Pēc breksita Hītrovas lidostā vairs nebūs ES pilsoņu atsevišķās izejas un nevarēs tik viegli iziet pa vārtiem, virs kuriem rakstīts “Nav nekā deklarējama”.
Pēc breksita Hītrovas lidostā vairs nebūs ES pilsoņu atsevišķās izejas un nevarēs tik viegli iziet pa vārtiem, virs kuriem rakstīts “Nav nekā deklarējama”.
Foto: 1000 words/Shutterstock

Muitos no Britānijas vestās mantas 0

Autors: Zigfrīds Dzedulis, Ilze Kalve

Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) varētu sagādāt pārsteigumus tiem mūsu tautiešu tūkstošiem, kuri šajā valstī atraduši krietni labāk apmaksātu darbu nekā Latvijā.

Reklāma
Reklāma

Nodokļi par pasta sūtījumiem

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Kā skaidro Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes e-muitas daļas vadītāja vietniece Irēna Knoka, pirmkārt, breksits ietekmēs sūtījumus Latvijā dzīvojošajiem kurjerpastā vai “Latvijas Pastā”.

Par sūtījumiem, kurus pēc izstāšanās kāds Apvienotajā Karalistē strādājošais nosūtīs Latvijā dzīvojošajam bez atlīdzības, nodokļi nebūs jāmaksā, ja sūtījuma vērtība nepārsniegs 45 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja pārsniegs 45 eiro, tad jau būs jāmaksā muitas un pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Ja sūtījumā būs akcīzes preces, piemēram, kafija, tabaka, alkoholiskie dzērieni un citas, tad būs jāmaksā arī akcīzes nodoklis. Nodokļi būs jāmaksā neatkarīgi no tā, vai sūtījums ir kā dāvana, tāpat neatkarīgi no tā, vai preces ir jaunas, lietotas vai antīkas.

Sūtījumu saņemšana sarežģīsies

Izmantojot “Latvijas Pasta” pakalpojumus, muita pārbauda sūtījuma saturu un aprēķina nodokļus, sagatavojot sūtījuma pavadzīmi. Savukārt saņēmējs, saņemdams “Latvijas Pasta” paziņojumu, samaksā nodokļus, un tikai tad dodas uz pasta nodaļu un saņem sūtījumu.

Izmantojot kurjerpasta pakalpojumus, tas paziņo saņēmējam par sūtījumu, kas jāmuito. Saņēmējs var izvēlēties pilnvarot muitas procedūrām kurjerpastu vai darīt to pašam, izmantojot VID uzturēto elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).

Ja dara to pats, tad, izmantojot EDS, deklarē sūtījumu, saņem no muitas kvīti ar nodokļu aprēķinu, samaksā nodokļus, izmantojot portālu www.latvija.lv, paziņo par maksājumiem kurjerpastam un saņem sūtījumu.

Ierobežojumi pirkumiem internetā

Breksits ietekmēs arī Latvijas iedzīvotāju iepirkšanos internetā. Ja sūtījuma vērtība nepārsniegs 22 eiro, tad nodokļi nebūs jāmaksā. Ja pārsniegs 22 eiro, tad būs jāmaksā PVN. Ja pārsniegs 150 eiro, tad būs jāmaksā PVN un muitas nodoklis. Atbrīvojumi no nodokļiem neskar sūtījumā ieliktos alkoholiskos dzērienus, smaržas un tualetes ūdeņus. Savukārt interneta veikalos iegādāties tabakas izstrādājumus ir aizliegts.

Pieminētajiem sūtījumiem pastā, kuru vērtība pārsniedz 45 eiro, kā arī par 150 eiro lielākiem pirkumiem internetā, pirmkārt, aprēķina PVN un muitas nodokli, otrkārt, ar PVN apliek arī muitas nodokli.

Reklāma
Reklāma

Līdz šim šādi sūtījumi tika piegādāti saņēmējam tiešā veidā. Bet pēc breksita “Latvijas Pasts” vai kurjerpasts paziņos saņēmējam, ka jāveic sūtījuma atmuitošana un jāsamaksā nodokļi.

Pārmaiņas ceļotājiem

Pēc breksita pārmaiņas skars arī ceļotājus – gan iebraucējus, gan izbraucējus no valsts.

Šķērsojot Latvijas valsts robežu vietās, kur tā ir arī ES ārējā robeža, ikvienam ir pienākums deklarēt skaidru naudu, ja tās apmērs ir vienāds vai lielāks par 10 000 eiro.

Savukārt preces, kuras ceļotājs lidmašīnā vai ar kuģi ieved personīgajā bagāžā, neapliek ar muitas nodokli un PVN, ja to vērtība nepārsniedz 430 eiro. Ja ceļo ar automašīnu, tad vērtība nedrīkst pārsniegt 300 eiro. Savukārt par bērniem līdz 15 gadu vecumam nodokļi nav jāmaksā, ja preču vērtība nepārsniedz 285 eiro, turklāt neatkarīgi no tā, vai ceļošanai izmanto lidmašīnu, kuģi vai automašīnu.

Turpmāk uz Lielbritāniju attieksies tie gaļas un piena produktu ierobežojumi, kurus aizliegts ievest personīgā bagāžā ES no trešajām valstīm.

Ar lidmašīnu ceļojot, bez nodokļu nomaksas no Apvienotās Karalistes un citām trešajām valstīm Latvijā drīkst ievest tikai 200 cigaretes vai 100 cigarillas, vai 50 cigārus, vai 250 gramus smēķējamās tabakas vai tabakas lapu, vai karsējamās tabakas. Nemaksājot nodokļus, tāpat var ievest 1 litru alkoholisko dzērienu ar spirta daudzumu virs 22% vai 2 litrus alkoholisku dzērienu ar spirta daudzumu līdz 22%, izņemot negāzēto vīnu un alu.

