Uģis Magonis

Māra Libeka: Magoni un Osinovski tiesā “mazgāja baltus” sešus gadus veca intervija žurnālam “Klubs” 10

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
Lasīt citas ziņas

Lai Vidzemes rajona tiesas tiesnesis Kārlis Jansons varētu attaisnot bijušo “Latvijas dzelzceļa” valdes priekšsēdētāju Uģi Magoni un Igaunijas miljonāru Oļegu Osinovski, kuri bija apsūdzēti kukuļošanā un kuriem draudēja četru gadu cietumsods, tiesnesim, izrādās, palīdzējusi arī apsūdzētā sniegta intervija žurnālistiem.

Tiesa nesen publicējusi pilno spriedumu, un tā motivācijas daļā lasāma tiesneša atsauce uz žurnāla “Klubs” 2015. gada jūlija numurā publicēto plašo interviju, kurā Magonis izklāstījis savas personīgi sirsnīgās attiecības ar “Krievijas dzelzceļa” vadītāju Vladimiru Jakuņinu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Intervija tiesai kalpojusi kā pierādījums, lai konstatētu, ka prokuratūra Magoni apsūdzējusi pārāk bargi – viņš taču neesot ticies ar “Krievijas dzelzceļa” vadošajām personām kā Latvijas valsts amatpersona, bet gan personīgi draudzīgā nolūkā.

Līdz ar to arī Osinovskis tiek “mazgāts balts”, jo viņš taču esot devis gandrīz pusmiljonu eiro Magonim kā privātpersonai, nevis valsts amatpersonai par viņa interešu lobēšanu Krievijā. Intervijā pieminēta gan Magoņa viesošanās Jakuņina 60 gadu jubilejā, gan viņa pūles, lobējot Latvijas Ārlietu ministrijā Krievijas drauga neiekļaušanu sankciju sarakstā.

Balstoties uz šo masu medijā publicēto sarunu, tiesa atzinusi, ka Magoņa un Jakuņina draudzīgas attiecības “nav nekāds izdomājums, kas sacerēts aizstāvības vajadzībām, bet gan patiesība, kas kļuva publiski zināma vēl pirms kriminālprocesa uzsākšanas”.

Tiesa par labu Magonim svarīgākajā un nozīmīgākajā sprieduma daļā, proti, motīvu daļā, atsaucas arī uz viņa sacīto žurnālistam, ka Magonis, lūk, esot vairākkārt norādījis, ka viņu noklausoties, tāpēc tiesai radies retorisks jautājums: vai ir ticami, ka Magonis, zinot, ka viņu noklausās, būtu ielaidies koruptīvās attiecībās ar Osi­novski, pa telefonu un klātienē apspriežot jautājumu par kukuļa pieņemšanu?

Un turpat motīvu daļā ir sameklēts abus apsūdzētos attaisnojošs secinājums, ka šādā situācijā apspriest jautājumu par kukuļa pieņemšanu būtu pārāk muļķīgi un ne­adekvāti Magoņa augstajam amatam.

Šī lieta man lika atcerēties savā žurnālistikas praksē savulaik piedzīvoto. Proti, manas publikācijas par diviem ceļu policistiem, kurus tiesāja Augstākā tiesa par kukuļņemšanu, tiesnese tiesas procesa laikā paņēma no advokāta un ielika pie šīs lietas materiāliem, paziņojot, ka raksti nekādā gadījumā netiks uzskatīti par pierādījumu un netiks ņemti vērā, rakstot spriedumu.

Tiesnesei pats par sevi bija saprotams, ka publikācijas, intervijas, sižeti masu medijos nekalpo kā pierādījums kukuļošanas faktam vai gluži otrādi – faktam, ka tā nav notikusi. Ja nu vienīgi tajos gadījumos, kad publikācija tiešā veidā dzen pēdas kādam noziedzniekam vai tur izlasāmi kādi atklāti vai slēpta veida draudi, vai masu medijā ir izpausta kāda konfidenciāla informācija.

Kriminālprocesa likumā ir norādīts, ka jebkurš pierādījums noteiktā procesuālā kārtībā ir jāpārbauda. “Intervija var būt starta punkts, ja tajā iekļauta informācija, kas kaut ko atklāj. Nevar vienkārši atsaukties – tur kāds kaut ko uzrakstīja. Ja tā nav nostiprināta kā pierādījums, nopratinot tiesas sēdē intervijas autoru, tad atsaukties uz žurnālu ir apmēram tas pats, kā tiesnesim, staigājot pa tirgu, dzirdēt, ka cilvēki par apsūdzēto runājuši to un šito, un pēc tam izmantot kā vērā ņemamu faktu,” uzskata krimināltiesību eksperts Saeimas deputāts Andrejs Judins.

Savukārt no prokuratūras nāk atziņa, ka, kad acīmredzami trūkst motivācijas attaisnojošam spriedumam, tad tiesnesis raksta visu pēc kārtas, lai tikai būtu lielāks apjoms…

Ja nu gadījumā publikācija vai raidījums tiesai šķiet tik būtisks, ka to patiešām varētu izmantot kā pierādījumu lietā, tad žurnālistam tiek piemērots liecinieka statuss ar likumā noteiktajām tiesībām un pienākumiem. Pretējā gadījumā masu medijos publicētā materiāla iekļaušana tiesas spriedumā ir lirika, nekas vairāk.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vai tiešām ir tā, ka tiesu sistēmā strādā tādi tiesneši, kas joprojām to nezina? Grūti noticēt, ka tiesnesim Kārlim Jansonam kriminālprocesa pamats, proti, pierādījumu nostiprināšanas kārtība, ir sveša. Vērtējot šo vienu aspektu tiesas spriedumā, nerodas ticība spriedumam kā tādam. Bet gala vārdu teiks nākamās tiesu instances, kur spriedums tiks pārsūdzēts.

Ja trešā vara arvien biežāk savā juridiskajā argumentācijā sāktu izmantot ceturtās varas gara darbus, tad gan būtu ne viens vien negaidītu pārsteigumu pilns spriedums un tie noteikti būtu interesanta lasāmviela daudziem. Piemēram, par bijušo satiksmes ministru Aināru Šleseru un ekspremjerministru Andri Šķēli, par kuriem varētu izdot žurnālistu publikāciju sējumus un kuri atkal sēž uz apsūdzēto sola digitālās televīzijas lietā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Top likums kredītu procentu likmju samazināšanai – bankas draud pārtraukt kreditēšanu
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
VIDEO. Ukraiņu karavīri apgūst Vācijas dāvināto “Biber” tanku priekšrocības tiltu celtniecībai
22:49
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
22:12
Circene: Lai redzētu, kur tā nauda aiziet, vispirms tā ir jāieliek vienā sistēmā
21:07
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
Pilnībā atjaunota avārijas dēļ slēgtā satiksme uz Tallinas šosejas
Mājas
Ekoloģiskākais un lētākais “veļas pulveris” – kastaņi. Praktisko padomi to izmantošanai veļas mazgāšanā
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām