Foto – Shutterstock

Kā dzīvs mironis… Tikai pēc 20 gadiem uzzināju diagnozi – Laimas slimība. Elīnas Prikules pieredze 3

“Neesmu no cilvēkiem, kas bieži un plaši dalās par savas dzīves gājumu, taču šoreiz jūtu to kā pienākumu – pastāstīt par savu pieredzi (diagnozi – Laimas slimību), tā, iespējams, kādam palīdzot nedzīvot ar infekciju vairāk kā 20 gadu, bet savlaicīgi sākt ārstēšanu, lai nenonāktu līdz veģetējošam stāvoklim. 22. novembrī medijos publiskotā informācija, ka ES pieaug saslimstība ar Laimas slimību, pamudināja to darīt tieši tagad,” šādi savā sociālajā kontā “Facebook” raksta Elīna Prikule. Ar viņas atļauju publicējam šo pieredzes stāstu un uzzinām, kā turpinās ārstēšanās.

Par diagnozi neko nezinot, dzīvoju 20 gadus

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 138
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 294
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 140
1 diena
Lasīt citas ziņas

Augusta beigās uzzināju, ka sirgstu ar Laimas slimību. Ar infekciju, par to neko nezinot, dzīvoju vairāk nekā 20 gadus. Jau bērnībā man sāpēja rokas un kājas, lauza kaulus, taču tolaik viss tika norakstīts uz to, ka bērns aug.

Katru gadu man nāca klāt dažādi simptomi, kuriem vienmēr atrada kādu attaisnojumu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Apmēram 20 gadu vecumā man sākās stipras nepārejošas galvassāpes. Ap to laiku arī izteiktāks kļuva nogurums, taču arī tam vienmēr atrada kādu iemeslu – eksāmeni, studijas, darbs utt. Kaut kā apradu ar nemitīgajām sāpēm, taču izteikti veselība pasliktinājās pēdējo četru piecu gadu laikā, kas vienlaikus sakrita ar ģimenes pieaugumu. Likumsakarīgi, ka šoreiz visas veselības problēmas tika skaidrotas ar to, jo pēc ārstu teiktā biju praktiski vesela, un man nekaitēja nekas tāds, kas nav katram otrajam Latvijas iedzīvotājam. Pie visa vainīgs esot stress!

Aptuveni pirms diviem gadiem tiem simptomiem, kas man jau bija, pievienojās galvas reibšana un acu miglošanās. Sākumā tikai laiku pa laikam. Tomēr par spīti tam, ka lietoju ārstu izrakstītos medikamentus un uzcītīgi pildīju visus ieteikumus – samazināt stresu, vairāk atpūsties, vairāk fizisku aktivitāšu utt. – kļuva arvien sliktāk.

Šogad augusta beigās kļuva tik nelāgi, ka nespēju paveikt elementāras ikdienišķas darbības, kur nu vēl strādāt. Pilnīgs ķermeņa bezspēks, stipras sāpes, nemitīga galvas griešanās un nefokusēta redze.

Paldies Dievam, ka tas sakrita ar laiku, kad kolēģe (vienmēr būšu pateicīga viņai par to) pastāstīja par savu paziņu, kurai bijuši līdzīgi simptomi un kurai atklāta Laimas slimība.

Nākamajā rītā devos uz laboratoriju nodot asins analīzes un tās pašas dienas beigās saņēmu rezultātus. IgM (esoša infekcija) bija normas robežās, taču IgG (bijusi saskarsme ar infekciju) bija paaugstināts.
Jutu atvieglojumu, jo beidzot kādā izmeklējumā kaut kas tomēr parādījās.

Mans atgvieglojums un doma, ka nu beidzot man norīkos atbilstošu ārstēšanu un varēšu justies labāk, bija maldīgs.

Infektoloģe, pie kuras devos uz konsultāciju, paziņoja, ka mani simptomi (sāpes muskuļos, locītavās, kaulu laušana, nogurums, nespēks, galvas reiboņi u. c.) nav Laimas slimībai raksturīgi (lai gan internetā atrodamā informācija liecina par pretējo) un ka analīzes neko nenozīmējot. Viņas vārdiem sakot, mani ir “jāapbēdina, bet man nav Laimas slimība, bet gan fibromialģija (vispārējas ķermeņa sāpes) un hroniska noguruma sindroms”.

Tā kā iepriekš, par spīti grūtībām lasīt un koncentrēties, veicu zinātnisko materiālu un jaunāko pētījumu izpēti par diagnostiku, simptomiem, ārstu attieksmi un sarežģīto ārstēšanu, turpināju meklēt izeju uz labāku pašsajūtu. To atradu specializētā Laimas slimības klīnikā Varšavā (Starptautiskās Laimas asociācijas biedrs), kur man noņēma speciālas analīzes (LTT borelia test), kuras tālāk sūtīja uz Berlīnes klīniku.

Jāpiebilst, ka šīm analīzēm ir ~90% precizitāte, savukārt tām, kuras taisa Latvijā – tikai 50%, tas nozīmē to, ka infekcija (kaut tā ir) var vispār neuzrādīties asins analīzēs!!

Pēc nepilnām trim nedēļām saņēmu rezultātus no Varšavas klīnikas, kas apliecināja, ka man ir aktīva Laimas slimība (aktīva reaktīva stadija). Pasaulē par šīm jaunajām diagnostikas metodēm, slimības izpausmēm un iespējamo ārstēšanu runā sen. Amerikas Savienotajās Valstīs ievērojama aktivitāte sākusies vismaz pirms desmit gadiem.

