
“Mājas ķīmijterapija” – brīvība vai slazds? 0
Baltkrievijā “mājas arests” jeb “mājas ķīmijterapija” nozīmē, ka notiesātā persona paliek mājās, var izmantot internetu un strādāt, taču viņas brīvība ir stingri ierobežota. Atļauts iziet no mājas tikai uz vienu vai divām stundām dienā, lai veiktu neatliekamas darbības, piemēram, iepirktu pārtiku, aizvestu bērnu uz bērnudārzu vai apmeklētu klīniku, lai risinātu ikdienas vajadzības.
Šāds sods var šķist vieglāks nekā cietums, taču realitātē tas rada milzīgus izaicinājumus, īpaši ģimenēm ar bērniem.
Cilvēktiesību centra “Viasna” juriste Svetlana Golovņeva skaidro, ka bērni ir atbildību mīkstinošs apstāklis krimināllietās, taču tas negarantē, ka mātei netiks piespriests cietumsods. Tiesas lēmums ir atkarīgs no tiesneša, un spriedumā bieži trūkst detalizētu skaidrojumu.
Ja tiesnesis izvēlas “mājas ķīmiju”, mātes un vientuļie tēvi izvairās no nosūtīšanas uz labošanas iestādi, taču viņu ikdiena tiek stingri kontrolēta.
Personām ar “mājas ķīmijterapiju” jāreģistrējas policijā, jāstrādā (izņemot pensionārus, cilvēkus ar invaliditāti vai mātes dekrēta atvaļinājumā), regulāri jāierodas policijas iecirknī un brīvajā laikā jāatrodas mājās.