Foto: Unsplash

Latvijas iedzīvotāji ir vieni no aktīvākajiem mobilā interneta lietotājiem pasaulē 0

ASV arvien vairāk cilvēku kā vienīgo interneta pieslēgumu izmanto mobilo tīklu, optiskā vai kabeļu interneta lietotāju skaitam arvien samazinoties.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Lasīt citas ziņas

Mobilo internetu kā vienīgo pieslēguma veidu 2016. gadā ASV izmantoja 12% cilvēku, 2018. gadā tie bija jau 20%, un šī attiecība arvien pieaugs, prognozē biznesa portāls “Business Insider”, atsaucoties uz jaunāko “Pew Research Center” pētījumu.

Mobilā interneta turpmāku popularitātes pieaugumu nodrošinās jaunās paaudzes bezvadu tīkls jeb 5G, kā arī arvien pieaugošais viedtālruņu skaits pasaulē. Kāda ir situācija Latvijā?

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) atbildē “LB” norādīja, ka “Latvijā situācija atšķiras no tās, kāda izveidojusies ASV, jo Latvijā ir ļoti labi attīstīts gan optiskais tīkls, gan jau labu laiku pieejami lieliski bezlimita mobilā interneta pieslēgumi”.

ASV ir problēmas tieši ar optiskā tīkla pieejamību un kabeļu interneta kvalitāti. Līdz ar to Latvijas lietotā mainīt pret mobilo internetu, lai iegūtu kvalitatīvu pieslēgumu. Tā vietā LIKTA norāda, ka latvieši arvien aktīvāk internetu izmanto vienlaikus gan datoros, gan telefonos.

“Kopumā jāsaka, ka Latvijā šobrīd ir vienlīdz svarīgas abas tehnoloģijas – gan optiskais, gan mobilo sakaru datu pārraides tīkls.”

Kopumā Sabiedrisko pakalpojumu un regulēšanas komisijas (SPRK) dati rāda, ka optisko tīklu Latvijā jau vairākus gadus izmanto teju nemainīgi liels iedzīvotāju skaits – apmēram 15–20%, bet mobilā interneta lietotāju skaits arvien pieaug un ir apmēram 80%, kas nozīmē, ka šobrīd Latvijā pastāv faktiski vairs tikai divi pieslēgumu veidi.

“Latvijas Mobilā telefona” viceprezidents Ingmārs Pūķis norādīja, ka Latvijas situācija ir diezgan unikāla, jo mobilo sakaru tīkla kvalitāte un vairākus gadus jau pieejamie bezlimitu pieslēgumi gan telefonam, gan arī mājas un biroja datoram ļāvuši attīstīties pavisam citai lietotāju pieredzei.

“Daudzviet pasaulē mājas internets asociējas pamatā tikai ar kabeļu internetu, jo mobilo sakaru tīkls tur nav tik stabils vai pārāk dārgs. Savukārt Latvijā jau ilgstoši esam sevi pierādījuši kā mobilā interneta lielvalsti un uztveram mobilo internetu kā Latvijas interneta standartu.”

“Mūsu iedzīvotāji šobrīd ir vieni no visā pasaulē visaktīvākajiem mobilā interneta lietotājiem saskaņā ar OECD datiem par vidējo patēriņu uz vienu iedzīvotāju.”

Tomēr tas nemazinot mājas interneta lomu Latvijas iedzīvotāju ikdienā. Viņaprāt, tas daļēji varētu būt saistīts ar to, ka Latvijā datoru tirgū šobrīd nav krituma. “LMT tirgus pētījumu dati liecina, ka pirms gada 80% mājsaimniecībās ir bijis dators mājās, 2015. gadā tie bija 75%, bet 2013. gadā – 73%.

Turklāt pieaug arī to mājsaimniecību skaits, kur mājās ir vairāk nekā viens dators. Taču mājas mobilais internets ir svarīgs ne tikai datora pieslēgumam, bet, piemēram, arī televīzijas pieslēgumam un dažādām viedpalīgu ierīcēm mājās.

Reklāma
Reklāma

“Tā kā mobilajam tīklam tiek pieslēgts arvien vairāk dažādu iekārtu un nākotnē šī tendence tikai palielināsies, mājas interneta loma tikai pieaugs,” norādīja I. Pūķis.

Savukārt “Lattelecom” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis sacīja, ka Latvijā pēdējos gados ir samērā vienmērīgs fiksēto tīklu lietotāju skaits. Arī “Lattelecom” interneta ieņēmumu apgrozījums lēnām, bet tomēr augot.

“Iespējams, mobilā interneta lietotāju skaits pieaug, taču mājas fiksētā interneta lietotāju skaits nesamazinās, jo mobilais tīkls tomēr nav tik ātrs un stabils, īpaši vakaros, kad tīklu lieto plašāks cilvēku loks.”

“Turklāt interneta tīkla stabilitātei ir ļoti būtiska loma mūsdienīgas televīzijas pakalpojumiem, kas, arvien pieaugot HD kvalitātes saturam – gan filmām un seriāliem, gan TV kanāliem, – pieprasa arvien lielāku un stabilāku tīkla nodrošinājumu.”