Diezgan labu priekšsatu par Laimas slimības postu sniedz filma “Under our skin”: Eiropā diemžēl par šo kaiti nerunā tikpat kā nemaz.

Nopriecājos, dzirdot 22. novembra Lavijas Radio 1 sižetu, kurā ziņoja, ka Eiroparlaments aicina izstrādāt plānu cīņai pret Laimas slimību – iegūt pilnvērtīgākus izplatības datus un veidot vienotu ārstēšanas un diagnostikas praksi.

Eiropas Parlamenta deputāte no Somijas Merja Kilanena Eiroparlamenta diskusijās norādījusi, ka “diemžēl Laimas slimības diagnostika un ārstēšana nav labā stāvoklī un vēl ir jāveic daudzi pētījumi. Dažreiz Laimas slimība kļūst hroniska, bieži cilvēkiem simptomi saglabājas daudzus gadus pēc antibiotiku terapijas, dažreiz šie cilvēki paliek bez pienācīgas aprūpes un ārstēšanas un zaudē arī spēju strādāt.” Tāpat sižetā minēja, ka turpmāk valstīm būs jāziņo par Laimas slimības gadījumiem.

Tas, protams, ir apsveicami, taču, ja tiek noliegta hroniska slimības stadija, tad jau Latvija arī turpmāk varēs apgalvot, ka esot ļoti mazs ar Laimas slimību saslimušo skaits. Vai tiešām?!

Šo dažu mēnešu laikā, kopš esmu aizrakusies līdz diagnozei, zinu vēl četrus cilvēkus, kuru stāsti ir līdzīgi manam. Pieļauju, ka tādu patiesībā ir daudz. To arī apliecināja viena daktere, sakot, ka “patiesībā ar šādiem simptomiem nāk diezgan daudz cilvēku, kuriem neizdodas atrast diagnozi, taču Latvijā valda uzskats, ka hroniska Laimas slimības stadija neeksistē…” Eksistē, mīļie, un kā vēl eksistē!!!

Par laimi, tie nav tikai mani vārdi, bet to apliecina arī manu analīžu, kuru diagnostiku veica Berlīnē, rezultāti.

Radiosižetā tika minēts arī tas, ka jāstrādā pie cilvēku izglītošanas par preventīviem pasākumiem. Jā, protams, laba doma! Taču, pirmkārt, būtu jāstrādā pie medicīnas iestāžu izglītošanas par slimības izpausmēm un diagnosticēšanu, ņemot vērā valdošo uzskatu mūsu valstī – hroniska stadija nav iespējama, lai gan jaunākie zinātniskie pētījumi pierāda, ka ir, turklāt šī slimība ir ļoti postoša un vēlākās tās stadijās cilvēku padara par “dzīvu mironi” (jā, tieši tāda ir sajūta, kad acis ir vaļā, bet ķermenis ir nefunkcionāls!).

Sargiet savu veselību – lasiet, pētiet, iedziļinieties!!!

Esmu no sirds pateicīga savai ģimenei, tuviniekiem, kolēģiem un visiem pārējiem līdzcilvēkiem, kas šajā ne visai vieglajā dzīves posmā man ir milzīgs atbalsts! Paldies! Paldies! Paldies!

Ārstēšanās katram var atšķirties.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uzrakstīju savu stāstu, nojaušot, ka situācija ir nelāga kopumā, taču komentāru un šēru skaits liecina, ka tā ir dramatiska… Izveidotajā Laimas slimības atbalsta grupā aptuveni nedēļas laikā piereģistrējās vairāk nekā 200 cilvēku, turpina pievienoties… un stāsti ir dažādi, bet ar līdzīgu tendenci – laikus nav diagnosticēta vai vispār atsakās diagnosticēt, neatzīst hronisku formu, lai gan Eiroparlamentā par šādu hronisku formu runā gan, kā arī atzīst, ka šī slimība ir ļoti liela problēma tās izplatības un zināšanu trūkuma dēļ par to, kā arī tās sekas ir postošas.

 

P. S. Šeit Avrilas Lavinjas un Alijas Hilfedžeres pieredzes stāsti (internetā tādu var atrast ļoti daudz).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Bezdūmu nozares asociācija sāk kampaņu pret neatļautu e-cigarešu popularizēšanu 5
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 27
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 55
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 17
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 138
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 294
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 140
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 76
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 84
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 5
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 6
2 dienas
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
2 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
4 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs 32
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks 42
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Bondars: Pavļutam pašam jālemj, vai turpināt darbu 5
1 stunda
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā
3 minūtes
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 1
1 stunda
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 19
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda 18
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Gadiem ilgā kapeņu senlietu sāga: vai skitu zeltu atdos Ukrainai vai Krievijai? 11
3 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 12
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 29
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 68
17 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 40
17 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 19
10 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Tuvojas ziema! Kā sagatavot guļbaļķu ēku, lai tur būtu sausi un silti?
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 16
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 12
13 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā
22:37
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents: Vainīgo meklēšana Covid-19 krīzē ir drošs veids, kā šo krīzi padziļināt
22:06
LA
LA.LV
Ziņas
Bondars: Pavļutam pašam jālemj, vai turpināt darbu 5
21:30