Foto – Shutterstock

Kur iegādāties īpašu sīpolu sēklas? 2

“Vēlos vairāk uzzināt par sīpoliem, kam ir 15 cm garas un 1,5 cm platas, plakanas lapas. Pēc garšas tie vairāk atgādina ķiplokus. Augi ir ziemcietīgi. Vai tie zied? Kur var iegādāties sēklas?” MĀRĪTE GULBENES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

Pūres Dārzkopības pētījumu centra vadošā pētniece Līga Lepse domā, ka tie varētu būt platloku sīpoli (Allium nutans), ko sauc arī par nokaru sīpoliem. Savvaļā sastopami Eiropā, Āzijā un Sibīrijā, bet Latvijā ir maz pazīstami un tos audzē tikai piemājas dārzos.

Platloku sīpoli ir daudzgadīgi, sala izturīgi. Sakņu sistēma ir spēcīga, augsnē sniedzas 50–60 cm dziļi. No lapu pamatnēm veidojas nelieli, 1,5–2,5 cm diametra zvīņsīpoli, ko uzturā neizmanto. Lapas jeb loki nokaru sīpoliem atšķiras no citiem sīpoldārzeņiem. Tie ir plati, ar strupu galu. Augšanu atsāk ļoti agri, tūlīt pēc sniega nokušanas. Ziednesis veidojas otrajā vai trešajā gadā. Ziedkopā ir daudz sīku gaiši violetas un sārtas nokrāsas ziediņu. Melnā apvalkā ietvertās sīkās sēklas ienākas augusta beigās.

Šķirnes un audzēšana

CITI ŠOBRĪD LASA

Nokaru sīpoliem ir izveidotas šķirnes ‘Pam Harper’, ‘Superbum’. Tos var audzēt gan atklātā laukā, gan zem seguma, turklāt vienuviet 5–7 gadus.

Platloku sīpolu audzēšanai piemērotākās ir vieglas, irdenas, trūdvielām bagātas, neitrālas augsnes. Skābā vai pārāk sausā zemē loki kļūst cieti un aizkavējas jauno loku augšana. Augsni sagatavo rudenī, vienlaikus tajā iestrādājot kompostu.

Nokaru sīpolus var pavairot, sējot sēklas vai dalot cerus. Pavairojot ģeneratīvi, sēklas var sēt pavasarī vai vasarā (ne vēlāk kā jūlija beigās) gan dobēs, gan līdzenā laukā 20 cm citu no citas divrindu vai četrrindu slejās, starp rindām ievērojot 25–30 cm, starp slejām – 50 cm attālumu. Augstākas un kvalitatīvas ražas iegūst, regulāri dalot cerus (to dara augusta beigās vai septembra sākumā).

Kopšana, mēslošana

Kopjot galvenais ir ravēt, irdināt rindstarpas, laistīt un mēslot. Piebarot ieteicams ar vircu, to atšķaidot proporcijā 1 : 5 un 10 l pievienojot 30–40 g superfosfāta. Papildmēslojumā vircas vietā var dot arī amonija nitrātu (10 g/m2). Iestājoties salam, aizvāc vecos lokus, jo tie var būt par iemeslu slimību izplatībai.

Raža

Loku ražu platloku sīpoliem var iegūt 3–4 reizes veģetācijas periodā. Loki ataug aptuveni pēc 30 dienām. Tos nogriež, kad sasniegts 25–30 cm garums. Izmantojot segmateriālu, raža ienākas 10–15 dienas agrāk.

Stādu iegāde

Stādaudzētavā “Baižas” (Krimuldas pagasta Inciemā) nākamgad aprīļa beigās par 1,80 eiro tirgos podos iestādītus platloku sīpolus.