VID pārstāve Irēna Knoka atzīst, ka vēl neesot īsti skaidrs, kā Apvienotā Karaliste izstāsies no ES un kad pieminētās pārmaiņas skars gan šajā valstī strādājošos, gan viņu piederīgos Latvijā. Pēc viņas teiktā, sarežģījumus preču sūtīšanā un pārvadāšanā, īpaši komersantiem, varot radīt arī tas, ka pēc breksita Apvienotajā Karalistē būs jāievieš savas muitas un nodokļu aplikšanas kārtība, kas varētu atšķirties no tās, kādu pašlaik ievēro ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā.

Ja starp pusēm netiks noslēgts līgums par izstāšanos, tad par preču pārvadāšanu un sūtīšanu būs jāmaksā muita un citi nodokļi jau no šī gada 30. marta.

Ja līgumu tomēr izdosies noslēgt, tad preču pārvadāšanā un sūtīšanā nekas nemainīsies līdz 2020. gada 31. decembrim.

Muita arī uz Apvienotās Karalistes robežas

Šonedēļ britu valdība nāca klajā ar paziņojumu, ka importētājiem pēc breksita gaidāmi atvieglojumi, kravas caur ostām tiks laistas bez kavēšanās un pārbaudēm, pēc tam aizpildot muitas deklarāciju tiešsaistē. Taču par izmaiņām, kas attiecas uz privātpersonām, oficiālu paziņojumu pagaidām nav, un, tā kā pēc izstāšanās bloka Apvienotā Karaliste attiecībā pret ES kļūs par trešo valsti, tas nozīmē, ka būs spēkā tie ceļošanas noteikumi, kas attiecas uz trešajām valstīm.

Latvijā situācija ir skaidra un nepārprotama – AK izstājas no ES, tātad kļūst par trešo valsti, jāpiemēro muitas noteikumi, kas visā ES ir spēkā attiecībā uz trešajām valstīm, –, bet situācija no britu puses izskatās krietni vien sarežģītāka. Iespējams, ka oficiālais izstāšanās datums – 29. marts – varētu tikt uz laiku atlikts, tādēļ pagaidām nav skaidrs, vai un kā mainīsies noteikumi ceļotājiem. Britu HMRC (“Her Majesty Revenue and Customs” – britu ieņēmumu dienests, mūsu VID analogs) apstiprina, ka pagaidām jaunas vadlīnijas nav izstrādātas, ceļotājiem iesakot iepazīties ar internetā pieejamo bukletu.

Bukletā rakstīts, ka privātpersonām, kas ierodas no ES valstīm, ierobežojumu nav, izņemot atsevišķas preču grupas. ES valstu sarakstā joprojām atrodas AK, tādēļ HMRC konsultants iesaka palasīt sadaļu, kas attiecas uz ieceļošanu no trešajām valstīm. Arī tur pagaidām noteikumi tie paši, kas ieceļošanai Eiropas Savienībā no citām valstīm, piemēram, var ievest preces vērtībā līdz 390 mārciņām (443 eiro pēc šībrīža kursa), PVN un/vai muita jāmaksā ne tikai par pārsniegumu, bet par visu preces vērtību.

“Prece” nozīmē nevis paša personīgo pulksteni, laptopu vai rezerves zeķes, bet gan tās lietas, kas no jauna tiek nopirktas, esot ārzemēs, un ievestas valstī pirmo reizi. Skaidrs, ka netiks pārbaudīta katra ceļotāja bagāža, tas fiziski nav iespējams, muitnieki zem mikroskopa nepētīs kofera saturu, taču diez vai izdosies iestāstīt, ka, piemēram, personīgais telefons vienmēr tiek pārvadāts neatplēstā iepakojumā vai 20 dažādu izmēru džinsu bikses ar cenu zīmēm ir tikai un vienīgi pašam. Iespējams, ka pēc izstāšanās no ES noteikumi mainīsies – galu galā tos vairs nediktēs ES, taču ļoti līdzīgi nosacījumi ir ceļošanai arī uz citām pasaules valstīm, piemēram, ASV, tādēļ var pieņemt, ka izmaiņas būs minimālas.

Tautieši satraukušies

Dodoties uz Latviju, tautiešu somas parasti pilnas ar dāvanām, savukārt atpakaļbraucot – dažādiem gardumiem. Pavisam drīz nāksies ne tikai skaitīt dāvanu un suvenīru vērtību, bet arī pētīt atļauto pārtikas produktu sarakstu, jo AK nedrīkstēs ievest, piemēram, medu, gaļu, piena produktus. Pamatīgi noraizējušās ir labdarības organizācijas, kas rūpējas par Latvijas maznodrošinātajām ģimenēm.

“Tie daudzie ziedotāji, kuri šo gadu laikā ir nosūtījuši tūkstošiem nepieciešamu lietu, to vairs nevarēs darīt!” bēdājās Lija Baha-Kaufmane, labdarības organizācijas “Palīdzēsim viens otram” Anglijas koordinatore. “Tādos daudzumos, kā bija līdz šim, noteikti vairs ne. Šobrīd uz sūtīšanu gaida vairākas kastes, ratiņi, gultiņa, nākamo reisu laikā to visu jāpaspēj nosūtīt uz Latviju.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.