Padoms zemniekam. Metodes teļu atragošanai 0

Teļu atragošana ir aktuāla manipulācija gandrīz visos govju ganāmpulkos. To var veikt, izmantojot dažādas metodes, par kurām sīkāk šajā rakstā.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Lasīt citas ziņas

Teļu atragošanai ir vairākas priekšrocības:
– no atragota ganāmpulka iegūtiem liemeņiem ir augstāka kvalitāte, jo neatragoti dzīvnieki badoties traumē cits citu, traumētajos apvidos dzīstot saviešas rētaudi vai pie iegūtām vaļējām brūcēm veidojas dziļi sastrutojumi;
– atragotiem dzīvniekiem pietiek ar šaurāku vietu pie barības galda, nav izteiktu ganāmpulka barvežu, kas traucētu citu dzīvnieku piekļuvi pie barības galda;
– atragotus dzīvniekus ir vieglāk un (kas ir ļoti būtiski!) mazāk bīstami cilvēkam apkopt un transportēt;
– piesietās turēšanas apstākļos atragotiem dzīvniekiem samazinās tesmeņu, tukšumu (apvidus aiz ribām) un acu traumatizācija, jo arī šeit, dzīvniekus pārgrupējot, tie cīnās par augstāku vietu rangā ar blakus esošajiem.

Atragošanas metodes, to salīdzinājums
Ragu aizmetņi teļiem sāk parādīties jau aptuveni pirmās nedēļas laikā. Tos veido raga augšanas josla, kas atrodas ādā, un pieres kaula izliekums. Atragošana jeb ragu aizmetņu iznīcināšana nozīmē raga augšanas joslas veidojošo šūnu mehānisku izgriešanu (ar cauruļveida ierīci asām malām vai deggāzes ierīci) vai sagraušanu (termiskā, ķīmiskā metode). Katrai metodei ir priekšrocības un trūkumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ieteikumi teļu atragošanai
Visas atragošanas metodes ir sāpīgas un dzīvniekam rada stresu! Tādēļ pirms manipulācijas nepieciešama dzīvnieka sedācija un lokāla atsāpinošu līdzekļu lietošana, savukārt pēc manipulācijas labus rezultātus dod pretsāpju un pretiekaisuma terapija. Praksē apstiprinājies, ka, pēc atragošanas lietojot pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus, teļi jūtas komfortablāk, tie drošāk sniedzas pēc barības un ūdens, nebaidās no pieskārieniem, jo piere ir mazāk sāpīga. Papildu ieguvums, lietojot sedāciju, – dzīvniekiem iespējams veikt papildu manipulācijas – lieko pupu amputāciju telītēm, kastrāciju bullīšiem (papildus lokāli lietojot anestēzijas līdzekļus, lai neizraisītu sāpju šoku), kā arī fiksēt un novērst citas patoloģijas (piemēram, uzšķelt un skalot abscesus).

Ragu aizmetņu iznīcināšanai par optimālo vecumu atzītas 3–6 nedēļas. Praksē apstiprinājies, ka vislabāk to veikt līdz četru nedēļu vecumam, kad vēl nav izveidojusies gludā raga kapsula un izņemamais raga aizmetnis diametrā ir neliels. Teļu atragošanu vēlams veikt optimālajā laikā, kad ir derīgas iepriekš aprakstītās metodes. Sākot no divu mēnešu vecuma, izveidojas pieres kaula ieliekums ragā, tādēļ, atragojot lielākus teļus, jaundzīvniekus un pieaugušus dzīvniekus, lieto citas metodes – ragu stangas vai kaulu zāģi. Pēc šīm atragošanas metodēm paliek atvērti pieres sinusi, kas normāli vēlāk aizdzīst. Taču jāatceras, ka nepilnības dzīvnieku turēšanas un kopšanas apstākļos (putekļaini pakaiši, pavirša apiešanās ar dzīvniekiem, izdalot barību u. c.) sinusos, kamēr tie nav aizdzijuši, var veicināt komplikācijas – svešķermeņu iekļūšanu, sastrutojumus. Atragošanas pastu savukārt rekomendē lietot teļiem 1–7 dienu vecumā, kad tā, pēc ražotāja vārdiem, nodrošina vislabāko rezultātu.

Atragošana veicama tikai veseliem dzīvniekiem, jo, kā tika minēts iepriekš, tā neizbēgami rada dzīvniekam stresu. Maziem, vājiem, slimiem vai ilgstoši slimojušiem teļiem tā var būt grūti pārciešama manipulācija, un nereti atragošanu vēlams atlikt. Tādēļ atkarībā no individuāla dzīvnieka/dzīvnieku grupas veselības stāvokļa jāizvērtē piemērotākais laiks tās veikšanai.

Izvēloties atragošanas metodi, jāņem vērā, ka nepilnīgas raga aizmetņa iznīcināšanas gadījumā dzīvniekiem ataugs kroplīgi ragi. Pietiek pat ar nelielu dzīvu raga augšanas šūnu saliņu, lai rags augtu. Arī daļējas ragu ataugšanas gadījumā dzīvniekam novēro izteiktākas barveža pazīmes, turklāt nereti šādi kroplīgi ragi pie pamatnes ir kustīgi un var tikt aizrauti, atplēsti, radot dzīvniekam nevajadzīgas ciešanas.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.