Foto: Dainis Bušmanis

Latvijā piena iepirkuma apmēri turpina samazināties 0

Kamēr Eiropas Savienībā (ES) kopumā piena iepirkums turpina palielināties, Latvijā piena iepirkuma apmēri turpina samazināties un šā gada piecos mēnešos iepirkts 385 200 tonnu piena, kas ir par 2% mazāk nekā attiecīgajā laika periodā pirms gada, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai 4
TV24
Tavars: “Bailēs no militāriem draudiem pietiekoši situētas ģimenes pieņem lēmumu pārcelties tālāk no iespējamās frontes līnijas” 161
Veselam
Ne vienmēr uzreiz jāķeras pie medikamentiem: 10 produkti, kas palīdz atbrīvoties no sāpēm
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) datiem 2018.gadā no janvāra līdz maijam ES kopumā iepirkti 67,27 miljoni tonnu piena, kas ir par 1,9% jeb 1,3 miljoniem tonnu piena vairāk nekā pirms gada. Savukārt Latvijā piena iepirkums turpina samazināties.

ES turpinājās vājpiena pulvera ražošanas apjomu kāpums, kas šā gada piecos mēnešos ir auguši par 4%. Tāpat par 2% kāpuši sviesta un tikpat lielā mērā siera ražošanas apmēri, kamēr dzeramā piena ražošana samazinājās par 1%.

CITI ŠOBRĪD LASA

ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamentā norāda, ka Latvijā un arī ES turpina samazināties piena iepirkuma cenas. Vidējā piena iepirkuma cena maijā ES bija 320,7 eiro tonnā, kas ir par 2% mazāk nekā mēnesi iepriekš. Latvijā jūnijā salīdzinājumā ar maiju bija neliels – 0,6% – piena iepirkuma kāpums un tā sasniedza 269,8 eiro tonnā, pretēji piena iepirkuma cenai maijā, kas bija 268,1 eiro tonnā.

Piena produktu tirgus cenu tendencēs vērojamas izmaiņas – vājpiena pulvera cenas pēdējā mēneša laikā nedaudz pieaugušas, pārsniedzot 1500 eiro par tonnu līmeni, kamēr sviesta cenas pazeminājušās un pašlaik ir pat nedaudz zemākas nekā pirms gada.

ES vājpiena pulvera uzkrājumi jūnija beigās bija samazinājušies līdz 308 000 tonnu, taču EK vērtē, ka reālais daudzums varētu būt mazāks, ņemot vērā pēdējos divos pārdošanas konkursos pārdotos daudzumus. Papildus vājpiena pulveri intervencē neiepērk.

ES piena produktu eksports turpina pieaugt, taču krietni lēnāk nekā 2017. ES par 4% palielinājusi vājpiena pulvera eksportu. Savukārt ES siera eksports pieaudzis par 1%, tostarp par 9% samazinoties eksportam uz ASV, par 25% uz Dienvidkoreju, bet pieaugot eksportam uz Japānu, Šveici un Alžīriju. Tikmēr Ķīna, samazinot vājpiena pulvera importu no ES, ir par 39% kāpinājusi importu no Jaunzēlandes, kas ir būtisks kāpums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.