). Pasaulē par šīm jaunajām diagnostikas metodēm, slimības izpausmēm un iespējamo ārstēšanu runā sen. Amerikas Savienotajās Valstīs ievērojama aktivitāte sākusies vismaz pirms desmit gadiem.

Diezgan labu priekšsatu par Laimas slimības postu sniedz filma “Under our skin”: Eiropā diemžēl par šo kaiti nerunā tikpat kā nemaz.

Nopriecājos, dzirdot 22. novembra Lavijas Radio 1 sižetu, kurā ziņoja, ka Eiroparlaments aicina izstrādāt plānu cīņai pret Laimas slimību – iegūt pilnvērtīgākus izplatības datus un veidot vienotu ārstēšanas un diagnostikas praksi.

Eiropas Parlamenta deputāte no Somijas Merja Kilanena Eiroparlamenta diskusijās norādījusi, ka “diemžēl Laimas slimības diagnostika un ārstēšana nav labā stāvoklī un vēl ir jāveic daudzi pētījumi. Dažreiz Laimas slimība kļūst hroniska, bieži cilvēkiem simptomi saglabājas daudzus gadus pēc antibiotiku terapijas, dažreiz šie cilvēki paliek bez pienācīgas aprūpes un ārstēšanas un zaudē arī spēju strādāt.” Tāpat sižetā minēja, ka turpmāk valstīm būs jāziņo par Laimas slimības gadījumiem.

Tas, protams, ir apsveicami, taču, ja tiek noliegta hroniska slimības stadija, tad jau Latvija arī turpmāk varēs apgalvot, ka esot ļoti mazs ar Laimas slimību saslimušo skaits. Vai tiešām?!

Šo dažu mēnešu laikā, kopš esmu aizrakusies līdz diagnozei, zinu vēl četrus cilvēkus, kuru stāsti ir līdzīgi manam. Pieļauju, ka tādu patiesībā ir daudz. To arī apliecināja viena daktere, sakot, ka “patiesībā ar šādiem simptomiem nāk diezgan daudz cilvēku, kuriem neizdodas atrast diagnozi, taču Latvijā valda uzskats, ka hroniska Laimas slimības stadija neeksistē…” Eksistē, mīļie, un kā vēl eksistē!!!

Par laimi, tie nav tikai mani vārdi, bet to apliecina arī manu analīžu, kuru diagnostiku veica Berlīnē, rezultāti.

Radiosižetā tika minēts arī tas, ka jāstrādā pie cilvēku izglītošanas par preventīviem pasākumiem. Jā, protams, laba doma! Taču, pirmkārt, būtu jāstrādā pie medicīnas iestāžu izglītošanas par slimības izpausmēm un diagnosticēšanu, ņemot vērā valdošo uzskatu mūsu valstī – hroniska stadija nav iespējama, lai gan jaunākie zinātniskie pētījumi pierāda, ka ir, turklāt šī slimība ir ļoti postoša un vēlākās tās stadijās cilvēku padara par “dzīvu mironi” (jā, tieši tāda ir sajūta, kad acis ir vaļā, bet ķermenis ir nefunkcionāls!).

Sargiet savu veselību – lasiet, pētiet, iedziļinieties!!!

Esmu no sirds pateicīga savai ģimenei, tuviniekiem, kolēģiem un visiem pārējiem līdzcilvēkiem, kas šajā ne visai vieglajā dzīves posmā man ir milzīgs atbalsts! Paldies! Paldies! Paldies!

Ārstēšanās katram var atšķirties.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uzrakstīju savu stāstu, nojaušot, ka situācija ir nelāga kopumā, taču komentāru un šēru skaits liecina, ka tā ir dramatiska… Izveidotajā Laimas slimības atbalsta grupā aptuveni nedēļas laikā piereģistrējās vairāk nekā 200 cilvēku, turpina pievienoties… un stāsti ir dažādi, bet ar līdzīgu tendenci – laikus nav diagnosticēta vai vispār atsakās diagnosticēt, neatzīst hronisku formu, lai gan Eiroparlamentā par šādu hronisku formu runā gan, kā arī atzīst, ka šī slimība ir ļoti liela problēma tās izplatības un zināšanu trūkuma dēļ par to, kā arī tās sekas ir postošas.

P. S. Šeit Avrilas Lavinjas un Alijas Hilfedžeres pieredzes stāsti (internetā tādu var atrast ļoti daudz).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58