FOTO: Carole Raddato

“Nesauciet mani par Kungu, jo es esmu lēdija!” Britu muzejs paziņo, ka Romas imperators bijis transpersona 83

Britu muzejs paziņojis, ka Romas imperators Elagabals, kas dzimis ap 203. gadu, miris 222. gada 11. maijā, bija transpersona, vēsta “Metro“. Viņš zināms arī kā Heliogabals vai Marks Aurēlijs Antonins.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Britu muzejs atjauninās savu ekspozīciju par Romas imperatoru pēc tam, kad šis fakts tiks apstiprināts.

Ziemeļhertfordšīras muzejs tagad atsauksies uz imperatoru Elagabalu, izmantojot vietniekvārdus sieviešu dzimtē. Muzeja politikā noteikts, ka ekspozīcijās tiks izmantoti vietniekvārdi, ko “attiecīgā persona varētu būt lietojusi pati”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Elagabala dzimuma identitāte jau sen ir bijusi vēsturnieku diskusiju temats akadēmiskajās aprindās.

Vēsturiskie ieraksti liecina, ka imperators, kurš valdīja četrus gadus, pirms tika noslepkavots 18 gadu vecumā, bieži tika saukts par “sievu, saimnieci un karalieni” un vienam mīļotajam teica: “Nesauciet mani par Kungu, jo es esmu lēdija”.

Ir arī ziņots, ka valdnieks, kurš dažkārt tiek saukts par “Romas transimperatoru”, lūdzis viņam izveidot sieviešu dzimumorgānus.

Hertfordšīras muzejā tiek glabāta sudraba denāra monēta, kas savulaik piederējusi Elagabalam. To muzejs periodiski pozicionē kā vienu no nedaudzajiem LGBTQ+ priekšmetiem, kas viņu īpašumā ir.

Kīts Hoskins, vietējās padomes loceklis un muzeja pārstāvis, sacīja, ka Elagbala vietniekvārda pārklasificēšana ir “pieklājīga” rīcība. “Mēs cenšamies būt iejūtīgi pret vietniekvārdu izmantošanu, runājot par cilvēkiem pagātnē, tāpat kā par cilvēkiem tagadnē, tas ir tikai pieklājīgi un cieņpilni,” teikts Hoskinsa paziņojumā.

Viņš piebilda: “Mēs zinām, ka Elagabals identificēja sevi kā sievieti un skaidri norādīja, kurus vietniekvārdus lietot, kas liecina, ka diskusija par vietniekvārdiem nav nekas jauns.”

“Tagad zināms, ka Elagabals noteikti deva priekšroku vietniekvārdam “viņa”, tāpēc mēs to cienām, apspriežot viņu mūsdienās, jo uzskatām, ka citur tā ir standarta prakse,” sacīja Hoskins.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.